1. Anasayfa
 2. Teknoloji

Uygun fiyatıyla Nokia 2.2


0

Bu yayında tam 5.5 inh ekranı ve çentik teknolojisiyle, uygun fiyata bulabileceğiniz Nokia 2.2 özelliklerini inceliyoruz. Yayınımızda cihazın özelliklerinin dışında genel olarak bileşenlerin işlevlerinden de bahsedeceğiz.

nokia 2.2 özellikleri

Nokia 2.2 Ekran Özellikleri

5.7 inc geniş açılı Nokia 2.2 ekranının, %78 civarında ekran gövde oranı bulunmakta. Bu da bugünün çentik ekranlı akıllı telefonlarıyla kıyaslandığında bu fiyata oldukça edeal duruyor.
Ayrıca geniş açılı ekranımızın türü; IPS LCD ve çözünürlük bakımından da ultra HD sınıfında yerini almakta. Ekran ölçüleri ise; 720 x 1520

Nokia 2.2 İşlevsel Özellikleri

Android işletim sistemli 2.2 modeli,
4 çekirde işlemcisi, Quad-Core 2.0GHz ve 2.0 GHz frekansı ile karşımıza çıkmakta. Ayrıca cihazın 2 GB Ram kapasitesi mevcut. Cihazda MediaTek MT6761 chipset bulunmakta.

Nokia 2.2 Kamera Özellikleri

Nokia 2.2 kamera özellikleri bakımından da oldukça iyi görünüyor. Cihazın arka kısmında bulunan 13 MP çönürlükteki ana kamerası sayesinde 1080p (Full HD) videolar çekebilirsiniz. Ön tarafta ise, orta üst kısımda bulunan ve çentik biçimindeki kameranın çözünürlük değeri; 5 MP.

Nokia 2.2 Tasarım Ve Genel Görünüm

153 Gram ağırlığındaki zarif, akıllı model, ön üst kısımda kamera ve alt kısımda Nokia logosunu taşıyor.
Arkada ise; ana kamera ve flah paneli bulunmakta. Bu panelin altında, arka orta kısımda dikey biçimde yazılmış bir Nokia yazısı bulunuyor. Açma kapama (Power) ve ses açıp kapatma tuşları da yanlarda bulunmakta.

Nokia 2.2 Pile Bakalım

Bir akıllı telefon satın alırken bakmadan asla almamamız gereken en önemli özelliklerin başında pil gücü gelir. Böylesine büyük ekranlı bir akıllı telefon için yeterli sayılabilecek düzeyde olan 3000 mAh gücünde bir pil mevcut.

Neden Önemli?

Nokia 2.2 inceleme

Dahili Hafıza Neden Önemli?

Akıllı telefon satın alırken dikkat etmeniz gereken önemli özelliklerden birisi dahili hafızanın büyüklüğüdür.
4 GB, 8 GB gibi dahili depolama alanına sahip akıllı telefonlar genellikle bu hafızanın büyük çoğunluğunu sistem verileri ile paylaştığında kuklanıcı için oldukca kısıtlı alan kalmaktadır. Fotograf, video, dosya, oyun gibi içeriklerinizi depolayabilmeniz için daha büyük dahili alanların daha önemli olduğunu söyleyebiliriz.

Ekran Boyutu Neden Önemli?

Akıllı telefonlarda ekran boyutu genellikle kullanıcının seçimlerine göre değişiklik göstermektedir. Fakat film, video izleyen, oyu oynayan bir kullanıcı için daga büyük ekran boyutu tercih edilebilir. (5 inc ve üzeri idealdir.)

Kamera Özellikleri Neden Önemlidir?

Akıllı telefonlarda çözünürlük, pixel, MP şeklinde belirlenen birimler, kamera özelliklerinin durumunu sunar.
Kamera özellikleri çift kamera, 3 kamera veya 16 MP gibi üstün özelliklerle bahsediliyorsa bu akıllı telefon sayesinde daha güzel fotoğraf deneyimleri elde edebilirsiniz. Günümüzde artık tek kameralı ya da 5 MP çözünürlüğe sahip arka kameralı akıllı telefonlar tercih edilmemektedir.

Pil Neden Önemlidir?

Belki de bir akıllı telefonun en önemli donanım birimlerimden biri de pilidir. Pil ne kadar iyi ise akıllı telefonumuzu o kadar uzun süre kesintisiz kullanabilirsiniz demektir. Günümüzde artık 3000 mAh ve üzeri güce sahip pil tercih ediliyor.

Pil seçiminde karar vermenizi etkileyecek hususları şöyle sıralayabiliriz; Ekran boyutu çok büyükse daha iyi bir pile ihtiyacınız vardır. Ekran parlaklığını sürekli yüksek aralıklarda kullanıyorsanız, daha iyi bir pile ihtiyacınız vardır.
Video izleme, oyun oynama alışkanlıklarına sahipseniz daha iyi bir kullanıcı deneyimi için, daha iyi bir pile ihtiyacınız vardır.

Ram Neden Önemlidir?

Ram, kısa süreli verilerinizin saklandığı geçici bellek türüdür. Ram sayesinde telefonunuz daha hızlı işlem yapmanıza olanak tanır. Uygulamalar arasında geçiş yaparken, geride kalan uygulamaya döndüğünüzde kaldığınız yerden aktif biçimde devam edebilirsiniz.
Eski tuşlu telefonlarda, bir uygulamadan çıktığınızda uygulama kapanırdı. Ram olmasa Yine aynı şekilde ara verdiğiniz uygulamalar sonlanmış olacaktır.

Yüz Tanıma Ve Parmak Okuma Özelliği Neden Önemli?

Daha yüksek güvenlik ihtiyacı duyduğunuz zamanlarda kullanabileceğiniz bu özellikler ihtiyaclarinizi kolayca giderir.
Sizden başka kimse telefonunuza kolayca erişemez. Fakat bazı akıllı cihazlarda yüz okuma ve tanıma özelliği ortamdaki ışık düzeyi ile orantılı şekilde çalışmayabiliyor.

İşlemci Neden Önemlidir?

Sadece oyunlarda değil, kamera, internet, galeri, videolar, mesajlaşma gibi işlemlerinde işlenme hızını belirleyen birime işlemci denir.

İşlemci çekirdeklerden oluşmaktadır ve bu çekirdeklerin artması demek; işleme hızının da artması demektir. Ayrıca unutmamak gerekir; Yeni bir akıllı telefon alırken önemsenmesi gereken birimlerden biridir işlemci ve akıllı telefonlardaki işlemciler bilgisayar işlemcileri gibi sonradan sökülüp değiştirip takılamıyor.

Ayrıca;

Akıllı telefonlarda, hızlı şarj etme özelliğinin bulunması, şarj etme sürenizi kısaltırken, harici kart desteği özelligi fonksoyonu da ek hafıza kartı ekleyebilmenizi sağlar. Nokia 2.2 incelemesi yaptığımız bu yayında sona geldik. Sizler de bu cihaza internet ortamında uygun fiyat etiketiyle ulaşabilirsiniz.

Makaleyi Nasıl Buldunuz ?
 • 1
  harika
  Harika
 • 0
  g_zel
  Güzel
 • 0
  fena_de_il
  Fena Değil
 • 0
  berbat
  Berbat

Merhaba! Siz kiymetli Marcatime okurları için daha kaliteli içerikler üretmek adına buraya geldim. 😊 İçeriklerimi okumanız ve yorum yapmanız benim için çok değerli. 😇

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir