1. Anasayfa
 2. Bilim

Silikon Vadisi Nedir? Hangi Şirketler Bulunur?


0

Silikon Vadisi diğer adıyla San Jos Vadisi, Kuzey Kaliforniya’da bulunan San Francisco Vadisinin bir parçasıdır. Bu parçaya Silikon Vadisi denmesinin asıl sebebi de parçadaki silikon kırmık üreticileri ve çip teknolojisi alanına gelişim amaçlı yapılan katkı çalışmalarındandır.
Yıllardır adından sıklıkla söz ettiren vadiyi ve çalışmalarını birlikte inceleyelim.

Silikon vadisi ne demek

Silikon Vadisi Ne Demek?

Öncelikle Silikon Vadisinden bahsederken, Stanford Üniversitesini görmezden gelmek imkansız. Silikon Vadisine oldukça yakın bir lokasyonda yeralan Stanford Üniversitesi, öğrencileri teknoloji dünyasının geleceğine yetiştirmiş ve vadinin fikir önderlerini mezun etmiştir.

Araştırma ve geliştirme fikirleri, uygulamaları konusunda önemli hibelere imkan sağlayan üniversite, ayrıca yerel işletmeler ve okul içerisindeki araştırmaların bağlantılı olarak yürütülmesini sağlıyor. Buradan mezun mezun olan öğrenciler vadinin geleceğini oluşturuyor.


Sadece bu kadar da değil. Dünyanın her yerinden buraya beyin göçü akını sürüyor. Beyin göçünün ana ülke adına zararlarının ne kadar büyük olduğuna ısrarla değiniyoruz. Fakat kim böyle bir vadide çalışmak istemez ki?


Microsoft, Apple ve Intel gibi dünya ekonomisinin önemli rol oyuncularından daha binlercesi burada yerini çoktan aldı. Burası, sadece ödediği vergilerle bile büyük bir kalkında atılımı yaratacak güçte. Burası tam anlamıyla bilişim, teknoloji, Ar-Ge, inovasyon alanında dünyanın merkezi.

Silikon vadisi şirketleri intel

Silikon Vadisinin Kuruluşu

Oluşumu birden fazla etkene dayanmakta. Fakat oluşuma ilk adımı atacak fikir, öğrencilerine daha fazla istihdam olanağı sağlamak amaçlı olarak Stanford üniversitesi mühendislik pröfesörü Frederick Terman tarafından oluşturuldu. Stanford Üniversitesinin Teknik eleman yetiştirme ve insan kaynağını karşılama güçü Vadinin oluşumunun başlıca etkilerden biridir.


Düşük arazi fiyatları, 2. dünya savaşı döneminde bir bahçe halinde bulunan bugünkü Vadinin yeterli yüz ölçümüne de sahip olması, merkezin buraya inşa edilmesinin sebeplerinden biridir. İntel ve HP gibi önde gelen markaların kurulması da Silikon Vadisinin varlık gösterebilmesini sağlayan diğer önemli unsurlar arasında gösterilebilir.

silikon vadisi şirketleri Apple

Slikon Vadisi Şirketleri

Silikon vadisi şirketlerini incelediğimizde görüyoruz ki birçok başarılı şirket burada yerini almış. Günümüzde dünya markası halini alan birçok şirket, farklı bölgelerde kurulsa da daha sonrasında Silikon Vadisine taşınmış tesisleri bulunduğunu görmekteyiz. Apple, Google, Intel, Yahoo, Linkedin, Facebook, AMD, Netflix, Tesla Motors, Trivo, eBay, Adobe Systems gibi binlerce dünya markası, Slikon Vadisinde merkezini oluşturmuş durumda.


Teknik eleman konusunda çoğunlukla üniversite mezunlarını, genç girişimcileri ve girişimcilik hayali bulunanları göç alarak oluşan güçlü kadrosu sayesinde her geçen dakikada bir yeniliğin ortaya çıkabildiği Silikon Vadisinin bir başka tercih edilme sebebi de coğrafi koşullarıdır. Az yağışlı ve mevsimine uygun hava koşullarıyla, ferah ve düşük nemli alana yayılışı buradaki üretim unsurlarına daha kolay ulaşılmasının yanı sıra buradaki çalışna şartlarını da kolaylaştırmaktadır.

Sosyal medya silikon vadisi şirketleri

Silikon Vadisi Türkiye

Geçtiğimiz yerel seçim öncesi, İstanbul adayı Binali Yıldırım, 1.5 milyar lira yatırımla gençlere teknoloji yuvası kuracağı planı açıklamıştı. Girişim planıyla ilgili  talebin anılması heyecan vericiydi. Ayrıca geçtiğimiz yıllarda ODTÜ öğrencileri tarafından üretilen özgün teknolojik ürünler bir teknopark havası oluşturmuştu.

Bu konuda ODTÜ’den umutluyum.
Ülkemizin böyle bir teknoparka ihtiyacı var. Başlangıçta yerel üretici ve yatırımcıların, genç girişimcilerin, sonrasında da yabancı sermaye önderleri ve girişimcilerin katılımlarıyla harika bir teknoloji merkezi kurulabilir.

Makaleyi Nasıl Buldunuz ?
 • 0
  harika
  Harika
 • 0
  g_zel
  Güzel
 • 0
  fena_de_il
  Fena Değil
 • 0
  berbat
  Berbat

Merhaba! Siz kiymetli Marcatime okurları için daha kaliteli içerikler üretmek adına buraya geldim. 😊 İçeriklerimi okumanız ve yorum yapmanız benim için çok değerli. 😇

Yazarın Profili

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir