Yöresel Gaziantep Yemekleri Listesi


0

Lezzetin ve yöreselliğin markalaşmış durağı Gaziantep yemekleri listesinden öne çıkanları derledik. Yöresel lezzetleri hem ülke çapında hem de dünya genelinde adeta vazgeçilmez durumda. Hemen herkes Gaziantep’e has lezzetleri keşfeder ve neredeyse sadece bu lezzeti tekrar tadabilmek uğruna Gaziantep’e uğrar.

Gaziantep Yemekleri Listesi

Gaziantep yemeklerini henüz keşfedememiş kişiler ise bu lezzeti en kısa zamanda denemeyi hayal eder. Çünkü hemem herkes tarafından kabul edilen bir gerçektir; Antep yemeklerinin lezzeti bir başkadır. İşte bu yayınımız da tam olarak Gaziantep’in yöresel fıstığından tatlılarına, kebabından lahmacununa vurgulanarak, yöreselliğin nereden geldiği ve içeriği şeklinde anlatılmaktadır.

Gaziantep Yemekleri Listesine Kebaplar Eşliğinde Başlayabiliriz

Üllemizin belki de en lezzetli kebapları Gaziantep tarafından çıkmaktadır. Gaziantep yemekleri listesinin başında kebaplar gelir. Üstelik tek çeşit ile sınırlı kalmaksızın Gaziantep kebapları; Ali Nazik, patlıcan, ayva, elma, simit kebapları gibi çeşitliliği de bulunuyor. Her damak zevkine uygun bir kebap çeşitinin çıktığı bu lezzet diyarının Kebaplarına biraz daha yakından bakabiliriz.

Gaziantep Yemekleri Listesinden kebaplar

Ali Nazik Kebabı

Ali Nazik Kebabı, Gaziantep yemekleri arasında önemli bir yere sahiptir. Kebabın öne çıkan içeriğini kıyma, patlıcan, soğan, sarımsak, yeşil biber, domates, yoğur gibi malzemeler oluşturmaktadır. Acısı ve tuzu ise zevkinize göre eklenir. Tereyağı ise lezzetin ana unsurlarındandır.

Bazı kaynaklar Gaziantep’e yolu düşen Sultan Selim’e Ali Nazik Kebabından ikram edildiğini ve bunun üzerine Sultan Selim’in çok memnun kaldığını, kebabı da oldukça lezzetli bulduğunu anlatmakta. Olayın devamında ise Sultan Selim Kebaba “Eli Nazik” ismini vermekte. Bu isim günümüzde Ali Nazik şeklini almış.

Antep Usulü Patlıcan Kebabı

Kebap konusunda yaratıcılık arayanların layık olduğu, et ve patlıcan bütününden oluşan bu kebapta; domates, biber, soğan ve sarımsak gibi malzemeler de kullanılmakta.

Antep usulü Patlıcan kebabı, Gaziantep’in vazgeçilmeyen lezzetleri arasındadır. Özellikle yaz aylarında yetişe malzemeleri gereği yaz yemeği sayılan kebap diğer mevsimlerde de yapılabiliyor.

Antep Usulü Ayva Kebabı

İçeriğini ayva, kuzu eti, sarı biber, domates, tereyağı, ay çiçeği yağı, soğan ve kara biberin oluşturduğu ayva eşliğindeki etin lezzeti benzersiz.
Yöreselliği kadar yaratıcılığı ile öne çıkan lezzeti mutlaka denemenizi öneririz.

Elma Kebabı Nedir?

Elma Kebabı, belki de Gaziantep yemeklerinin ne kadar özgün olduğunun önde gelen örneklerindendir. Yaz aylarının vazgeçilmezi olan meyvelerin, kebaba dönüştüğü mutfaktan harika bir sunum daha…
Elma içerisinde veya şişlere elma eşliğinde dizilen etlerin dışında, domates ve biberlerle de süslenen kebabı mutlaka denemelisiniz.

Simit Kebabını Denemelisiniz

Gaziantep, tarihi eserleri ve kültürel mirasları kadar, damat tadına önem verenlerin beklentilerini de karşılamaya tam anlamıyla yetecek mutfağa sahiptir.
Gaziantep’e özgü bu kebabın diğer adı ise Oruk Kabanıdır.

Simit kebabı malzemeleri: Simit kebabı içeriğinde; İnce bulgur, dana kıyma, kara biber, kırmızı biber, nane ve sarımsak gibi malzemeleri barındırmaktadır.
Gaziantep’e yolunuz düşmesi durumunda mutlaka keşfedilmesi gereken lezzetlerin başında gelir.

Gaziantep Yemekleri Listesinden Daha Fazla Çeşitler

Gaziantep yemekleri listesi, sadece kebaplardan ibaret değil. Neredeyse mutfağından çıkmayan yemek çeşiti yok denecek kadar fazlasına sahip.
Kebap kadar ön planda olmasa da Gaziantep’in yöresel lahmacunu da var. Üstelik gevrek hamurun üstündeki eti ile diğer lahmacunlardan oldukça farklı bir lezzete sahip.

Daha fazla yemek çeşidi

Geniş lezzet çeşitliliğine sahip zengin Gaziantep mutfağı, içli köfte konusunda da öne çıkıyor. Üstelik meşhur Antep fıstığı da eklenerek yenebiliyor. Meşhur Antep fıstığı demişken, tatlı ve yemek sektorünün sıklıkla kullandığı eşsiz aparat haline gelen fıstık, B6 ve potasyum içermektedir. Üstelik hücre hasarlarını önleme konusunda yarayışlı ve kanser gibi hastalıkların riskini azaltabilmektedir.

Gaziantep yemekleri listesindeki tatlılara geçecek olursak; Şam tatlısı ve baklava, Gaziantep’in eşsiz tatlılarındandır. Her şehirde bulunabilen baklava, Gaziantep’te bir başka güzeldir. Baklava dendiginde sadece ülkemizde değil, tüm dünyada akla ilk gelen şehir Gaziantep’tir. Baklava, Gaziantep’in tescilli lezzetidir.

Lezzetin Bol Olduğu Gaziantep Yemekleri Nerede Yenir?

Gaziantep’in yiyecek ve içecek sektörü üzerine kurulu tüm mekanları, rekabet halinde ve en iyi lezzeti sunma çabasındadır. Dolayısıyla Gaziantep’e vardığınızda rahatlıkla mekan seçimi yapabilirsiniz. Burada özellikle mekan adı paylaşmak bir çeşit reklam gibi anlaşılabilir. Bu yüzden kullanıcı yorumlarını ve oylarını dikkate alarak en iyi değerlendirmelere sahip mekanlardan bazılarını, sizlerle paylaşmayı daha doğru buluyoruz.

Gaziantep yemekleri nerede yenir

Kullanıcı yorumları ve oylamalar dikkate alındığında, Metanet lokantası, Katmerci zekeriya, Koçak, Imam Çağdaş, Kebapçı Halil Usta, Cumba Künefe, Recep Usta gibi yerler Gaziantep’in meşhur ve kolaylıkla bulunan mekanları arasında gelmektedir.

Hem mekan, hem de yemekler adına öne çıkan kullanıcı yorumları ise harika! Aynı lezzeti yeniden denemek, bu lezzetten daha iyisini bulamayacağını düşünerekten Gaziantep’e ileride yeniden seyehat edeceklerini de bildiren ziyaretçiler çoğunlukta.

Sizler de Gaziantep’in lezzetini keşfetmeyi düşünüyor musunuz? Daha önce Gaziantep yemekleri listesinde bulunan, yediğiniz yemek ve gittiğiniz mekan varsa, aşağıdaki yorum bölümüne önerilerinizi paylaşarak tüm okurlara tavsiye konusunda yardımcı olabilirsiniz.

Ayrıca Gaziantep yemekleri listesini beğendiyseniz, bir başka lezzetli yayınımıza da hemen alttaki önerilen yayın bağlantısından ulaşabilir, değerlendirebilirsiniz. Böylece bir yayında daha sondayız. Yeni yayınlarda yeniden görüşmek üzere.

Yorum Yap