1. Anasayfa
 2. Bilim

Bilim Adamları ve Buluşları Nelerdir? Bilim Adamlarının En İyi 10 Sözleri Nelerdir?


0

Bilim adamları ve buluşları ile sadece o döneme o yüzyıla değil tüm insanlığa hizmet etmişlerdir. Bu hizmetleri ile bilim insanı hizmet insanı olmuşlardır. Gelim bilim insanı neden ve nasıl yetişir. Son yüzyılda bilim adamı ve buluşları nasıl arttı bunlara bakalım.

Harriet Tubman adında bir kadının hikayesi şöyledir:

Harriet Tubman, Amerika’da köleliğin yaygın olduğu dönemde gizli bir örgüt kurarak mücadele verir. Yıllarca uğraşın sonunda 700’e yakın esiri kurtarır. Bu örgüt işe ilgili ileride yapılan bir röportajda bir soru yöneltilir.
-Sizi en çok zorlayan şey neydi?
-Onları köle olmadıklarına inandırmak. İnsan olduklarını hatırlamalarını sağlamak.

Şimdi bu yazıdan anlayacağımız şey nedir? Olayı kadın bilim insanı meselesine çevireyim. Bunca yıl hep itilen kendisinin dahi böyle bir şey yapamayacağına inandırılan insan nasıl bilim yapabilir? İnsanlık tarihi kadar eski dünyada neden çok büyük bir kadın yok. Var olanlar bile bir elin parmakları kadar.

Bilim kadınları adına bu durumun nedenlerini biliyoruz aslında. Bilim adamları ve buluşları için önce inanmaları gerekir. Bir inanç doğrulusunda bilim insanı nedir? sorusunun cevabını vermiş olurlar.

Şunu biliyoruz ki kadın ve erkek eşit şartlarda olunca bilimde de eşit yetişmiş kitle oluyor. Kadın bilim insanı listesi bilim kadınları da yetişiyor.

Yine şunu biliyoruz ki bilim insanı yetiştirmek devletlerin sistemi ile eğitime verdiği önem ile doğrudan alakalı. Eski çağlarda yetişen bilim adamları sözlerine bakın. Onlar yönetim tarafından desteklenmiş teşvik edilmiştir.

Son yüzyıl içinde bir çok bilim kadınları olması bunun göstergesidir. Eşit şartlarda ve adil düzende bilim kadınları yerini almıştır.

Küçük bir örnekle daha anlatayım. Bilim insanı sayılabilecek bir adam. Fatih Sultan Mehmet top atış sistemi üzerine çalışmaları olmadan surlarda neler yapabilirdi. Bilim insanı olması çevresine de bilim insanı toplamasına destek olmadı mı?

Bu yazımızda bir kaç bilim adamları- bilim insanı sözleri başladık. Onları verdik. Şimdi bilim adamları ve buluşları gözünden bilim insanına bakalım. Bu insanlar üzerine açıklamalar yapalım. İşinize yarayacak bir liste sunalım. 

Genel tabilrle gelin bilim adamları ve buluşlarına bakalım. Bilim insanı nedir yaptıklarına bakarak öğrenelim.

Nobel ödüllü Bilim Kadını- Bilimin İnsanı :

Marie Curie- Radyoloji- Radyoaktif maddeyi bulmuştur.

İrene Joliot Curie-Radyoloji- Yapay radyoaktiviteyi keşfetti.

Gerty Theresa Cori- Laktik asit döngüsünü keşfetti.

Dorothy Crowfoot Hotgkin-Kolesterol, penisilin, B12, insülinin moleküler yapılarını keşfetmiştir.

Rosalyn Sussman Yalow-Radyoimnin test keşfetti.

Barbara McClintock-Transpozanları keşfetmiştir.

Ada Yonath-Ribozomun yapısıyla alakalı çalışmalarıyla bilinir.

Frances H. Arnold-Enzimlerin evrimi çalışmasıyla bilinir.

Maria Goeppert- Atom çekirdeği yapısı çalışması ile biliniyor.

Gertrude B. Elion- Farmakoloji uzamanıdır. Bir çok ilaç denemesi vardır.

Christiane Nüsslien-Volhard-biyolog embriyonik genetik temeli araştırması ile bilinir.

Linda B. Buck-Kokuya ait gen çalışmasıyla bilinir.

Francoise Barre-Sinoussi-HIV çalışmaları ile tanınmıştır.

Elizabeth Blackbrun -Kromozomların uç kısmında bulunan telomer çalışmalarıyla bilinir.

Carol W. Greider- Kromozomların uç kısmında bulunan telomer çalışmalarıyla bilinir.

My Britt Moser- Beyindeki yer durumumuzu belirleyen nöron-duyu çalışmaları ile tanınmıştır.

Youyou Tu-Sıtma hastalığına karşı geliştirdiği ilaçlar ile tanınmıştır.

Yukarıda saydığımız insanlar çığır açmış. Dünyaya bilim insanı olarak ad bırakmışlardır. İmkan oldukça da olmaya insanlığa faydalı olmaya devam edeceklerdir. Bilim adamları ve buluşları içerisinde bilim insanı nedir? nasıl olur anlatmaya devam edeceklerdir.

Şimdi kadar saydığımız bilim insanı kadınların bazıları ismini bilmediğimiz çok kişi vardır. Belki sadece ödül almadığı için bilmiyoruz. Eminim bir kadın-erkek eşitliği vardır.

Bu insanların dışında nice yazar ve ödüllü barış kadını mevcut. Bir çoğu ya savaşın bitmesi için attığı adımlar ya da diktatörlüğe karşı lider vasfıyla tanınmıştır.

Bilim adamları ve buluş örnekleri

Bunca bilim kandını ve özgürlük kadınının son yüzyıla sıkışması tesadüf mü? Yoksa demokratik hareketler özgürlükler ve kadınlara tanınan haklar ile bunu başaramadılar mı?

Makaleyi Nasıl Buldunuz ?
 • 0
  harika
  Harika
 • 0
  g_zel
  Güzel
 • 0
  fena_de_il
  Fena Değil
 • 0
  berbat
  Berbat

Merhaba! Siz kiymetli Marcatime okurları için daha kaliteli içerikler üretmek adına buraya geldim. 😊 İçeriklerimi okumanız ve yorum yapmanız benim için çok değerli. 😇

Yazarın Profili

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir