1. Anasayfa
 2. Bilim

İnorganik Madde Nedir? Örnekleri Nelerdir?


0

Tüm Asitler İnorganik Mi?

Tüm asitler inorganik mi? Diye merak eden kişiler için asitlerin inorganik ve organik olma durumundan bahsetmek gerekir. Asitler, inorganik ve organik olmak üzere iki farklı kategoriye ayrılır.

İnorganik asitler, doğal olarak yer altı su kaynaklarında veya kayaçların içinde bulunan minerallerin çözünmesi sonucunda oluşur. İnorganik asitlere örnek olarak, sulfurik asit (H2SO4) ve nitrik asit (HNO3) gibi asitleri örnek vermek mümkündür. İnorganik asitler yapay olarak da üretebilmektedir.

Organik asitler ise, organik maddelerin oksitlenmesi sonucu oluşurlar. Organik asitlere örnek olarak, sirke (C2H4O2) ve sitrik asit (C6H8O7) gibi asitleri örnek vermek mümkündür. Bu asitlerin yapay olarak üretilmeleri mümkün değildir.

Vitamin İnorganik Madde Midir?

Vitamin inorganik madde midir? Sorusuna ise vitaminler, organik maddelerdir cevabını vermek mümkündür. Vitaminler, canlı organizmaların sağlıklı bir şekilde fonksiyon etmeleri için gereklidirler. Vitaminler, yiyeceklerde bulunur ve vücut tarafından emilirler. Vitaminler, karbon, hidrojen, oksijen ve nötronlar gibi elementleri içerir. 

Vitaminler arasında A, B, C, D, E, K gibi farklı vitaminler bulunur. Vitaminler, yiyeceklerin işlenmesi sırasında kaybedilebilirler, bu nedenle yiyecekleri pişirmeden tüketmek ya da vitamin içeren gıdaları taze olarak tüketmek sağlıklı bir beslenme için önemlidir.

Yağ İnorganik Mi?

Organik ve organik olmayan besinlerin neler olduğu konusunda özellikle en çok merak edilen konu yağ inorganik mi? Olmaktadır. Bu noktada yukarıda da bahsetmiş olduğumuz üzere protein ve karbonhidratlar ile birlikte yağlar da organik maddeler içerisinde yer almakta olup vücut tarafından üretildiği için organik madde olarak kabul edilmektedir.

Organik maddelerin dışarıdan takviye olarak alınması mümkün olurken aynı zamanda vücut tarafından üretilmesi de söz konusudur. İnorganik madde olabilmesi için vücut tarafından üretilmemesi gereken ürünler içerisinde bu nedenle yağ bulunmamaktadır.

Co İnorganik Mi?

Co inorganik mi? Sorusu özellikle bu bileşiğin içerisinde karbon bulunması nedeniyle sık sık araştırılmaktadır. Ancak içerisinde karbonat bulunan bileşikler ve siyanür sınıfı bileşikler inorganik maddi sınıfına girmektedir.

Bu nedenle Co, Co2, caco3, Na2Co3 ve nahco3 gibi bileşikler organik madde sınıfına girmemektedir.

Deterjan Organik Mi İnorganik Mi?

Deterjan Organik Mi İnorganik Mi?

Günlük hayatta sık sık kullanılmakta olan deterjanın da organik olup olmadığı merak edilmektedir. Özellikle bir ürünün organik olabilmesi için sadece vücut tarafından üretilmesine ihtiyaç yoktur.

Bu noktada özellikle hayvansal veya bitkisel kaynaklı olan tüm maddeler organik olarak kabul edildiği için deterjan organik mi inorganik mi? Sorusuna deterjanın petrol türevi bir ürün olduğu için organik olduğunu söylemek mümkündür.

Uzun karbon atomu zincirinden meydana gelen deterjan inorganik bileşik maddeler içerisinde yer almaktadır.

Makaleyi Nasıl Buldunuz ?
 • 1
  harika
  Harika
 • 0
  g_zel
  Güzel
 • 0
  fena_de_il
  Fena Değil
 • 0
  berbat
  Berbat

Merhaba! Siz kiymetli Marcatime okurları için daha kaliteli içerikler üretmek adına buraya geldim. 😊 İçeriklerimi okumanız ve yorum yapmanız benim için çok değerli. 😇

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir