Küçük Prens Sözleri Nelerdir?


0

Küçük Prens sözleri ile başlayacağımız bu yazımızda dünyaya mal olmuş bir kitap tan söz edeceğiz.Bir filozof dilinden sizin hayal aleminize seslenecek. Sözleri ile bir çocuk düşüncesi ile binlerce yıllık bir dev gibi. Küçük bir gezegenden bize seslenecek.

Küçük prens özeti ile aslında felsefi damıtma yapılan ve yüzlerce sayfa anlatılacak şeyleri yazar hikayeleştirerek vermiştir. Az ve öz bir şekilde düşünsel bir yolculuk yapmaya hazır olun.

Dilimiz döndüğünce size Küçük Prens özet incelemesi ve Küçük Prens konusu üzerine bilgi vereceğiz. Bazen Küçük Prens sözleri alıntıları yapacağız. Bazen Küçük Prens sözlerinden yola çıkarak yorumlama yapacağız. İyi okumalar.

küçük prens sözleri

Küçük prens sözleri ile; evrenin, dünyanın ve hayatın sorgusuyla devam ediyor. Bir filozof olup hayatın anlamının ardındadır küçük prens. Arıyor soruyor. Dünyayı evreni gezegeni anlamaya çalışıyor. Bunu sorularla /filozof gibi yaparak/ sorgulayarak yapıyor. Sokrates gibi bir sofistik bakıştır. Bilgiye insanlara mutlak sorular sorarak ulaşıyor. Bu yolculuğunda öğrenmeye çalışıyor.

Küçük Prens sözleri kitabın bütün aşamalarında vardır. Öyle bir halde ki Sokrates gibi her şeyi anlamaya gördüklerini merak ile soruyor. Kitap felsefi yolculukta birçok şeyi sorguluyor. Küçük prens bir filozoftur. Çocuklar zaten felsefeci olarak doğmazlar mı? Küçük Prens sözlerinde bol bol göreceğimiz şey de derin anlamlılık ve basit kelimelerdir. Bu basitlik düşünme eylemine geçmek için de kolaylık sağlıyor.

Küçük Prens sözlerinde siz de gezegenler arası düşünsel yolculuğa çıkacaksınız. Bazen elinde meşale ile Diyojen olup sokaklarda dolaşacak. Bazen bir Simyacı olup çölde sırrı arayacaksınız. Çoğu zaman çocuk olup onun gözünden izleyecek ve düşüneceksiniz.

Her çocuk meraklı hali gülümsemesiyle bir Küçük Prens sözleri gibidir. Merak eder. . Sözleriyle bazen bizi şaşırtan sorularıyla sarsan, hayretler içinde bırakan bir varlık. Bu yönüyle filozof olup arayışa gireceksiniz. Küçük bir filozoftur.

İlk sorgu daha çocukken başlar insanda dünyayı anlamak için sorar ve kavramak için dener. Sonucunda ise bir tür kişilik oluşturur. İşte bu aşamada küçük prens de bir nevi arayıştadır.

Sofistike felsefesi sorular sorar amaç soru sormayı öğrenmektir. Sorarken insan düşünür ve anlamaya çalışır.

Çocuğu çocuk yapan soruları bilmemesi değil midir?

Bilmemek cahillik değildir. Cahil bilebileceği şeyi öğrenmeyen kişidir.

Bilmeyen ise henüz bilinmesi gereken o şeyi bilme aşamasına gelmeyen kişidir.

Kitapta sorgulanan bir şey daha :Sevgi ticaret metası haline geldi. Nedensiz öpücük sebepsiz sarılma kalmadı. Küçük prens sözleri ile herkesin bir amaç uğruna yaşadığını görüyor. Çıkar ilişkisine değiniyor. Küçük Prens konusu zaten insanın dünya-dünyalı ilişkisini sorguluyor.

Bütün gezegenlerde herkes kendi işiyle meşgul. Bu meşguliyet hep kendi değirmenine su taşımak için. Çıkar odaklı…

Sarılıyor haz almak için, dönüyor rüzgar çıkarmak için, yakıyor yönetmelik olduğu için… Bazen emir bazen korku bazen kanun bazen bahanelere sığınma ama hep çıkar için.

Elinde soruları sorularında meraklarıyla Küçük Prens sözleri bir insanlık anlama yolcusudur. Şimdi size Küçük Prens konusundan yola çıkarak Küçük Prens sözlerine geçelim. Arada cümle yorumlarına geçelim. Düşüncelerimizi size aktaralım.

Küçük Pens sözleri ele alırken sayfa numaralarını da belirttik. Aynı zamanda Küçük prens özet incelemesini de yapacağız. İyi okumalar. Güçlü düşünmeler.

Küçük Prens Sözleri İle Küçük Prens Özet  İncelemesi

Küçük prens özet incelemesi ile beraber Küçük Prens sözleri konusunda daha faydalı olmak için sayfa numaralarını vererek başlayacağız. Her alıntı cümle için sayfa numarası yanında verilmiş.

Büyüklere her zaman her şeyi açıklamak gerekir.s8

Küçük Prens, Antoine De Saint-Exupery

Çocuk gözüyle anlatma ironik olarak büyük gözünden bakma. Büyükler her şey kendi istedikleri gibi olsun ister. Gördüklerini anlatmakta ısrar ederler. Her zaman büyükler bildiği halde bilmezmiş gibi davranırlar.


İşte bu bir sandık. İstediğin koyun bu sandığın içinde. s13
…Bağlamazsan olmayacak bir yere gidip kaybolur.s15

küçük prensB612 gezegeni ev büyüklüğünde. Bir Türk keşfetmiş. Burada kitabın yasaklanmasına ilişkin bir cümle var. Kılık kıyafet devrimine gönderme var. Yazar kısmı olarak devrimleri eleştirmiştir. Detayını görmek için okuyabilirsiniz.


Büyükler gerekli soruları sormazlar… Mesela pembe tuğlalardan güzel bir ev gördüm sardunyalı… hemen kaç milyondur derler. s19

Küçük Prens, Antoine De Saint-Exupery

Yetişkinler, güzelliği paraya bağlarlar. Güzel bir şey görünce hesap yapmaya başlarlar. Biz hayal kursak olmaz derler. Hayalleri gereksiz soru yağmuruna tutarlar ama gerçekleri merak etmezler. Rakamlarla uğraşırlar miktara bakarlar.

Onlar için geçerli tek hayal daha çok para daha çok maldır. Kendisi de yiyemeyeceği kadar çok biriktirirler. Peki neden? Hayalini kurdukları şey hep maddidir? Küçük Prens sözleri ile kendimizi sorgulamaya devam edelim. Sorularınız cevabını size bırakıyorum.


Çocuklar büyüklere hep hoşgörü göstermelidir. s19
 


Küçük Prens sözleri içinde müthiş bir kısım daha. Çocuklar, bilmedikleri halde hep beklenti vardır. Küçükler her şeyi bizim davranışımızı hareketlerimizi ve nedenlerini bildikleri halde bilmiyor gibi davranırlar. Bizim bildiğimiz gördüklerimiz ve yaşadıklarımızdır. Ama bizden onlar gibi davranınca anlayış beklerler. Aslında onlar gibi davranırız. Küçük Prens konusu ile zaten insanların bu davranışlarına dikkat çeker.

Baobab ağaçları da fidandır. Zararlı ağaçlar güle benzerler ve kesilmedir. Gül dikeninden dolayı zarlıdır. Gül dediğin dikensiz olmalıdır.

Küçük prensin gezegeni 3 yanardağ 2’si aktif bir çiçek var. Boabab ağaçları için. Gün batımı izlemek kolaydır. Küçük prens sürekli izler. Küçük prens soru sora sora dünyaya gidecektir. gezegenlerden geze geze gider.


Bir gün güneşin batışını kırk dört defa seyrettim. Bunu sadece sandalyenin yerini değiştirerek… s27

Küçük Prens, Antoine De Saint-Exupery

Koyunlar kötü otları yedikleri gibi çiçekleri de yerler. Çiçekler kendini korumak için diken verirler. Yüzlerce yıldır değişmeden. İşe yaramaz değillerdir. Bazen çok nadir olan şeyleri yer hayvanlar. Bazen çok özel olan şeyleri tüketir. İnsanı gönlünü varlığını gül gibi yüreğini. Küçük Prens alıntıları ile devam edelim.

Küçük prens sözleri ile insanların beklediği tomurcuktan bir çiçek çıkar ve emirler yağdırır. Ne kadar da bize benziyor değil mi? Bir çiçek bilmediği dünyaya neden hızla uyum sağlar. Orası gibi davranır. Bir çiçek bile biliyor bu dünyayı. Küçük prens özet ile bu konuları daha detaylı şekilde anlatacağız. Nazlanmalar var. Geldiği yerden tohum olarak geldiği halde o dünyadan ne çok şey biliyordu.


Korumaya yanımda olmadan devam edemezsin. Kelebek görmek istiyorsam iki üç tırtılın kemirmesine dayanmam gerek. s36

Küçük Prens, Antoine De Saint-Exupery

325 326…330. Gezenlerin bölgelerinde. Kral yaşıyordu. Krallar için dünya çok basittir. Bütün insanlar onların uyruğudur. Krallar her şeyi emrederler. Gerekli gereksiz. Gezegenine hükmeden kendi zor sığan kral her yıldıza hükmediyor. Zamana gücü yetmeyen kral zamanın günbatımını takvime bakarak saatinde hükme uyacağını söylüyor.

İnsan olmadığı yerde kendi kendini yargılarsın. s42


Önce yargıla fareyi sonra affet minnettar olsun. Sevinsin sürekli cezadan bağışlandıkça 2. Gezende garib adam ve şapkasını gördü küçük prens özet ile bu detaylara daha çok gidiyoruz.

Kendini beğenmişler övgüden başka şey duymak istemezler.s44


Sürekli tekrar eden metin bütün bölümlerde vurgu bu büyükler çok tuhaf acayip…

Hep başkalarının beğenilerine köle olmak çok kötü

İçiyor ve içtiğinden utanıyor. Kötülük yapıyor işlere burnunu sokuyor ve bundan da utanıyoruz. Marifetimiz önce yapmak sonra utanmak pişman olmak.

4. Gezegen iş adamı çok meşgul sayıyor. Krallar hükmeden iş adamı sahip olandır.

Varlığını say kağıda yaz kasaya bankaya koy. Zengin ol yeni bir yıldız daha bulunca onu da satın al.

Yararlı olamadığın şeye sahip değilsin.


5. Gezegen çok küçük bir Fenerci var üstünde. Yönetmelik uygulayıcısı. Gezegen yıllar içinde hızlı dönmeye başlamış ama yönetmelik değişmemiş. Düzeni bozulmuş diyojeni hatırlattı. Küçük Prens alıntı sözlerle anlamaya devam edelim.

Kendi dışında bir şeyle uğraşan tek varlık olan değerlidir. s52

6. Gezegen coğrafyacı yaşıyor.


Yalan söyleyen kaşif coğrafya kitaplarında kargaşaya yol açar. s55

Çiçekler geçicidir kitaplara kaydedilmez.s57

Küçük Prens, Antoine De Saint-Exupery


Değersiz kalıcı olmayan şeyler kitaplara kaydedilmez.

7. Gezegen dünya diğer gezegenlerde bulunan herkesten bolca var. 2 milyar insan. Fenerci mühendis ayyaş coğrafyacı…

Dünya da ışığı sırayla ve hiç bozmadan yaşıyorlar. Yeni Zelanda Avustralya sonra Çin ve Hindistan sonra Avrupalılar ve en az çalışan kutuptatkiler yakıyor feneri.

Yılanla karşılaşma ve sohbet.

Küçük prense sen kendini insanlar arasında da yalnız hissedersin. s62


‘’İnsanlar arasında da yalnızdır insan’’ dedi yılan.

Bir felsefeci gibi soru sorarak ilerliyor

Dağa gidiyor sesin yankısını dinliyor.

İnsanlar ne tuhaf kendine söylenini tekrar edip duruyor.

Gül bahçesiyle karşılaşması gururunu kırmış. Çiçeği ona kendisinin tek olduğunu söylemişti. Oysa binlerce var.

Tilkiyle karşılaşma

Evcilleştirilmek bağ oluşturmak… s69

Beni evcilleştirilmiş hale getirirsen senden başka bir şeyim olmayacak. Senin için çalışırım.

İnsan sadece evcilleştirdiği şeyleri tanıyabilir. s71

Parayla hazır olan şeyleri satın alıyorlar fakat dost satan dükkan yok. Dost istiyorsan beni evcilleştir… Küçük Prens ve Tilki


Kaygılar mutlu olabilmenin bedeli olabilirler. 

Adet sürekli aynı şeyi tekrar etmektir.

Bazen çevremizdekiler bizden yardım ister olmak istediklerinden farklı bir varlık olmamız için. Değişmek için farklı olmak için. Sonra geçmişlerine bakıp pişman olurlar. Cümle cümle Küçük Prens alıntıları ile devam edelim.

Gözler asıl görülmek isteneni görmez. s74

Senin olanın kıymeti ona harcadığı in zamandır. Çocuğunuza eşinize annenize harcadığınız zamanın karşılıksız mu? Değer emektir.

Evcilleştirdiğin her şeyden ömür boyu sorumlusun. s75

İnsanlar önce sevdikleri yabani doğal şeylere sahip olmak istiyorlar. Sonra onları terk ediyorlar. İnsan yabani olanı alıp kendinin ettikten sonra ömür boyu sorumlu olmalı. Çünkü artık onu evcilleştirilmiştir.


İnsanlar bulundukları yerden hiçbir zaman hoşnut değillerdir. Dedi makasçı s75


Sadece çocuklar ne aradıklarını bilirler. s75

Küçük Prens, Antoine De Saint-Exupery


Dükkan paketleyip sattıklarıyla insanlara zaman kazandırır. Mesela bir yudum su için çeşme aramazsın. Mesela bir kurabiye yapmak için saatlerce beklemezsin.
İnsanlara başka şeyler satmak için emek harcar, para kazanır. Kazandığın para ile de harcadığın zamanda yapamadıklarını satın alırsın.  İnsan zamanı harcamayı bilmez.
Acı olansa şudur. Zamanın içinde para kazanırsın ama parayla zaman kazanmasın. Çünkü zaman satılan bir şey değildir.

küçük prens özetDerken hikayeyi hap satan kısmından böldü. Tamire devam etti.

Çöl içinde su kuyuları sakladığı için değerlidir.s78


İster yıldız ister çöl ister ev olsun güzel kılan şeyler gözle görülmez.

Bizi aydınlatan mumları iyi korumak gerek hassastırlar. Ufacık bir rüzgarda sönüverirler. s79


İnsanlar bin çeşit şeyi yetiştirip mutlu olamıyor. Oysa bir şey yetiştirmek mutluluk için yeterlidir.

Tek bahçede beş bin Gül yetiştirip mutlu olamıyorlar. Oysa aradıkları tek bir gül ve biraz suda olabilir. s80

Küçük Prens yeryüzüne geleli 1 yıl olmuş. Uçağı düşen pilot ile tanışalı 8 gün. Küçük Prens geldiği yerden geri dönmek için çöle gelmiş. Ya da gelişinin yıldönümü için. Küçük Prens alıntı ile devam edelim.


O gece yıldızı geçen yıl indiği yerde olacak.
 Gökyüzünde hep bir dostun olacak. Zaten yıldızlar her insan için farklı şey ifade eder. Gülmesini bilen yıldızlara sahip olacaksın. s88


Terk edilmiş bir kabuk gibi olacağım.  s90

Kesilen bir ağaç gibi yere yığıldı. s90

Küçük Prens, Antoine De Saint-Exupery

Küçük Prens geldiği yere gezegenine gitti. Altı yıl sonra anlattı bize yazar. Bu durumu. Yıldızlara baktıkça gülümsüyor. Koyuna boyunluk çizmeyi unuttu. Koyun çiçeği yedi mi yemedi mi? Evrenin herhangi bir yerinde.

Anlatıcı son bölümde gökyüzüne bir yıldız çizerek bitiriyor. Eğer birgün çöle düşerseniz bu yıldıza bakın. Ve eğer bir sarı saçlı gülümseyen bir çocuk görürseniz odur. Soru soruyorsa artık biliyorsunuz kim olduğunu…

Küçük Prens hem yetişkinlere hem çocuklara hitap eden eşsiz sade bir yapıt. Bir solukta okunacak fakat çok düşünülecek bir eser.

Küçük Prens, Antoine De Saint-Exupery tarafından 1942 yılında kaleme alınmıştır. Ülkemizde bir dönem yasaklı kitaplar listesine girmiştir. Küçük Prens neden yasaklandı diye merak ederseniz bence alın ve okuyun.

Küçük Prens Konusu

Küçük Prens sözleri ve Küçük Prens özeti ile başladığımız yazıya devam edelim. Küçük Prens konusu ve içeriğiyle hem yetişkinlere hem de çocuklara uygundur. Okullarda çok rahat şekilde öğretilebilir. Küçük Prens sözler okuyan ya da okumayan herkes tarafından bolca paylaşılır. Küçük sarı saçlı bir çocuğun gezegeninden bir yıllık dünya seyahati işlenir. Bu seyahat öğrenme görme,anlama yolculuğudur. Basit ama sorgulayıcıdır. Küçük Prens bir arayışa çıkmıştır. İnsanları, büyükleri, onların kaygılarını gün yüzüne çıkarır.

Küçük prens sözleri ve Küçük Prens alıntı cümleleri ile sizlere kitabı anlatmaya çalıştık.

Genel olarak özetleyecek olursak bir küçük öykü olan Küçük Prens konusu şöyledir: Arayışta olan bir Küçük Prens. Bu arayış hayatı anlamaktır. Sorarak. Küçük Prens özet ve konusu hakkında değerlendirmemize devam edelim. Bu konuda daha detaylı  okuma için aşağıdaki bağlantıya tıklayarak okuyabilirsiniz.

Küçük Prens sözleriyle hala hepimizin felsefik dünyasında dolaşmaktadır. Küçük Prens sözlerini hatta kitabın tamamını buradan dinleyebilirsiniz. Ayrıca felsefeden bolca bahsettiğimiz konuyla alakalı yazımız uzantısı da aşağıdadır.

Yorum Yap