Evrim Teorisi Nedir? Varlık İçinde İnsanın Evrimi Nasıl Gerçekleşti? Evren 4,5 Milyar Yaşında Mı?


0

Evrim teorisi nedir? Evrim teorisini ortaya çıkaran şey ilk insan nasıldı? Nereden var olduk? Nasıl var olduk, nasıl değiştik? Ya da tavuk mu yumurtadan yumurta mı tavuktan çıktı? İşte bu yazımızda amacımız bunun gibi sorulara cevap aramaktır.

evrim uzmanlarına göre iki çeşit evrim vardır. Birincisi yani yatay evrim nedir? Varlığın kendi türünün ilerlemesi ve boyutlarının değişmesidir. Dikey evrim ise ikinci evrim türüdür. Dikey evrim nedir? Dikey evrim canlının ilk türünden itibaren başka bir canlı yoluna evrilmesidir. Türlerin karışımı gibi ortaya çıkan evrim çeşididir.

Önce teori hakkında bilgi verelim. Bilimsel anlamda teori kanıtlanmamış savdır. Öne sürülen düşünce tezdir. bilimsel olarak kanıtlanırsa o zaman kanun ya da bilimsel bilgi olur. Teori aslında iddiadır. Savunulan düşüncedir. Evrim teorisi nedir? İşte bu noktada evrim teorisi, insanın varlığı ile ilgili ortaya atılan düşüncedir, diyebiliriz.

Evrim teorisi, evrim denilen değişimi içeren durumlardır. İlk varlık bir çok etken ile değişip dönüşüp farklı bir varlığa evrilmiştir. Peki bu evrim nasıl başladı? Evrim bitti mi? İnsanın evrimi nasıl gerçekleşti? Bu yazımızda bu temel sorulara cevap arayacağız.

evrim teorisi nedir

Evrim teorisi açısından tarih şöyle şekillendi: 70 bin önce bilişsel devrim gerçekleşti. Daha sonra tarım devrimi oldu. Yakın zamanda ise bilimsel devrim gerçekleşti. İnsanlık şimdi bilinene doğru hızlı bir şekilde ilerledi.

Evrim teorisi genel olarak varlığın geçirdiği değişim ve asimilasyon süreçlerini inceler. Evrime en büyük kanıt olarak gösterilen durum embriyo aşamasındaki canlı şeklidir. Bu şekilde bütün canlılar yumurtalı ve yumurtasız birer kurbağacık şeklinde ve birbirinin kopyasıdır. Darwin evrim teorisi ileri sürerken bu aşamayı dikkate almıştır. Peki bilim dünyasının öne sürdüğü ve kanıtlamaya ya da reddetmeye çalıştığı evrim teorisi nedir?

İlginizi Çekebilir

Yorum Yap