1. Anasayfa
 2. Bilim

Zihin Haritası Nedir? Zihin Haritaları ve Zihin Nedir?


0
Zihin Haritası Nedir?


Zihin haritası nedir?, Zihin haritası, zihin içindeki şemadır. Varlıkları zihinsel öğrenme yöntemi içerisinde  bulunduran  bir tekniktir.  Zihin; beyne bağlı öğrenme şeklidir. Gerçi tüm öğrenmeler zihinsel süreçlerden geçerler. Zihin haritaları başlangıç olarak belirlenen konu ya da kavramı odağa almaktır. Zihin haritaları, Anahtar kelimeler kullanarak özet hazırlama not alma tekniğidir. Her yöne oklar çıkarıp konu merkezli ifadeler oluşturmaktır. Gordon Howe ve arkadaşları tarafından hazırlanan bir tekniktir.

Zihin haritası nedir zihin işleyiş şemasına benzer. Beyin nöronlarını andırır. Bu teknik merkez konuyu çok yönlü kısaca görmeyi sağlar. Hızlı pratik not alma tekniğidir. Hatırlaması kolaydır. Eğitsel ve öğreticidir. 

Zihin Haritaları nedir “Beyin Haritaları” olarak da bilinir. Gelişim mantığı insan zihninin verimli kullanılmasıdır. Sağ-sol beyin alt üst beyin arasında bağlantıyı güçlendirmektir. Bunu yaparken de zihni sağlamlaştırmak ve bağı güçlendirmektedir.

Beyin, kendi arasında bağ kuran milyarlarca nöron parçasının bulunduğu yerdir. Zihin haritaları nedir bu faaliyet içinde hem farkı nöronlar arası bağı kurar. Hatırlama yöntemi ile de beynin farklı yerlerine uyarı gönderir.

Zihin Haritası Nedir Ve Zihin Haritaları  Özellikleri

Yazımıza zihin haritasının özellikleri ve zihin haritaları nedir genel yapıları ile devam edelim. Zihin haritaları özellikleri itibariyle kalıcı öğrenmeyi kolaylaştıran süreç için geliştirilmiştir. Özet bilgi ve genel bütünü kapsar. Zihin haritası özelliklerini daha detaylı bakalım.

Zihin haritalarının özellikleri

Zihin haritaları nedir genel özellik olarak sözel ya da sayısal vartanı görsele dökmektir. Özet bilgiyi hızlı not etmedir. Zihinde beliren kavramları şekille kodlarına ayırma işlemidir. Bunu yaparken kalıcı ve kavramsal özellikleri görsel yöntem ile öğrenmeye de yarar.

Zihin haritası nedir, genel olarak görsel destek sağladığı için çoklu öğrenme kuramına da destek olur. Görsel zeka ile bağı nedeniyle gücü artırır.

Zihin haritaları ağaca benzer baş kök şekilde diyagramlar içerir. Renkler ile canlılık artırılır.

Grafik tekniği ile beyin göz koordinasyonu sağlar.

Zihin haritası nedir nasıl hazırlanır? Zihin haritaları adına layık olarak her birey belli kalıpları benzemek ile birlikte kendisi hazırlayabilir. Kişisel bir tekniktir. Amaç bireyin gerçekten öğrenme ve bilgini kalıcı olmasına destek olmaktır.


Zihin haritasının bir özelliği de şudur. Tekdüze bilgileri sınıflandırmaya yarar. Onları not eder. Bir nevi uzun bilgileri kısa ve öz şekilde güçlü hatırlaması kolay hale getirir.

Beyin fırtınası tekniği gibidir. Akla gelen çağrışımsal kavramlarla not alarak güçlü hale getirir.

Not alan kişinin kavramasını sentezlemesini hızlandırır. Çok boyutlu düşünmesini gerçekleştirir.

Zihin haritası nedir, öğrenme tekniği olarak zihin faaliyetlerini kullanır bu nedenle yazının devamında zihin nedir? Yapısı nasıldır? Zihin haritaları ile zihin arasındaki ilişki nedir gibi sorulara cevap arayacağız.


Zihin, kontrol sistemidir. Bütün vücut fonksiyonlarını yönetir. Yönlendirir. Hareketlendirir. Düşünür. Enerji harcar. Uykuda bile çalışır. Zihin tek başına biricik beraber olarak bir ekiptir. Daha önceki yazımızda bilinç kavramını işlemiştik. Orada zihin ile ilişkisine değinmiş ve zihin-hafıza bağlantısını ileride anlatacağımızı söylemiştik.

Zihin hem kayıt odasıdır. Hem geri getirme yeridir. Zihin devasa işleri küçücük bir beyin ile yapar.

Zihini kontrol edebilen hayatını kontrol eder. Zihin plan yapmayı sever. Onun pozitif enerjisi sağlıklı oluşuna bağlıdır. Onun sağlığı ise sizin telkinlerinizdir. Bu telkinler iç sesiniz de olabilir. Dış uyaranlar tarafımdan verilenler de olabilir. Telkin ise sizin zihin algılarınızı bilinç ile yönlendiren etmendir. Zihin haritasının özellikleri böyledir.

Zihin nedir?


Hani bir atasözümüz vardır: “Birine kırk defa deli dersen deli olur”

Japon bilim adamları bu durumu bir deneyle çok güzel anlatmışlar. Bilinçaltına gönderilen telkinin zihin ile bedene ilişkisini deneysel olarak göstermişler. Birine kötüsün diyerek ondan iyi olmasını beklemeyin.


Zihin Haritasının Öğrenmeye Faydası

Zihin haritaları öğrenme üzerinde doğrudan etkilidir. Kalıcılığı ve hayal hatırlama düzeyini harita üzeri gibi ifade ettiği için bilinme oranını artırır.

Şimdi gelelim deneyi anlatmaya. Japon bilim adamları aynı şartlara tabi  iki bardak su hazırlıyorlar. Birine güzel ifadeler kullanıyorlar. “ sen benim için çok özelsin. Çok kıymetlisin. Çok değerlisin. Çok kıymetlisin. Her şeyinle çok leziz ve tatlısın.” Diğer bardağa ise tam tersine ifadeler kullanıyorlar. “ İğrençsin bir tada sahipsin. Sen sağlıksızsın, kaliten bozuk. Pissin sağlığımı bozuyorsun.” Sonuç aynı şartlarda aynı iklimde sulara kullanılan ifadeler onları çok fazla etkiliyor.

Olumlu ifadeler kullanılan su kalitesi ve canlılık özelliği artıyor. Olumsuz ifadeler kullanılan suyun kalitesi düşüyor. İşte bu örnekler insanın zihnini besleyen telkine çok güzel örnekler. Telkin iyi ise gücünüz artar. Zihin yapısı bilinçaltına iyi şeyler iletir ve iyi şeyler alır. Bilinçaltından gelen güç bilinç yoluyla tüm hücrelerde işlevsel hale gelir güçlü dinamik şekle dönüşür.

Basit gördüğümüz bir yudum su bile bizim telkinlerimizden nasıl etkileniyor. Net bir şekilde gördük. Bilinç o kadar etkili ki her şey pozitif hal ile işliyor. İnsan zihni de değişik durumlardan etkilenir. Bu ilkelere göre zihin haritası nedir?

Olumlu olumsuz telkinin etkisi dünyanın durumunu önce bitmeden başlayarak çok etkiliyor. Zihinsel faaliyet evrene gönderilen şeyleri gönderiyor. Zihin haritası nedir? Zihin haritalarının özellikleri nelerdir? Zihin haritaları yapısı ve niteliği hakkındaki yazımız ile anlatmaya çalıştık. Zihin haritası ve detaylı harita yöntemleri ile ilgili konu anlatımı için tıklayınız.

Makaleyi Nasıl Buldunuz ?
 • 0
  harika
  Harika
 • 0
  g_zel
  Güzel
 • 0
  fena_de_il
  Fena Değil
 • 0
  berbat
  Berbat

Merhaba! Siz kiymetli Marcatime okurları için daha kaliteli içerikler üretmek adına buraya geldim. 😊 İçeriklerimi okumanız ve yorum yapmanız benim için çok değerli. 😇

Yazarın Profili

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir