Pop Up Kamera Nedir? İşte Örnek Modeller


0
Pop Up Kamera nedir?

Bu yayında Pop Up kamera özelliği ve inovasyon yönü ile dikkatleri üzerine çeken Oppo, yerli gururumuz Vestel ve aynı inovasyon özelliğini kullanan diğer akıllı telefonlara bolca değineceğiz. Burada bahsi geçen inovasyon özelliğini ise ön kısmın tamamen ekrandan oluşması ve ön tarafta çentik dahil hiçbir şeye yer vermemek amacı ile ön kameranın cihazın üst kısmına yerleştirilmesi şeklinde açıklayabiliriz. 

Selfie kamerası artık yeni yeri olan üst kısımda gizli! Bu şekildeki bir kamerayı, Pop Up kamera olarak üst kısımda görmekteyiz. Bu kamerayı, açılır ve kapanır şekli ile yerleştirilmiş bir biçimde açılmadığı sürece gözükmeyen bir ön kamera deneyimi şeklinde özetleyebiliriz. 

Kameralı sohbet ve selfie tutkunlarının vazgeçilmez deneyimi haline gelen ön kamaranın da bir adım öncesinde çentik ekran modellerindeki kameranın küçültülerek, ekran ve gövde oranında daha az yer aldığını görmüştük.

Artık çentik meselesinden de hoşlanmayanlara önde çentiksiz ve ön kamerasız bir ekran gövde deneyimi sunan ve diğer akıllı telefon fiyatları ile kıyaslandığında oldukça makul fiyatlara satın alabileceğiniz Pop Up kameralı akıllı telefonlara piyasada ulaşabilmeniz kolaylıkla mümkün.

Peki piyasada uygun fiyata bulabileceğiniz bu inovasyona sahip akıllı telefon markaları hangileri? Kullandıkları Pop Up kamera inovasyonu nasıl çalışıyor? Hadi gelin birlikte bakalım.  

Giriş paragrafında da bahsettiğimiz gibi kameralı sohbet severlere, selfie tutkunlarına, sonsuz ekran gövde oranı arayışında olanlara ve çentik tasarımından hoşlanmayanlara hitap eden bu inovasyon çalışması ülkemiz piyasasında birçok akıllı telefon markasında yer alıyor.

Pop-up Kamera Telefonlar

İlk Cihazımız Çinli Oppo Firması Tarafından Üretilen Reno 2 Z Modeli

Belki de Pop Up kamera inovasyonunun kaşifi diyebileceğimiz Oppo, çentik sevmeyenlere yönelerek 16 MP çözünürlüğündeki ön kamerasını Reno 2 Z modeline pop-up düzeneği şekliyle yerleştirmeyi başlardı.16 MP değerindeki Çözünürlüğe sahip ön kamera Reno 2 Z’nin yanda bulunan ön kamera tuşuna basıldığında yerinden çıkıyor ve kameralı sohbet ve selfie çalışmalarına hazir hale geliyor.

Aynı tuşa tekrar basıldığında ise kamera yuvaya geri yerleşiyor ve telefonun ön kısmından görünmemeye devam ediyor. Siz de eğer çentik ekrana sahip akıllı telefonlardan hoşlanmıyorsanız, havalı yapısı ve inovasyon desteğine sahip sıra dışı bir ön kameralı akıllı model olan Oppo Reno 2 Z’ yi internet ortamında uygun bir fiyat etiketi ile bulabilirsiniz. 

Oppo Reno 2 Z Modelinin Diğer Özellikleri

Hızlı şarj özelliğine sahip olan Reno 2 Z modeli, yayında sıkça vurguladığımız gibi 16 MP çözünürlüğündeki pop-up ön kameraya sahip. Arkada ise 48, 8, 2 ve 2  MP değerinde toplam 4 adet kamera ve bir de flash bulunmaktadır.

Arkada yer alan bu 4 kameranın her birinin de farklı özelliklere ya da işlevlere sahip olduğunu da hatırlatmakta fayda var.Ekran gövde oranının %85 gibi üst düzey oranlara çıktığı Reno 2 Z’ nin ekranında ön kamera yer almadığı gibi ince çerçeveler dışında pek bir şeyin de yer kaplamadığını söyleyebiliriz. 

Hafıza kart desteği de bulunan Reno 2 Z modelinin depolama alanı 128 GB boyutunda. Ayrıca bu kadar yüksek düzeydeki özellikleri kullanmanız durumunda cihazın pilinin çabuk bitmemesi de özellikler kadar önemli. Oppo, Reno 2 Z modeline 4000 mAh gücünde bir bataryaya yer vererek bu özellikleri rahatça kullanabilmenize de olanak sağlıyor.

Yerli üretimimiz Vestel Venüs Z40

Venüs Pop Up kamera inovasyonunu kullanan yerli markamız olarak da dikkat çekiyor. Çinli Oppo’nun Reno 2 Z modelinden özellikleri bakımından geri kalmamayı başaran yerli gururumuz Vestel, Venüs Z 40 modelinde; Önde 8 MP çözünürlüğünde ve pop-up inovasyon düzeneğindeki güçlü kamerasının yanı sıra, arkaya ise 16 ve 5 MP değerlerinde 2 kameraya yer vermiş durumda.

2 adet kamera Venüs Z 40’ın arka, sol ve üst kısmında yer alırken, hemen altında ise flash bulunuyor. Vestel logosu arka ortada yer alırken, Vestel Venüs yazısı ise telefonun alt kısmında kendine yer bulabiliyor. Vestel Venüs yazısının hemen altında ise model numarası karşımıza çıkmakta.6.4 inc gibi dev ekran, ince çerçeveler sayesinde telefonun boyutunun aşırı büyümesini engelleyen unsurlardan biri diyebiliriz.

%85.5 gibi bir ekran gövde oranını Amoled ekranla destekleyen Vestel, cihazda hızlı şarj desteği, harici kart desteği, 128 GB’lık depolama alanı gibi güçlü donanım özelliklerine de yer vermeyi ihmal etmemiş. Ayrıca tüm bu üst düzey donanım özelliklerini rahat rahat kullanabilmeniz için Venüs Z 40, 3500 mAh gücünde bir pile sahip.

Oppo’ nun Reno 2 Z modeline göre daha fiyat etiketine sahip Vestel Venüs Z40 modelini, internet ortamımda uygun fiyatlara bulmak mümkün.  Bu yayında sizlere Pop Up kameranın farkını, pop-up kamera kullanan akıllı telefon modellerini ve özelliklerini anlatmayı hedefledik.

İki farklı marka tarafından üretilen modelleri ve özelliklerini alt alta sıralamak suretiyle yaptığımız kıyaslamada ve fiyat performans durumunda ortaya sizce hangi sonuç çıkıyor? Siz Pop Up kamera hakkında ne düşünüyorsunuz? Ve Pop-Up kameralı bir akıllı telefon almaya karar verseydiniz bu yayında bahsedilen iki modelden hangisinden yana tercih yapardınız? Görüşlerinizi bizlere yorum alanından ulaşabilirsiniz.Bir sonraki yayında tekrar görüşmek dileğiyle.

İlginizi Çekebilir

Yorum Yap