1. Ana Sayfa
  2. Bilim
  3. Stefan Zweig Kimdir? Kısaca Stefan Zweig Satranç Özet İncelemesi

Stefan Zweig Kimdir? Kısaca Stefan Zweig Satranç Özet İncelemesi


Stefan Zweig kimdir? Dünyaca tanınan yazar, tutkulu anlatımın en etkili ismi olmayı nasıl başardı? Edebiyatımızda popülerliği bir anda artan Satranç kitabıyla ünlü Stefan Zweig kimdir? Amok Koşucusu, Olağanüstü Bir Gece, Bir Kadının 24 Saati gibi eserleri de bulunan yazar için detaylı anlatıma geçelim. İlerleyen bölümde Stefan Zweig  Satranç özet incelemesi ardından kısmi anlatımlar. Stefan Zweig sözleri kitaplarından alıntılar bölümünde vereceğiz. Peki Satranç kitabı ne anlatıyor? Satranç kitabının vermek istediği duygu nedir?

Stefan Zweig  Kimdir? Satrancın konusu nedir? İnsanın hangi duygusunu anlatır satranç? Sorusunu cevabından önce yaşadığı dönemi ülkeyi biraz anlatalım. Yazarın hayatının eserlerinin anlaşılması için Stefan Zweig Satranç nedir? Stefan Zweig Satranç konusu arasında bağ var mı? Hayatı hakkında bilgi vermemiz şarttır. Çünkü hiçbir eser-yazar döneminden bağımsız düşünülemez.

Dünya üzerindeki bütün yazarlar evrenselliği yakalamış olsalar da kendi doğdukları toprakların ürünüdürler. Onları toprağında-coğrafyasında endemik bir varlık olarak görmek gerekir. Onlar aynı zamanda insanı insandan daha derin daha farklı görürler. Yazarların Hayata bakışı normal kabul edilen insandan farklıdır.

Sözü çok uzatmadan ilk sorumuzdan Stefan Zweig kimdir? Diyerek anlamaya anlatmaya başlayalım.

Stefan Zweig  Avusturya doğumlu bir yazardır. Tahminimiz o ki Yahudi asılıdır. II.Dünya Savaşı’nın en mağdur dini-etnik topluluğu şüphesiz Yahudi’lerdir. Hitler’in öncülüğünde başlayan Nazi zulmü 1935’ten sonra hızını arttırır. Öyle ki bu durumdan bizim ülkemiz bile etkilenir.

 Bu nedenli yüzlerce Yahudi profesör ülkemize gelir. Üniversitelerin kuruluşunda ve çeşitli bilim dallarının kurulmasında öncü olurlar. Hatta hepiniz duyduğu Einstein de bunlardan biridir. Fakat o bir şekilde kabul edilmez. Mektubuna cevap verilmez. Amerika ‘yı bilimin özgür kıtasını seçer.

O zaman yazımızın başında sorduğumuz sorudan hareketle Stefan Zweig kimdir? Bir bilim adamı mı ? bir Fizikçi mi? Bir uzay bilimler çalışmacısı mı? Tabii ki bunlardan hiçbiri ve belki de bunların hepsini kapsayan düşünür. Yani bir yazar.

Hayatı, Stefan Zweig  nasıl yaşadı pek bilmiyoruz. Yaşadıklarını göz önüne alacak olursak tahmin etmek zor değil. Savaş ve savaşın doğurduğu katliamların onu altüst ettiği kesin.

Stefan Zweig Kimdir

Şimdi kitabi bilgilerle Stefan Zweig kimdirden bahsedelim.

Avusturya’da 1881’de doğmuştur. Avusturya-Macaristan İmparatorluğu döneminde. Viyana’da felsefe dersleri almıştır.  Avusturya’da  doğmasına rağmen almaya da ün kazanmış yazar,  biyografik eserlerle ün kazanmıştır.  Stefan Zweig, II. Dünya savaşı öncesi Nazi Almanya’sında toplatılıp yakılmıştır. Daha sonra 1940’ta ingiltereye gitmiştir. 1942 yılında eşiyle beraber Brezilya’da intihar etmiştir. Stefan Zweig, şiir, tiyatro, roman, deneme, biyografi türünde eserler de vermiştir.

Stefan Zweig büyük heyecanların yazarı. En şöhretli eserinden en az bilineni kadar hepsinde aynı duygu ilenir. İnsanın zihnini harap eden insanı zirveye ulaştıran bir duygudur. Adrenalin yüklü vücut onun eserlerinin kişileridir. Bu adrenalin bazen tek başına bazen de yaşadığı olaylar nedeniyle yüklenir.

O yaşadıklarının izlerini ara ara eserlerinde işler.  Bunu anlamak güç değildir. Stefan Zweig Kimdir? Bana göre insanlığın zulmüne dayanamayan bir ince ruhtur. Oluk oluk kanın acısıyla korkan-strese giren kişidir. Eserlerinde insanın zorlayıcı-çıldırtıcı çaresizliği hakimdir. Edebi kişiliğini asıl oluşturan şey budur. Gördükleri yaşadıkları onu düşünce sisteminin temelidir. Belki vagonlarda yakılmadı. Belki işkencelere bedenen maruz kalmadı. Ama farkındayız ki onu bu sona sürükleyen şey bu kaygıydı. Bu korkuydu. İnsanlığın yandığı-acıdığı her sızıyı kendi içinde yaşadı. Bu dünya artık ona göre değildi. Gitmeyi tercih etti.

Yazmak öyle bir eylem ki her bilimden her şeyden bir tutam olmalı. Bir de anlattığınız konular hakkında mutlak bilgi birikimi bulunmalıdır. Bilim adamı bir alanda uzmanlaşır. Yazar ise her alanda birimlidir. Bir arıya benzetebiliriz. 100 gr bal içim milyarlarca çiçek gezmelidir.

Stefan Zweig Kimdir? Stefan Zweig Satranç Özet İncelemesi Kısaca

Bu başlık altında Stefan Zweig Satranç Özet inceleme ile başlayıp diğer kitaplarından da bölümler aktaracağız. Yukarıdaki yazımızda Stefan Zweig  kimdir sorusuna cevap verdik. Bu kısımda ise eserlerinin detaylarına gireceğiz. Önce en bilinen hikayesinden bahsedelim. Stefan Zweig kimdir, kişiliğ ile düzene karşı çıkmıştır. kitapları ile bunu sezdirmiştir.

 Stefan Zweig  Satranç Özet

Satranç

Stefan Zweig Satranç özet başlığında yine onun kişiliğinden yola çıktık. Nazi Almanya’sına değinen yazar. Esaret altındaki bir kahramanın bakışından olayları işliyor. Detaylı anlatıma geçmeden önce giriş kısmından bahsedelim. Bir gemi New York’tan Bueros Aires’e hareket eden bir gemide geçer.

Mirko adında bir genç satranç ustası ve gemide tesadüf eseri onarlı izleyen satranç meraklısı arsındaki bir olaydan yola çıkıyor. Stefan Zweig okuyanlar onun daha kitabım başında kısa bilgilerle olaya hazırlık yaptığını bilirler.

Czentoviç adında bir dünya satranç şampiyonu ile ilerdi hikayenin asıl kahramanı olacak olan kişi arasındaki hikaye şöyle başlıyor. Dr.B. isimli karakter bir satranç oyununa şahit oluyor. Dayanmayıp oyuna müdahale ediyor. Daha sonra odadan çekip gidiyor.  Dünya şampiyonu Czentoviç ve Dr.B. arasındaki  satranç turnuvası olayların çıkış noktası oluyor. McConnor olayın ateşleyicisi.

Asıl hikaye burada başlıyor. Nazilerin varlıklı ailelere uyguladığı işkence yönteminden bahsediyor. Fakirler vagonlarla toplanma kampına gönderilirken zenginler ise özel işkencelere maruz kalıyor. Baş kişimiz de bunlardan biridir.

Naziler tarafından bir otel odasında ‘hücre’ sistemi ile tutulur. Belli ay sonra kafayı yemeye başlayan karakterimiz bir sorgu dönüşünde asker üniformasının cebinde bir kitap aşırır. Odasına gidince bir satranç eğitim kitabı olduğunu anlar.

 Önce anlamaya çalışır sonra çarşafın üzerine çizdiği satranç ile harf ve sayı sistemlerini öğrenir. Zamana kendi kendinden oyunlar oynamaya başlar. Bu hücre hapsi 15 aya yakındır.  Bu süre zarfında satranç taşlarını kendi yapar. Nazi askerleri diğer sorgulanan kişlerin bu kadar dayanmadığını bunu nasıl dayandığını merak eder. Bir zaman sonra herkes pes eder. Onun dirayeti günlerce sürer.

Bir zaman sonra artık kitaba ihtiyaç olmadan kendi zihninden oynamaya başlar. İki renk oyunda rakibi bu kez yine kendi zihnidir. Bir zaman sonra kendi zihniyle oyun kavgaları yapmaya başlar. Sinir krizi geçirir. Hastanede doktor tarafından tedavi sonrasında akli dengesi bozuk raporu verilir. Tesadüf o ki gemide dünya satranç şampiyonunun oyuna şahit olur.

Bu hayatının geçmiş krizlerinin yeniden canlanmasına neden olur.

Baştan sona adrenalin yüklü kitabı Stefan Zweig  Satranç Özet başlığı altında anlatamaya çalıştık. Bu tür kitapları okuyunca Stefan Zweig  hayatını hayata bakışını görmüş oluyoruz.

Olay hikayesi tarzında kaleme alınan tür kısmi değinmelerde durum hikayesi özelliği taşıyan bölümler de mevcuttur. Anlatım tekniği 1.tekil kişi ağzından verilmiştir. Şahit bakış açısıyla anlatılmıştır. 62 sayfadır. Akıcılığı heyecan yüklü özelliğiyle bir solukta okunacak güzelliktedir. Olayın yaşandığı yer ise Almanya içince bir işkence  ‘hücre’ otelidir. Olayın anlatıldığı yer ise gemidir. Çünkü geçmişi satranç ezberini bütün dünya satranç ustalarının tekniklerini kitaptan öğrenmiştir.

Stefan Zweig Kimdir? Stefan Zweig Sözleri Kitaplarından Alıntılar

Stefan Zweig  sözleri kitaplarından alıntılar

Stefan Zweig kimdir nelerden bahsetmiştir? Sorularına cevap vererek başladığımız yazımızı. Stefan Zweig Satranç Özet bölümü ile devam ettirdik. Yazarken bile adrenalin doldum.  Şimdi ise daha farklı bir başlık ile Stefan Zweig sözleri kitaplarından alıntılar bölümünde vereceğiz. Bu başlık altında sizin için seçtiğimiz ana güzel metinlerden cümleler aktaracağız.

Stefan Zweig Satranç kitabında bazı alıntılar.

“ Zihin içerisinde okyanus saklıdır.”

“Akıl kendiyle oyun oynayan tek kabiliyetimizdir.”

“Meşguliyet sevyeli olursa sağlıklı olur, aşırılıkların hepsi saplantılı ruh halinden doğar”

Zihin sizi diğerlerinden koruyan tek anahtarınızdır. Tutarlı olmalıdır. “

Stefan Zweig-Satranç

Stefan Zweig,  Mecburiyet Kitabından alıntılar ile devam edelim. Zor olan ise çeviri dili ile anlatımın edebi değerin düşmesi. Fakat Stefan Zweig sözleri kitaplarından alıntılar balığında işlenecek en iyi şey galiba tutkudur. Bütün kapları tutkulu bağlanma ve delirme üzerine kuruludur. Yine Stefan Zweig kimdir ve bazı kitaplarından alıntı cümlelerle devam edelim.

                “Ölüm  göz önünde en büyük korkudur.”

                “Bedende korku yoktur. Zihin sizi iradenizdir.”

Stefan Zweig-Satraç

Stefan Zweig kimdir? Eserlerinde önplana çıka Stefan Zweig sözleri nelerdir başka şöhretli eserinden devam edelim. Bir Kadının Hayatından 24 Saat Adlı öyküsünün giriş kısmında elleri öyle güzel tasvir eder ki. Hayretler içinde kalırsınız. Öyle anlatım varıdır ki eller ile ilkel insanın vahşi kişiliği ve onu var eden benliğini bulursunuz. Eller duyguların gizlemediği tek yerdir. Bir kumarbazın elleri:

“İnanlar zamanla duygularını ifade eden yüzlerini ve gözlerini matlaştırmayı öğrenirler. Ama en görünür olan elleri onları ortaya çıkarır. Duyguları ellerinin işlevinden şeklinden duruşundan, titremesinden anlayabilirsiniz.”

Stefan Zweig-Bir Kadının Hayatından 24 saat

Stefan Zweig, Amok Koşucusu adlı hikayesinde ise yine bir kadının yüzünden duygu ve isteklerini anlayan doktor olur. Yazımızın başından beri bahsettiğimiz, tutkulu duygu burada da vardır.

“Bir Amok koşucusu koşuya tüm hayatını verir. Amaç sonuca ulaşmaktır. Nefesini ciğerlerini patlayıncaya kadar harcar. Yarışın sonunda nefessiz kalır ve düşüp bayılır. Bazen de ölür.”

Stefan Zweig-Amok Koşucusu

Dahiyane yazar Stefan Zweig kimdir? Stefan Zweig  Satranç özet incelemesini ve Stefan Zweig sözleri kitapların alıntı yazımızın sonuna geldik. Bütün kitaplarında göreceğiniz gizemli bir insan vardır. Ya da çevrenizde sıradan gördüğünüz yüzlerde derin anlamlar. Bu yazımızda dünya düşünme iradesi kazandıran yazarı işledik.

Stefan Zweig kimdir, büyük bir yazar olarak eser vermiştir. Stefan Zweig sözleri ile eserlerinde dev bir mana yükler. Bu yazar bütün eserlerinde güçlü karakterlerin sıradan insanların sırlı hikayelerine değinir. Sanki herkesin içinde böyle durumlar vardır. Sanki herkes böyle şeyler yaşamıştır. Fakat bir karakter yansımasında göstermeye korkar. İnsanın kişiliğindeki zayıf noktaların anahtarını yazar çok hassas biçimde verir. Gizli kalmış korkulan örtülen karakteri ön plana çıkarır. İnsanın varlığını ortaya çıkaran görünür kılan yüzü değil alaylardaki davranışı ve ortaya koyduğu bütünsel varlığıdır. Aşağıdaki butona tıklayarak “Karakter nasıl olur? Nasıl gelişir?” konusuyla ilgili yazımıza bakabilirsiniz.

Dünyaya bizden farklı bakan yazarın eserlerinde Stefan Zweig!in hayatına değindik. Umarım faydalı olmuştur. Yazı oluşturulurken kaynak kitap olarak okuma çalışmaları: Toptan Kitap yayınları, Edanur Erem ( Stefan Zweig, Satranç, Toptan Kitap 1. basım 2019) çevirisi kullanıldı.

Barış Özcan’ın Stefan Zweig Satranç öyküsünün müthiş anlatımı için tıklayınız.

Yorum Yap

Yorum Yap