Rüya Tabir Etmek Ne İşe Yarar? Rüya İçinde Neden Rüya Görürüz?


0

Rüya tabir etmek nedir? Genel anlamda düş görme durumudur. Uyanık zihnin görsel ve işitsel durumu olarak düşünülmektedir. Rüya uyku halinde ortaya çıkan bir uyanık bilinç durumudur. Bilimsel olarak kanıtlanmış bir veri yoktur. Bilim insanlarının temel dayanakları görülen rüyadır. Uyku halinde meydana gelen bir tür yaşantıdır.  

Dini rüya tabirleri ve inanışlar içinde yaşayan rüya motifleri nelerdir?   Bir çok dini inanışta rüyalr geleceğin işareti olarak görülür ama bilimsel yaklaşımlarda bu durum hiç de öyle değildir. Bir tür hayali öge olan rüya için ne söylemek gerekir ya da uzmanlar ne demişler bakalım.

rüya tabir etmek

Eksik kalan işlerimizin tamamlandığı korkularımızın hortladığı yer rüyalarımız… Rüya sabundan yapılmış baloncuktur… Rüyalar bize uzun süreli gelse de bilinen şey 8 saniyelik bir görüntü olduğudur. Rüya halindeyken saatlerce sürdüğü izlenimi verse de kısacıktır ve bir çok yaşanmışlığı birleştirerek sunar. İnsanlar rüya tabir etmek ya da rüyasını tabir edilme ihtiyacı neden duyar?  

İnsanlar Kızılderililer rüya kapanı ile gerçekten korunuyor mu?   İnsanların yaşamsal dünyalarının gizi olarak başlayan hayat rüya ile ulaşılamayana erişir. Ulaşılamayan şey bazen en hırslı intikamımız bazen en şehvetli duygumuz bazen en dehşetli korkularımız olabilir. Bu tür eylemlerin yeri artık rüya da gerçekleştirilir.

Rüya tabir etmek, arayıştır. Anlamlandırmaktır. Rüya hayal ile hayat arasındaki çıkmazlarda sığınılan aranan çözüm merkezidir.   Rüyanın süresi üzerinde çeşitli veriler de bulunmaktadır. Bunlardan en bilindik olanı ise 8 saniyedir. Rüya içinde ne kadar uzun ve çok yaşantı olursa olsun tek parça rüyanın 8 saniye olduğu söylenir. Rüya tabirleri için bir rüyanın yapısı hakkında bilgi vermek zordur.  

Rüya görsel ve işitsel yapısıyla duyu organlarımız İle algılandığı için somut olarak alınabilir. Freud’a göre rüya görmek, rüya içinde rüya görmek günlük yaşantı, isteklerin yansımasıdır.

Rüyalar üzerindeki önemli çalışmaları olan bilimsel olarak irdeleyen Freud rüyaları üç başlığa ayırır.

1.Anlamlı ve anlaşılır açık rüyalar
2.Açık fakat anlamsız rüyalar
3.Açık olmayan anlamsız rüyalar

Bu yaklaşımlarla Freud’a göre en anlamlı ve gerçekçi rüyalar çocuklarındır. Onları inanılır kılan değerli yapan ise hedefledikleri şeyi rüyalarında gerçekleştirip mutlu olmalarıdır.
Tüm bu değerlendirmede rüyaların gerçek dünya hayal alemi hastalık korku bastırılmış duygular ile kendini tatmin gibi unsurların yattığını ifade eder.

Rüya tabir etmek bilincin saklı oyunları ile geçmişe gitmektir. Her ne olursa olsun rüya anlamı ve rüyaların bir anlam dünyası vardır. Freud rüya ile oluşan süreçleri iyi analiz etmeye çalışır. Çünkü bilinçaltının yansıma yeri olarak orayı görür.

Rüya Tabir Etmek ve Rüyaların Yapısı

Rüya tabir etmek, içindeki saklı olan durumun farkında olmaktır.

Jung’a göre : Dışa bakan düş görür içe bakan uyanır.

rüya tabirleri

Rüya katmanları bulunan ve her aşaması farklı süreleri içeren, kimilerine göre yönlendirilebilen ve kontrol edilebilen bir süreçler zinciridir. Kimi bilim adamları rüyayı düşe benzetmiş ve rüya ile ilgili öndeyilerde bulunmuştur. Biz de onların fikirlerinden ve bilimsel verilerden yola çıkarak artık diyebiliriz ki ilkel dönemler gibi tamamen bilinmez  bir süreç değildir. En azından kralın yahut ülkenin geleceğini doğrudan etkileyen bir durum değildir. Rüya tabir etmek ile ülkenin kaderi değişmez.

Rüya içerisinde bir çok bileşeni barındıran bir yarım ölümlü ve hayal alemidir. Rüyasında yılan görmek; düşman varlığına, at görmek; yolculuğa, para görmek; zenginliğe, gibi binlerce varlığa binlerce anlam yüklenmiştir. Öyle ki aynı varlığın görünüş şekillerinde bile yorum ve anlam farkı vardır.

Kuşu uçarken, dala konmuş, öterken ve ölü şeklinde görmek her biri için ayrı anlam ve yorum gerektirir. İnsan bazen sevinir bazen korkar… Anlam arayışına girişir. Zihin evren gibi genişleyip duruyor ve rüya da onun içinde bir parça oyun gibidir.

Bu rüya anlamları ile rüya tabir etmek meşakkatli ve de yorucudur. Her varlığa bir anlam yüklemek güç olsa gerek. Rüya istekli ve bilinçli bir bilinçaltına süreci olarak görülüyor. Bazen korkular bazen arzular bazen ihtiyaçlar bazen de tecrübeler yer bulur.

Rüyalar anlamı İle uğraşmak rüya tabir etmek ve rüya tabirleri ile meşgul olmak kendini rahatlatmaktır.   Gördüklerine anlam aramak rüya yorumları ile kaygıları gidermektir.   Peki bu aşamada uyku halinde doğan ve bazen anlamlı rüya bazen anlamsız silik halde bilinç varken gerçek görülen nedir?  

Bilinç oyunu olarak görülen Rüya nedir? Bizim bildiğimizin dışında bir rüya var mı?   Rüya tabir etmek çok eski bir gelenektir. Dini rüya tabiri ve genel rüya tabirleri şeklinde bir çok eser vardır. Peki bizi gerçek bir hayat ortamında yaşatan bu rüya nedir? Neden rüya görürüz?  

Rüya nedir? Rüya; bedenin dinlenme hali ile zihinsel oluşumdur. Bir çok bilim insanına göre rüya günlük yaşantının içinden doğar. Oluşumda hayaller yaşantı ve korkular vardır. Bununla ilgili yapılan bir çok çalışma mevcuttur. Rüya gerçek yaşamdan etkilenir.  

Bu nedenle rüya tabir etmek de rüyayı değil yaşamı anlamlandırmaktır.   Yapılan bir deneyde rüyada görülecek şeyler belirlenmesi için deneklere tuz yalatılıyor. Uykuya geçen denekler gece boyunca su içtiklerini görmüşlerdir.   Yine başka bir deneyde adaylara bol su içirilip uyumaları sağlanmıştır. Daha sonra ise deneklerin gece boyu çiş yaptığını ve rahatlama hissettikleri hatta bazılarının altına kaçırdığı gözlemlenmiştir.  

Bu şartlar altında rüya tabir etmek ne kadar sağlıklıdır? Rüya tabirleri ile yorum yapmak doğru mudur?   Bu konuyla alakalı bir çok anlatı mevcuttur. Özellikle dini rüya tabirleri ile bu alanda oldukça önemlidir.

dini rüya tabirleri

Rüya İle İlgili Kavramlar

Dini Rüya Tabirleri Rüya tabirleri dini olarak çok fazla kullanılmaktadır. Bir tür kehanet büyü geleceği görme işlevi olarak rüya tabir etmek bir ayrıcalıktır.  

Dini rüya tabirleri için en popüler anlatı şüphesiz Hz. Yusuf’dur. Onun hayatı rüya tabirleri ile aydınlığa kavuşur. Babasının rüyası İle de çocuğunun başına gelenler belirtilir.

Rüya tabir etmek onun şöhretli anlatısıdır.   Dini Rüya motifi dini ve kültürel olarak hala yaşamaktadır.   En bilindik kültürel rüya Osmanlı Devletinin kuruluşunda ortaya çıkan çınar ağacı rüyasıdır.

Dini rüya tabirleri ile yorumlanan bu çınar Şeyh Edebali’nin sözleriyle uzun ömürlü bir kocaman devlete dönüşür.   Rüyalar tabiri caizse yaşanan hayatın bilinçaltınadaki dansı gibidir. Bu şartlar altında rüya tabir etmek rüyalar tabiri ile yorum yapmak çok sağlıklı olamaz diye düşünüyorum.  

Bir de rüya içinde rüya var ki bir çoğumuz bu durumu yaşamıştır. Uykuya dalıp gördüğümüz rüyanın içinde rüyaya dalmak enteresan bir durumdur. Bir insanın rüyasının içinde rüyaya dalması oyun içinde oyun oynamak gibidir.  

Rüya içinde rüya görmek ve görülen rüyanın yorumu hakkında çok sayıda görüş vardır. Bunlardan bir kaçını rüya tabirleri ile anlatalım.  

  1. Rüya içinde rüya görmek, giriştiğiniz bir işin içinde başka bir iş var demektir.
  2. Sizin bir iş ya da durum için gayretiniz başkasının oyununa ya da işine derinlik katıyor.
  3. Bir tür katmanlı işler gibidir. Ya da silsileler ile birbiriyle bağlantılı işlerdir.
  4. Yapacağınız işler kademe kademe ama aynı merkezden iç içe ilerleyecek.
  5. İşin içinde bir iş var. Olumlu ya da olumsuz sizin bilmediğiniz bir gelişme olacaktır.

Bu durum her ne kadar tuhaf gelse de rüya anlamı içinde bir mantığı vardır. Araba içinde başka bir arabaya binmek gibidir.

rüya içinde rüya

Berrak Rüyalar  

Rüya tabirleri içinde bazı rüyalar sönüktür. Hatırlanmaz akılda kalmaz. Uyanınca hemen gider. Bazıları ise berrak rüyalar özelliği ile yaşanmışlıklar gibi gerçektir.

Bu berrak rüyalar için korku kaplarken hemen rüya tabir etmek için olunacak bir rüya tabirleri ararız.  

Rüya kapanı nedir?  

Rüya kapanı, Kızılderili inanışına göre kötü rüyalardan koruyan bir eşyadır. Özel olarak yapılan rüya kapanı baş ucunda asılı olarak duruyor. İnsanı korkutan rüyalardan uzak tutuyor.   Bir tür inanıştır. Bizim kültürümüzde de karabasandan kurtulmak için çeşitli etkinlikler yapılır. Mesela ekmek kırıntısına basılmaz, soğan ve sarımsak kabuğu ile oynanmaz. Rüya da bizi rahatsız eden üç harfliler gelirler.    

Rüyalar tabiri  

Rüyalar tabiri ile en çok değinilen şey kötü rüyaların anlatılmasıdır. Bu rüyalar eğer anlatılırsa gerçek olabilir korkusu vardır. Kötü rüyalar anlatılır mı? Rüya tabirleri ile ilgili inanışlar acaba gerçek mi?   En çok merak edilen şey kötü rüyaların anlatılması İle gerçek olabilir mi korkusudur. Aslında iyi rüyalar yani berrak rüyalar gerçek olmasında sakınca yoktur. Asıl korkulan çirkin rüyalardır.  

Rüyalar tabiri ile ilgili bir çok yorumcu ve bilgi mevcuttur.  

Hayal ile gerçek bastırılmış duyguların korkuların arzuların hepsi rüyada saklanmıştır. Rüya hayatın reklamıdır. Zihinin tatmin duygusu ile bedensel uygulamadır. Eski kralların rüyaları ile ülke geleceğine karar verme. Kahinlerin yorumları… Kralların korkularıdır bazen ve kahinler akıl verirken aslında ülkeyi yönetir ve ülkenin geleceğine yön verirler. Bitmeyen bir karmaşa ile kralın iyi kötü bütün rüyalarına anlam katarlar. Rüya tabir etmek bazen korku nedenidir.

Musa peygamberin hikayesinde Firavun ilişkisi Musa (a.s) daha doğmadan rüya ile bildirilir. Kahinler yorumlar ve önlem alınır. Şimdi kral değiliz lakin yapacağımız işlerde işaret yol gösterici kahin falcı müneccim arıyoruz… Çok basit bir işte bile…

Rüyalar anlamı  

Rüyalar bir anlam ifade etmek zorunda değildir. Rüya tabirleri insanlar kokularını bastırmak, yaşanacak kötü güne atıfta bulunmak be rahatlamak için anlatmak isterler.  

Bazı insanların rüyalar anlamı ile yorum yapması bazen gerçek olması hepimizi şaşırtıyor. Bu konuda kargaşanın olması ya da kahin-müneccim gibi rüya İle haber verme tıpkı fal bakmak gibi bizi korkutuyor.   İnsan rüyaları adlandırırken şeytani ve ilahi olarak sınıflandırdı. Sebebi kendisinde yarattığı olumsuz veya olumlu duygu ile gününün geleceğinin hakkında öngörüde bulunmasıdır. Rüyalar gerçekliği yahut sahteci yapısı üzerine binlerce değerlendirme binlerce örnek verildi.  

Kimisi devletin kuruluşunu ( Osmanlı Devleti) büyümesini rüyadaki yorum ile anlattı. Kimisi yıkılışına şahit olmasını rüyalara yordu. Fakat şimdi bildiğimiz bir şey var ki bilimsel olarak rüya insanın kendi zihnindeki yansımaların birer hayali tepkileridir.

Rüya anlamı ile dünyayı anlamaya çalışmak çok enteresandır.   İnsanlar rüyalara inanma dürtüsüyle mutlu olma acıdan korkudan kaçınma gibi gerekçelerle değerlendirme yaptılar ve hala kültürel olarak yapıyorlar. Amaç rüyanın yankılarını aydınlatmak ve anlamak. Bu yüzden ortalıkta binlerce basılı kitap yorumcu şahsiyet var.

Astroloji gibi hal alan tabir ile rüyadaki örüntüleri bir araya getirip yorum yapmak bir arayıştır. Astroloji ile doğrudan değil dolaylı bağı vardır. Var olan görülen hissedilen şey ile geleceğe bakmak ile ilintilidir. Bu yüzden rüya tabir etmek için gayret gösterirler.  

rüya tabiri

Rüya tabirleri ile anlatın şey hep gizli olduğudur. Hatta halk arasında kötü rüya ise anlatma çıkar iyi rüya iyi yay olsun derler. Rüyaya bağlılığımızın gücü derinlere dayanıyor.  

Kendimle alakalı bir durumdan bahsedecek olursam. Üniversitesi sınavına hazırlanıyorum. Gece gündüz soru çözüp ders çalışıyorum. Artık sınav yaklaştıkça rüyalarımda soru çözmeye pratik yapmaya başlamıştım. Sınava sayılı günler kala korku ve kaygı düzeyim arttı ve hep bir korku ile rüyalarımdan uyandım.

Sınava geç kalmak… Bilincimi çok fena şekilde meşgul ediyordu. Şimdi düşünüp değerlendirme fırsatı buldum. Rüyalar günlük yaşantının bir parçası. Gerçekte geç kalmadım.

Rüyalarımdaki kadar da zorlanıp bunalım geçirip bitkin olmadım.   Bir başka rüyamda ise savaş vardı. Fakat ben de bir uçma yeteneği oluyordu. Düşmanların ellerinden ve silahlarından bu sayede kurtuluyordum. Fakat sevdiklerimi kaybediyor ve üzülüyordum. Öncelikle rüyamda bile şaşkındım.

Uçmam, savaşın olması. Korkular rüya tabir etmek işini ve tabircilerin ekmeğini genişletiyor.   Savaş yaşamadım fakat bugün bile hala korkusunu yaşarım. Sebebi insanların hayvanlardan bile daha değersiz biçimde yok edilmesidir. Sonra izlediğim fantastik filmler ile haberlerde geçen uçan adam, yanıbaşımızda var olan savaş aklıma geldi. Beynim yakın aralıklı olmasa da bir çok şeyi birleştirip bana sahte bir gerçeklik sunmuştu.   Öyle ki rüya tabir etmek bir sektör haline geldi. Piyasa da bir çok kitap, anlatıcı ve online yorumcu bile var.  

Rüya eş anlamlısı   Rüya kelimesinin tam olarak eş anlamlısı düş kelimesi ile karşılanabilir. TDK rüya kelimesini bizim anlayacağımız şekilde şöyle yorumluyor.  

  1. Rüya: düş
  2. Rüya:Hayal, gerçekleşmesi beklenen istek
  3. Rüya: Gerçekleşmesi beklenmeyen umut

  Rüya eş anlamlısı kelimesini de öğrenmiş olduk. Şimdi diğer başlıklarla devam edelim.

Uyku Nedir? Uyku Apnesi Nedir?

Uyku apensi nedir ve rüya ile bağlantısı nasıldır? Rüya tabir etmek kültürel olarak niçin yapılır? Rüyalar anlamı anlamsız mı? Hangi rüya anlatılmaz? Uyku kalitesini bozan bu rahatsızlığın nedeni nedir?

uyku nedir

Uyku nedir? Uykunun rüya İle bağı var mı? Uyumadan rüya görebilir miyiz? Uyku, vücut için fizyolojik ihtiyaçtır. İnsanın yaşamsal temel koşuludur. Uyku eğer düzgün ve sağlıklı ise güne güzel uyanırız. Uyku içinde görülen rüya da güzel ise keyif artar. Sonra rüyalar anlamı ve rüya tabir etmek için berrak rüya ise daha çok keyif verir.   Peki uyumadan rüya görebilir miyiz? Bu durumda gördüğümüz rüya ne kadar sağlıklıdır.  

Uyku apnesi nedir? Uyku içinde solunumun yavaşlaması İle oluşan durumdur. Uyku apnesi ilerleyince kalp hastalıklarına davetiye çıkarır.   Uyku içinde kaliteli be sağlık bir durum olması durumunda ruhen ve fiziken de sağlık oluruz.     Kaliteli rüya görmek için kaliteli uyku şarttır.

Konfor arttıkça uyku kalitelisi de artar. Vücut sağlıklı olur. Uyku apnesi, horlama, gerinme gibi belirtiler kalitesiz uykuya neden olurlar.   Bu yazımızda uyku nedir? Uyku içinde görülen rüya nedir? Kaliteli uyku İle kaliteli rüya arasındaki bağı öğrendik.  

Rüya tabirleri ile görülen rüya arasındaki bağı bilimsel yöntemlerle anlattık. Rüyanın oluşumu hissiyatı ve bize kattıkları hakkında gelen değerlendirmelerde bulunduk.   Aynı zamanda dini rüya yorumları ve işlevleri üzerinde de durduk.   Rüya içinde rüya kavramları İle ilgili genel bilgiler verdik. Fakat konuyla alakalı psikolojik bir film olan -İnseption-Başlangıç filmini izleyebilirsiniz. Eminim rüya ve bilinç arasındaki bağı anlamanıza yardım edecektir.  

Rüya eş anlamlısı ve rüya kapanı nedir açıkladık. Rüyalar anlamı be rüyalar üzerine genel değerlendirme yaptık. Rüya tabir etmek geleneği ile değerlendirme yaptık.   Rüya tabirleri için daha farklı bilgiler için tıklayınız.      

İlginizi Çekebilir

Yorum Yap