1. Anasayfa
 2. Bilim

Aktif Karbon Nedir? Ne İşe Yarar?


0
Aktif Karbon Nedir?

Son zamanlarda Aktif Karbon, kullanıldığı alanlar ve faydaları ile oldukça rövanştadır. Bir çok kullanıldığı alan ve sağladığı yararlar göz ardı edilemeyecek kadar çoktur.  Popülerliği oldukça yüksek olan Aktif Karbon; Yiyecek , temizlik, güzellik ve sanayi sektörü gibi hemen hemen her alanda kullanılır. Özellikleri ile ilgi çektiği gibi müşteri arz ve talepleri ise oldukça fazla sayıdadır. Aktif Karbon; Zeytin çekirdeği, fındık kabuğu, pirinç kabuğu, Hindistan cevizi kabuğu, kemik, odun, turba, linyit, kömür ve bitkisel yağ ürünlerinden sağlanan karbonların çeşitli aşamalardan geçirilerek aktive edilmesi ile elde edilir.1900’lü yılların başında oluşturulan araştırmalar, günümüzde hala geçerli olarak kullanılır ve Aktif Karbonun temelini oluşturmaktadır. 

Aktif Karbon Nedir?

Aktif Karbon, içerisinde büyük kristal yapılar, geniş iç gözenek ve iç yüzeyler barındırır. Maruz kaldığı çözeltideki molekülleri ve iyonları, büyük gözenekleri vasıtası ile iç yüzeylere çeker ve adsorban madde oluşturur. Adsorban madde , ilaç ve zehirli madde moleküllerinin emilmesini engelleyen maddedir. Zehirli maddenin oluşum zeminini engeller. Negatif iyonlara sahip olması nedeniyle insan sağlığı üzerinde pek çok artısı vardır. Su arıtma cihazlarında, medikal alanlarda, yiyecek alanlarında, güzellik ürünlerinde sıklıkla kullanılır. Hiçbir işleme tabii tutulmadan doğada bulunan saf aktif karbonlara, grafit ve elmas gibi elementler örnek gösterilebilir. Aktif karbon, Dünya genelinde hem saf, hem elementlerle birleşik halinde bulunur.

Aktif Karbon Ne İşe Yarar?

Aktif Karbon ,günümüzde albenisi oldukça fazla ve insan sağlığı üzerindeki olumlu etkileri sebebi ile birçok  alan da ve farklı işlevlerde kullanımlar ile karşımıza çıkmaktadır. Peki bu Aktif Karbon ne işe yarar? Gelin birlikte göz atalım…

Doğada var olan canlı veya cansız varlıkların en büyük yapı taşı olarak görülür. Diğer elementler gibi Aktif Karbon maddesinin de farklı  şekilleri vardır. Buna bağlı olarak yapısal farklılar gösterir. Bu yapısal farklılıklar; Silindirik, granül, toz şeklinde üretilerek kullanıma hazır hale getirilen siyah organik bir maddedir. Çok yüksek sıcaklıkta ısıtılarak, yapısında olan koku ve renk bileşimleri yakalanır. Daha sonra basınca maruz bırakılarak kristal dokuya ulaşım sağlanır. Aktif Karbonun kullanım amacı; Bazı maddelerde bulunan, insan sağlığını bozan etmenleri en aza indirmek ve  kaliteli, sağlıklı bir yaşam sunmaktır.

Makaleyi Nasıl Buldunuz ?
 • 1
  harika
  Harika
 • 0
  g_zel
  Güzel
 • 0
  fena_de_il
  Fena Değil
 • 0
  berbat
  Berbat

Merhaba! Siz kiymetli Marcatime okurları için daha kaliteli içerikler üretmek adına buraya geldim. 😊 İçeriklerimi okumanız ve yorum yapmanız benim için çok değerli. 😇

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir