Esperanto Ne Demek: Lingvo Internacia Dünyanın 1. Ortak Dili


3

Esperanta hakkında neler biliyoruz? Esperanto ne demek? Hayatınızda Esperanto dilini hiç kullanıyor musunuz? Hepimiz dünyada en çok konuşalan İngilizceyi ortak dil olarak biliyoruz. Aslında bu bilgimiz yanlış sayılmaz.

Esperanto ne demek ?
Esperanto Ne Demek?

Peki Esperanto ne demek?

Esperanto Ne demek? Esperanto dünyanın yapay resmi ortak dili olarak belirlenmiş ve herkesin kolayca öğrenebilmesi amacıyla yalın gramer yapısı ve basit kurallarıyla oluşturulmuştur.

Bu dil, sonralarında sömürgeler, yetkiler ve hakimiyet kavramlarının gazabıyla ortak dil olma özelliğinden bilinmeyen dil olma şekline kadar gerilemiş vaziyette.

Esperanto Hangi Ülkenin Dili

Esperanto hangi ülkenin dili şeklindeki bir sorunun, tek bir ülkeyi işaret eden sonucu bulunmaz. Çünkü Esperanto, dünyanın ortak dilidir. Esperanto Pratikte yüz yıldan fazla kullanılmış olan bu dil, Leh göz dokturu Ludwik Lejzer Zamenhof tarafından 1887 yılında oluşturulan yapay bir dildir.

Yapay diller arasında en çok bilinen dil olma özelliğine sahip Esperanto yapısı ve kuralları 1905 yılında yayımlanan Esperantonun temelleri kitabında yer almaktadır.

Rusya, Arjantin ve Kanada gibi birçok ülkeye yayılan bu dil daha sonra siyasi ve askeri gelişmeler, savaş dönemleri ve propaganda gibi olaylarında etki gösterdiği dönemlerde popülerliğinden arınmış ve bu dilin varlığından haberi olmayan nesiller yetişmeye başlamış.

İnternet etkileşiminin arttığı günümüzde ise Esperanto tekrardan dikkat çeken bir hale gelse de günümüz ve ilerisi için umut verici bir ilgiye sahip değil.


Bu dili hala kullanan az sayıdaki insanın dünyanın çeşitli bölgerine yayılmış olması ve dili öğreten az kaynak olması sebebiyle dilin bilinirlik düzeyi de aynı oranda düşmeye devam ediyor.

Az sayıda kaynaklardan biri de sosyal medya sayfaları ve internet sitelerindeki Esperanto Türkiye gruplarıdır. Saygıyı, hoş görüyü, eşitlik ve adillik ilkesini, hiç bir ülkeye ait olmadığı için herkesin ortak ve evrensel dili olmayı tema edinen bu dil ayrıca diğer dillerden oldukça kolay ve kısa sürede öğrenilebilir.

Esperanto hangi ülkenin dili ?
Esperanto Hangi Ülkenin Dili?

Mutlaka Öğrenmeniz Gereken Dünya Dilleri


İngilizce;

Kuşkusuz ingilizceyle ilgili olsun olmasın her iş ilanının altında İngilizce bilgisi şartı aranan bu çağda İngilizce bilmek ihtiyaçtır.


İspanyolca;

Çoğu internet sitesi “hangi dili öğrenmeliyim?” konulu makalelerinde İspanyolca dilini öncelik sırasına göre 4. veya 5. sıraya yerleştirmiş durumda.

Fakat bizim için bu dil çok daha büyük öneme sahip; ABD ‘ nin 2. dili olarak İspanyolcayı kullanıyor olması, İspanyolca’nın Türkçe gibi yazıldığı şekliyle okunması ve kolay öğrenilebilme şekli, ayrıca tüm dünyada ve pek çok sektörde hem geçerliliği hem de aranma düzeyinin yüksek olması bu dilin ne kadar büyük öneme sahip olduğunun yeterli sebeplerindendir.


Almanca;

Son dönemlerin parlayan yıldızı Almanca, dünyada 100 milyon kişi tarafından anadil olarak konuşuluyor. Bu sayıya 2. dili olarak öğrenenler ve ögrenme aşamasında olanlar da eklendiği zaman dilin ne kadar büyük öneme sahip olduğu ortaya çıkıyor.

Ayrıca Almanya ekonomisinin büyüklüğu ve Almanca dili bilen birinin çalıştığı alanda diğer dilleri bilenlerden daha fazla maaşla çalıştığını da görebiliyoruz.


Çince;

955 milyon kişi bu dili anadili olarak konuşuyor. Çin’in kalabalık nüfusu sayının bu kadar çoğalmasında en başta gelen etken. Ayrıca diğer bir etken ise Çin’ in gelişmiş üretim potansiyeli ve dünya pazarına yayılmış glabal pazarlama başarısı olarak nitelendirebiliriz.


Japonca;

Dünyanın en büyük 3. ekonomisine sahip teknoloji devi Japonya, bilim alanındaki başarılarıyla da sürekli gündemde kalmayı başarmış durumda.

Bu ve benzeri etkenler Japonca dilinin önemini günden güne arttırmakla birlikte dilin zorluk düzeyinin yüksekliği de gözümüze çarpmıyor değil.

Neden Yabancı Dil Öğrenmemiz Gerekiyor?

 •  Daha sosyal ve kültür düzeyi yüksek bir çevre ve yaşam
 •  İşverenlerin aradığı kişiler olmak
 •  İş başvurusu sırasında şartlardan en önemlisini yerine getirmiş olmak
 •  Daha rahat terfi alabilmek
 •  Dünya genelindeki daha büyük ve yabancı eserlere erişebilmek
 •  Hafıza, beyin ve öğrenme yeteneğinin gelişmesi, bakış açınızın gelişmesi, ufkunuzun açılması gibi daha bir çok sebep dil öğrenmenin önemini fazlasıyla vurgulamakta.
esperanto dili
Esperanto Dili

Bu yayında sizlerle birlikte Esperanto ne demek? Esperanto hangi ülkenin dili? Gibi soruları inceledik. Artık Esperanto ne demek sorusunun cevabını hepimiz öğrenmiş olduk. Diğer dünya dilleri ile ilgili de araştırma yazısı çalışmalarımız sürecektir.

Yabancı dillerle ilgili bir sonraki yayınımızda yeniden görüşmek umuduyla. Filozof Nedir? Konu başlıklı bilgilendirici bir yayınımızı da incelemekten keyif alacağınıza inanıyoruz.

Esperanto nedir konusunda dış kaynaklara da buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. Ayrıca siz hangi dili öğreniyorsunuz? Ya da öğrenmek istiyorsunuz? Aşağıya yorumunuzu belirtebilirsiniz.

Yorum Yap

Yorumlar (3)

 1. Etkileyici bir yazım olmuş. Esperanto hakkında şimdiye kadar bilgim yoktu.

 2. 3 sene önce

  Biligilendirici

 3. İnsanlık için değerli bir konu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir