1. Anasayfa
 2. Bilim

Evrim Teorisi Nedir? Varlık İçinde İnsanın Evrimi Nasıl Gerçekleşti? Evren 4,5 Milyar Yaşında Mı?


0

Evrimden İnsana Dönüş Nasıl Gerçekleşti?


Ortak varlık canlı ilkesinin bir çok kanıtsal mantığı vardır. Ama bu bilimsel yaklaşımlar sadece DNA yapısı ve sistemsel olgunluk İle evrimleşme ile açıklanamaz. Ama tamamen farklı yapıda türler olduğunu da söyleyemeyiz. O zaman ilk varlık ile şu an bildiğimiz insan yapısı arasında dev bir fark vardır. İlk atalarımız bir çok yaşamsal tecrübe ile evrimleşti. Bir çok benzer tür İle çiftleşti. Bir çok insan türünü yok etti.

Kimi bilimsel evrim teorisi ilkesine göre insan iletişim ile evrimleşti. Bu iletişime geçme türünün kişisel özelliklerini tanıma ile başladı. Sonra sosyal beceri ile “dedikodu “ şeklinde araştırma yaptı. Bu onu çoklu düşünme araştırma ve öğrenme becerilerini geliştirdi. Evrim teorisi nedir?

Bu konuda şöyle düşünebiliriz. 50 insan bir araya gelse sosyal alanda bir süre beraber yaşasaydı nasıl bir iletişim zinciri olurdu? İnsanlar arasında liderlikten dostluğa iletişimden gruplaşmaya, ilgiden sevgiye, aşktan muhabbete, maldan mülke, geçmişten şimdiye ve geleceğe yönelik milyonlarca iletişim sistemi olurdu. Oysa aynı sayıda hayvan ırkı İçin sonuç ve durum nasıl olurdu? Üç beş kombinasyondan öteye gidemezdi.

İleriyi hayali düşünme becerisi yani akıl acaba bu dünya İçin insandan evrime geçişte zayıf nitelik mi kattı? Doğaya ve canlılara hükmederken aklımızla iktidar kurarken nasıl oldu da dinsel ve inançla alakalı soyut evrim geçirdik?
Yani durum şöyle olması muhtemel mi?

Bir maymunu saatlerce çalışıp öldükten sonra istediği kadar muza kavuşacağını söyleyebilir misiniz? Ya da onu inandırıp istediğiniz davranış biçimi içine uzun süre sokabilir misiniz? Ya da anlamak ve anlatmak istediğimiz tam olarak şu evrimden insana dönüş aşamasında kurgu hayal ve düşünce ile uzun vadeli çıkar arasında evrim ile ililkiyi görebilir miyiz? Hayvanlara Eğitimsel davranışlar İle kazandırılan şey öğrenmedir. Düşünme hayal etme değildir.

Genetik olarak İnsanın evrimi nasıl gerçekleşti? Bu konuya bilişsel gelişime paralel olarak bakarsak insan 2 milyon yıl önce kuramsal ve mitsel inanışlarla koloniler halinde yaşamaya başladı. Ortak amaç ortak inanç ve ortak hedef ile birlik ruhu yakaladı. Süreç olarak ilerledikçe inanma tapınma bağlanma aidiyet duygusu da gelişti.
Bu gelişimler evrim teorisi içindeki ana kuralı oluşturuyor. Zira evrimden anlayacağımız şey süreçlerin yavaş ve milyon yıl ile başlamasıdır.

evrim faktörleri nelerdir

Evrim Faktörleri Nelerdir?

 1. Bilişsel evrim
 2. Yaşamsal evrim
 3. Düşünsel evrim
 4. Genetik evrim
 5. Davranışsal evrim
 6. Hareketsel evrim
 7. Biyolojik evrim
 8. Yönetimsel-Liderlik-Demokrat evrim
 9. Üretimsel evrim-yapma yapabilme
 10. Kültürel evrim

Gibi temel evrim faktörleri vardır. Bu aşamalar evrim teorisi içinde dönüşümün aşmalarını da yansıtır.

Darwin Evrim Teorisi


Darwinizm felsefesi ilkesine göre varlık tesadüf İle ortaya çıkmıştır. Bu tesadüf sonunda düzenli bir sürerlik kazanma İle süreç ilerlemiştir. Aşamalar İle evrim şu an bile tam olmayan bir sürecin başlangıcı olmuştur.
Canlı evrimi doğal seçilim ile ilerlemiştir. Geri döndürülemez fakat motivasyon şeklinde ilerleyen yapıdadır. Darwin’e göre evrim bu şekildedir. Evrim teorisi nedir?

Darwinizm düşüncesiyle biyoloji alanında önemli bir yere sahiptir. Biyolojik araştırmaların gelişimi ve temel ilkesi bu evrim teorisi doğrultusunda oluşturulmuştur.
Felsefe konusu olarak bir çok filozof evrim konusunda düşüncelerini savunmuştur. Darwinizm felsefesi ile sistemli hale gelmiştir. Evrime detaylı kanıtlar oluşturulmuştur.
Darwin evrim teorisi şu şekildedir:

 1. Doğal seçilim yoluyla evrim başlar.
 2. Biyolojik evrim ana dönüşüm olarak canlıda vardır.
 3. Ortak atadan evrilme temel dayanaktır.
 4. Fosiller üzerine yaptığı detaylı inceleme ile kanıtlar oluşturdu.
 5. Türlerin Kökeni, İnsanın Türeyişi gibi kitaplarında evrimin sistemli tanımlamasını yapmıştır.

Darwin evrim teorisi ile dünya üzerinde yaptığı araştırma İle sınıflandırma ve nesli isimlendirme yapmıştır. Mercan adaları oluşumu ile kanıtlarını pekiştirmiştir. Biyolojik gübre doğal seleksiyon ve türlerin ayrımında seçilim ile ana dayanak noktasını belirtmiştir.

Doğal seçilim ya da yapay ve doğal seçi nedir? Darwin’in evrim teorisinde temel dayanak noktası şudur. Ona göre evrim doğa tarafından güçlü sağlıklı ve yaşam koşullarına uyum sağlayanların yaşamasına uygundur. Bu nedenle Canlıların yaşamak ve neslini geleceğe aktarma üreme ve çoğalma ile gerçekleşir. Ama bu yapay ya da doğal olarak en verimli ve sağlıklı olanın seçilmesi ile başlar. Aynı şekilde bu süreç içinde doğa ve iklimsel özelliklere dayanıklılık da son derece önemlidir.

Darwin’in evrim teorisi nedir? Tam olarak tüm varlığın birden meydana gelmesini anlatır. En temel dayanak noktası ise tüm evren ile varlığın aynı yaşa yakın olduğunu görmesidir. Ama Dünyadaki oluşumlar ve değişim ile bir çok tür yok olmuştur. Evrenin katmanları arasında görülebilecek şekilde fosil olarak tarihe gömülmüştür.

darwinizm felsefesi

Evrim teorisi hakkında bir çok filozof görüş beyan etmiştir.
Toplum sürekli bir değişim içindedir. Bin yıl önce yenilen yemek ile şimdiki bir değil. Hem kalite hem malzeme hem pişirme hem çeşit yönünden evrim geçirmiştir.

Avcı-toplayıcı toplumlarda karakteristik bazı özellikleri görmek mümkündür. Değişim kendi içlerinde olduğu gibi dışlarında da meydana geldi. Evrim teorisi nedir?

Bu yazımıza başlarken genel olarak evrim nedir? Evrim nasıl gerçekleşti? Darwinizm felsefesi ve evrimsel süreçler arasında bağ kurmaya çalıştık. Evrim teorisi nedir? Evrim varlığı tesadüf oluşumu ile milyonlarca yıllık değişim sonucu bu hale geldiğini savunur. Mesela bir insan olarak bin yıl, iki bin yıl hatta beş bin yıl öncesine göre çok farklı yaşamaya uyumaya yemeye başladık. Bir çok aşama kaydedip hem bilimsel hem deneyimsel bir çok birikim sağladık ve gelecek nesillere aktardık.


Makaleyi Nasıl Buldunuz ?
 • 0
  harika
  Harika
 • 0
  g_zel
  Güzel
 • 0
  fena_de_il
  Fena Değil
 • 0
  berbat
  Berbat

Merhaba! Siz kiymetli Marcatime okurları için daha kaliteli içerikler üretmek adına buraya geldim. 😊 İçeriklerimi okumanız ve yorum yapmanız benim için çok değerli. 😇

Yazarın Profili

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir