Bilim Adamları ve Buluşları Nelerdir? Bilim Adamlarının En İyi 10 Sözleri Nelerdir?


0

Tekrar altını çizelim. Cinsiyet ayrımcılığına karşıyız. Sadece bilim kadını ve özgürlük-barış için adlarını son yüzyıla sıkıştırma nedenlerini belirtiyoruz. Bilim adamları ve buluşları ile onları anlamaya ve anlatmaya çalıştık.

Niceleri var biz bilmiyoruz. Niceleri daha bilim kadını olarak madalyasını boynuna takacaktır.

Ferya Özel- Astrofizikçi-Karadelik görüntü ekibinde çalışıyor.  NASA araştırma grubundadır.

Betül Kaçar-Astrobiyoloji- Evrendeki yaşam izleri için çalışıyor. NASA araştırma grubundadır.

Duygu Özmadenci-Biyolog-Yumurtalık kanseri hücreleri tedavisinde ödül aldı.

Hatice zora-Nörofizyoloji- Beyinde dil ve duygu değişimi üzerine çalışmaları nedeniyle ödül aldı.

Çevremizde hayatlarımıza yön veren bizi değiştiren düşünce tarzımızı etkileyip farklı bakmamızı sağlayan insanlar vardır. Onlar oluşturdukları düşünce dünyasını bazen yazarak bazen yaparak bazen de muhabbet ortamında yayarak bizi etkilerler. Öğrendiklerini bilim insanı nedir? gösterirler. Bilim insanları ve buluşları ile bizi yaşamaya değer kılarlar.

Bilgiyi sentezleyerek size aktarırlar siz de o sentezden yeni sentezler yaparak dünyanızı kurarsınız. Düşünsel yapıyla doğan süreç herkeste aynı etkiyi yaratmaz. Başkalarının fikri yapısını düşünsel oluşumlarını hayatlarımızın parçası haleni getirmek çok zordur. Yoksa hepimiz atasözünden hayatlar kurardık.

Bize doğru başkasına yanlış gelen şeyleri yapmazdık. Bilim insanı işte hep ümit ve istekle çalışır. Kendileri bilim adamlarının sözleri işle kendilerine yol çizerler.

Bilim adamları ve buluşları için öncelik şartların uygun olması ve ihtiyaç belirmesidir. Bilim adamları ve buluşları incelendiğinde sıradan bir durum yoktur. Şartlar uygun ve ihtiyaç olması önceliktir. Deneme araştırma öncelikler bilimin başka başlığını oluşturur.

Harriet Tubman adında bir kadının hikayesi şöyledir:

Harriet Tubman, Amerika’da köleliğin yaygın olduğu dönemde gizli bir örgüt kurarak mücadele verir. Yıllarca uğraşın sonunda 700’e yakın esiri kurtarır. Bu örgüt işe ilgili ileride yapılan bir röportajda bir soru yöneltilir.
-Sizi en çok zorlayan şey neydi?
-Onları köle olmadıklarına inandırmak. İnsan olduklarını hatırlamalarını sağlamak.

Şimdi bu yazıdan anlayacağımız şey nedir? Bilim adamları ve buluşları neden yapmışlardır? bu insanları bilim insanı yapan şey hatta son yüzyıla sıkıştıran özellik nedir? Olayı kadın bilim insanı meselesine çevireyim. Bunca yıl hep itilen kendisinin dahi böyle bir şey yapamayacağına inandırılan insan nasıl bilim yapabilir? Bilim insandan bilim adamaları ve buluşları ufkuna uzanan zahmetli bir yol var.

İnsanlık tarihi kadar eski dünyada neden çok büyük bir kadın yok. Var olanlar bile bir elin parmakları kadar. Bilim kadınları adına bu durumun nedenlerini biliyoruz aslında. Yazımızda bilim insanlarının sözleri ile onları anlamaya ve anlatmaya çalıştık.

Günümüzde bilim insanı olma yolundaki adımların başında yer alan lisans ve yüksek lisans ile ilgili aşağıdaki yazımıza bakabilirsiniz. Umarım sizin de adınız bir gün bilim adamaları ve buluşları listesine ekleriz. Bilimin sevimli hali için tıklayınız.

İlginizi Çekebilir

Yorum Yap