Tarih

4 ay önce

Karahanlılar : 840-1212 Arası Orta Asya’daki Türk Devleti

Karahanlılar Devleti, 840 ile 1212 yılları arasında Orta Asya’da hüküm sürmüş olan bir Türk devletidir. Günümüzde Çin, Özbekistan, Kazakistan, Tacikistan ve Kırgızistan topraklarında varlık göstermiş olan Karahanlılar, ayrıca ilk İslam hanedanlığı olarak bilinmektedir. 

4 ay önce
mohac-meydan-muharebesi
1

29 Ağustos 1526 Mohaç Meydan Muharebesi

29 Ağustos 1526 tarihinde Osmanlı İmparatorluğu ile Macaristan Krallığı arasında yapılan Mohaç Meydan Muharebesi, Osmanlı’nın zaferi ile sonuçlanmıştır.

5 ay önce
ikinci-dunya-savasi-sirasinda
1

2. Dünya Savaşı Tarihi

1 Eylül 1939 tarihinde Almanya’nın Polonya’yı işgal etmesi ile başlayan 2. Dünya Savaşı, 1945 yılına kadar devam etmiş ve milyonlarca insanın hayatını kaybetmesine yol açmıştır. Almanya, İtalya ve Japonya arasında Mihver ittifakı kurulmuştur. Savaşın ilk yıllarında büyük başarılar kazanan Mihver güçleri, daha sonra çok ağır yenilgiler yaşayarak savaşı kaybetmiştir. Ayrıca 2. Dünya Savaşı’nda atom bombası ilk defa ABD tarafından Japonya’nın Hiroşima ve Nagasaki şehirlerine atılmıştır.

8 ay önce

Opium Wars: 1839-42 Çin’in Başına Çok Daha Kötüsü Gelmişti

Opium Wars ve diğer savaşların benzer noktaları her zaman vardır. Dünya tarihine bakıldığında ülkeler çeşitli nedenlerle, çeşitli savaşlarla karşı karşıya kalmışlardır. Savaş, dünya ülkelerinin kaçınılamaz kaderidir aslında. Her şavaşın ise ortak özelliği; zemin hazırlayıcılarıdır. 1830′ ların başından 1842 yılına kadar Ingilizler, Çin’e afyon satıyor, karşılığında ise Çin’den çay ithal ediyordu.