1. Anasayfa
 2. Bilim

İnorganik Madde Nedir? Örnekleri Nelerdir?


0

Su ve Mineraller İnorganik Mi?

Su ve Mineraller İnorganik Mi?

Su ve mineraller inorganik mi? Sorusu özellikle organik ve inorganik maddelerin neler olduğu hususunda sıkça merak edilmektedir. 

H2O inorganik madde midir? Sorusuna olumlu yanıt vermek mümkündür. Hem su hem de mineraller inorganik maddeler grubunda bulunmaktadır.

Su, H2O molekülünden oluşan bir bileşiktir ve hayvan ve bitkiler gibi organik kaynaklı değildir. Su, doğada yaygın olarak bulunur ve birçok biyolojik, kimyasal ve fiziksel işlemde önemli bir rol oynar.

Mineraller, doğada yer alan, elementler veya elementlerin bileşiklerinden oluşan, kristal yapılı ve inorganik olan maddelerdir. Örneğin, kalsiyum karbonat (CaCo3) , magnezyum oksit (MgO), sodyum klorür gibi. Mineraller, kayaçlar, topraklar ve diğer doğal yer altı ve yer üstü kaynaklarında bulunur. Birçok endüstriyel uygulamada ve günlük hayatta kullanılırlar. Örneğin, demir, bakır, aluminium ve diğer metallerin madencilik faaliyetlerinde kullanılırlar.

Protein İnorganik Madde Midir?

Protein İnorganik Madde Midir?

Protein inorganik madde midir? Sorusuna ise proteinin inorganik olmadığını organik maddeler olduklarını söylemek gerekmektedir

Proteinler, amino asitlerin polimerleridir. Aynı zamanda proteinler hayvan ve bitkiler gibi organik kaynaklı ürünler içerisinde yer almaktadır. Proteinler, canlı hücrelerin yapı taşlarıdır ve hücre büyümesi, onarımı, hareketi, enzimatik reaksiyonlar ve hormonlar gibi birçok biyolojik işlemde önemli bir rol oynarlar. 

Proteinler, birçok farklı şekilde sınıflandırılabilir ve genellikle yapılarına göre adlandırılırlar. Yapılarına göre primer, sekonder, tertiary, quaternary ya sınıflandırılan proteinler aynı zamanda fonksiyonlarına göre de sınıflandırılabilmektedir.

Organik ile İnorganik Arasındaki Fark Nedir?

En temel konular içerisinde organik ile inorganik arasındaki fark nedir? Sorusu yer almaktadır. Birbirlerinden farklı olan bu 2 madde arasında en temel fark sahip oldukları kaynakları ve yapıları olmaktadır.

Organik maddeler, hayvan ve bitkiler gibi canlı kaynaklardan veya canlıların ürettiği maddelerden elde edilir. Organik maddelere örnek olarak, proteinler, hormonlar, enzimler, karbonhidratlar, yağlar ve nükleik asitler verilebilir. Organik maddeler, genellikle karbon içerir ve karbon-hidrojen bağlarına sahiptir.

İnorganik maddeler ise canlı kaynakların dışından elde edilmektedir. İnorganik maddelere örnek olarak su, tuz, kayaçlar, metaller, asitler, bazlar, mineraller ve gaz gibi maddelere vermek mümkündür. İnorganik maddeler, genellikle karbon içermemektedir veya çok az karbon içerir. İnorganik maddeler, genellikle kimyasal formülleri veya moleküler yapıları ile tanımlanır.

Ayrıca, organik maddelerin genellikle kimyasal tepkimelere katılmasına neden olan elementi olan karbon içerirken, inorganik maddelerde yoktur.

Makaleyi Nasıl Buldunuz ?
 • 1
  harika
  Harika
 • 0
  g_zel
  Güzel
 • 0
  fena_de_il
  Fena Değil
 • 0
  berbat
  Berbat

Merhaba! Siz kiymetli Marcatime okurları için daha kaliteli içerikler üretmek adına buraya geldim. 😊 İçeriklerimi okumanız ve yorum yapmanız benim için çok değerli. 😇

Yazarın Profili

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir