1. Anasayfa
 2. Bilim

Bilim Adamları ve Buluşları Nelerdir? Bilim Adamlarının En İyi 10 Sözleri Nelerdir?


0

Harezmi:

Cebir ve trigonometrinin kurucusudur. Astronomi coğrafya ve matematik ile tanınmıştır. Hayatın, hesapların merkezi olan matematik ile ilgili sözleri çoktur.  Onu bütün bilimlerde sözü ve varlığı olan sultana benzetir.

“Matematik bilimlerin yönetimdir.”

Farabi:

Bir çok tıp terimiyle beraber bilinse de önemli bilginlerdendir. Sesin duyulması ve ses olayının hava titreşimiyle gerçekleştiğini belirtmiş ve kanıtlamıştır. Felsefi çalışmalar ile tanınmıştır. Düşünceleri ve ifadeleri ile önemli düşünürdür. Bilim adamlarının sözleri başlığında en çok Farabi’ye yer ayırmak gerekir.

“Çok konuşanı az dinlemek gerekir.”

Biruni:

Dünya’nın çapı, Güneş’in yüksekliği, boylam hesaplamaları ve mevsim geçişleri çalışmaları ile dünyaya iz bırakmıştır. Bilim adamları ve buluşları listemizde il sırada yer alacak kadar önemli çalışmalar yapmıştır.

Yer çekimi konusunda açıklamasıyla alakalı sözü: “Dünya dönüyorsa neden savrulmuyoruz” diye soranlara: ”Yüksekten düşen her şey de aşağı düşüyor. Varlığı çeken bir şey var” demişti. Bilim adamları ve buluşları ne kadar önemli değil mi? O dönemde pek anlamı olmayan ifade bu gün ne kadar da değerli.

Bilimin her zaman önem verilmesi gereken bir iş olduğunu anlatmaya çalışır:

“İlimin ilerlemesi ve gelişmesi için tüm imkanlar sağlanmalıdır. İlim sıcaklığı ve hoşgörüyü sever.”

Heysem:

Modern optiğin babasıdır. Çalışmalarıyla tanınmıştır. Üç mum deneyi çok şöhretlidir. Bilim adamları içerisinde gözün görme yöntemi ile alakalı deneyini araştırın. Bilim adamları ve buluşları içerisinde çok dikkat çekicidir.

“Kainat değişime ve eskimeye rağmen düzen içerisindedir.”

Makaleyi Nasıl Buldunuz ?
 • 0
  harika
  Harika
 • 0
  g_zel
  Güzel
 • 0
  fena_de_il
  Fena Değil
 • 0
  berbat
  Berbat

Merhaba! Siz kiymetli Marcatime okurları için daha kaliteli içerikler üretmek adına buraya geldim. 😊 İçeriklerimi okumanız ve yorum yapmanız benim için çok değerli. 😇

Yazarın Profili

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir