Lezzetli Kuşburnu Marmelatı Hakkında Bilinmesi Gerekenler


0
Lezzetli Kuşburnu Marmelatı

Kuşburnu marmelatı kahvaltı sofralarından farklı tatlılar yapmak isteyenlere kadar geniş alanlarda kullanılabiliyor. Özellikle kendisine özgü tadı, sağlık açısından yararları ve her yaştan kişinin damak tadına hitap etmesi ile birlikte tercih ediliyor. Kuşburnu marmelatı hakkında daha fazla bilgiye sahip olarak bu lezzetli marmelatı neden sofranızdan eksik etmemeniz gerektiğini daha iyi anlayabilirsiniz. 

Kuşburnu Nedir? 

Kuşburnu sonbahar aylarında olgunlaşan, kurusu ve taze meyvesi ile farklı kullanım olanağı sunan bir meyvedir. Özellikle Türkiye’de Anadolu’nun dağlık bölgelerinde oldukça popülerdir. Genellikle Amasya, Tokat, Samsun ve Gümüşhane bölgelerinde çok farklı çeşitlerine de rastlamak mümkündür. Çalı görünümlü yapıya sahip olan kuşburnu, genelde taze olarak değil kurutularak tüketilebilir. Kurutulduğunda çayı yapılabilir veya marmelatı tercih edilebilir. 

Sonbahar geldiğinde dikenli olduğu için özel eldivenler ile toplanan, dış kısmı hafif tüylü yapıda, içi ise çekirdekli olan bu meyve farklı işlemlerden geçirilerek tüketime hazır hale getirilir. Şayet çay olarak kullanılacaksa sadece kurutulması yeterli olur. Ancak marmelatı yapılacaksa çekirdeklerinin çıkarılması gerekir. Kuşburnu marmelatı sanılanın aksine geleneksel Türk mutfağına sonradan eklenen bir tatlı değil, çok eski zamanlardan beri tercih edilen bir gıdadır. 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yap