1. Anasayfa
 2. Kültür Sanat

Lilith Efsanesi Nasıl Oluştu? Lilith Ne Demek?


0
Lilith Efsanesi Nasıl Oluştu? Lilith Ne Demek?


Lilith efsanesi çeşitli inanış biçimlerinde yer almış bir mitolojik kavramdır. Çağlar öncesinde yaşamış ve insanları etkileyen büyülü güçtür. Birazdan detaylarına geçeceğimiz Lilith efsanesi, Anadolu coğrafyasında bir çok anlatının içinde de vardır. Peki bu efsanevi Lilith nedir? Bir insan mı? Bir yaratık mı? Mitolojik Bir kavram mı? Hadi gelin bu konuların detaylarına gidelim.


Lilith, Yahudilik ve Hristiyanlıkta Adem’in ilk eşi olarak bilinir. Adem’in topraktan yaratılan ilk eşidir.

Lilith efsanesi, Türk, Babil, Hitit efsanelerinde vampir kadındır. O bütün kötülerin anasıdır. Bazı bölgelerde yer alan ‘Sarıkız çeker’ deyimindeki kötülük ve uğursuzluktur. Lilith, Anadolu’da hala yaşayan bir anlatıdır.
Birçok bölgede ‘cazı kadın’; yüksekten düşeni iten şeytansı varlıktır. Mutlu eşlerin arasını bozan kötü kadındır. Huzuru bozan lanetli kadındır.

Yine bir çok anlatıda da hayatın sonunu gösteren baykuştur. Kötü ruhtur. Ölüm anında göze görünen vahşi yaratıktır.

Lilith ile alakalı günümüzde bir çok anlamlı kavram türemiştir. Lilith bu gün feminizm’in sembolik kadınıdır. Çünkü arzunun kendi benliğinin savunucusudur. Adem’e boyun eğmeyen kendi hür iradesiyle hareket eden kişidir. Özgürlüğe hayrandır. Kadın algısı olan; çocuk, itaat, eşe hizmet, gibi işlevlere karşıdır.


Lilith Efsanesi İçindeki Lilith Ne Demek?

Lilith efsanesi, insan içindeki arzunun dışa vurumudur. Bazen içsel şeytani duygulardır. Bazen ürkekliğine doğan korkular. Basen Anadolu inanışında elinde zincirler ile boğan karabasandır. Peki bu Lilith efsanesi nasıl doğdu kökeni nereye dayanıyor? Gelin bunlara bakalım.

Lilith Efsanesi İçindeki Lilith Ne Demek?

Peki bu Lilith nedir? 

Toplumumuzun en büyük inanış biçiminde yer alan Lilith Efsanesi, ‘şeytan kadın’ şeklinde belirmiştir. İnanç biçimi haleni gelen ve Adem’i yoldan çıkaran ‘kadın’ imgesinin şeklidir.

Lilith nedir? İnsandır. Her türlü kötülüğün doğumu ve kötü kadınların atasıdır.

Anadolu anlatılarında ‘alkarası’ olarak bilinir.  Alkarası lohusa kadına musallat olan al basmasıdır. Hem yeni doğum yapmış kadını öldürür. Hem de çocuğunu öldürür.

Tevrat’ta Adem’in kokusundan bir kadın ve Havva’nın artan tortularından yaratılan kadın -Lilith- olarak bahsedilir. Erkekleri büyü ile bağlayan yarı yılan yarı kadın özelliğindedir.

Adem’e itaat etmeyen Tanrı’ya başkaldıran ilk asidir. Bebek ve çocuk ölümlerinin sebebidir.

Tanrısal düzen içerisinde isyankar ve günahkardır.

Peki bizim toplumunuzda yer alan Lilith kimdir? Tam olarak Lilith nedir? O bir şeytanlaşmış insandır.
Özellikle lohusa kadınların düşmanı ölümüdür. Yeni doğumun bebeğin düşmanıdır. O kadın fıtratında olan doğum yapana ve doğmuşa karşıdır.

Lilith Nedir ve Kimdir?

Lilith Nedir ve Kimdir?


Lilith Efsanesi anlatılarda hep istenmeyen itilen kadındır.

Lilith kompleksi; erkekler tarafından kadın özgürlüğüne karşı olmaktır. Bu lilith efsanesi şekline uygun olarak kadına bakıştır. Kadın eşit olmak ister ama bu kompleks içinde olan erkek karşı çıkar. Zira kadının özgürleşmesi onun gücünün irade ve idaresinin zayıflamasına neden olur.

Kadına eşitlik ilkesine karşı çıkanlar, onu hür olmasına da karşıdır. Lilith kompleksi içinde lilith efsanesi vardır. Peki gerçek Lilith nedir? Şeytan mı? Melek mi? Güzellik tanrıçası mı? Huri mi?

Bu anlatılara göre lilith kimdir? Lilith ne demektir? Lilith asi, şehvet ve ölümdür. ‘Sarıkız’ – ‘ cazı kadın’dır.
Anadolu anlatılarının birinde şöyle anlatılıyor: “cadı kadın” yeni doğmuş bebeklere bayılır. Onların yeni canı ile canlanır. Ölümsüzlüğü yaşar.

Bu nedenle hiçbir yeni doğmuş benek yalnız bırakılmaz. Onları evin ocak zincirlerinden inerek bebeği öldürür.
‘Cazı kadın’ çocuksuzdur. Çocuk doğuran kadın onun düzenine terstir. O doğum yapan kadına ve doğan çocuğa karşıdır.


En bilinen özelliği şehvet düşkünlüğüdür. Erkekleri baştan çıkaran günaha iten kişidir. Lilith lanetlenmiş ve kıyamete kadar güzel olarak yaşayacak kadındır. Hiç yaşlanmayacaktır. Cinsel arzuların temsilcisidir.

Sonuç olarak inanışlardan yola çıkarak dinlere ve Lilith efsanesi nasıl oluştu? Sorusunun cevabını bulmaya çalıştık. Aynı zamanda Lilith kimdir? Lilith ne demek bunları da öğrenmeye çalıştık.

Bilinen şu ki; Lilith kutsal kitaplarda lanetlenmiş kadın olarak gösteriliyor. Erkeklerin yuvasını bozan şehvet düşkünü, zevk aşığı bir varlıktır. Enteresan olan onun hep genç güzel ve baştan çıkarıcı olmasıdır. Güçlü ve idealist bir kadındır. Yılan gibi koynuna girer. Yine tuhaf olan Lilith, kötülenirken onun yoldan çıkardığı erkeklerin masum olmasıdır.

Lilith kompleksi içinde lilith efsanesiYine inanışlarda karşımıza çıkan özellikle Havva’nın Adem’in kaburga  ya da adem elmasından yaratılmış olmasıdır. Havva’dan arta kalan taş ve toprak tortusunun kötülenmesi nedendir? Toplumsal algımızda yer alan kadın motifi acaba bu Lilith efsanesi ile bağlantılı mıdır? Bu soruların cevabını yukarıda az çok cevapladık. Lilith ile alakalı olarak çeşitli anlatılar beyaz perdeye de taşındı.

Anladığımız kadarıyla Lilith, insanların kendi zihninde oluşturduğu kişiliktir. O kadını kötü bir potaya koymak onu lanetlemek için oluşturulan bir güçtür. Hani kötülükleri biz yaparız ama yaptıran şeytandır ya. İşte o şekilde biz bu olayları yaptıran da Lilith’dir. Bizi yoldan çıkarak, zevk düşkünü yapan, aldatmamıza neden olan odur. Bütün ilahi dinlerde bulunması dikkat çekicidir. İnsanlığın ortak kötüleme dilidir. Bir çeşit itilen kişiliktir. İnsanlığın ortak dili demişken aşağıda ortak dil ile alakalı yazımıza bakabilirsiniz.

Lilith efsanesi,Türk sinemasının da ustaca işlediği “Dokuz Kere Leyla” filmi ile tanınırlığı arttı. Lilith ne demek, Lilith nedir?Daha iyi anlamak için filmi izleyebilirsiniz. İzlemek için bağlantıya tıklayınız.

Lilith efsanesi, lilith nedir? Lilith ne demek, lilith kimdir? Lilith kompleksi

Makaleyi Nasıl Buldunuz ?
 • 1
  harika
  Harika
 • 0
  g_zel
  Güzel
 • 0
  fena_de_il
  Fena Değil
 • 0
  berbat
  Berbat

Merhaba! Siz kiymetli Marcatime okurları için daha kaliteli içerikler üretmek adına buraya geldim. 😊 İçeriklerimi okumanız ve yorum yapmanız benim için çok değerli. 😇

Yazarın Profili

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir