1. Anasayfa
 2. Bilim

Paradigma Nedir? Hayatımızı Yöneten Gizil Öğrenmeler Nelerdir?


0

İnsan davranışlarının nedenleri arasında bir çok etken vardır. Bunlardan en kalıcı ve güçlü görünmez olanı nedir? Yani bedeni değilde davranışlarımızı uyarıcılara karşı hareketlerimizi otomatik hale getiren şeydir.

Bu öyle bir öğretidir ki kitabı rehberi yoktur. Toplumsal düzen ile kültür skalası içinde her birey öğrenmeyi aşama aşama gerçekleştirir.

Paradigma nedir? Konusunda daha anlamlı ve kavrayıcı örneği şöyle verelim. Yabancı memlekete giden ve yabancı memlekette doğan arasındaki fark nasıldır?

İşte paradigma da bu değişim olda da olmada da bir işin yapıma şeklini anlatır.

Kültürel Paradigma Nedir?

Toplumsal düzeni kuran yöneten öğreten ana unsur kültürdür. Kültür milletin özünü oluşturan asli unsurdur. Geçmişin izleri ve pratiklerini taşır. Her haliyle yaşamsal durumları bireyin üzerinde tahakküm ederek gösterir.

kültürel paradigma

İnsan her kadar sıyrılmaya çalışsa da yaşantısal paradigmalar üzerine kuruludur. Yani kızgınlık sevinç bile belli bir geçmiş yaşantı taşır.

Paradigma Örnekleri

Paradigma nedir nasıl bir durumdur? Gelin şimdi bu konuyu örneklerle öğrenelim. Bilinen yaşanılan şekillere örnekler verelim.

Makaleyi Nasıl Buldunuz ?
 • 0
  harika
  Harika
 • 0
  g_zel
  Güzel
 • 0
  fena_de_il
  Fena Değil
 • 0
  berbat
  Berbat

Merhaba! Siz kiymetli Marcatime okurları için daha kaliteli içerikler üretmek adına buraya geldim. 😊 İçeriklerimi okumanız ve yorum yapmanız benim için çok değerli. 😇

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir