1. Anasayfa
 2. Bilim

Trabzon Gezilecek Yerler ve Trabzon’u Anlatan 16 Muhteşem Öneri Listesi


0
trabzon gezilecek yerler

Trabzon gezilecek yerler denince aklımıza ilk önce deniz ve yeşil doğası gelir. Fakat şehir merkezi eski medeniyetlerin yerleşim alanı olması ve artan nüfus nedeniyle yeni şehirleşme ile o yeşilliği yok olmuştur.  Eğer Karadeniz’de  en çok özelli bulunan şehri arıyorsanız doğru yerdesiniz. Trabzon gezi rehberinizi hazırlayın. Tabi ki şehirden biraz içeriye sokulup doğayla baş başa kalmanız için birçok neden var. Gelin sizleri Trabzon’un neyi meşhur ve Trabzon’da gezilecek yerler listesiyle yola çıkaralım.

Trabzon’da gezilecek yerler içinde en popüler yerlerden başlayıp bilinmeyen ve gezilmesi görülmesi gereken yerlere de değineceğiz. Eğer arabanız yoksa işiniz çok zor. Bu yerler genel olarak birbirinden çok uzak. Haritadan konumlandırma yapın ve belli bir düzen ile gezin.

Trabzon tarihi kimliği, sporu ve iklimiyle hafızlardadır. Özellikle hamsi denince ilk akla gelen bölge olması onun farkıdır. Trabzon’da gezilecek yerler listesi yapmadan önce aşağıya göz atın.

İkinci en önemli özelliği iklimsel psikoloji insana hakimdir. Bunu net şekilde izleyeceksiniz. Havanın 4-5 haline mevsimine göre yaşabilirsiniz.

Peki Trabzon gezilecek yerleriyle beraber en çok neyi biliniyor. Yani Trabzonun neyi meşhur? Yazımızın son bölümünde bunlara bakacağız.

Elinize kağıt kalem alın ya da bir harita ve hobilerinize göre işaret koymaya başlayın.

Trabzon’da Gezilecek Yerler Listemiz:

 1.Uzungöl:

Trabzon gezi rehberinizin ilk durağı burası olsun. Çok bilindik bir yer. Trabzon’da ilk gidilecek  ve en popüler yerdir. Bütün turizm sektörünün aktığı nadide mekandır. Heyelan set gölü oluşu olan müthiş doğasıyla büyüleyen yer. Göl rengini çevresindeki yeşillikten aldığı için ‘yeşilgöl’ de denir. Merkeze yaklaşık 100 km uzaklıktadır. Fakat yolu bölünmüş yoldur. Ulaşım günübirlik turlar ve dolmuşlar ile günün belli saatlerinde aktiftir. Trabzon’un gezilecek yerleri içinde en merak edilenidir.

trabzon'da gezilecek yerler

2. Sümela Manastırı:

Trabzon gezilecek yerler listenizde bence il sırada yer almalıdır. Pontus Rum devletinde kalma şehir ve manastır özelliği gösteren bu görkemli yapı dışarıdan kendisine içeriden de doğasına hasta edecek güzelliktedir. Kendinizi bir kuş gibi hissedeceksiniz. Merkeze 70 km uzaklıktadır. Günübirlik turlar bulunmaktadır. Yayla yolu olması ve cazibesi nedeniyle her mevsim yoğundur.

3. Zağanos Vadisi:

Eski antik kentin surların bulunduğu yerdir. Merkezdedir. İçerisi şimdilerde mesire yeri olarak düzenlenmiştir. Görsel ve ihtişam olarak sizi büyüleyecek özelliktedir. Surların duvarlarında Fatih Sultan Mehmet’in izlerini arayacaksınız. Trabzon’da gezilecek yerler listenizde bir görsel şölen olacak. Özellikle gece ışıklandırması harikadır.

4.Boztepe:

Trabzon Gezilecek Yerler listenizde yine merkezde yer alan ve Trabzon’a kuşbakışı bakacağınız güzel yerlerdendir. Semaverde çayınız ile güneşin batışını izleyin. Şehrin üstündeki martılarla aynı yükseklikten sokak lambalarının yanmasını izleyin. Trabzon gezi rotanızda bir yudum çay molası olacak yerdir.

5. Çal Mağarası:

Trabzon Gezilecek Yerler listenizde yine bir zirve ve uzun yol. Merkeze  50 km  uzaklıktadır. Ama gittiğinize değecek güzellikte doğal alanlar mevcuttur.

6.Sera Gölü :

Trabzon merkez çok yakındır. Akyazı Stadyumuna 5 km mesafede yer alan göl görülmeye değer. Heyelan gölü olma özelliği ile dünya literatürüne girmiş bir dağ yarılması şeklinde oluşmuştur. Ama o halinden şuan eser yoktur. Dağı karpuza benzetirsek üstünden bir dilim çıkarılmış şekildeydi. Yeni Stadyum dolgusunda kullanıldı. Trabzon’da gezilecek yerler listemize devam edelim.

7. Cazılar Deresi Alabalık Tesisleri :

Trabzon gezilecek yerler listenizde yemek duraklarından. Alabalığın her türlü pişirme işleminden geçtiği enfes bir ortamda yemeğe davetlisiniz. Fiyatlar çok uygundur. Hamsi diye bilinen şehirde her mevsim taze yiyebileceğiniz tek balık çeşididir. Merkeze 50 km uzaklıktadır.

8. Ayvaz Balıkçılık:

Yine sizleri bir lezzet durağına götürüyorum. Bu kez yine alabalık durağımız. Ama sipariş verirken Kızarmış soslu ve bol tereyağlı olmasını isteyiniz. Diğer balıklardan farkını pişirme ile nasıl değiştiğini ırmak şırıltısıyla görebileceksiniz. Merkeze 70km uzaklıktadır. Fakat yemeye değer. Trabzon’da gezilecek yerler içinde yöresel tatlarınız içinde kalsın.

9. Sürmene Evleri:

Trabzon gezilecek yerler listemizde yine çok popüler olan evleri. Filmlere konu olmuş sahi konaklarını mutlaka gezin. Turizm amaçlı açık olanlar mevcut.

trabzon'da gezilecek yerler

10. Sürmene Pidesi:

Trabzon gezilecek yerler, lezzet duraklarından birindeyiz. Pide denince Karadeniz’de Bafra Pidesi’nden sonra en popüler pide çeşididir. Trabzon gezi rotanızda aynı zamanda asma köprü bulacağınız nadir yerdir. Trabzon’da gezilecek yerler yeme durağınız olsun.

11. Çamburnu:

Muhteşem doğası ve falez oluşumu ile Türkiye’nin ender oluşumlarındadır. Çam ormanları denize kadar inmiştir. İçinde çok güzel bir tesis vardır. Ve denize doğru ahşap merdivenler mevcuttur. Doğa harikası Çamburnu merkeze 50 km Sürmene Of sınırında yer alıyor. Seçtiğimiz güzel yerlerden. Trabzonun gezilecek yerler içinde güzelikle doludur.

12. Hamsiköy:

Hem Hamsiköy sütlacı hem doğal yayla havası ve manzarasıyla muhteşem bir doğal güzellik. Daha güzel için daha yüksek yerlerine mutlaka çık. Hamsiköy eski yerleşim güzelliklerin olduğu bir Sütlaç cenneti. Merkez 70 km civarında. Zigana Dağı ve tüneli yakın bir konumda. Trabzon gezilecek yerler içinde yaylamsı güzelliktedir.

13. Karadeniz Teknik Üniversitesi:

Trabzon’da gezilecek yerler baş listeniz olsun. Muhteşem doğası ile Türkiye’nin Sayılı güzel ortamına sahiptir. Bu nedenle öncelikli gezilmesi gereken yerlerindendir. İlla öğrenci olmanız gerekmez. Kapı girişinde gezmek istediğinizi belirtin. Tercih yapacağınızı söyleyin girişe izin veriliyor. KTÜ’ün kütüphanesini mutlaka görün. Kütüphanenin hemen yanında yer alan ve Havalimanı manzaralı balkonlardan uçakların piste teker indirişini ve uçak kalkışını keyifle izleyin. Kendinizi uçağın içinde hayal edin. Trabzon gezilecek yerler listenizde ve merkezde doğu yönünde bir saatlik bir zaman ayırarak görebilirsiniz.

14. Yaylalar:

Yaylacılık; yayla tereyağı, peyniri ve coğrafyası ile birçok endemik türü barındırır. Aynı zamanda tarihi özelliği de vardır. Eski medeniyet yerleşmeleri bu bölgelere yakındır. Sahilden içeriye girince birçok yayla mevcuttur. Sorarak aradığınız özellikte bulunuz.  Ya da tanıdığınız varsa  mutlaka misafir olun. Yaylacılık küçük ve büyükbaş hayvancılık için son derece gelişmiştir. Zaten son yıllarda ulusal ve uluslar arası turizm sektörünün de dikkatini çekti. Gezilecek ender özellikleri barındırır. Benim gözümde Trabzon’da görülmesi gereken yerler içinde birinci sıradadır. Trabzon’da gezilecek yerler öncelik vermeniz gerekir.

Sisin gözünüze girdiği ve bulutların deniz gibi ayağınıza serildiği yerdir. Kendinizi yaylada ferah ve yüksekte uçan bir kuş gibi hissedeceksiniz.

Buzul gölleri ve Kar kütlesi kalıntıları (zom) ile  endemik çiçekleri size huzur verecek.

15. Taş Köprüler:

Trabzon’da gezilecek yerler içinde yer alır. Her ilçede dere yataklarının üzerinde bulunur. Yakın zamanda birçoğu restore edildi.  Eskinin ulaşım bağlayıcılarından bağlarından biridir. Taşköprü Yaylası’nda yer alan Fatih Sultan Mehmet tarafından yapıldığı söylenir. Ordu fetih için bu köprüden geçmiştir.

16. Su Değirmenleri: Hemen hemen her köyde hatta her ırmak kenarında bulunan eskinin ekmeği mısırı öğütmek için kullanılan değirmenler. Tarihi olmalarını yanında Trabzon’un hatta Karadeniz’in karakteristik kimliğini yansıtır. İki taş arasında ezilirken çıkan buğu ve burna doğru yayılan enfes mısır kokusu sizi mest edecek. <çalışan ve öğütme işleri yapan değirmenleri bulun başında biraz oturup izleyin.

trabzonda gezilecek yerler

Trabzon’da Gezilecek Yerler  Merkez

Trabzon’da gezilecek yerler merkez listemize merkezdeki yerlerin ismi ile devam edelim. Sadece binalardan ve tarihi özelliği ile olan yerler. Merkez 1-2 saatlik süreyle rahatça gezilebilir. Daha çok sanat meraklılarının gezdiği yerler.  Trabzon görmeniz gereken yerler mutlaka gitmeniz gerekenleri kendiniz seçin. Trabzon’da gezilecek yerler mutlak görülmesi gereken yerler kısa başlıklar ile bakalım. Dediğimiz gibi listenizi hobilerinize göre yapın ya da vaktiniz varsa gezin.

1-Kanuni Evi

2-Zağanos Köprüsü

3- Zağanospaşa Camii

4-Bedesten

5-Ganita

6-Meryem Ana Kilisesi

7-Atatürk Köşkü

8-Trabzon Meydan

9-Kızlar Manastırı (Boztepe’nin altındadır)

9- Ayasofya Cami

10-Trabzonspor Ürünleri satış mağazası

11-Kunduracılar caddesi

12-Bakırcılar Çarşısı

13- Trabzon Müzesi

14-Teleferik ( Yapımı devam ediyor)

Trabzon’da gezilecek yerler, nerelerdir, nasıl gezilir gibi özelliklere değindiğimiz yazımızın sonuna geldik. Merak ettiğiniz bir şey olursa mutlaka yorum bölümüne yazınız. Bazı rotalar Trabzon gezi listelerinde ve sitelerinde bulamayacağınız yerlerdir. Bize danışın rota çizelim. Trabzon gezilecek yerler temel olarak böyledir.

Trabzon’un Neyi Meşhur?

Hep gezdik Trabzon’da gezilecek yerler hakkında bilgi edindik. Şimdi başka şeylere bakalım.Trabzon’un neyi meşhur? Trabzon kültür  ihraç eden bir kenttir. Karakteristik özelliği ile şöhretli bir çok alanı vardır. Gezilecek alanlar dışında nelerin tadına bakılabilir?  Hediyelik olarak Neler alınabilir? Trabzonun Neyi Meşhur Gelin Bakalım:

trabzonun neyi meşhur

Trabzon Hurması

Karayemiş

Of Çayı

Sürmene Bıçağı ve çakısı

Akçabat Köftesi

Vakfıkebir Ekmeği (Trabzon Ekmeği)

Tonya Tereyağı

Sürmene Pidesi

Trabzon Burması (Bilezik)

Alabalık Buğulama ve Kızartma

Hamsi Tava

Şal Çantası

Kemençe

Trabzon Simidi

Hamsiköy Sütlacı

Trabzonspor: Trabzon neyi meşhur listesinin en şöhretli olanıdır.

Trabzon gezilecek yerler ve Trabzon’nun neyi meşhur konulu yazımızın sonuna geldik. Umarım Trabzon’da gezilecek yerler listemizde sizinde hoşunuza gidecek değişik şeyler olabilir. Özellikle doğal şelaleler. Dere yataklarına dikkatlice bakarsanız mutlaka görürsünüz.gezi çalışmanıza ve araştırmanıza destek olmuştur.  Konuyla alakalı belediyenin hazırladığı tanıtım videosu yardımcı olabilir. Trabzon gezilecek yerler için valiliğin hazırladığı video için Tıklayınız.

Makaleyi Nasıl Buldunuz ?
 • 2
  harika
  Harika
 • 0
  g_zel
  Güzel
 • 0
  fena_de_il
  Fena Değil
 • 0
  berbat
  Berbat

Merhaba! Siz kiymetli Marcatime okurları için daha kaliteli içerikler üretmek adına buraya geldim. 😊 İçeriklerimi okumanız ve yorum yapmanız benim için çok değerli. 😇

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir