1. Anasayfa
 2. Kültür Sanat

Meşhur Safranbolu Lokumu


1

Sade, fındıklı, safranlı, güllü ve çifte kavrulmuş çeşitleriyle, diğer lokumlara göre daha hifif ve lezzetli olan Safranbolu lokumunu, ağzınızda da şeker tadı kalmadan afiyetle yiyebilirsiniz.

Safranbolu lokumu

Safranbolu Lokumunun Sağlığımız Açısından Önemli Faydaları Bulunuyor

Gerek Safranbolu lokumu olsun, gerek diğer kaliteli lokumlar olsun, yeterli miktarda tüketildiğinde kuşkusuz fayda sağlamaktadır. Yüksek proteinli besinleri eritmede ve asitleri açığa çıkartmada önemli role sahip.
Osmanlıca rahat ul-hulküm kelimeleri boğaz rahatlatan anlamına gelirdi ve lokum ismi bu şekilde türemeye başlamıştı.

safranbolu lokum çeşitleri

15. yüzyıldan beri Anadolu’da bilinen lokum, 17. yüzyılın başlarında ise Osmanlı’nın yaygın lezzeti halini almış olmakla birlikte, 18. yüzyıla doğru da Avrupa’da tanınmaya başlanmıştır.
Osmanlı’dan günümüze iki tatlı mirasımızdan biri olan Lokumun ilk icadı ise, belki de “tatlı yiyelim, tatlı konuşalım.” “Tatlı dil yılanı deliğinden çıkarır.” gibi sözler kadar eskidir.

klasik lokum

Lokumun 500 yıllık tarihi, farklı teorileri de beraberinde getirmekte. Rivayete göre lokumu, Hacı Bekir Efendi Kastamonu’da üretmeye başlamış ve Istanbul’a gelerek dükkan açmıştır. Burada lokum satışları yaparak yüksek kazançlar elde ederek geçimini lokum üzerinden sağlamıştır.

safranbolu lokum tarifi

Safranbolu Lokum Tarifi

Sizler de Safranbolu lokumu tarifini adım adım izleyerek eşsiz bir lezzete sahip lokum hazırlayabilirsiniz. 1 Kg süt, 2 bardak şeker, 2 bardak un, 120 gr katı yağ, hindistan cevizi, hindistan cevizi içi gibi malzemelere ihtiyacınız olacak. Daha uzman bir lokum tarifi için yapım aşamasını ustasından izleyebilirsiniz.

safranbolu lokumu nereden alınır

Lokum Çeşitleri

Ballı Antep fıstıklı, çifte kavrulmuş, narlı, portakallı, sütlü çifte kavrulmuş, meyvelı kuş lokumu, sade, güllü, cevizli sadrazam sucuk, boğurtlenli, gül yapraklı, elmalı, limonlu, portakallı, narlı, damla sakızlı,karışık ve kadayıflı gibi her çeşit lokum bulunmakta. içeriğinizı tamamen özgünce belirleyerek dilediğiniz çeşitteki tada ulaşabilirsiniz. Önerilen Yayın; Kilolardan Kurtulmanın Kolay Yolu

lokumun faydaları

Makaleyi Nasıl Buldunuz ?
 • 1
  harika
  Harika
 • 0
  g_zel
  Güzel
 • 0
  fena_de_il
  Fena Değil
 • 0
  berbat
  Berbat

Marcatime Yazarı - Halkla Ilişkiler ve Tanıtım Uzmanı

Yazarın Profili

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (1)

 1. Avatar

  Çok güzel gözüküyorlar. Renkler çok canlı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir