1. Anasayfa
 2. Kültür Sanat

Martı Kitabının Özellikleri Nelerdir? Martı Jonathan Livingston Özeti Kısaca ve Martı Kitabı 4 Bölüm Detayları


1
Martı kitabının özellikleri

Martı kitabının özellikleri nelerdir? Martı Jonathan Livingston özeti ile kendi değerlendirmelerimiz olacaktır. Martı Jonathan Livingston –Richard Bach adlı yazara aittir. Kitaba bakacak olursak sembol özellikleriyle anlatımıyla yalın ve kısadır. Kendisi bu kadar yalın olup bu kadar güzel bir kitap nasıl olur? Martı Kitabının özellikleri: en göze çarpan nitelik yazar tarafından bolca sunulan orijinal resimler.  Martı Jonathan Livingston Özeti hakkında birazdan inceleme yapacağız. Bunu yaparken bazen martı kitabında kısaca bahsedeceğiz. Bazen önemli gördüğümüz noktaları detaylı anlatacağız.

Konumuzun detaylarına geçelim. Baştan sona bir insan üzerine temellendirilmiştir. Kanatlarını açıp deneme yapan sonra öğretileri kalan bir görünür varlık vardır. Arka planda ise anlatılan insandır. Kitap baştan sona sembolik-alegorik anlatımla ilerlemektedir. Martı kitabı bize ne anlatıyor.? Martı kitabının türü nedir? Martı kitabının konusu nedir?

Martı kitabının özelliklerine detay kısımlarına yavaş yavaş girelim. Kitap 4 ana bölüm üzerine kurulmuş. Öykü tarzında kaleme alınmıştır. 145 sayfa sayısına sahip kitap nicelik olarak büyük gibi görünse de bir solukta okunacak düzeyde. Hızlı okuma becerisi olan birisi için bu öykü yarım saatlik bir dolu dünya.

Hikayeleri anlatım yoğunluğu vurgunun net ve tek oluşu nedeniyle çok severim. Hikaye roman karşılaştırması yapayım. Martı kitabının özelliklerinden en belirgini sizi sarsan bir film tadında olmasıdır. Düşüncesiyle anlatımıyla “Daha yok mu?” Diyorsunuz.

Hikayeleri özellikleri bakımından en çok özlü filmlere benzetirim. İster olay hikayesi olsun ister durum hikayesi olsun. Sıcaklığı, betimlemeleri, hareketli anlatımıyla  bir baş yapıt.Türüne gelecek olursak Olay hikayesi özellikleri taşıyor. Olay örgüsü, yer, kişiler ve zaman kavramları mevcut. Bu niteliklere göre martı kitabının özellikleri nedir, bakalım.

Makaleyi Nasıl Buldunuz ?
 • 7
  harika
  Harika
 • 0
  g_zel
  Güzel
 • 0
  fena_de_il
  Fena Değil
 • 1
  berbat
  Berbat

Merhaba! Siz kiymetli Marcatime okurları için daha kaliteli içerikler üretmek adına buraya geldim. 😊 İçeriklerimi okumanız ve yorum yapmanız benim için çok değerli. 😇

Yazarın Profili

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (1)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir