1. Anasayfa
 2. Eğitim

Yüksek Lisans Nedir Nasıl Yapılır?


0

Yüksek lisans nedir nasıl yapılır? Kaç çeşit yüksek lisans eğitimi bulunmaktadır?
Tezli yüksek lisans nedir? Tezsiz yüksek lisans nedir? Tüm bu yüksek lisans öğrenimlerinin şartları, eğitim süreleri ve maliyetleri ne nedir?
Tüm bu soruların cevaplarına birlikte bakalım.

Yüksek Lisans Nedir? Tezli yüksek lisans nedir? Tezsiz yüksek lisans nedir?

Yüksek Lisans Nedir Nasıl Yapılır Şartları Nelerdir?

Öncelikle 4 yıllık lisans mezunu olan öğrencilerin basvurabildiği yüksek lisans temelde 2’ye ayrılmakta, fakat yapılış biçimine göre ise 3’e ayrılır demek yanlış olmaz.

Bu doğrultuya göre yüksek lisans yapılış biçimleri; Tezli yüksek lisans, tezsiz yüksek lisans ve tezsiz uzaktan öğretime dayalı yüksek lisans şeklinde, sıralanabilmektedir. Yüksek lisans nedir nasıl yapılır şeklindeki sorulara cevap bulabilmek için, yüksek lisans biçimlerini inceliyoruz.

yüksek lisans nasıl yapılır?

Tezli Yüksek Lisans Nedir Nasıl Yapılır?

Tezli yüksek lisans nedir? Akademik kariyer planı yapan öğrencilerin tercihidir. Tezsizinden farkı dersleri veren öğrencilerin ayrıca geniş kapsamlı bir tez yazması gerekir. Genellikle yabancı dil şartı ve lisans not ortalamasının yüksek olması gibi şartların yanı sıra ales puanı gerekmektedir. Devlet okullarında tezli yüksek lisans ücretsizdir.

Tezli yüksek lisansın öğrenim süresi; bilimsel hazırlık dönemi haricinde 4 yarıyıldır. Öğrencilerin dönemlere kayıt yapıp yapmamasına bakmaksızın, tezsiz yüksek lisansı tamamlayabilmeleri için ise en fazla 6 yarıyıl hakları bulunmaktadır.

Tezsiz yüksek lisans nasıl yapılır?

Tezsiz Yüksek Lisans Nedir Nasıl Yapılır?

Tezsiz yüksek lisans nedir? Burada işler biraz değişiyor. Akademik kariyer konusunda pek işe yaramayan tezsiz yüksek lisans, daha çok özel sektör ve kamu alanında sizlere iş bulmak, terfi etmek ve maaş artışı gibi konularda avantaj sağlıyor. Her türlü tezsiz yüksek lisans ücretlidir. Tez yazmak yerine dönem ödevi hazırlamanız gerekmektedir.

Başvuru için gerekli şartlar, tezli yüksek lisansa göre daha esnektir. Genellikle dil puanı aranmaz. Lisans not ortalaması önemlidir. Başvuru yapılacak üniversitenin ek şartları da bulunabilir.

Ücretler konusunda, vakıf üniversiteleri kadar yüksek maliyetli olmasa da devlet üniversiteleri de, uygun sayılabilecek fiyatlarda eğitim olanağı tanımakta.
Tezsiz yüksek lisans yapmak için oldukça fazla seçeneğiniz bulunuyor.

Örnek vermek gerekirse Atatürk Üniversitesi, Anadolu Üniversitesi ve daha birçoğu bu hizmeti sağlıyor. Lisans alanı dışındaki bölümleri de seçme imkanınız bulunuyor.

Hedefiniz akademik eğitim ve akademik kariyer planlaması ise tezsiz yüksek lisans eğitimi almanız önerilmez. Fakat Tezsiz yüksek lisans eğitimi aldığınızda hedefinizi değiştirmeniz durumunda, tezli yüksek lisansa geçiş yapma olanağınız bulunur.

Bu geçişin belirli bir dönemi ve bu dönemi takip etmeniz gerekiyor. Üniversitenin belirleyeceği evrakları, eksizsiz tamamlayarak ulaştırmalısınız.

YDS ve YÖKDİL puanlarınızın şartlara uygun olması gerekir.
Ales puanınızın şartlara uygun olması gerekir. Akademik not ortalamanızın şartlara uygun olması gerekir. Hedeflenen üniversitenin diğer şartlarına uymanız da gereklidir. Bu şartları, üniversiteniz aracılığı ile öğrenmelisiniz.

tezli yüksek lisans ile tezsiz yüksek lisans arasındaki farklılıklar neler?

Uzaktan Eğitim Yöntemiyle Yüksek Lisans Nedir Nasıl Yapılır?

Genel olarak tezsiz yüksek lisansla aynı şekildedir. Eğitim aldığınız üniversiteye gitmek ve devam zorunluğulu gibi durumlar yoktur. Tek farklı uzaktan eğitim biçiminde işlemesi ve derslerin online yöntemlerle takip edilmesidir.

Dönem sonu ödevi bulunmaktadır. Tezsiz yüksek lisans gibi ücretlidir.
Başvuru şartları neredeyse tezsiz yüksek lisansla aynıdır.
Başvuru yapacağınız üniversitenin özel şartları bulunabilir.

Bu yayında sizlerle birlikte, Yüksek lisans nedir nasıl yapılır? Tezli yüksek lisans nedir? Tezsiz yüksek lisans nedir? Uzaktan eğitim yoluyla yüksek lisans nasıl yapılır? Gibi soruların cevaplarını inceledik. Bir başka yayınımız olan “Her Bir Alanda Yol Gösteren Kitap Önerisi” Konulu yayını da inceleyebilirsiniz.

Makaleyi Nasıl Buldunuz ?
 • 0
  harika
  Harika
 • 0
  g_zel
  Güzel
 • 0
  fena_de_il
  Fena Değil
 • 0
  berbat
  Berbat

Merhaba! Siz kiymetli Marcatime okurları için daha kaliteli içerikler üretmek adına buraya geldim. 😊 İçeriklerimi okumanız ve yorum yapmanız benim için çok değerli. 😇

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir