1. Ana Sayfa
  2. Kültür Sanat

Mesen Nedir?


0
mesen nedir

Mesen nedir sorusuna basit şekilde sanatçı ve bilim insanlarını koruyan kişi veya sınıf olarak yanıt verilebilir. Özellikle Rönesans ile birlikte ortaya çıkan bu kavram, sanat ve bilimin gelişmesi açısından önemli katkılar sunmuştur. Bilindiği gibi sanat ile uğraşanların çalışmalarına vakit ayırmaları için maddi açıdan rahat olmaları gerekmektedir. Ancak pek çok sanatçı ve bilim insanı maddi zorluklar yaşadıkları için çalışmalarına gerekli özeni ve zamanı ayıramamıştır. İşte tam olarak bu sorunun ortadan kalkması için varlıklı kişiler sanatçı ve bilim insanlarını maddi olarak desteklerlerse o kişiye “mesen” denilmektedir.

Mesen Sınıfı Nedir?

Mesen sınıfı nedir sorusuna sanatı ve bilimsel çalışmaları destekleyen topluluk şeklinde cevap verilmektedir. Mesen kavramı, Rönesans ile birlikte ortaya çıkmıştır. Rönesans özellikle Avrupa’da dinsel ve bağnaz düşünceden kurtularak insanı ve yaşamı temel alan bir anlayıştır. Felsefi, sanatsal ve bilimsel yönleri olan Rönesans ile birlikte insan adeta yeniden keşfedilmiş, insanın sadece dini anlatımlar ile günlük yaşamı kavramayacağı anlaşılmıştır. Bunun sonucunda ise Rönesans’ta sanat ve bilim alanlarında önemli bir atılım yaşanmıştır.

Sanatçı ve bilim insanlarının çalışmalarını teşvik etmek, onlara maddi refah sunmak ve eserlerini ortaya koymaları için gösterilen destek mesen sınıfı tarafından verilmiştir. Mesen sınıfının buradaki destek amacı salt sanat ve bilim sevgisiyle de açıklanamaz. Varlıklı ve soylu kişilerden olan mesen sınıfı sağladıkları bu destek ile sanatçı ve bilim insanlarından taleplerle de bulunmuştur. Bu talepler bazen kendisinin istediği çalışmaları yapmak; örneğin otoportre yapılması veya kendisi hakkında şiir yazılması bazen de kamuya karşı varlıklı kişiyi daha iyi kılmak adına gerçekleştirilen çalışmalara yöneliktir. Sonuç olarak ise sanatçı ve bilim insanları mesen sınıfından aldıkları destekle çalışmalarını ortaya koymuşlar, mesen sınıfı üyeleri de kamuoyunda ve tarihte destekledikleri isimler ile daha iyi bir izlenim bırakabilmişlerdir.

Önerilen:  Esperanto Ne Demek: Lingvo Internacia Dünyanın 1. Ortak Dili

Mesen Sınıfının Sanatı ve Sanatçıyı Desteklemesi Neyi Ortaya Çıkarmıştır?

Mesen sınıfının sanatı ve sanatçıyı desteklemesi sanat ve bilim alanlarında yenilikleri ortaya çıkarmıştır. Çünkü sanat ve bilim çalışmaları gündelik kaygıların dışında, maddi açıdan zorluk çekmeyen ve çalışma zamanı yaratabilen kişiler tarafından gerçekleştirilebilir. Bu özgürlüğü sağlamayanlar ise çalışmalarına maddi kaygılardan dolayı yeteri kadar zaman ayıramayacakları için istedikleri verimi alamayacaktır. 

Bu kapsamda sanat alanında daha iyi resimlerin, müziklerin ve edebiyatın ortaya çıkması sağlanırken özellikle bilimsel tarafta büyük buluşlar ortaya çıkmıştır. Mesen sınıfı mensupları varlıklı kimseler oldukları için işlerine askeri, tarımsal veya ekonomik anlamda yarayabilecek bilimsel icatları bilim insanlarını destekleyerek elde etmiştir. Bunun sonucuna bağlı olarak ise ortaya çıkan buluşlar bilimi ve günlük yaşam pratiklerini bir adım öteye götürmeyi başarmıştır.

mesen nedir

Mesen Sınıfı Kime Denir?

Mesen sınıfı kime denir şeklindeki soruya sanatı ve bilimsel çalışmaları destekleyen kişilere denilir şeklinde yanıt verilmektedir. Tarihsel bir kavram olmasına rağmen mesen anlamsal olarak günümüzde de devam eden bir ifadedir. Sanatçı ve bilim insanlarının yaptıkları çalışmalarının özellikle karşılık beklenmeden maddi olarak desteklenmesi mesen sınıfını oluşturur.

Mesen Kavramı Nedir?

Mesen kavramı sanatçı ve bilim insanlarını destekleyen anlamındadır. Tarihsel bir kavram olarak günümüze kadar gelmiştir. Günümüzde daha çok sanatsal ve bilimsel çalışmalar vakıflar aracılığıyla desteklendiği için günümüz mesenleri vakıflardır denilebilir.

Mesen Sınıfı Ne Zaman Ortaya Çıkmıştır?

Mesen sınıfının ortaya çıkışı Rönesans’a dayanmaktadır. Coğrafi keşifler ve düşünce alanındaki gelişmeler ile sanat ve bilim tarihte hiç olmadığı kadar önemli olarak görülmüştür. Buna bağlı olarak da sanatçıların ve bilim insanlarının çalışmalarının desteklenmesi adına mesen adı verilen koruyucu / hami kişiler ortaya çıkmıştır.

Emojilerle Değerlendirin

Yazar Hakkında

Yorum Yap