10 Adımda Özgüven Yükseltmek? Motivasyon Nedir ?Motivasyon Sözleri İle Harekete Geç


1


Özgüven yükseltmek için önce güçlü bir motivasyona ihtiyacınız var. Bu yazıya başladıysanız hazırsınız demektir.Yazımızda özgüven yükseltmek için motivasyon sözlerine de yer vereceğiz. Motivasyon nedir? İnceliklerinden bahsedeceğiz.

Özgüven için önce kendi potansiyelimizi bileceğiz sonra da bilgimiz ile harekete geçerek çalışacağız. Başarı için en önemli üç temel unsur şunlardır: kendini bilmek, çalışmak ve denemek.

özgüven yükseltmek

Yapılana dek her şey imkansız görünür.

Nelson Mandela

Eğer sizde özgüven eksikliğim var Ne yapmalıyım? Özgüven geliştirilebilir mi? Özgüven için ne yapılmalı? Yüksek özgüven için ne yapılmalı, psikolojik özgüven nasıl kazanılır? diye merak ediyorsanız. Bu yazımızda 20 adımda özgüven yükseltmek için ne yapılmalıyız onları belirteceğiz.

Özgüven eksikliği nasıl aşılır sorusuna da cevap vermiş olacağız.
Öncelikle bileceğimiz şey şu olmalıdır. Özgüven nedir? Kendimize olan saygıdır. İçsel dışsal olarak kendi kişiliğimizi yargılama şeklimizdir.

Özgüven potansiyel güç demektir. O potansiyel gücü sağlayan da iç motivasyondur. Motivasyon nedir özgüveni tetikleyen bir tür itici güçtür. Özgüven eksikliği de bu gücün çeşitli nedenlerle kırılmasıdır.

Şimdi bu eksikliği gidermek için 20 adımda özgüven yükseltmek nasıl olur bakalım. Bunu yaparken motivasyon sözleri ile de sizlere ışık olalım.

Özgüven Yükseltmek İçin Yapılacaklar

 1. İçinizdeki olumsuz yargılardan kurtulun. Bu yargılara neden olan içsel ve dışsal uyaranlardan uzak durun.

Zihin sebep sunma makinasıdır. Dr. Russ Harris

 1. Özgüven yükseltmek her işte olduğu gibi tecrübe ister. Bu özgüven nasıl yükseltilir ?sorusuna yaşamsal deneyim ve kazanılan tecrübe diyebiliriz. Yani başarmak için giriştiğiniz işi bilecek, onu deneyip tecrübe kazanmanız gerekiyor.

Düşünmek en büyük devrimdir. Salim Sadri Kudret

 1. Beceri geliştirmek, her olayın her durumun hatta her davranış biçiminin belli Kuralları vardır. Araba kullanmak, yemek pişirmek, top oynamak gibi binlerce fiziksel iş oyun eğlence ve eğitim içeren şeyler paylaşabilirsiniz. En zor ve en çok denediğiniz paten sürme, bisiklet sürme gibi işleri yapmak için ne kadar emek verdiğinizi hatırladınız mı? Bu bazen bir atari oyunu bile olabilir. Her ne kadar kuralları olsa da siz kendi tarzınızı ve öznel becerinizi geliştirirsiniz.

Ya istiklal ya ölüm. Mustafa Kemal Atatürk

motivasyon sözleri
 1. Harekete geçin, sonuçları değerlendirin tekrar deneyin. Özgüven eksikliği sonrası oluşan rahatsızlık, başarısızlık hissi için pes etmeden tekrar tekrar denemeye devam edin. Harekete geçme yani işi yapma arzusu zamanla sizin beceri geliştirmenizi sağlayacaktır. Bu da doğru dönütleri oluşturan zihininize yapma becerisi yolunu gösterecektir.

İmkanın sınırı görmek için imkansızı denemek lazım. Fatih Sultan Mehmet

 1. Sonuçları kontrol edin. Özgüven eksikliği ile sorunların en önemli noktası burasıdır. Olumsuz tutum, korku, başarısızlık duygusu geliştirme nedeni budur. Sonuç değerlendirme yapmak. Sorunları belirlemek. Özgüven yükseltmek için tekrar harekete geçmeden önce bunları dememeliyiz.
 2. Mükemmellik beklemeyin ve bekleyenlerden de uzak durun. Hiçbir iş hiçbir şekilde kusursuz olamaz. Eğer bir iş beceri ve hareket varsa özgündür. Bu da hatalar ve öznel davranımlar doğurur. Hiçbir iş dört dörtlük yapılmaz. En iyisi için çaba gösterin. Ama mükemmel yapamadım diye kendinizi yiyip yargılamayın. Kendinizi aşağılayıcı başarısızlık hissi yaşamanıza neden olacak şeyleri düşünmeyin. Bu tür insanlar sizin mükemmel olmanızı törpüleyen değil aşılayan yol gösterenler olsun. 20 adımda özgüven yükseltmek amacıyla yazımızda en önemli nokta budur. Mükemmel varlık yoktur. En iyisi neden siz olmayasınız?

Bırakın yarını dünü, anı yaşamaya çalışın. Ömer Hayyam

 1. Özgüven eksikliği neden olur? Önyargı birincil etmendir. Çocuk sahibi olunca göreceksiniz. Yürümeyi öğrenmek için ne kadar çok enerji harcıyorlar. Kaç kez düştükleri halde denemeye devam ediyorlar. Eğer siz ona yapana düşersin, bir yerin kırılır, yaralanırsın derseniz -ki diyoruz- özgüven eksikliği başlıyor. Aslında yapılması gereken sağlık için güvenlik önlemleri alındıktan sonra teşvik edin. İşte bir bebek gibi olun ve önyargılı davranış biçiminden kurtulun.

Öldürmek için hançer ya da silah mı olmalı?

 1. Özgüven yükseltmek için çabalarınız işe yaramadı mı o zaman değişiklik yapın. Bir şeyler yanlış yapılıyordur. Hatalı tutumlardan kaynaklanan becerisizlik olabilir. Sizin motivasyonunuzu düşüren şeyleri sorunları bulun. Sonuçlar neyse değiştirin. Bir güç artırıcı olan motivasyon sözleri ile devam edelim.

Aynı şeyleri yaparak farklı sonuçlar beklemek aptallıktır. Einstein

 1. Korkulardan uzak durmayın. Yanlış okumadınız. Korkulardan uzaklaşmayın üstüne gidin. Korku doğal bir reflekstir. Sadece sebeplerini belirlemeye çalışın. Sonra onun sizin özgüven yükseltmek için ne kadar önemli olduğunu öğreneceksiniz.
 2. Özgüven yükseltmek toplumsal hafızadır. Bireyi nasıl yetiştirsek gelecek nesiller öyle büyüyecektir. Korku var olmalıdır. Korku sizi dengede ve uyanık hatta dikkate sabit kılar. Korkuyu güven duygusunu zayıflatır. Özgüven yükseltmek için korkuyu dozunda ve yönetilebilir yapmak gerekir. Korkuyu yönetemez hale getirince size zarar vermeye başlar. Özgüven yükseltmek için motive olmalıyız. Çevrenin kırıcı gücünü değil kendi içimizdeki motivasyon nedir bakmak gerekir?

En büyük mutluluk mutsuzluğun kaynağını bilmektir. Dostoyevski
Yüksek özgüven için önce yapılacak işle ilgili bilgi sahibi olmalısınız. Sonra tüm benliğiniz ile potansiyel gücünüzü vererek iç ve dış motivasyon sağlamalısınız. Motivasyon nedir ne işe yarar? Ünlü bilim insanlarının motivasyon sözleri ile size göstermeye çalıştık.

Alışılmış, öğrenilmiş çaresizlik. Çevrenizde ve sizin deneyiminiz sonucu oluşan tabular hatta inanç dogmaları vardır. Her insan kendi kuralları içinde hayata olaylara karşı tutum geliştirir. İnanç şeklini almış ritüele dönüşmüş bir çok davranım vardır. Bunları atamayız. Fakat varlığını bilip bu öğrenilen tutumlarla mücadele etmek gerekir. Bunu köpeği olan bahçe gibi düşünebilirsiniz. Sahibinden onu tutmasını ya da size müdahale etmesini engelleyen zincirin varlığını bilirsiniz. Fobiniz olsa dahi güven duyarsınız.

 1. Zihin bir çok kombinasyonu birleştiren ve bir çok seçenek ile çalışan müthiş bir sistemdir. O olumlulardan çok olumsuzları kurgular. Yapılacak iş bölümü gibidir. Ya şöyle olursa ya böyle olursa gibi serzenişler hep vardır. Olumsuz düşüncenin hakimiyetine girmemek gerekir. Sizinle şu an bir uygulama yapalım. İçinizden ayağımı kaldıramam diyin. Ama kaldırın ve kaldırırken de bunu diyin. İşte beyin ile hareket böyle ayrılır. Beyin bir çok olumsuz seçenek geliştirir.
 2. Zihin şemalar örüntüler ve kavramlar hazinesidir. Bir olay iş veya duruma yönelik binlerce şeyi tarar en mantıklısını seçmeye çalışır. Bu bazen işinizi yapmaya;

EngellerKişisel YargılarKıyaslamalarÖngörülerGibi beynin ürettiği ve yaşamsal tecrübe durumları vardır.Bunlar motivasyon düşüklüğüne neden olurlar.
Düşünceler beyninizde uçuşan aptalca kelimelerdir. Dr. Russ Harrıs

Yüksek Özgüven Sağlayan Motivasyon Nedir?


Özgüven kelimesini ve yüksek özgüven yakalama için kullandığımız motivasyon, varlığın davranışta bulunmasını sağlayan güçtür.

Motivasyon nedir? Bir çok kez bir çok yerde ünlü insanların motive edici sözlerini duymuşsunuzdur. Motivasyon sağlayan bu cümleler ne kadar etkilidir? Motivasyon sözleri ile hayatımızın özgüvenini yükseltmek için anlamaya ve anlatmaya devam edelim.

motivasyon nedir

Bazen yüksek özgüven ihtiyacı doğar. İnsan kendini yükseltmek için motivasyon sözleri ve onu onere eden sözcülere ve cümlelere ihtiyaç duyar.

Motivasyon iki çeşittir.

1.İç Motivasyon: Bu kişinin zihninden geçen bir olay ya da durum alakalıdır. Genellikle beyin sorun ile karşılaşınca bu durumun neden olmayacağı, neden yaşanacak gibi bir çok uyarı şeması oluşturacaktır. Bu nedenle beyinin verdiği iç motivasyon nedir? Olumsuz özgüven kırıcı yapıdadır. Peki bununla nasıl baş edeceğiz. Bunca olumsuzluk içinde nasıl özgüven yükseltmek gibi bir beceri edineceğiz. Soruların devamına ilerleyen bölümlerde cevap vereceğiz.

2.Dış Motivasyon: Bu motive çeşidi de bizim özgüven kırıcı en etken yapıdır. Dış dünya başarısızlık tatmış binlerce insan İle doludur. Çevreniz tecrübe abidesi anıtları gibidir. Fakat herkes kaybettiyse nasıl mücadele edeceğiz? Kazanmak için ne yaptı? Bu insanların bakışında motivasyon nedir? Özgüven yükseltmek için ne yapılmalı?Dış motivasyon genellikle yapma azmini artıran sözlerdir. Genellikle motivasyon sözleri olarak geçerler.“Aferin, bravo, çok iyisin, başardın, yapabilirsin, tebrikler” gibi temel dış uyaranlı sözlerdir.

Çevrenizdeki bilim insanları nasıl yetişti? Onları hareket ettiren güç iç motivasyon nedir? Ya da özgüven aşılayan dış motivasyon nedir?

Motivasyon insanın ateşleyen enerjidir. Arabanın yakıtının yanma odasıdır.
Sizi harekete geçirecek ve özgüven yükseltmek amacıyla moralinizi hep yüksek tutmalısınız. Olayları ve durumları boş verecek şekilde değil kademe kademe üstüne giderek onları yenmelisiniz.

Eğer korkularınız sizin motivasyon yükseltmek için özgüveninizi etkiliyorsa fobiye dönüşmüştür. Fobiler en büyük özgüven eksikliği nedenidir. Bu aşamda sizi hareket ettirecek motivasyon nedir?

Uzman yardımıyla beraber özgüven yükseltmek için çalışmalısınız. Bunun için motivasyon nasıl aşılanır, özgüven yükseltmek için özgüven eksikliği nasıl aşılır, öğrenmeniz gerekir.

Bu yazımızın da sonuna geldik. Konuyla ilgili videolar için tıklayınız.

İlginizi Çekebilir

Yorum Yap

Yorumlar (1)

 1. İnsanların her zaman kendini iyi hissedecek eylemler içinde bulunması spor yapması yeni aktiviteler hobiler çok verimli oluyor evet korkuların üstüne gidersen. Yüzleşmiş olursun ve sürekli bu sıkıntıyı yaşamzsın çok verimli ve güzel bir makale olmuş elinize sağlık.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir