Paradigma Nedir? Hayatımızı Yöneten Gizil Öğrenmeler Nelerdir?


0

Mesela bilimsel olarak kanıtlanmamış olsa dahi dünya düzdür görüşü bilinir. İşte bu durum bir paradigmadır. Taki dünyanın yuvarlak olduğunu söyleyene kadar. Şuan inanç şeklini almış bir çok öğreti de paradigmadır.

Dogma haline getirdiğimiz ve kişisel olarak tutumları yenemememiz bizi zayıf ve basit kılar.

Kalıplaşmış Paradigma

Kalıplaşmış paradigma nedir? Davranışlarımızın otomatik halidir. Mesela çocuğumuza ufak bir hatasında kızıyor ve bağırıyor isek davranış kalıbına sıkışmışızdır. Eğer düşünüp sakin durup değerlendirirsek olumlu ve doğru paradigma geliştirmiş oluruz.

Toplumsal refleks olarak da bu tür davranışlar mevcut. Otoriter kalıplayıcı bir kültür altında yetişiyoruz. Olması gereken ise özgürlükçü gelişimsel ortamdır.

Paradigma doğumu bir tür kişilik oluşumudur. Özünde toplumu oluşturan bireydir. Bireyin yaşam kalıpları toplumsal paradigmaya dönüşür.

Paradigma olarak yaşadığımız hayatın çoğu oksimoron bir yapıdadır. Birbiriyle çelişen durumları ifade eder.

Bu yazıdaki amaç kültür kötülemesi değildir. Kültür içinde sıkışmış yanlış tutum ve davranışları ifade eden şeylerdir. Aslında hepimiz bunun az çok farkındayızdır. Sadece durup düşünme analiz etme becerisi göstermiyoruz.

Mesela bu anlattıklarımıza göre paradigma nedir? Gelin başka bir paradigma özelliği taşıyan durumlardan bahsedelim.

İnsanın temel durumu içinde paradigma nedir felsefe ile bakalım. İnsanın temel yaşamına bakalım.

Toplumsal varlık dış kişilik yani gösteriş üzerine kuruludur. Bu nedenle güç varlık gösterisi ve itibar onur gösterisine dönüşür. Toplumsal düzen bunu özendirir tetikler. Hatta itibar sözü dinlenen olmak İçin tüm yolları mübah gören bir şekle dönüşür.

İnsanın içimdeki otoriter gelenekçi yapı kişilik olarak ezen yapıdadır. Her birey bu durumun içinden geçer. Zorlayıcı ve baskılayıcıdır.

Bu durum içerisinde şimdi toplumsal düzeni otomatik hale dönüştüren bir şeylerden bahsedelim. Sahip olmak bir paradigmadır.

İlginizi Çekebilir

Yorum Yap