1. Anasayfa
 2. Nasıl Yapılır?

En Doğru Apartman Düzenlemesi Nasıl Yapılmalı?


0

Apartman yönetiminin kararını dinlemelisiniz. Ana mülkün sekiz veya daha fazla ayrı bölümü varsa, bir yönetici atanmalıdır. Diğer kat malikleri yöneticinin seçimine katılmıyorsa, Bölge Mahkemesine başvurmalı ve bir yönetici atanmasını istemelisiniz. 19. maddeye göre kat maliklerinin dört – beşte birinin kararı ile değişiklik yapabilir veya talep edilen değişiklikleri iptal edebilirsiniz. Bina yöneticisi kat maliki ise aidat ödemesine gerek yoktur. Bu ücret bina yöneticisinin maaşı sayılabilir. Bina yönetim planında böyle bir belirleme yoksa KMK Madde 20’ye göre tüm ortak alan ücretlerine katılmanız gerekmektedir.

Apartman ve Site Düzenleme

Otopark şartları, apartman ve site sakinlerinin kullanacakları otoparklara ilişkin genel düzenlemeleri düzenlemektedir. Bu çerçevede apartman otoparklarının özellikleri ile kullanım ve paylaşımlarına ilişkin düzenlemeleri içermektedir. Bu yazı sayesinde site sakinleri için daha konforlu bir alan düzenlenmiş ve otopark için ideal çözüm ortaya çıkmıştır. Aidat, daire veya sitenin genel işleyişi ile ilgili olarak her ay ödenen tutarı dikkate alır. 

Bu durumda amaç, sitenin genel işleyişinin kusursuz bir şekilde yürütülmesi ve ihtiyaçların karşılanmasıdır. Aidat maddesinde kimlerin aidat ödeyeceğine ve kimlerin muaf tutulacağına ilişkin düzenlemeler de yer almaktadır. Kat mülkiyeti kanunları kapsamına giren muafiyet ve oranların burada da geçerli olduğunu belirtmek gerekir. Apartman dairelerinde evcil hayvanların yasaklanıp yasaklanmaması hararetle tartışılan konulardan biridir. Bu konuda Kat Mülkiyeti ve Zemin Yönetimi Yasası dikkate alınmaktadır.

Makaleyi Nasıl Buldunuz ?
 • 1
  harika
  Harika
 • 0
  g_zel
  Güzel
 • 0
  fena_de_il
  Fena Değil
 • 0
  berbat
  Berbat

Merhaba! Siz kiymetli Marcatime okurları için daha kaliteli içerikler üretmek adına buraya geldim. 😊 İçeriklerimi okumanız ve yorum yapmanız benim için çok değerli. 😇

Yazarın Profili

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir