Şeker Portakalı Özeti, Şeker Portakalı Sözleri Nelerdir? Şeker Portakalı Neden Yasaklandı 4 Neden


0

Şeker Portakalı özeti ile yazımıza bir çocuk ile başlayacağız. Önce kitap hakkında bilgi verelim. Şeker Portakalı Brezilyalı yazar Jose Maıro De Vasconcelos tarafından kaleme alınmış şöhretli bir romandır. Eser karakteri ile dünya dillerine en çok çevirisi yapılan eserler arasındadır.

Yazımızın sonunda ‘Şeker Portakalı neden yasaklandı?’ konusuna da değineceğiz.


“Günün birinde acıyı keşfeden küçük bir çocuğun öyküsüdür.” Cümlesiyle başlıyor. Okudukça gerçekten bu acıların içinde yok olacaksınız.

Şeker portakalı özeti

Şeker Portakalı özeti ile romanın alıntıları içinde de aldığımız bölümlerde göreceksiniz ki acı hep var. Bir insan olarak bizim çocukluğumuz da acılarla dolu. Bizim hayat akışımızda da bir çok etken olmuş. Ama Zeze’nin en büyük kederi ise onun erken büyümesi “içimdeki şeytan” büyüklerdeki olması gerekir. İşte yalanlar, küfürler, yaramazlıklar, meraklar, davranışlar ondan beklenmeyen hareketlerdir. Bu yüzden yaşı ve boyu küçük kendi algı alemi büyük çocuğun şiddet görmesine neden oluyor.

Bu yayınımızda Şeker Portakalı özet çalışması yanında bir çok popüler içeriğini de detaylı şekilde işleyeceğiz. Şeker Portakalı sözleri ile fark edeceksiniz ki gerçek alt tabaka yaşamı sunuluyor.
Şeker Portakalı Özeti ile Şeker Portakalı karakterleri ve Zeze’nin biricik dostu Minguinho ile sohbeti…
Aynı zamanda Şeker Portakalı konusu içimde bölüm bölüm alacağız. Gerekli gördüğümüz ayrıntıları vereceğiz. Konu ve tema yönüyle gerekli irdelemeleri yapacağız.

Şeker Portakalı Alıntıları sayfa numarası İle belirtip baş kişisi Zeze’nin ağzından bazı argo kavramları da aktaracağız. Kitabı anlamak ve yorumlamak içinde başlıklar açacağız.

Şeker Portakalı kitabı bir dönemin yasaklılar listesinde yer almaktadır. Yazımızda Şeker Portakalı neden yasaklandı ve nasıl yeniden yayımlanmasına izin verildi? Bu sorulara da cevap vereceğiz. Bir roman olarak yapılandırmacı şekilde romanı size aktaracağız. Zeze kimdir? Zeze neyin peşindedir? Şeker Portakalı Özet, Zeze ve Şeker Portakalı karakterleri hakkında bilgiler vereceğiz.

Şeker Portakalı yazarı yarattığı-anlattığı karakter ile neyi amaçlamıştır? Şeker Portakalı yazarı bu kitap ile toplumsal otorite karşı durmuştur. Alışılmış sahtekarlık bilinen bağnazlık göz yumulan yalanlar… Şeker Portakalı baştan sona bir efsane. Birazdan şeker Portakalı özet okumanızda bunu daha net göreceksiniz. Yazar eseriyle Zeze’siyle isyan ateşi yakmıştır.

Çalmak büyük olunca hak küçük olup görülünce dayak nedeni olması yazarın işaret ettiği noktadır.
Yazı içerik olarak biraz uzun olacaktır. Şimdi sözü çok uzatmadan kitap hakkında detaylı özet kısmına geçelim.

Şeker Portakalı Özeti, Şeker Portakalı Yapı Unsurları


Şeker portakalı

Yapı Unsurları

Yapı unsurları bir roman ve hikayenin ana damarıdır. Anlatmaya bağlı edebi metinlerde ana unsurdur. Romanımız olan Şeker Portakalı Özet çalışmasında da yapı unsurları ile başlayacağız. Kişiler, yer, zaman ve olay örgüsü ile bu bölümü tamamlayacağız.

Şeker Portakalı karakterleri için kişiler başlığı altında inceleyelim. Detaylı karakter analizi için başka başlık altında değerlendirme yapalım.

1.Kişiler

Zeze, Totoca (ağabey), Dr.Faulhaber, Anne, Edmundo dayı, Luis, Jandira, Dindinya, Minguinho-Şeker Portakalı, Seu Coquinho, Serginho, Seu Aristides, LalaDona Cecilia Paim, Manuel Valandares, Seu Zacarias, Ariovaldo , Seu Rozenberg, Bie,
Şeker Portakalı karakterleri ile ilgili detaylı analiz yapalım.

Zeze: Evin küçüklerinden yedi kardeşten beşincisidir. Kendisinden küçük Luis adında kardeşi vardır. Zeze’nin fiziksel özelliklerine gelecek olursak: 5 yaşında cılız be yaşıtlarına göre kısa boyludur. Küçük şeytan adı takılmıştır.

Şeker Portakalı karakterleri içinde çelişkili durumlar sergiler Zeze. Haylaz ve yaramaz bir da fazla meraklı yapısı nedeniyle sürekli ailesinden ve çevresinden dayak yer. Öyle ki bazen bu dayaklar onu hastanelik eder. Sarılma dokunma sevgisine muhtaç çocuk elde bir yakar top gibi yuvarlanır. Farkettiğim tek sarılma tensel temas anı -şiddetli dayak anıdır- dayaktır. Çocuğun iletişim dili haline gelmiştir. Zeze hep insanlara zarar verecek şeyler yapar ve dayak yer.

Mesela kilisedeki papazdan erimiş mumları alıp caddedeki kaldırımlara sürer ve düşen insanları izler. Biraz sadizm vardır. Acıdan da çok şikayetçi değildir. “ Hak ettiğim zaman dövmelerine aldırmıyorum” der. Biraz mazoşist bir kişilik özelliği göstermektedir.

Freud’un psikoanalitik yaklaşımı İle bakmak gerekirse çocuk sevilme ihtiyacı arıyor. Büyüyünce belki de çok kötü davranışlara ve olaylara neden olacaktır.

Ne durumda olursa olsun bir çocuğun bir çocuğun ölesiye dövülmesi asla göz yumulamaz. Şeker Portakalı sözleri kısmında da bazı bölümlerde gördüğü şiddet hakkında alıntılar yaptım. En son bölümde 10 güne yakın yatalak yatmasına neden olan dayağı babası atar. Hiçbir canlı bu kadar ölümcül bir şiddete maruz kalamaz.

Göl kenarına gittiklerinde Zeze’nin Portuganın babası olmasını ve onu ailesinden almasını istemesi ne kadar kötü bir durumdur. Şeker Portakalı özeti ile buna daha net değineceğiz.

Tabi romanda anlatılan şey Zeze’nin en yakın dostu olan Portekizli-Portuga’nın Mangaratiba trenin çarpması sonucu aldığı derin yaradır. Çünkü önce düşman sonra en yakın dostu olan Portuga bu kazada ölmüştür.

Aynı gün ağabeysi Totoca ona Şeker Portakalı ağacı belediye tarafından kesileceğini söylemesine bağlarlar. Ama bir sır olan Portuga dostluğu Zeze’nin ölüm döşeğine düşmesine neden olur.

Gloria: Zeze’nin ablasıdır. Zeze’yi tek anlayan dinleyen dövmeyen ve renk aynı sarışın renkte yek ablasıdır. Zeze’nin koruyucu meleğidir. Zeze’yi her defasında kurtarır. Evin yemek bulaşık işlerini halleder.

Lala ve Jandira: Şeker Portakalı karakterleri içinde en zayıf kişilerdir. Zeze’nin ablalarıdır. Özellikle Jandira sevgilileriyle meşhurdur. Zeze ara ara döver. Birden çok sevgili ile oyalanmakla günü akşam eder. Lala bir müddet sonra fabrikada işe girer.

Totoca : Zeze’nin yaşına yakın bir abidir. Ama Zeze’yi ara ara döver. Dövmese bile başının belaya girmesine sebep olur. Mesela Zeze’nin kavga ettiği Bie Totoca ile tartışmıştır. Ayakkabı boyacısıdır. Zeze arada onun sandığı ile boya yapmaya gider.

Luis: Kral Luis olarak geçer. Şeker Portakalı karakterleri içinde en masumudur. Çünkü hala çocuktur. Zeze’yi çok sever.

Edmundo dayı: Zeze’nin emekli dedesi gibidir. Aslında bir çok şeyi öğreten akıl hocası odur. Dindinha’nın eşidir.

Baba: Zeze’nin basısı ismi verilmemiştir. Şeker Portakalı karakterleri en işlevsiz kişidir. Zeze’yi dövmek be ara ara kart oynamak dışında işsizdir. İş aramaya gider ama yaşından dolayı kimse iş vermez. Zeze’ye göre yoksul olmalarının nedeni babalarıdır.

Anne: Zeze’nin babası işsiz kalınca çalışmak zorunda kalan Pinage Kızılderili annedir. Zeze’yi hiç dövmemiştir. Ama sevmeye de mecali yoktur. Çünkü fabrikada her gün çok çalışır çok yorulur. Onun çalışması aileyi fakirlikten kurtaramaz.

Zeze için sevgi vermesi gereken kişi iken bir işlevi yoktur. Luis ve Zeze’ye annelik yapan Gloria’dır.
Bir kızını uzak bir yere evlatlık olarak vermiştir. Ama hiç kederi yok gibidir. Zeze’nin kendisini kötülük yapan ve yemek yiyen bir şeytan olarak görmesi aslında annesinin yokluğunun nedenidir. Şeker Portakalı özeti gibi bir annedir. Çocuğun bunca şiddete maruz kalmasının ana nednidir.

Dona Cecilia Paim: Zeze’nin öğretmeni olan bu biraz çirkin insandır. Zeze için mükemmel iyi insanların ikincisidir. Hiç dayak yemediği nadir büyüklerdendir. Zeze onun için bir bahçeden her gün çiçek çalmıştır. Zeze’nin maddi durumunu bildiği için ona sürekli börek verir.

Dindinha: Zeze’nin babaannesidir. Zeze’nin bazen kızdığı bazen yardım aldığı nadir kişilerdendir.

Minguinho- Şeker Portakalı ağacı: Zeze’nin insan olmayan ama konuşan tek dostudur. Şeker Portakalı karakterleri içindeki onu yargılamayan onunla oynayan yaralarına morluklarına acımayan tek varlıktır. Onun en büyük sırdaşıdır.

Portuga: Zeze’nin en yakın dostu olan kişidir. Biraz yaşlıdır. Zeze’yle tanışmaları araba arkasında asılarak gitme sırasında yakalanıp dayak yemesiyle başlar. Daha sonra Zeze’nin ayağına cam batması sonucu ona yardım eder ve en büyük dostu olur Zeze’nin. Zeze gibi ağacı olan Portuga’dır. Zeze’nin dayak yemediği sayılı kişilerdendir. Tren kazasında ölür. Gerçek adı Manuel Valandares’tir. Portuga Portekizli olmasından dolayı Zeze’nin taktığı özel isimdir.

2.Yer

Eski ev, Rio Sao Paulo, Ev,Yoksulluk ve Açlık Bakkaliyesi, Gelişim Sokağı,Yeni Ev, şeker Portakalı ağacının yanı, Bangu Sineması, Rio Sau Paulo Yolu,

3.Zaman


1940-50 arasında ülkenin fakir insanlarının küçük içsel isyanıdır. Bu mülke değil insana değil halka değil sistemsel yoksulluğadır. Basım yılından görünen 1968’dir. Ama arkasındaki ithafta bakarak 1967’de yazılmıştır deriz.

Şeker Portakalı özet kısmında büyük biri gibi duran Zeze’nin aslında daha çocuk olduğunu göreceksiniz. Hikaye içindeki zaman ise Zeze’nin 5-6 yaş aralığındadır. Okula başlamadan okumayı öğrenmiştir. 1 ay Portekizli ile dolaşmıştır.

Romanda anlatılan zaman dilimi 1 yıl gibi bir süredir. Zeze’nin her mevsime bir ad vermesi de geçen zamanın göstergesidir. Mesela Şeker Portakalı ağacı çiçek açar, uçurtma günü gelir.
Şeker Portakalı romanı içinde Zeze’nin okula başlayıp tatile girmesi ile geçen zaman dilimi yaklaşık 1 yıldır.

4.Olay Örgüsü


Bu bölümde olay örgüsünden bahsederken Şeker Portakalı özet çalışmasını da tamamlanmamış cümle olarak vereceğiz.

Olay örgüsünü yazar belli başlıklar halinde bölmüştür. Bu başlıklara konuyla alakalı isimler vermiştir. Biz de roman akışı içinde genel olarak Şeker Portakalı özeti kısmında kolay anlaşılsın diye genel bölümlere ayırdık. 6 ana bölüm İle ilerledik.
Olay örgüsü kısmından sonra Şeker Portakalı sözleri başlığında bazı yorumlarla ince ayrıntıları sizlere aktaracağız.
Şimdi başlayalım:

Şeker portakalı özet

1.Bölüm


Zeze’nin ağabeysi Totoca ile gezmeye başlaması/ Totoca gibi ıslık çalamaması/ Annesinin çamaşır yıkması/ Ağabeysinin araba yolundan geçmeyi öğretmesi/ Zeze’nin bazı kavramları merak etmesi(aptal,pislik,emekli)/ Zeze’ okumayı öğrenmesi/ Edmundo dayının atı alması/

Zeze’nin kardeşi Luis’i hayali hayvanat bahçesinde gezdirmesi / Zeze’nin ailesinin oturdukları evi boşaltmak zorunda kalmaları/ Gloria ile şeker Portakalı ağacını bulmaları/Zeze’nin Şeker Portakalı fidanı İle konuşması/ Zeze’nin kardeşi Luis ile Noel oyuncağı dağıtımına gitmek istemesi/Taşınma hazırlıkları/ Oyuncak dağıtımına geç kalmaları/ Noel gecesi ev sessiz/ Zeze’nin ilk işi ilk para kazanması/ Serginho ile Noel konuşması/ Zeze’nin babasına Noel hediyesi tütün alması/

2.Bölüm


Yeni eve taşınma/ mangaratiba treni şarkıcıyı takip etmesi / Fabrikaları görmesi/ Zeze’nin sokakta çoraptan yaptığı yılanla kadını korkutması/ Annesinin Zeze’yi dövmesi/ Zeze’nin mondinho dayıyı ziyaret etmesi/ İç sesinin-kuşunun-artık örtmediği söylemesi/ Zeze’nin ölen kuşunu Tanrı’ya geri vermesi/ Zeze’nin okula kaydolması/ Müdüreye annesinin Pinage-kızılderili- olduğunu söylemesi/ Okul elbise yardımla alması/ öğretmenine çiçek verilmeyince üzülmesi/ Manuel Valandares’in arabasına takılmak için antremanlar yapması/

Zeze’nin öğretmeni ile konuşması/ Çiçek ve börek için aldığı para hakkında/ Zeze’nin çiçek pahalı olduğu için bahçeden çalmayacağına yemin etmesi/ Zeze’nin sınıfta kendi gibi yoksul arkadaşlarına destek olması/Okula gitmeyip kiliseye gitmesi/ Mumları almak için yalan söylemesi/ Kaldırıma sürtüp düşen insanları izlemesi/ Şarkıcı ile tanışması ve şarkı sözü satmasına yardım etmesi/ Şarkıcı Ariovaldo ile şarkı çalışması/Bir kadın ile çocuğa müstehcen şarkı söylettiği için Ariovaldo’nun tartışması/

Şeker Portakalı yazar tarafından ikiye bölünmüştür.

3.Bölüm


Zeze’nin okula giderken yarasa oyunu (arabaların arkasına takılmak) oynaması/ Şöhretli Portekizliden arabasına takıldığı için dayak yemesi/ Totoca’nın yakıştığı Bie ile kavga etmesi/ Yüzü gözünün mosmor olması/ Bütün bunları Şeker Portakalı ağacına anlatması. /

Zeze’nin kardeşi Luis ile kovboy oyunu oynaması/ Kötü kovboyların kızılderili olması/ Seu Paulo’nun azgın oğlu sözleri / Portekizliden korkması ve öyle lüks araba görünce kulağının yanması ve poposunda acı hissetmesi/ Zeze’nin sokakta canavar okulda melek olması/

Komşunun bahçesinde hintarmudu çalması ve kaçarken ayağına cam saplanması/ Ailesine söylemeden Gloria’nın yardımıyla yatması/ Sabah okula giderken Portekizlinin ona acıması ve yardım etmesi/ Ayağına dikiş atılması ve tetanoz aşısı vurulması/ Zeze’nin öldürmekle tehdit ettiği Portekizlinin en sevdiği insan olması/

4.Bölüm


Zeze’nin Şeker Portakalı ağacına sorunlarını anlatması/ Zeze’nin Şeker Portakalı ağacı İle tartışması ve her şeyi dostuna yalansız anlatması/ Ablalarının onu piç olarak aşağılaması/ Zeze’nin her hafta defalarca dayak yemesi serzenişi/ Zeze’nin çevreye verdiği zararları ağacına anlatması/

Minguinho’nun küskünlüğünü anlamaya çalışması/ Zeze’nin en iyi dostu olduğunu belirtmesi/ Portekizliyle muhabbet eden Zeze tüm kimliğini ve kişiliğini anlatır/ Zeze’nin Portekizli ile dostluk pekiştirmesi/ Gerçek beş yalancı yaşı altı olması/ Çünkü herkesin ondan kurtulmak istemesi/ Manuel Valandares olan Portekizliyle konuşma/ Ona artık Portuga demeye karar vermek/

Ablası Jandia ile başlayan kardeş dayağı/ Zeze’nin altta kalmayıp hakaretler etmesi/ Babasını eğlendirmek için söylediği şarkı yüzünden babasından dayak yemesi/ Zeze’yi bu dayak seansından sadece Gloria’nın kurtarması/ Annesinin Zeze’yle doğma diyaloğu/

5.Bölüm


Babasından yediği dayak nedeniyle 1hafta yatması/ Zeze’nin bütün enerjisini kaybetmesi ve değişmesi/ Portuga’nın bile şaşırması/ Zeze’nin ölmeyi düşünmesi/

Bunu Mangaratiba treninin önüne atlayarak yapmayı düşünmesi/ Tek dostu kalan Portuna’nın onu şimdilik ikna etmesi/ Zeze’nin Edmundo dayıya yaptığı fenalığı anlatması/ Portuga ağacını göstermesi Kraliçe Charlotte / Zeze’nin kendisini ailesinden satın almasını istemesi /

6.Bölüm


Totoca ile Zeze’nin konuşması/ İki haber vermesi birinci babasının iş bulmuş olması ikinci ise yolları genişleten belediye onların taşınmasına neden olması/ Hatta Portakal fidanını kesecek olmaları/ Zeze’nin Totoca’ya para vermesi/ Zeze’nin Portuna’nın arabasına tren çarptığını öğrenmesi/

Zeze’nin Tanrı’dan ve İsa’dan hesap sorması/Zeze’nin yataklara tren kazası nedeniyle düşmesi/ Bu dostluğu bilmeyen herkesin Şeker Portakalı ile bağlantı kurması/ Doktor Faulhaber’in muayenesi ve şok geçirdiğini söylemesi/ Zeze’nin iyice ölüm döşeğine düşmesi/ Zeze’nin dayak yememek için büyümek istemesi/ Gloria’nın Zeze’ye destek olması/ Zeze’nin Minguinho ile konuşması/

Zeze’nin Mangaratiba trenini görmesi ve kabusla uyanması/ Zeze’nin kardeşi Kral Luisi gezdirmesi/ Hayata yorgun ve küskün güçlükle dolaşması/ Babası ile konuşması/ Zeze’nin umutsuzluğu/ Zeze’nin manevi babasının ölümü hüznü İle olması/ Zeze’nin dışında gözündeki yaşı kimsenin bilmemesi/

Romanın yapı unsurları içinde olay örgüsünü ben belli başlıklara ayırdım. Serim- düğüm-çözüm diye bölersek eğer ikişer bölüm alınabilir. Şeker Portakalı özeti başlığında incelediğimiz olay örgüsü, romanın geniş özeti oldu. Kısaca Kısaca Şeker Portakalı özeti için başlık açacağız.

Kısaca Şeker Portakalı Özeti

Zeze’nin acıları tatmaya başlamasıyla roman başlar. Zeze 5 yaşındadır. Yoksuldur. Eski evlerinden yenisine taşınırlar. Yeni evlerinin yanındaki bir portakal ağacını kendine arkadaş edinir. Bu ağaca Minguinho adını koyar. Çok mutlu olduğu zamanlarda ise Xururua diye seslenir. ( Bu bölüm insan olmayan bir varlığa evlat-bebek- gibi bakması onu sevmesi onunla oynamasına dikkat çekelim.)

Yaptığı yaramazlıklar nedeniyle sürekli çevreden ve ailesinden dayak yemesi. Onu herkesin küçük şeytan olarak anması.
Okula başlaması öğretmenini çok sevmesi. Portekizli ile tanışması dost olması.

Ona bütün yaramazlıklarını ve yalanlarını sırlarını anlatması. Ondan kendisini evlatlık almasını istemesi. Portuga- Portekizlinin Mangaratiba treni kazası sonrası ölümü üzerine hastalanır. Yatağa düşer ateşler içinde günlerce aç kıvranır.

Herkes Totoca’nın söylediği belediyenin kanal düzeltme işi nedeniyle ağacını kesilmesinin travması zanneder. Ama iki kişi arasında sır dostluk olan Portuga-Zeze dostluğun ölümle bölünmesidir. Zeze’nin insan dayak yemediği hatta dost olduktan sonra bile haylazlıkları yapmadığı tek kişidir.

Ölümü Zeze’yi derin bir boşluğa itmiştir. Kısaca Şeker Portakalı özeti kısa olacak şekilde böyle anlatılabilir. Beni en çok etkileyen nokta Zez!inin kendisini öldürmek istemesidir.

5.İsim-içerik İlişkisi

Şeker portakalı alıntı


Şeker Portakalı Özet kısmında da bahsettiğimiz gibi bu eserin temel hareket noktası evlerini taşıyacakları yeni yerdeki bir portakal ağacından alıyor. Zeze ile konuşan onun can yoldaşı olan bir ağaç. Bu ağaç tüm her şeyi bilen onunla bazen gezen bir dosttur. Tüm yaptıklarını bilen bir sırdaştır. İçindeki şeytanı bilen bir ama koşulsuz seven bir dost. Şeker Portakalı ağacı Zeze’nin yaşam kaynağıdır.

Bu ağaç bahsettiğimiz gibi Zeze’nin hayatında önemli. Çünkü onun bir adı var.Minguinho (Şeker Portakalı) hem konuşan hem dinleyen bir canlıdır. Zeze’nin sırdaşı yaptığı haylazlıkların ilk ortağı, yalanların gerçeklerin tek sırdaşıdır. Bu ağaça Şeker Portakalı adını Zeze vermiştir. Bu ağaç ile konuşma kısaca Şeker Portakalı özeti gibidir. Sırlar dışarı dökülür.

Her şeyin bir mevsimi var. Uçurtma uçurma meyve yeme. Şeker Portakalı da erken çiçek açıyor. Zeze gibi erken meyve veriyor. Zeze’nin sevdiği insanlara özel ad takması bir tür mutluluk ifadesidir. Portekizli Manuel Valandares’e de Portuga adını takması gibi. Şeker Portakalı özet ile daha iyi anlatmaya çalışalım.

Portuga, Portakalı sözleri ile göreceksiniz ki Zeze’nin ondan başka insan olarak dostu-yaşça büyük olmasına rağmen-yoktur. Portuga’nın da Kraliçe Cholatte adında bir sırdaş ağacı vardır.

İsim içerik ilişkisi ile anladığımız şöyle ki insan tüm varlığını kendine sırdaş edinebilir. Hele düşünce ve yaşamda farklı düşünüyor ve yaşıyorsanız çok kötü. Sizi yargılayan, döven, aşağılayan çok kişi olacaktır. Şeker Portakalı özeti olay örgüsü bölümünde göreceksiniz ki ölmenizi dahi isteyeceklerdir.

Zaten sevdiği ağaç olan Minguinho’ya mutlu olduğu zamanlarda Xururuca adıyla sesleniyor. Onu dinleyen ama dövmeyen kızmayan küsen ama yargılamayan tek varlık bu ağaç.

6. Şeker Portakalı Teması ve Tematik Anlatım Yönü

Şeker Portakalı teması: Gerçekler: (Umut, Azim, Mücadele, Şiddet, Sevgisizlik)


Bu Şeker Portakalı özeti çalışmamız olay örgüsü bölümümde de anlattığımız gibi. Zeze’nin karşısında yazarın çatışma yarattığı tek bir kişi ya da durum yoktur. Sürekli öğrenme isteğinde karşısında kendi içindeki kocaman büyüme, durumsal tezatların adaletsizliği vardır. Kişiler birer alegori olarak değil Zeze’nin karşısında basit kimlikleriyle vardırlar.

Şeker Portakalı teması küçük görülen küçük bir çocuğun gerçeğe yakın yaşamıdır. Kızılderili soydan gelen ailenin masallardaki kötü karakterlerin kızılderili olması dikkat çekicidir. Kimlik kaybı rol oynar. Ama ayrımcılık hissiyatı hiçbir yerde yoktur.

Okula giderken yolun karşısında lastikleri çıkarıp ayakkabı giymesi. Onların sadece okula girerken temiz ve yeni elbiseler giymesi garibanlığın göstergesidir. Zengin Portekizliden korkması ise tam anlamıyla bir klasik koşullanmadır. İlk başta şiddet görmesi Şeker Portakalı özeti karakteristik şeklindedir. Herkes döver.

Portekizliden nefret etmesi ve onu öldüreme isteği düzen içindeki üst katmanı temsil eder. Sömüren zenginler.
Düşmanlık ortak nedenle konuşuncaya kadardır. Zeze’nin Portekizlinin arabasına binip tedavi olması bir nedendir. Ortalıkta düşmanlık kalmamıştır. Portekizlinin tavrı dostluk doğmasını sağlamıştır.

Evden bir yiyen boğaz daha eksilir. Şeker Portakalı ve Kraliçe Cholatte onun iki muhteşem dostu.

Çatışma:

Şeker Portakalı özeti başlığında değindiğimiz gibi temel çatışma içseldir. Zeze’nin gerçek acılarla yani yaşamla tanışmasıdır.

Bu romanda temel çatışma Zeze’nin kendi iyi-kötü kişiliğiyledir. Yazar yukarıda bahsettiğimiz özet Şeker Portakalı bölümde de görüleceği gibi romanında bir çocuğun içsel öğrenme ve mantıklı çözümleriyle temel çatışmayı yaratır. Şeker Portakalı romanı Kişiler değil Zeze’nin kendisiyle davranışlarıyla temel kargaşası verilir. Ama bu durum bir çocuk öğrenmesi ve arayışı ile aşama aşama sezdirilir.

Şeker Portakalı özeti ile de aktardığımız gibi temel yapı Zeze’nin hayata bakışı öğrenme aşkı ve keşif faaliyetleri iledir. Onun dışındaki herkes her şey bir gerçek öğrenme sürecinden geçmektedir.

7.Şeker Portakalı Konusu


Kızılderili Zeze’nin Şeker Portakalı ağacı ve umutları vardır. Yaşantısal öğrenme üzerine kurgulanmış bir yoksul hayattır.
Şeker Portakalı konusu basit gibi görünse de derinlikli bir kitap. Dünyaya bir çocuk gözüyle bakmayı sağlıyor.
Zeze’nin temel kişiliğini oluşturan şeyler istek ve arzularının saflığıdır. İnsanlara zarar verirken de ya da iyilik yaparken de temel hareket noktası anlık iyiliktir. Kolberg’in ahlak yasalarındaki en üst seviyeye işaret edilir. İnsanın temel ihtiyaçları doğrultusunda her yol mübahtır.

Maslov’un ihtiyaçlar hiyerarşisindeki fizyolojik ihtiyaçlar temelinden güvenlik ve sevilme ihtiyacı aşamasına geçişin sancıları vardır.İnsan kendi hayatı için mücadele eder. Başkasını ezer. Bazen kendi zevki için zarar verir. Kendi çıkarı için başkasının hakkını gasp eden insanları anlatır. Şeker Portakalı konusu ile yazarın amacı bellide bu kavramları iletmektir. Çünkü yazarın karakterleri gerçekçidir.


Şeker Portakalı konusu incelenirken bazı psikolojik kavramlara değinmek gerekiyor. Başkalarının acı çekmesinden zevk alan sadistçe durumları bir çocuğun içsel öğrenme süreçlerinden bahseder. Şeker Portakalı özeti ile değindiğimiz kısımlarda görüldüğü gibi bu durum kişilik olgunlaşmasıdır.

Kötülük etme ya da dayak yemek değil oynamak ve eğlence temel amaçtır.Yalan söyleme de aynı şekilde insanlar içinde kendi çıkarı korkusu ya da mutluluğu için başkasının duygularıyla oynamaktır. Bazen başkasına zarar verirken kendisinin zevk aldığı küçük yalanlar onu mutlu eder. Zeze’nin Şeker Portakalı karakterleri arasında en son gerçekleri sakladığı kişidir. Çünkü belediyenin onu kesmesi haberi vardır.

8.Şeker Portakalı Yorum

Şeker Portakalı konusu üzerinde yapacağımız yorumlar kişiseldir.

Şeker Portakalı özeti ile başladığımız yazımıza romanın yorumu İle devam edelim.
Bir kızılderili fakir ailenin dramını okuyacaksınız. Eşsiz anlatım İle çocuksu dili sizi büyüleyecek. Şeker Portakalı yorum için bir çok başlık var.

1.Tanrıyı sorgulama.

2.İsa’yı sorgulama

3.Aileyi sorgulama

4.Azim ve mücadele

5.Öğrenmenin gücü.

6.Tutarsız davranışlar

7.Çıkarcı yalanlar

8.Dostluk dostluğun sırları

9.Dostluğa sadakat-Bir ağaç dahi olsa

10.Şiddetin nedensizliği

Bu belirgin başlıklar Şeker Portakalı özeti‘dir. Bir çocuğun küçük bir fidanı kendine dost edinmesi çok ilginç. Kimi kafeste kuşu ister, kimi fanusta balık, kimi tasmalı bir köpek , kimi cins bir kedi… Hepsi bir varlığa hükmetmek onu gerçek doğasından koparmak ister. Zeze ise sadece ağaç İle. Üstelik onu olduğu yerde sahiplenmiş ve dost edinmiştir.

Şeker Portakalı sözleri bölümünde de göreceksiniz. Öğretmenin önündeki vazo boş kalmasın diye çiçek çalmıştır. Ama her şey Tanrı’nın ise, ben hakkım olanı aldım. Topraktan Tanrı’nın yaptığı bir çiçek herkesin hakkıdır.
Şeker Portakalı özeti kısmında da bahsettik. Zeze tüm tutumları ve davranışları İle tutarsız büyüklerin hareketlerini sergilemiştir. Zeze’nin kişiliğini çevresi oluşturmuştur. Onu doğuran annesidir. Ama Zeze’nin konuşmalarından anlıyoruz ki onu büyüten çevresindekilerdir.

Şeker Portakalı alıntıları kısmında da gördüğümüz gibi Zeze büyümüş de küçülmüş bir çocuktur. Filozof gibi her şeyi sorgular, araştırır. Ama işte bazen içindeki kötülük canlanır ve sebepsiz yere masum insanların canlarını yakar.
Şimdi asıl bölüme geliyoruz Şeker Portakalı alıntı cümleler kısmına. Bu cümleler ile Zeze’nin normal bir çocuk olmadığını göreceksiniz.

Şeker Portakalı Alıntıları (Şeker Portakalı Sözleri )

Şeker Portakalı alıntıları -sözleri ile sizleri mest edecek. Eminim kendi dilinde çok daha vurucu güzel cümleleri vardır.

Sözü çok uzatmadan ara ara Şeker Portakalı özeti gibi olan alıntı cümlelere yorumlar yapalım.

Sık sık taşınmak iyidir.s18
İçimde şarkı söyleyen kuşum havalanmıştı.s18

Şeker portakalı alıntıları

Her insanın çocukken onu neşeli kılan iç sesi vardır. Bu ses Zeze’nin kuş olarak isimlendirdiği sestir.

Bir şeyi canım istemediğinde söylerdim; deli misin Luis yaklaşan fırtınayı görmüyor musun? s25

İnsanlar bir şeyde isteksiz olduğunda bahaneler bulurlar. Şeker Portakalı sözleri içinde hoşuma giden bir cümle. Hani büyükler yorgun olurlar ve ya parasız enerjisiz o zaman doğrudan söylemek yerine küçük yalanlar uydururlar. İşte kardeşini kandırmak için iyi bir sebep. İşte size biraz daha Şeker Portakalı alıntıları.

Ağaçlar her zaman her yanıyla konuşurlar. s34

Doğa her mevsim hareket halindedir. Her zaman kendileri rüzgarla, güneşle, yağmurla, bulutla, toprakla ve ayla konuşurlar. Çünkü insanın doğası bakkal berber patronsa doğada da ağacın çevresi onlardır. Şeker Portakalı özeti ile bu durumun bir ağaç-insan motifinden bahsettik.

Luciano’ya evin numarasını vermek ne işe yarayacak. s36
Tanrım hayat bazıları için neden bu kadar zor? s41

Başı her derde giren, sıkıntıya düşen, darlanan sorunlarını Tanrı’ya ithaf eder. Ama kazanırken ve başarırken bizim olan kaybederken Tanrı’nın sunduğu kader oluverir. İyilerin kahramanı biziz ama kötülüklerin kahramanı hayattır. O hayatı veren Tanrı’dır.

Bir kral herkesin önünde ağlamaz. s44
Ben şeytanın vaftiz çocuğu olduğum için öç alıyordu. s45

Kötülüklere bulaşan insanlar diğerleri tarafından şeytanlaştırılır. Bu cümlede Şeker Portakalı sözleri içinde gerçek bir insan var.

Tanrı kulların neşesini görsün diye gökyüzüne bir çok donanma fişeği gönderdik. s48

Noel kutlaması sırasında yaşanan havai fişek atışları. Halbuki Zeze’nin yiyecek ekmeği yoktur. Noel’i kutlayacakları bir hediye bile hatta sofralarına koyacak bırak hindiyi bir ot türü bile yoktur. Şeker Portakalı alıntıları bu sözüyle vurucu cümleyi koyuyor. Biz mutsuzluktan ölüyoruz ama Tanrı’ya mutlu olduğumuz yalanını göstermeye çalışıyoruz.

Uyuyalım insan uyudu mu her şeyi unutur. s49

Zeze’nin dayaklardan sonra kendini terapi ettiği yer. Uyuyunca bütün acılar da unutuluyor. Yeni gün yeni acılar doğuracak olsa bile.


İnsanın babasının parasız olması ne kötü! s55
Fabrika her sabah insanları yutan akşam olunca da kusan bir canavardı. s62

Ekmekleri için çalışan insanların sabah kapıdan girip akşam çıkışlarını bir tür canavara benzetiyor.

En iyi dayak ilacının yatak olduğunu düşünerek karanlıkta yattım. s64

Şeker Portakalı özeti ile işlenen yerlerde de sıkça geçen bir cümledir. Az yukarıda buna benzer bir cümle daha var.

İnsanın iç sesi kuştur. O kuş büyüyünce uçar. s67

Şeker Portakalı – Jose Maıro De Vasconcelos

Bizim vicdanımız o seste saklıdır. Çocukluğumuz oradadır. Bu kuş iç hesap yapmayı öğrendikçe ölür. Şeker Portakalı sözleri içinde güzel cümlelerden biridir. Ağlamak bu Şeker Portakalı özeti iledir. Çünkü küçük çocuk göz yaşına doyar.

Ağlamak hiçbir zaman kötü bir şey değildir. s68
İyi bir yurtsever olmak için marş ezberliyorum. s70

Okulda gidince küçük şeytanımı çekmeceye kilitlediğimi söyledi, Gloria. s73
Bunu almazsan hiçbir zaman şair giysim olmayacak anneciğim. s74

Şairlerin şiirlerini söylediği gibi boyna bir fular güzel bir gömlek-kazak istiyor. Zaten hiçbir yeni ve sağlam elbisesi yok. Alacağı elbise de arkadaşının satacağı eskilerden biri.

Size söz vererek aldatmak istemem. s77
Bir çocuğu sömürmeye utanmıyor musunuz? Ama parasını veriyorum. s90

Parası verilecek diye bir insanın bütün emeği gasp edilemez. En azından onun sırtından ondan daha çoğu kazanılamaz. Hiçbir emeğin ücreti tam olarak verilemez. Şeker Portakalı karakterleri içinde şarkı sözü satan adam ile onlara kızan kadın arasında geçen bir cümleydi.

Zeze:-Dora Maria De Penha’yı gerçekten bıçaklasak ne çıkar bağırsak mı bebek mi?Ariovaldo:-Bence bok çıkar. s91
Şeker Portakalı agacı: Minguinho -Heyecanlı şeyleri denemek için yanıp tutuşuyorsun değil mi Zeze? s96

Şeker Portakalı – Jose Maıro De Vasconcelos
Şeker portakalı sözleri

Ağaçla Zeze’nin bir çok konuşması mevcut. Şeker Portakalı özet başlığında bu duruma değindik.

Alçak heriflerden uzaklaştıkça acı azalıyordu. s99

Bu cümle daha sonra en iyi dostu olacak olan Portuga için söylenmiştir. Zaten hemen altındaki cümle de ne kadar nefret duyduğunu gösteriyor.

Bir gün öcünü almak zorundasın. s100

Büyükler birtakım masallar anlatıyorlar ve çocukların onlara inandıklarını düşünüyorlar. s101
Şeker Portakalı alıntı cümleler içinde yine sevdiklerimden. Çocukları yalanlarla masalımsı şeylerle kandırmazsınız. Onlar hayal kurup zihnindeki hayale inandığı için -mış gibi yaparlar.

Seu Paulo’nun azgın oğlu bu. s105

Şeker Portakalı özeti başlığında “şeytanın oğlu”, içine şeytan kaçmış”, “uyuyan şeytan” gibi tabirlere diğer kişilerin ağzından Zeze’ye bakışı işlemiştik.

Portekizli: Sen küçük yürekli bir sivrisineksin. s116
Dostlar arasında gizli saklı olmamalı. s119

İnsan yüreğinin bütün sevdiklerini içine alabilmesi için çok büyük olması gerektiğini bilmelisin. s121
Sır saklamak her zaman hoştur. s121
Annem beni çok sever döveceği zaman küçük çalı ile sadece ayaklarıma vurur. s122

Döverek sevgi gösterisi yapmak, bir çocuk olan Zeze’nin hayat dramı buradadır. Şeker Portakalı sözleri içinde en can alıcısıdır.

Gerçek yaşım beş yalancı yaşım altı çünkü herkes benden kurtulmak istedi. s124
Biliyor musun Portuga senin yanında kimse beni dövmüyor. s130
Cezaevi öcümü alacaktır. s133
Hak ettiğimde beni dövmelerine aldırmam. s135

En iyisi şeker Portakalı fidanının gölgesine sığınmaktı. s136
Tek sarışın Gloria beni kurtardı. s139

Herkes doğması gerektiği biçimde doğar. s139
Doğru söyle Portuga bu küçük şeytanı çok seviyorsun değil mi? s143
Yoksulluk öyle var ki her şeyi çarçur etmemeyi hemen öğreniyorsun. s143

Küfür gücü yetmeyenin en büyük silahıdır. s144

Bu romanda en çok karşınıza çıkan küçük bir çocuğun ağzından çıkanlardır. Ünlü psikolog Bandura şöyle der: Sosyal öğrenmede temel olan çocuğun davranışları taklit etmesidir. Eğer bir kelimeyi çocuk kullanıyorsa mutlaka yüzlerce kez duymuştur. Bu sözcükler sosyal öğrenme ile yani çocuğun bir ayna vazifesi gördüğünü çok güzel yansıtıyor. Bu yüzden Şeker Portakalı özeti gibi bu cümleler.


Onu yüreğimde öldüreceğim artık sevmeyerek. s145
Kraliçe halkıyla hiç yüz yüze konuşmaz. s151

İnsan doğumundan önce babasını seçemez. s155
Neden beni öbür çocukları sevdiğin kadar sevmiyorsun. s167

Tanrı’ya sesleniş olan bu cümle Şeker Portakalı özeti gibiydi. Roman baştan sona aile sevgisini arayan ama ölürken bulan bir Zeze’nin hüznüydü.

Şunu biliyoruz ki ailesi tarafından sevilmeyen çocuk toplum tarafından da sevilmez. Ailece kucaklanmayanı kimse kucaklamaz. Sevgi yerine Zeze’ye gösterilen şiddet yankılanır çevredeki insanlara şiddet olarak döner.

Tanrı’dan diğer çocukların sevgisi kadar sevgi ister. Ona verilmesi gerekeni ister.

Onun için Portakal fidanı bir insan. s169

Herkes beni dövsün diye mi azarlasın diye mi çocuk olayım. s172
Senin Şeker Portakalı fidanını kesmeyecekler kestiklerinde sen çok uzaklarda olacaksın. s181


Bu kitapta Şeker Portakalı özeti çalışmamda alıntı cümleleri bu kadar alabildim.

Şeker Portakalı alıntıları bölümünde de gözümden kaçan ayrıntılar olabilir. Fakat çeviri eser olduğu için alıntı bölümleri-cümleleri çok fazla sağlıklı değildir.
Son ithaf bölümünde yazar şöyle bir cümle kurar: Olup bitenleri çocuklara hep anlatmalı.

Bir romandan beklediğiniz her şey var. Erken büyümüş bir tıfılın maceralarını içeriyor roman. Ama anlattıklarını bir yetişkin olarak ibret ve çocuğuma öğrencilerime bakarak okudum. Onların büyüme azmini öğrenme isteğini yaptıkları küçük eğlenceli işleri daha iyi anladım. Şeker Portakalı özeti başlığıyla incelemeye ve anlatmaya çalıştığım budur.

Şeker portakalı neden yasaklandı

Şeker Portakalı Neden Yasaklandı


Şeker Portakalı özet bölümünü okuduysanız ya da romanın tamamını okuduysanız yasaklı olma nedenini görürsünüz. Biz yine de Şeker Portakalı neden yasaklandı bundan maddeler halinde bahsedelim.
Şeker Portakalı neden yasaklandı.

  1. Küfürlü aşağılayıcı ( orospu, piç, orospu çocuğu) sözcük çok fazla-sokak ağzı İle doğal- var
  2. Nefret duygusu işleniyor. Öldürme isteği ve nefret pekiştirilmesi
  3. Çocuğun kötü davranışları övülüyor. Bazı kötü kavramlar ve davranışlar mesela; küfür etmek, insanlara zarar vermek, yalan söylemek, hırsızlık yapmak,
  4. Çıkarı için her yolu mübah görmek.

Bu kitabın Şeker portakalı özeti ve diğer bölümlerde yasaklanma nedenleri ne kadar da bizim kişiliğimizde sakladıklarımıza benziyor: yalanlar, küfürler, tutarsızlıklar, sözlerin tutulmaması, güçlü olduğumuz zaman şiddetle beslenme.Bu yüzden bu roman bir büyümüş de küçülmüş insan modelidir.

Şeker Portakalı özeti ile sizlere bu durumu anlatmaya çalıştık. Kısmi yorumlarla da kavramları irdeledik.
Şeker Portakalı neden yasaklandı sorusunun cevabını almış olduğunuzu düşünüyorum. Daha iyi anlamak için Şeker Portakalı özeti başlığındaki olay örgüsü maddesine bakabilirsiniz.

Yine Şeker Portakalı alıntıları başlığında da bu tür uygun olmayan davranış ve cümlelerden almaya çalıştım.
Yazar Zeze’nin kişiliği üzerinden toplumsal gerçek yaşantıyı anlatmıştır. Bu hem kavramsal anlamda hem yaşamsal gerçeklik olarak. Çünkü insanlar gerçek hayatta mükemmel değildir. Cümleler yalanla dolu sözcükler küfürlü işlerimiz yalanla dolanla icra ediliyor.

Yazımızda Şeker Portakalı ile ilgili bir çok ayrıntıya değindik. Şeker Portakalı alıntı, Şeker Portakalı karakterleri, Şeker Portakalı özeti, Şeker Portakalı konusu, Şeker Portakalı sözleri ve Şeker Portakalı neden yasaklandı gibi temel başlıklardan hareket ettik. Efsane bir kitabı daha anlamaya ve anlatmaya çalıştık. Benzer bir kitap için öneri kısmındaki yazıya bakabilirsiniz. Ya da uyarlama için 1970 yapımı filmi izleyebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

Yorum Yap