Paradigma Nedir? Hayatımızı Yöneten Gizil Öğrenmeler Nelerdir?


0

Toplumsal Çöküşün Kilit Paradigması: Sahip Olmak

Toplumsal yozlaşmanın temel nedeni her şeyi elde etme isteğidir. Elde etmek için de bütün onursuz ya da kimliksiz kişiliksiz yollar mübah görünüyor. Zamanla toplumsal öğretiye dönüşüyor. İşte sahip olmak başlığında sahip olunan paradigma nedir ? Toplumsal çöküşe nasıl neden olur bunlara bakacağız.

paradigma sahip olmak

Sahip olmak paradigması nedir? Bir varlığını kullanmak sömürerek kendine adamaktır. Mala mülke şöhrete insana sahip olmak; onları ele geçirmek, kendine mal etmek, egemen olmak, dilediğince kullanmak anlamına gelir. Maddeye sahip olmanın sonu yoktur.

Aldatıcı ve geçici olarak sahip olarak daha fazlasını isteyerek kendinden yüksek olanları kıskanıp yetişmek isteyecek altında olanlara ise malına göz dikenler diye bakacaktır.

Sahip olmak; elindekiyle yetinmeden hep daha fazlasını tüketmeyi isteyen biberonu boş bebeğe benzer. Sürekli ağlama ve sahip olarak doyma eğilimdedir.

E.Fromm

Sahip olmak insanı tüm benliği ile tanrılaştırıp ondan istemektir. Söndürmektir. Sömürmektir. Tüm benliği ve emeğini sevgisini varlığını sana vermelidir. Ağlayan bir bebek gibi hiç doymadan ister.

Tüketim nesli toplumu da varlığı ile varlığını gösteren bireydir. Eşyalarını sahip olduklarını alırsanız yok olur. O varlığa hükmetmeye alışmıştır. Modern tüketim toplumu da mutluluğunu tüketmekte bulmuştur. Daha çok harcamak için daha çok kazanmak zorundadır.

Daha kazanma isteği ise daha çok mala mülke canlıya doğaya sahip olma duygusudur. Sonu yoktur. Kimliği aldığı tükettiği şeyler iledir. Onların dışında bir hiçtir. Giydiği elbise, taktığı takı, yediği yemek, bindiği araba, gittiği tatil, oturduğu ev… bunların dışında bir hiçtir.

İlginizi Çekebilir

Yorum Yap