1. Anasayfa
 2. Bilim

Bilim Adamları ve Buluşları Nelerdir? Bilim Adamlarının En İyi 10 Sözleri Nelerdir?


0

Bilim insanı nedir? Bilim insanları ve buluşları bizim hayatımızda neyi kolaylaştırdı. Bunu anlamak için şöyle anlatabiliriz. Bu bilim inanları olmasa bu gün bildiğimiz bir çok şeyden haberdar olamayabilirdik. Mesela Cornicus güneş merkezi sistemini ortaya atmasa hala dünya merkezli yaşadığımızı bilecektir. Mesela Arşimet suyun kaldırma kuvvetini bulmasa ve yorum yapmasa hala gemi yapımı bu kadar ileride olmayabilirdi.

Tekerleği düşünün insanın ilerlemesine ne kadar büyük bir destek sağlamıştır. Buharlı makineleri düşünün endüstri devrimini nasıl hızlandırmıştır. İşte bilim adamları icat eder. Nesiller onu değiştirir ve dönüştürür. Gelin şimdi bilim insanları içerisinde önemli işler başarmış.

Şunu biliyoruz ki kadın ve erkek eşit şartlarda olunca bilimde de eşit yetişmiş kitle oluyor. Kadın bilim insanı listesi bilim kadınları da yetişiyor.

Yine şunu biliyoruz ki bilim insanı yetiştirmek devletlerin sistemi ile eğitime verdiği önem ile doğrudan alakalı. Eski çağlarda yetişen bilim adamları sözlerine bakın. Onlar yönetim tarafından desteklenmiş teşvik edilmiştir.

Son yüzyıl içinde bir çok bilim kadınları olması bunun göstergesidir. Eşit şartlarda ve adil düzende bilim kadınları yerini almıştır.

Küçük bir örnekle daha anlatayım. Bilim insanı sayılabilecek bir adam. Fatih Sultan Mehmet top atış sistemi üzerine çalışmaları olmadan surlarda neler yapabilirdi. Bilim insanı olması çevresine de bilim insanı toplamasına destek olmadı mı?

Bu yazımızda bir kaç bilim adamları sözleri başladık. Onları verdik. Şimdi bilim adamları ve buluşları üzerine açıklamalar yapalım. İşinize yarayacak bir liste sunalım.

Bilim Adamları ve Buluşları Nelerdir? Bilim İnsanı Nedir? Bilim Kadını Kimdir?

Bilim İnsanı Nedir

Bilim adamları ve buluşları yazımıza başlarken bir çok insan vardı. Anlatma ve değineceğimiz konularda tereddütlerimiz vardı. Ama kendimize bir yol çizip istediğimizi anlatmaya çalıştık. Şimdi farklı bir bakış açısıyla Bilim insanı nedir? Bilim kadını nedir bilime yön vermiş kadınlardan bakacağız.

Makaleyi Nasıl Buldunuz ?
 • 0
  harika
  Harika
 • 0
  g_zel
  Güzel
 • 0
  fena_de_il
  Fena Değil
 • 0
  berbat
  Berbat

Merhaba! Siz kiymetli Marcatime okurları için daha kaliteli içerikler üretmek adına buraya geldim. 😊 İçeriklerimi okumanız ve yorum yapmanız benim için çok değerli. 😇

Yazarın Profili

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir