1. Anasayfa
 2. Bilim

İnorganik Madde Nedir? Örnekleri Nelerdir?


0
inorganik madde nedir?

Doğada organik ve inorganik maddeler bulunmaktadır. Özellikle inorganik madde nedir? Sorusu kapsamında inorganik maddeler, organik maddelerden farklı olarak, hayvan ve bitki kaynaklı olmayan maddeler olduğunu söylemek mümkündür.

İnorganik maddeler, doğada yaygın olarak bulunur ve genellikle elementler veya elementlerin bileşiklerinden meydana gelmektedir. 

İnorganik ürünlere örnek vermek gerekirse su, tuz, kayaçlar, metaller, asitler, bazlar, mineraller ve gazlar bu kategoride yer almaktadır.

İnorganik maddeler, genellikle kimyasal formülleri veya moleküler yapıları ile tanımlanmaktadır. Örneğin, su, H2O molekülüdür ve tuz, nacl formülüdür. İnorganik maddeler, genellikle kimyasal tepkimelere katılabilir ve birçok farklı formda bulunabilirler. Örneğin, oksijen gazı olarak bulunurken, oksit formunda bulunabilir.

İnorganik maddeler, birçok endüstriyel uygulamada kullanılır. Örneğin, tuz, buz kesme, tuzlama ve tuzlu gıdalar gibi uygulamalarda kullanılmaktadır. Bazı metaller, inşaat, elektronik ve otomotiv endüstrisinde kullanılmaktadır. Kimya endüstrisinde, inorganik bileşikler üretilir ve kullanılır.

Makaleyi Nasıl Buldunuz ?
 • 1
  harika
  Harika
 • 0
  g_zel
  Güzel
 • 0
  fena_de_il
  Fena Değil
 • 0
  berbat
  Berbat

Merhaba! Siz kiymetli Marcatime okurları için daha kaliteli içerikler üretmek adına buraya geldim. 😊 İçeriklerimi okumanız ve yorum yapmanız benim için çok değerli. 😇

Yazarın Profili

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir