1. Ana Sayfa
  2. Bilim

Bilim Adamları ve Buluşları Nelerdir? Bilim Adamlarının Sözleri Nelerdir?


1
+ - 0

Bilim adamları ve buluşları başlığı ile bizim gözümüzden bazı bilim adamlarına bakacağız. Kendi dünyamızdan onların önemli ve değerli olduğu özellikleri anlatacağız. Bir kaç bilim insanı seçip bu bilim adamlarının sözleri ile size rehber olacağız. Ardından bu bilim adamları hakkında kısaca bilim adamları kimidir, ne iş yaparlar, ne iş yapar bu bilim adamları? Bu sorulara cevap arayacağız.

bilim adamları ve buluşları

Öncelikle bilim adamı dediğimiz için çok üzgünüm. Normalde cinsiyet eşitliğini savunan bir insan olarak bilim insanı demem gerekir. Lakin SEO kuralları gereği böyle yazmak zorundayım. Tüm bilim insanlarından ve cinsiyet ayrımcılığı gibi duran başlıktan dolayı kadınlardan özür diliyorum.

Her toplum içinde yaşadığı bireylerin, üstün yetişmişlerin yahut zekasıyla fark koyanların marifetiyle beslenir. Bu insanlar diğer fertler ile aynı şartlara tabi olduğu halde fikirleriyle ve sistemleriyle sınırları ve asırları aşarlar. Zamanla ideal ve değişimin ayak izi olurlar. Bu insan temelli hayata yön veren beceriler.

Bazen hayata yön veren özlü söze, bazen hayatı dolduran güzel bir kitaba, bazen hayatın en anlamlı felsefesine dönüşüyor. Her ne olursa olsun hayata yön veren insanlardan hayata yön veren öğretilere dönüşüyorlar… Şimdi bu yazımızda film gibi hayata yön veren veren roman gibi hayatı besleyen emek gibi hayatı olgunlaştıran yönlere bakacağız.

Bilim Adamaları ve Buluşları Nelerdir? Bilim Adamalarının Sözleri Önemliler? Bilim İnsanı Nedir? Kavramları detaya girmeden Bilim nedir kısaca bilim nasıldır, incelikleri nedir bakalım.
Kısaca bilim nedir, bilim nasıl yapılır. Bunları belirtelim. Sonra bilim adamları ve buluşlarına bakalım.
Bilim; insanların araştırma sonucunda ortaya koyduğu kanıt içeren şeylerdir. Teori ve bilim arasındaki tek fark kanıt kısmıdır. Bilim de ortaya atıla teori ile yola çıkar.
Bilim nedir kısaca belirtmek gerekirse; somuttur. Nesneldir. Genel geçerdir. Kanıta dayalıdır. Aynı şartlarda aynı sonucu verir.
Bilim nedir kısaca anlatmaya çalıştık. Tez-antitez-sentez aşamalarından oluşan bilim detayları başka bir yazımızda işleyeceğiz.
Bilim adamlarının sözlerine bakmadan önce bilim nasıl yapılır. Bilim nedir kısaca öğrenmiş olduk. Şimdi bilim adamlarının sözleri ile bilimsel yolculuğa çıkalım.

Bilim adamları ve buluşları denince aklımıza ilk gelen dünyaya buluşları ve icatları ile yön vermiş insanlardır. Bilim adamı aslında zor olan bir işi basit şekilde yapan kişidir. Sadece bir çocuğun bisiklet sürmesini öğrenmesi gibi durmadan dener. Yorulur düşer yaralanır. Ama asla vazgeçmez ve başarır.

Bilim insanı nedir? Bilim insanı ne iş yapar? İşte bunun cevabını bulmak için bu yazımızı yazıyoruz. Bilim adamlarının sözleri ile yola çıkıp onların geleceğe bıraktıkları miras ve öğrenme azminden faydalanmaya çalışacağız. Bunu basit bir şekilde anlatmaya bilim adamları ve buluşları başlığı ile bazı yönlerine bakacağız.

Bilimin vatanı yoktur. O yüzden bilim insanlarını anlatırken vatanlarından ve milletlerinden bahsetmedik. Sadece bizim ülkemizdekilerin adlarından da anlaşılacağı gibi isimlerine değindik. İnsanlığa hizmet etmeleri ve gençlerimize azim ışık olmaları için onlara özel yer ayırdık. Özellikler bilim insanı başlığında bilim kadını olarak işledik.

Gelin şimdi bilim insanları ve buluşları ile kolaylaştırdıkları hayatımıza bakalım. bilim adamlarının sözleri ile dünyamıza bakalım.

bilim adamları ve buluşları-2

Bilim zordur. Ama düşünme ve çalışma ile kolaylaşır. Zaman emek ister. Yani bir tekerlek bile çağına göre icattır. Şimdi dilimiz döndüğünce size başlıklarımıza uygun yazımızın detayına gidelim.

Aristoteles:

Bilimse araştırma temelini ilk yapan insandır. Özellikle bilimlerin ve canlıların sınıflandırılması ile bilinir.

“Elindekinin kıymetini bilenler mutludur.”

“Dost kişinin ikinci kişiliğidir.”

Arşimet:

Suyun kaldırma kuvvetini bulan adamdır.

Nicola Tesla:

Dünya üzerinde elektrik ile alakalı birçok çalışmaya imza atan Nicola Tesla. Bilim adamları sözleri içerisinde en çok bahsedilmesi gereken kişidir. Zira hem mucitlikleri hem sözleriyle son yüzyıla damgasını vurmuştur. Bilim adamları sözleri bize ışık olmuşlardır. Bilim adamları ve buluşları sıralamasında birincidir. Aşağıdaki söz ile anlatılan cep telefonu değil mi?

“Çok yakında kablosuz olarak dünyanın her yerine mesaj iletmek öyle kolay olacak ki; herkes kendi aygıtını yanında taşıyıp çalıştırabilecek. Bu konuya inancım öyle sağlam ki…”

Ya buna ne demeli bilim adamlarının sözleri ne kadar önemli değil mi? Bluetooth şarj özelliğini anlatmıyor mu?

“Nesiller sonra makinelerimiz, evrendeki herhangi bir noktadan elde edilen enerjiyle çalışacaktır.”

Albert Einstein:

Önerilen:  8 Başlıkta Etkili Konuşma Teknikleri ve Sabırla Dinleme Yöntemleri

Listede yine dünyaca tanınırlığı nedeniyle bilim adamları ve buluşları içerisinde en tanınanıdır. İzafiyet teorisi ile görecelik kavramı ve e=mc2 formülüyle dünyanın en çok bilinen fizikçisidir. Adı dahi ile eş olarak anılmaya başlanmıştır. O çok bilindiği için bilim adamları ve buluşları içerinde çok detaya inemeden bilim adamlarının sözleri bölüne geçelim. Sözleriyle ondan daha iyi anlamaya çalışalım.

Her çocuk bilim adamıdır. Her bilim insanı da sorarak öğrenir. İşte size kanıtı:

“Bir insanın zekası verdiği cevaplardan değil, sorduğu sorulardan anlaşılır.”

Yazımızın sonunda bilim insanı nedir? Diye sorduk ve bir çok anlatı işle cevapları verdik. Orada göreceğiniz bir anlatı mevcut tam bu konuya uygun. Dünyanın en zor işidir. Öğrenilmiş çaresizlik kabullenme tabu katı inanç ne derseniz deyin. Buyurun söze:

“Ön yargıları yok etmek, atom çekirdeğini parçalamaktan daha zordur.”

Isaac Newton:

Kafasına bir elmanın düşmesiyle yer çekimini buldu. Dünya tanınmıştır.

Galileo Galilei:

Astronomi alanındaki çalışmalar ile tanınmıştır. Anlaşılamadığı için de yargılanmıştır. Bilim adamları ve buluşları her zaman çağa uygun ve anlaşılır olmak zorunda değildir. Bazen ileride olmaktır.

Aziz Sancar:

Türkiye Cumhuriyetinin yüz akı diyeceğimiz insanlardan biridir. Her Anadolu insanı gibi acıyla ve zorluklarla yoğrulmuş bir beden ve ruhtur. Ama bilim adamları ve buluşları listemizde öncüller arasındadır ve gururumuz olmaya devam edecektir.DNA onarımı üzerine yaptığı çalışma ile Nobel ödülü almıştır. Gelecek nesillere “Bakın ben başardım siz daha iyisini yapabilirsiniz.” demiştir.

İnsan çalışmaya muhtaçtır. Başarı çok çalışma ile değildir. Doğru zamanda doğru şekilde çalışmak ve gücünüzü gerektiği kadar kullanmak önemlidir. Gelin sözlerine bakalım.

bilim adamlarının sözleri

“Bütün enerjinizi işinize verin.”

İnsanlar işlerini abartıp çok fazla şeyle beynini kurcalar iseler bir şey beceremezler. Bu her işten anlayan ama hiçbir şey yapamayan usta gibidir. Bizi ne kadar anlatıyor bu söz. Bilim insanı nedir? Nasıl olur işte cevabı çok değil doğru ve öz ile ilerle.

“Gereği kadar öğrenin aşırıya kaçmak yaratıcılığı öldürüyor.”

Bilim adamları ve buluşları en çok bilinen bilim insanı nedir? Özelliğiyle İslam’ın altın çağında hem felsefe hem bilim ile dünyaya yön verenler:  Bu bilim adamlarının sözleri konusunda emin olmasak da almaya çalıştık. Bilim insansı nedir? Nasıl olmalıdır hem çalışmaları ile hem sözleri ile hem de icatları ile göstermişlerdir.

Harezmi:

Cebir ve trigonometrinin kurucusudur. Astronomi coğrafya ve matematik ile tanınmıştır. Hayatın, hesapların merkezi olan matematik ile ilgili sözleri çoktur.  Onu bütün bilimlerde sözü ve varlığı olan sultana benzetir.

“Matematik bilimlerin yönetimdir.”

Farabi:

Bir çok tıp terimiyle beraber bilinse de önemli bilginlerdendir. Sesin duyulması ve ses olayının hava titreşimiyle gerçekleştiğini belirtmiş ve kanıtlamıştır. Felsefi çalışmalar ile tanınmıştır. Düşünceleri ve ifadeleri ile önemli düşünürdür. Bilim adamlarının sözleri başlığında en çok Farabi’ye yer ayırmak gerekir.

“Çok konuşanı az dinlemek gerekir.”

Biruni:

Dünya’nın çapı, Güneş’in yüksekliği, boylam hesaplamaları ve mevsim geçişleri çalışmaları ile dünyaya iz bırakmıştır. Bilim adamları ve buluşları listemizde il sırada yer alacak kadar önemli çalışmalar yapmıştır.

Yer çekimi konusunda açıklamasıyla alakalı sözü: “Dünya dönüyorsa neden savrulmuyoruz” diye soranlara: ”Yüksekten düşen her şey de aşağı düşüyor. Varlığı çeken bir şey var” demişti. Bilim adamları ve buluşları ne kadar önemli değil mi? O dönemde pek anlamı olmayan ifade bu gün ne kadar da değerli.

Bilimin her zaman önem verilmesi gereken bir iş olduğunu anlatmaya çalışır:

“İlimin ilerlemesi ve gelişmesi için tüm imkanlar sağlanmalıdır. İlim sıcaklığı ve hoşgörüyü sever.”

Heysem:

Modern optiğin babasıdır. Çalışmalarıyla tanınmıştır. Üç mum deneyi çok şöhretlidir. Bilim adamları içerisinde gözün görme yöntemi ile alakalı deneyini araştırın. Bilim adamları ve buluşları içerisinde çok dikkat çekicidir.

“Kainat değişime ve eskimeye rağmen düzen içerisindedir.”

Bilim insanı nedir? Bilim insanları ve buluşları bizim hayatımızda neyi kolaylaştırdı. Bunu anlamak için şöyle anlatabiliriz. Bu bilim inanları olmasa bu gün bildiğimiz bir çok şeyden haberdar olamayabilirdik. Mesela Cornicus güneş merkezi sistemini ortaya atmasa hala dünya merkezli yaşadığımızı bilecektir. Mesela Arşimet suyun kaldırma kuvvetini bulmasa ve yorum yapmasa hala gemi yapımı bu kadar ileride olmayabilirdi.

Önerilen:  Zeka Nedir? Zeka Türleri ve İnsanın Zekasının Sınırları

Tekerleği düşünün insanın ilerlemesine ne kadar büyük bir destek sağlamıştır. Buharlı makineleri düşünün endüstri devrimini nasıl hızlandırmıştır. İşte bilim adamları icat eder. Nesiller onu değiştirir ve dönüştürür. Gelin şimdi bilim insanları içerisinde önemli işler başarmış.

Şunu biliyoruz ki kadın ve erkek eşit şartlarda olunca bilimde de eşit yetişmiş kitle oluyor. Kadın bilim insanı listesi bilim kadınları da yetişiyor.

Yine şunu biliyoruz ki bilim insanı yetiştirmek devletlerin sistemi ile eğitime verdiği önem ile doğrudan alakalı. Eski çağlarda yetişen bilim adamları sözlerine bakın. Onlar yönetim tarafından desteklenmiş teşvik edilmiştir.

Son yüzyıl içinde bir çok bilim kadınları olması bunun göstergesidir. Eşit şartlarda ve adil düzende bilim kadınları yerini almıştır.

Küçük bir örnekle daha anlatayım. Bilim insanı sayılabilecek bir adam. Fatih Sultan Mehmet top atış sistemi üzerine çalışmaları olmadan surlarda neler yapabilirdi. Bilim insanı olması çevresine de bilim insanı toplamasına destek olmadı mı?

Bu yazımızda bir kaç bilim adamları sözleri başladık. Onları verdik. Şimdi bilim adamları ve buluşları üzerine açıklamalar yapalım. İşinize yarayacak bir liste sunalım.

Bilim Adamları ve Buluşları Nelerdir? Bilim İnsanı Nedir? Bilim Kadını Kimdir?

bilim insanı nedir?

Bilim adamları ve buluşları yazımıza başlarken bir çok insan vardı. Anlatma ve değineceğimiz konularda tereddütlerimiz vardı. Ama kendimize bir yol çizip istediğimizi anlatmaya çalıştık. Şimdi farklı bir bakış açısıyla Bilim insanı nedir? Bilim kadını nedir bilime yön vermiş kadınlardan bakacağız.

Bilim adamları ve buluşları ile sadece o döneme o yüzyıla değil tüm insanlığa hizmet etmişlerdir. Bu hizmetleri ile bilim insanı hizmet insanı olmuşlardır. Gelim bilim insanı neden ve nasıl yetişir. Son yüzyılda bilim adamı ve buluşları nasıl arttı bunlara bakalım.

Harriet Tubman adında bir kadının hikayesi şöyledir:

Harriet Tubman, Amerika’da köleliğin yaygın olduğu dönemde gizli bir örgüt kurarak mücadele verir. Yıllarca uğraşın sonunda 700’e yakın esiri kurtarır. Bu örgüt işe ilgili ileride yapılan bir röportajda bir soru yöneltilir.
-Sizi en çok zorlayan şey neydi?
-Onları köle olmadıklarına inandırmak. İnsan olduklarını hatırlamalarını sağlamak.

Şimdi bu yazıdan anlayacağımız şey nedir? Olayı kadın bilim insanı meselesine çevireyim. Bunca yıl hep itilen kendisinin dahi böyle bir şey yapamayacağına inandırılan insan nasıl bilim yapabilir? İnsanlık tarihi kadar eski dünyada neden çok büyük bir kadın yok. Var olanlar bile bir elin parmakları kadar.

Bilim kadınları adına bu durumun nedenlerini biliyoruz aslında. Bilim adamları ve buluşları için önce inanmaları gerekir. Bir inanç doğrulusunda bilim insanı nedir? sorusunun cevabını vermiş olurlar.

Şunu biliyoruz ki kadın ve erkek eşit şartlarda olunca bilimde de eşit yetişmiş kitle oluyor. Kadın bilim insanı listesi bilim kadınları da yetişiyor.

Yine şunu biliyoruz ki bilim insanı yetiştirmek devletlerin sistemi ile eğitime verdiği önem ile doğrudan alakalı. Eski çağlarda yetişen bilim adamları sözlerine bakın. Onlar yönetim tarafından desteklenmiş teşvik edilmiştir.

Son yüzyıl içinde bir çok bilim kadınları olması bunun göstergesidir. Eşit şartlarda ve adil düzende bilim kadınları yerini almıştır.

Küçük bir örnekle daha anlatayım. Bilim insanı sayılabilecek bir adam. Fatih Sultan Mehmet top atış sistemi üzerine çalışmaları olmadan surlarda neler yapabilirdi. Bilim insanı olması çevresine de bilim insanı toplamasına destek olmadı mı?

Bu yazımızda bir kaç bilim adamları- bilim insanı sözleri başladık. Onları verdik. Şimdi bilim adamları ve buluşları gözünden bilim insanına bakalım. Bu insanlar üzerine açıklamalar yapalım. İşinize yarayacak bir liste sunalım. 

Genel tabilrle gelin bilim adamları ve buluşlarına bakalım. Bilim insanı nedir yaptıklarına bakarak öğrenelim.

Nobel ödüllü Bilim Kadını- Bilimin İnsanı :

Marie Curie- Radyoloji- Radyoaktif maddeyi bulmuştur.

İrene Joliot Curie-Radyoloji- Yapay radyoaktiviteyi keşfetti.

Gerty Theresa Cori- Laktik asit döngüsünü keşfetti.

Dorothy Crowfoot Hotgkin-Kolesterol, penisilin, B12, insülinin moleküler yapılarını keşfetmiştir.

Rosalyn Sussman Yalow-Radyoimnin test keşfetti.

Önerilen:  Liyakat Nedir? Nepotizm Nedir? 1 Toplumsal Sorun: Liyakatsiz Nepotizm

Barbara McClintock-Transpozanları keşfetmiştir.

Ada Yonath-Ribozomun yapısıyla alakalı çalışmalarıyla bilinir.

Frances H. Arnold-Enzimlerin evrimi çalışmasıyla bilinir.

Maria Goeppert- Atom çekirdeği yapısı çalışması ile biliniyor.

Gertrude B. Elion- Farmakoloji uzamanıdır. Bir çok ilaç denemesi vardır.

Christiane Nüsslien-Volhard-biyolog embriyonik genetik temeli araştırması ile bilinir.

Linda B. Buck-Kokuya ait gen çalışmasıyla bilinir.

Francoise Barre-Sinoussi-HIV çalışmaları ile tanınmıştır.

Elizabeth Blackbrun -Kromozomların uç kısmında bulunan telomer çalışmalarıyla bilinir.

Carol W. Greider- Kromozomların uç kısmında bulunan telomer çalışmalarıyla bilinir.

My Britt Moser- Beyindeki yer durumumuzu belirleyen nöron-duyu çalışmaları ile tanınmıştır.

Youyou Tu-Sıtma hastalığına karşı geliştirdiği ilaçlar ile tanınmıştır.

Yukarıda saydığımız insanlar çığır açmış. Dünyaya bilim insanı olarak ad bırakmışlardır. İmkan oldukça da olmaya insanlığa faydalı olmaya devam edeceklerdir. Bilim adamları ve buluşları içerisinde bilim insanı nedir? nasıl olur anlatmaya devam edeceklerdir.

Şimdi kadar saydığımız bilim insanı kadınların bazıları ismini bilmediğimiz çok kişi vardır. Belki sadece ödül almadığı için bilmiyoruz. Eminim bir kadın-erkek eşitliği vardır.

Bu insanların dışında nice yazar ve ödüllü barış kadını mevcut. Bir çoğu ya savaşın bitmesi için attığı adımlar ya da diktatörlüğe karşı lider vasfıyla tanınmıştır.

bilim insani 2

Bunca bilim kandını ve özgürlük kadınının son yüzyıla sıkışması tesadüf mü? Yoksa demokratik hareketler özgürlükler ve kadınlara tanınan haklar ile bunu başaramadılar mı?

Tekrar altını çizelim. Cinsiyet ayrımcılığına karşıyız. Sadece bilim kadını ve özgürlük-barış için adlarını son yüzyıla sıkıştırma nedenlerini belirtiyoruz. Bilim adamları ve buluşları ile onları anlamaya ve anlatmaya çalıştık.

Niceleri var biz bilmiyoruz. Niceleri daha bilim kadını olarak madalyasını boynuna takacaktır.

Ferya Özel- Astrofizikçi-Karadelik görüntü ekibinde çalışıyor.  NASA araştırma grubundadır.

Betül Kaçar-Astrobiyoloji- Evrendeki yaşam izleri için çalışıyor. NASA araştırma grubundadır.

Duygu Özmadenci-Biyolog-Yumurtalık kanseri hücreleri tedavisinde ödül aldı.

Hatice zora-Nörofizyoloji- Beyinde dil ve duygu değişimi üzerine çalışmaları nedeniyle ödül aldı.

Çevremizde hayatlarımıza yön veren bizi değiştiren düşünce tarzımızı etkileyip farklı bakmamızı sağlayan insanlar vardır. Onlar oluşturdukları düşünce dünyasını bazen yazarak bazen yaparak bazen de muhabbet ortamında yayarak bizi etkilerler. Öğrendiklerini bilim insanı nedir? gösterirler. Bilim insanları ve buluşları ile bizi yaşamaya değer kılarlar.

Bilgiyi sentezleyerek size aktarırlar siz de o sentezden yeni sentezler yaparak dünyanızı kurarsınız. Düşünsel yapıyla doğan süreç herkeste aynı etkiyi yaratmaz. Başkalarının fikri yapısını düşünsel oluşumlarını hayatlarımızın parçası haleni getirmek çok zordur. Yoksa hepimiz atasözünden hayatlar kurardık.

Bize doğru başkasına yanlış gelen şeyleri yapmazdık. Bilim insanı işte hep ümit ve istekle çalışır. Kendileri bilim adamlarının sözleri işle kendilerine yol çizerler.

Bilim adamları ve buluşları için öncelik şartların uygun olması ve ihtiyaç belirmesidir. Bilim adamları ve buluşları incelendiğinde sıradan bir durum yoktur. Şartlar uygun ve ihtiyaç olması önceliktir. Deneme araştırma öncelikler bilimin başka başlığını oluşturur.

Harriet Tubman adında bir kadının hikayesi şöyledir:

Harriet Tubman, Amerika’da köleliğin yaygın olduğu dönemde gizli bir örgüt kurarak mücadele verir. Yıllarca uğraşın sonunda 700’e yakın esiri kurtarır. Bu örgüt işe ilgili ileride yapılan bir röportajda bir soru yöneltilir.
-Sizi en çok zorlayan şey neydi?
-Onları köle olmadıklarına inandırmak. İnsan olduklarını hatırlamalarını sağlamak.

Şimdi bu yazıdan anlayacağımız şey nedir? Bilim adamları ve buluşları neden yapmışlardır? bu insanları bilim insanı yapan şey hatta son yüzyıla sıkıştıran özellik nedir? Olayı kadın bilim insanı meselesine çevireyim. Bunca yıl hep itilen kendisinin dahi böyle bir şey yapamayacağına inandırılan insan nasıl bilim yapabilir? Bilim insandan bilim adamaları ve buluşları ufkuna uzanan zahmetli bir yol var.

İnsanlık tarihi kadar eski dünyada neden çok büyük bir kadın yok. Var olanlar bile bir elin parmakları kadar. Bilim kadınları adına bu durumun nedenlerini biliyoruz aslında. Yazımızda bilim insanlarının sözleri ile onları anlamaya ve anlatmaya çalıştık.

Günümüzde bilim insanı olma yolundaki adımların başında yer alan lisans ve yüksek lisans ile ilgili aşağıdaki yazımıza bakabilirsiniz. Umarım sizin de adınız bir gün bilim adamaları ve buluşları listesine ekleriz. Bilimin sevimli hali için tıklayınız.

Yazar Hakkında

Marcatime Yazarı

Yorum Yap