Eğitim

3 hafta önce

Şiir Nedir? Konularına Göre Şiirler Nelerdir?Dünyanın En Çok Bilinen Şiirini Kim Yazmıştır?

Şiir nedir? Şiirin Özellikleri nelerdir? Bu soruların cevabı müfredatta da yer alır. Şiir konularına göre: Epik şiir, pastoral şiir, satirik şiir, lirik şiir, epik şiir, dramatik şiir olmak üzere altı başlık olarak incelenebilir. Eğitim -öğretim sürecinin en önemli ünite başlıklarındandır. Şimdi klasik şiir nedir özellikleri nelerdirden ziyade kendi dünyamızdan size şiiri aktarmaya çalışacağız. Bütün öğretim kademlerinde şiir başlığı bulunur. Şiire dokunmamış hiç bir öğrenci yoktur. İlgi olanlar az çok bir kaç söz ezberlemiştir. Şiir nedir özelikleri nelerdir en detaylı olarak   9. Sınıf derslerinde görülüyor. Detaylarıyla anlamsal ve şekilsel özellikleriyle kavranması irdelenmesi zorlaşıyor.

1 ay önce

Skolastik Düşünce Nedir, Nasıl Doğmuştur?Felsefi Düşünce Özellikleri

Skolastik düşünce nedir diyerek yeni yazımıza başlayalım. Schola kelimesinden gelen kelime okul-mektep anlamına gelmektedir. Felsefe düşünce özellikleri içinde önemli bir yere sahiptir. Skolastik düşünce kavram olarak tek yönlü düşünme demektir. Okul sözcüğü ile bağdaşması ise felsefi düşünce özellikleri ile bağdaşmayan klasik katı eğitim sürecinin eseridir. Daimicilik dediğimiz eğitim öğretim sistemi ile tek kesin olan bilgi aktarımı vardır.

1 ay önce

Eleştiri Nedir? Eleştiri Çeşitleri ve Özellikleri

Eleştiri nedir? Eleştiri, bir olay nesne ya da durum hakkında olumlu veya olumsuz yorum yapmaktır. Eleştiri dendiğinde genellikle akla gelen ilk şey olumsuz cümleler ve kelimelerdir. Halbuki pozitif cümleler de birer eleştiridir. Değirmeni yıkmak yapmaktan kolaydır. Salim Sadri Kudret Eleştirinin...

2 ay önce

Deyim Aktarması Nedir? Anlatımın Derin Yolu Deyim Ne Demek?

Deyim aktarması; iki benzer tanımım ile açıklayabiliriz.
1. Bir sözcüğün benzetme ile başka sözcüğün yerine kullanılmasıdır.
2. Bir sözcüğün benzetme amacıyla insandan doğaya doğadan insana aktarılmasıdır.

2 ay önce

Davranışçı Yaklaşım İlkeleri

Davranışçı yaklaşım ilkelerine göre Davranış öğrenme sonucu oluşan her türlü etkinliktir. Varlıkta davranış değişikliğini meydana getiren etmenler vardır. Aşağıda bu ana etkenlerden bahsettik. Davranış yaklaşım temel hareket noktaları şunlardır.1. Davranış içsel süreçler ile oluşur. Gözlemlenen davranış olduğu için ona yoğunlaşır2.Beyin...

7 ay önce

Sıfat Fiil Ekleri Nelerdir? 7 Sıfat Fiil Eki İle Kalıcı Kodlama

Sıfat fiil ekleri fiilimsiler içinde yer alan bir başlıktır. Fiilimsiler;isim-fiiller, sıfat fiiller(ortaçlar),zarf fiiller(ulaçlar) olmak üzere üç başlığa ayrılır. Bu yazımızın konusu sıfat fiil ekleri nelerdir? Fiilimsi içerisinde sıfat fiil nasıl oluşu? Bunları detaylı bir şekilde örneklerle işleyeceğiz.