1. Anasayfa
 2. Bilim

Ehliyet Sınavı Çıkmış Sorular Nelerdir? Ehliyet Fiyatları Ne Kadar? Ehliyet Randevu ve Ehliyet İçin Gerekli 6 Evrak


0

Ehliyet sınavı çıkmış sorular üzerinde çalışarak çok rahat şekilde teorik sınavı geçebilirsiniz. Bu yazımızda motorlu araç sürmeniz için gerekli bütün işlemleri anlatacağız.

Eğer hiç bir trafik bilginiz yoksa ve hiç arabaya binmediyseniz öncelik kurs olacak şekilde kendinize tecrübe kazanacak bir eğitim alanı bulun. Ya da bir arkadaşımızdan trafiksiz ortamda arabayı tanımak İçin destek alın.

ehliyet sınavı çıkmış sorular

Ehliyet sınavı çıkmış sorular ile alakalı birçok kitapçık vardır. Piyasada rahat şekilde ulaşabilirsiniz. Ya da özel motorlu taşıtlar kursları tarafından basılı şekilde veriliyor. İçerisinde önceki yıllarda çıkmış sorular var. Çalışarak kolay şekilde bilgi kısımlarını öğrenebilirsiniz.

Yine bu konuyla alakalı birçok side online sınav şekilleri kullanılıyor. Zaten bakanlık sınavları artık online şekilde yapıyor. Sonuçları 15 dakika sonra görebiliyorsunuz.

Ehliyet fiyatları biraz yüksek yeni girmeden elinizi çabuk tutun. Yoksa ekstra olarak bütün ehliyet sınavı ehliyet harcı hatta bütünsel olarak ehliyet fiyatları artıyor.

Ehliyet almak için kayıt olunca tüm sürüş teknikleri, trafik tabela bilgileri veriliyor. Aynı zamanda acil yardım ve sağlık hizmetlerine ile alakalı hayat kurtaran bilgiler de aktarılıyor. Motor ve motor çalışma prensipleri ile motor ekipmanları öğretiliyor. Zaten ehliyet sınavı çıkmış soruları da bunlardan oluşuyor.

Ehliyet sınavında kaç soru var? Bu sorular neden oluşuyor?

Ehliyet sınavı 50 sorudan oluşuyor.

Ehliyet sınavı soruları şu şekilde sayı olarak ayrılır.

İlk yardım 12

Trafik bilgisi 23

Motor 9

Trafik adabı 6

Gibi temel konulardan yazılı-bilgisayar ya da tabletten işaretleme ile yapılıyor. Ehliyet sınavı ne zaman ve nasıl yapılıyor gibi sorularınızı aşağıdaki yazımızda detaylandırdık.

Öncelikle ehliyet sınavı iki aşamalıdır.

 1. Teorik ( test sınavı)
 2. Uygulamalı( sürüş becerileri gözlemi)

Ehliyet sınavı teorik kısmı soruları üç farklı başlıktan oluşuyor. Bu teorik test sınavıdır.

 1. Temel sürüş teknikleri ve yok işaretleri
 2. Motor bilgisi ( yani araç içi bilgi)
 3. Sağlık bilgisi ( ilk yardım, acil müdahale işleri ve işlemleri)

Ehliyet sınavı soruları ile sınav oldunuz. Peki ehliyet sınavından geçmek için kaç puan almanız gerekiyor?

Ehliyet sınavında (35 doğru yaparak ) 70 puan almanız gerekiyor. Başarılı sayılmak için en az 100 üzerinden 70 puana ulaşmalısınız.

Ehliyet sınavı sorularından sonra uygulama sınavı İçin puan var m? Ehliyet uygulama sınavından kaç puan almam gerekiyor?

ehliyet sınavı

İşte ehliyet sınavı uygulama alanı çok farklıdır. Bu uygulama esasında üç farkı renk ile işaretlenmiş temel sürüş davranışları mevcut. Bu davranşar sınavdaki komisyon tarafından gözlemlenerek yapılır.

Mavi renkli işaretli kural davranışlardan 5 hata

Sarı renkli işaretlenmiş hatalardan 2 hata

Kırmızı renkli işaretlenmiş hatalardan 1 hata

Bu belirtilen hataları yaparsanız sınavınız sonlandırılır. Bir sonraki ehliyet sınavı uygulaması İçin yeniden hazırlanmanız gerekir. Bu renkler neye göre işaretlenmiş merak ediyorsanız. Aldığınız kitapçıkta ve de kursun araçlarında mevcuttur.

Ehliyet sınavı soruları İçin önce görsel işaretleri de çok iyi öğrenmeniz gerekiyor. Çünkü teorik sınav sonrasında yazılı bir şey yok. Hep yol kenarı şekil ve işaretler ile aracınızı sürüyorsunuz.

Ehliyet almak İçin bazı sağlık sorunlarının olmaması gerekiyor. Görme öncelikle olmakla beraber uzuv kayıpları da ehliyet almak İçin şartlar barındırıyor.

Ehliyet sınavı çıkmış sorular öncelikle şunu belirtelim. Sınav bilgisayar sınıfı olan ve MEB tarafından yetkilendirilmiş okullarda yapılıyor. Artık çok hızlı ve sürekli sınavlar yapılabiliyor. Belli bir sabit saat uygulaması yok. Sabah 9.00 – 17.00 saatleri arasında gidip sınav oluyorsunuz.

Ehliyet sınavı çıkmış sorular ile sınava çok rahat hazırlanabilirsiniz. Yalnız artık direksiyon sınavı önemli olduğu için öğrenmeniz gereken bilgilerin kıymeti de arttı. Bilgiler sınavlar sizin pratik yapmanıza yardımcı olacaktır.

Ehliyet sınav soruları İçin bir çok hazırlayıcı bilgi notu video ve uygulama bile mevcut. Ben de çalışırken bu uygulamalardan destek aldım. Hatta bir çok soru çok benzerdi. Sorular ve işlemler aynı şekilde ilerliyor. Teorik ehliyet sınavı soruları İçin önceden bir çok prova imkanı sağlayan uygulamalar için araştırma yapınız.

Bu yüzden eğer ehliyet sınavı için hazırlanıyorsanız yüz yüze teorik eğitimlere katılın. Hiç olmaz ise ehliyet sınavında çıkmış soruları çözün. Konularla alakalı olarak video izleyin. Uzaktan eğitim veren kurslar da var derslere katılın. Görsel olarak işin uzmanı olan usta öğreticiden dersleri alın.

Ehliyet çıkmış sorular nelerdir başlamadan önce bilmeniz gereken kısımlardan bahsedelim.

Ehliyet Fiyatları Ne Kadar?

Ehliyet fiyatları İçin kursa vereceğiniz miktar 2021 yılı için tahmini 2000-3000 TL arasındadır. Pazarlık gücünüze göre düşürebilirsiniz.

ehliyet fiyatları

Ehliyet fiyatları içine dahil olmayan teorik ve uygulamalı sınav paraları da yaklaşık 250 TL’dir

Bir de ehliyet alırken ehliyet harcı yatırma kısmı vardır.

Ehliyet fiyatları her yıl ÜFE endeksine göre zamlanmaktadır. Doğal olarak da ehliyet harcı da zamlanıyor. Ehliyet sınavı çıkmış soruları nitelik olarak anlama seviyesine uygundur. Geç kalmayın hemen yaşınız dolunca alın. Resmi olarak ehliyet alma yaşı 18’dir.

Şimdi gelin kademe kademe ehliyet fiyatları ne kadar öğrendik şimdi kurstan ayrı ödenen harca bakalım.

Ehliyet sınavı çıkmış sorular tekrar hatırlatma yapalım. Online sitelerden çözüm yapabilirsiniz.

Ehliyet Harcı Nedir?

Ehliyet harcı ne kadar? Ehliyet harcı bütün teorik ve uygulamalı sınavı geçtikten sonra ehliyet kartını almak için yatıracağız paradır.

Aşağıda bir çok başlıkta ehliyet harcı İçin hangi amaçla ne kadar, nasıl ve nereye ödeme yapacaksınız anlattık. Sorunuz olursa aşağıdaki yorum kısmına yazabilirsiniz.

Ehliyet fiyatları toplam değer için şu an ki düzende kurs+sınav+harç=2500-3500 TL arasında alabilirsiniz. Pazarlık gücünüze göre en büyük bedel olan kısmı indirebilirsiniz.

Ehliyet harcı nereye yatırılıyor?

Ehliyet sınavı çıkmış sorular başlığı İle başladığımız yazımıza ehliyet harcı ne kadar ve nereye verilir anlatalım.

Bütün banka ATM’leri ve anlaşmalı internet bankacılığı üzerinden ve anlaşmalı banka gişe işlemlerinden yapılabiliyor.

2021 yılı resmî rakamlarına göre ehliyet harcı sınıflara göre değişmektedir.

ehliyet harcı

Ehliyet sınavı sonrasında ehliyet alacaklar için zaten kurslarda bilgiler veriliyor. Arayıp hem maliyet hem harç bilgisi için bilgi alabilirsiniz. Ehliyet için ödenen harçlar ana sınıflar harflerdir. Bu temel harflerin altında

A,A1, A2 ve B, B1 gibi birçok başlık bulunmaktadır. Ama sınıfsal olarak ücret bu temele göre belirlenmektedir. Görseli ekledim yakınlaştırıp inceleyebilirsiniz.

İş makinaları için ehliyet sınavı teorik olarak aynı ama uygulama sınavı farklıdır. Ehliyetiniz alt kısmına farklı harfler kodlanır. (G mesela ekskavatör ehliyeti için.) Kule vinç, Dozer, paletli dozer, Lastikli Dozer, Folk lift için farklı farklı ehliyet harf kodları vardır.  İş Makinesi ehliyet harcı için yine B sınıfı harcı alınmaktadır.

Ehliyet birleştirme ilk ise de harç yatırma işlemi yeni ehliyet alınıyormuş gibi tekrarlanır. İkinci farklı işlem için sadece yenileme ücreti alınır.

Peki ehliyet harcı ne kadar. Hangi ehliyet sınıfı için ne kadar vermem gerekiyor?

A sınıfı ehliyet harcı: 543

F sınıfı ehliyet harcı:543

B sınıfı ehliyet harcı: 1090

C ve D sınıfı ehliyet harçları:1638

(Yukarıda da belirttik bu harflerin alt kodları bulunmaktadır. Bilgi için aşağıdaki görsele bakınız.)

Ehliyet Kayıp, Yıpranma, Yenileme için ne yapmam gerekiyor. Öncelikle nüfus müdürlüğüne gidip durum İçin başvuru yapmanız gerekiyor. Ehliyet sınavı çıkmış sorular içeriğine bakın sınavdan kalıp dosya yakmayın.

Kayıp, Yıpranma ve Yenileme için Ehliyet harcı 290 TL’dir.

Eski ehliyet yenileme işlemleri nelerdir?

Eğer eski tip ehliyetinizi yenilemek istiyorsanız işlemler farklıdır. Eski tip ehliyeti yeniye çevirmek için ise Ehliyet harcı 18 TL’dir. Aynı zamanda biyometrik fotoğraf ve sağlık raporu da isteniyor.

ehliyet için

Ehliyet Sınavı Ne zaman Yapılıyor?

Ehliyet sınavı ne zaman diye merak ediyorsanız hemen anlatalım. Milli Eğitim Bakanlığı ehliyet sınavı İle ilgili düzenlemeye gitti. Hemen hemen ayda iki veya üç sınav yapılıyor. Bu sınavlar online olarak yapılıyor ve sınav bitince yarım saat içinde sonuçlar açıklanıyor.

Bu nedenle sınav yapmak daha kolay ama soruların farklı sayfalarda yayımlanması değişti. Ehliyet sınavı çıkmış sorular görmek artık güçleşti.

Ehliyet sınavı zamanı için kursa başvuru yaptıktan ortalama 2 ay almış alıyorsunuz.  Bu zaman içinde sınavlardan kalmaz iseniz araba sürme yetkisine erişiyorsunuz. Bu yüzden almaya karar verdiyseniz hazırlıkları tamamlayın.

Ehliyet İçin Gerekli 6 Evrak

 1. Nüfus Cüzdanı ve fotokopisi (pasaport )
 2. 6 Adet biyometrik fotoğraf
 3. Sağlık Raporu (Ehliyet İçin diye belirtmeniz gerekiyor. Aile hekimi ve devlet hastanesi bu belgeyi veriyor. Bazı basit testler yapılıyor.)
 4. Kan Grubu için resmi evrak. Kimlikte kayıtlı ise istenmiyor.
 5. Harçlar yatırıldı dekontu
 6. Evrak dosyası ( Kurs tarafından evraklarla beraber resmî imzalı bir çok klasör hazırlanıyor)

Ehliyet için gerekli 6 evrak nedir? sıraladık sorularınız için yorum kısmına yazınız. Ehliyet sınavından geçtiniz. Bütün işlemler tamamlandı ve artık işiniz ehliyeti almaya geldi ise gelin ne yapacaksınız bakalım. Ehliyet sınavı çıkmış sorular kolaydır. Çalışırsanız bu aşamaya geçmeniz kolay olur. Daha detaylı bir bilgi için ehliyet kurslarına başvurun.

Ehliyet Randevu Sistemi

Ehliyet randevu için eskiden emniyet müdürlüğü İle yapılırdı. Artık nüfus müdürlüğüne bağlı memurlar İle veriliyor. Bunun İçin öncelikli olarak evraklarınız tamam olması gerekir.

ehliyet randevu

Ehliyet randevu talep etmek için NVI ( Nüfus ve Vatandaşlık İşlemleri) sayfasından giriş yaparak randevu oluşturmanız gerekiyor.

Ehliyet randevu İçin sisteme girince seçenekler sizi yönlendiriyor.

Ehliyet harcı nedir, ehliyet sınavı ne zaman, ehliyet randevu işleri gibi sorulara cevap verdik. Şimdi ehliyet sınavı çıkmış sorular başlığı İle devam edelim.

Ehliyet Sınavı Çıkmış Sorular

Ehliyet sınavı çıkmış sorular için birçok site mevcut aşağıya link ekledik. Ehliyet motorlu taşıtları sürebilmeniz için özel kursların yaptığı sizi hazırladığı eğitim sonucu verilen belgedir. Ehliyet: Ehil kökünden gelen yapmaya muktedir, vasfı uygun, yeterliliği var anlamında kullanılıyor. Ehliyet sınavı nedir? Öğrenmiş olduk.

Ehliyet sınavı da bu araçları sürebilmek için sizi önce teorik yani kağıt-kaleme dayalı ( artık tabletten online) sınava tabi tutuyorlar.

Ehliyet sınavı sonuçları ile kurs tarafından uygulama dersleri görüp MEB görevlileri tarafından sınavına tabi tutuluyorsunuz.

Ehliyet sınavı hazırlık süreci tamamen özel kurslar tarafından yapılıyor. Sınavlar ise MEB tarafından özel eğitimle yetkilendirilmiş öğretmenler tarafından yapılıyor.

Ehliyet sınavı çıkmış sorular için tıklayınız.

Makaleyi Nasıl Buldunuz ?
 • 2
  harika
  Harika
 • 0
  g_zel
  Güzel
 • 0
  fena_de_il
  Fena Değil
 • 0
  berbat
  Berbat

Merhaba! Siz kiymetli Marcatime okurları için daha kaliteli içerikler üretmek adına buraya geldim. 😊 İçeriklerimi okumanız ve yorum yapmanız benim için çok değerli. 😇

Yazarın Profili

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir