Xiaomi Redmi 8 İnceleme (32 GB)


0

Xiaomi Redmi 8 incelemesine dilerseniz akıllı cihazın teknik detaylarıyla başlayabiliriz. Xiaomi, akıllı telefonlar dünyasında önde gelen markalardan biri olarak kısa sürede ülkemizde tanınırlık kazanmış ve geniş kitlelere hitap etmeyi başarmıştı.

Xiaomi Redmi 8 İnceleme

Pek çok akıllı modeli bulunan Xiomi’nin bu modeli ise, daha önce teknik detaylarını göz attığımız akıllı modeller gibi fiyat performans ürünü değil. Orta sınıfın altında bir fiyat etiketi ve orta seviyeye yakın performans özellikleri ile gelen modelin öne çıkan özelliği ise 5000 mAh gücündeki bataryası.

Xiaomi Redmi 8 İncelememize Batarya İle Başlayabiliriz

Özellikle yoğun kullanım, oyun ve video gibi işlemlerinizi rahatlıkla karşılayabilmeniz ve yarı yolda kalmamanız adına Xiomi Redmi 8’in Li-Po türündeki 5000 mAh gücünde bataryası, ihtiyaçlarınızı karşılamaya yetecek düzeye sahip.


Şarjın bir kez tam doldurulması durumunda 3 güne kadar standart kullanım imkanı tanıyan, 180 civarı saate kadar müzik dinlemenize olanak sağlayan, 17 saate kadar video deneyimi sunan ve tasarruf modunu aktifleştirmeniz durumunda da %25 daha fazla dayanma özelliği de bu batarya ile sizlere sunuluyor.

Pil Neden Önemlidir?

Xiaomi Redmi 8 incelememizde sıkça bahsettiğimiz öne çıkan batarya, belki de bir akıllı telefonun en önemli donanım birimlerimden biri sayılabilir. Pil ne kadar iyi ise akıllı telefonumuzu o kadar uzun süre kesintisiz kullanabilirsiniz demektir.

Xiaomi Redmi 8 pil Incelemesi

Günümüzde artık 3000 mAh ve üzeri güce sahip pil tercih ediliyor. Pil seçiminde karar vermenizi etkileyecek hususları şöyle sıralayabiliriz; Ekran boyutu çok büyükse daha iyi bir pile ihtiyacınız vardır.

Ekran parlaklığını sürekli yüksek aralıklarda kullanıyorsanız, daha iyi bir pile ihtiyacınız vardır.
Video izleme, oyun oynama alışkanlıklarına sahipseniz daha iyi bir kullanıcı deneyimi için, daha iyi bir pile ihtiyacınız vardır.

Cihazın Ram Ve Rom Özellikleri

Xiaomi Redmi 8 incelememizde önemli bir başka konu da kuşkusuz cihaz belleğidir. 32 GB boyutunda bir yerel depolama birimine sahip Xiomi Redmi 8’in ayrıca 1 TB’a kadar da harici hafıza desteğine imkan sağladığını görebiliyoruz.
ayrıca akıllı model 3 GB’ büyüklükte bir Ram’e sahip. Günümüzde, 3 GB Ram adına, orta seviye olarak anılabilir bir ram diyebiliriz.

Akıllı telefon satın alırken dikkat etmeniz gereken önemli özelliklerden birisi dahili hafızanın büyüklüğüdür.
4 GB, 8 GB gibi dahili depolama alanına sahip akıllı telefonlar genellikle bu hafızanın büyük çoğunluğunu sistem verileri ile paylaştığında kuklanıcı için oldukca kısıtlı alan kalmaktadır.

Xiaomi Redmi 8 Ram Rom Özellikleri

Fotograf, video, dosya, oyun gibi içeriklerinizi depolayabilmeniz için daha büyük dahili alanların daha önemli olduğunu söyleyebiliriz.

Ram Neden Önemlidir?

Ram, kısa süreli verilerinizin saklandığı geçici bellek türüdür. Ram sayesinde telefonunuz daha hızlı işlem yapmanıza olanak tanır. Uygulamalar arasında geçiş yaparken, geride kalan uygulamaya döndüğünüzde kaldığınız yerden aktif biçimde devam edebilirsiniz.

İşlemci

Xiaomi Redmi 8 incelememizin önemli bir başka parçası da işlemci. Androaid 9.0 Pie sürümü ile gelen akıllı telefonun, Snapdragon 439 Chip seti ve 8 çekirdek, 2,0 GHz Dual Core işlemci özellikleri bulunmakta.

İşlemci Neden Önemlidir?

Sadece oyunlarda değil, kamera, internet, galeri, videolar, mesajlaşma gibi işlemlerinde işlenme hızını belirleyen birime işlemci denir.

İşlemci çekirdeklerden oluşmaktadır ve bu çekirdeklerin artması demek; işleme hızının da artması demektir. Ayrıca unutmamak gerekir; Yeni bir akıllı telefon alırken önemsenmesi gereken birimlerden biridir işlemci ve akıllı telefonlardaki işlemciler bilgisayar işlemcileri gibi sonradan sökülüp değiştirip takılamıyor.

Kamera

Xiaomi Redmi 8 incelememizin nihayet kamera bölümüne geldik. En önemli özelliklerinden biri olan kamera bakacak olursak; burada bizi 2 farklı arka kamera ve bu kameraları destekleyen entegre flash özelliği bulunuyor.

Xiaomi Redmi 8 Kamera Özellikleri


Arkada yeralan kameraların çözünürlükleri ise 12 MP ve 2 MP çözünürlüğünde değişirken, buna ek olarak da optik zom özelliği de eklenmiş durumda.
Akilli modelin on kısmına bakacak olduğumuzda ise; üst, orta kısımda yeralan damla ekran modelli denen on kamera bulunuyor. Ön kameranın çözünürlüğü ise 8 MP.

Kamera Özellikleri Neden Önemlidir?

Akıllı telefonlarda çözünürlük, pixel, MP şeklinde belirlenen birimler, kamera özelliklerinin durumunu sunar.
Kamera özellikleri çift kamera, 3 kamera veya 16 MP gibi üstün özelliklerle bahsediliyorsa bu akıllı telefon sayesinde daha güzel fotoğraf deneyimleri elde edebilirsiniz. Günümüzde artık tek kameralı ya da 5 MP çözünürlüğe sahip arka kameralı akıllı telefonlar tercih edilmemektedir.

Ekran

Xiaomi Resmi 8 incelememizin son adımında ekranın özelliklerini de değerlendiriyoruz. 6.2 inç büyüklüğündeki LCD ekran, HD çözünürlük deneyimi sunabiliyor. 188 gram ağırlığındaki modelin tek renk seçeneği bulunmakta (Sapphire Blue).

Ekran Boyutu Neden Önemli?

Akıllı telefonlarda ekran boyutu genellikle kullanıcının seçimlerine göre değişiklik göstermektedir. Fakat film, video izleyen, oyu oynayan bir kullanıcı için daga büyük ekran boyutu tercih edilebilir. (5 inc ve üzeri idealdir.)

Diğer Detaylar

Xiaomi Redmi 8 incelememizin son detaylarına da kısaca bakalım. Redmi 8 modelinde neredeyse tüm özelliklerden ufak ufak da olsa eklemeyi ihmal etmemiş diyebiliriz.
Bu özellikleri yüz tanıma, parmak izi okuyucu, göz tanıma, Gorilla Glass 5, yuvarlaştırılmış ve kıvrımlı köşeleri,hız ölçer, çevre sensörleri gibi sıralayabiliriz.

Ayrıca;

Akıllı telefonlarda, hızlı şarj etme özelliğinin bulunması, şarj etme sürenizi kısaltırken, harici kart desteği özelligi fonksoyonu da ek hafıza kartı ekleyebilmenizi sağlar.

Toparlamak Gerekirse

2010 yılında kurulan ve çok çabuk tanınmayı başaran Çinli Xiaomi, akıllı telefondan adaptörlere, donanım bileşenlerinden yazılım ürünlerine kadar her sektörde yenilikçi vizyona sahip.

Akıllı telefon üreticileri arasında dünya genelinde ilk 3’de kesinlikle yeralan Xiaomi ülkemiz pazarında da liderliğe oynuyor diyebiliriz. Xiaomi Redmi 8 incelemesini gerçekleştirdiğimiz bu yayında sona geldik. Sizlere 1.789 TL civarında bir fiyata, Hepsiburada gibi yerlerde bulabileceğiniz Xiaomi Redmi 8 32 GB akıllı modelini derledik. Bir sonraki yayınımızda görüşmek üzere, keyifle kalın.

İlginizi Çekebilir
LG G Flex 2 İnceleme

Yorum Yap