Başarı Sözleri Nelerdir 5 Başarılı İnsan ve Başarı Hikayeleri


1

Başarı sözleri, işlerinde başarılı bütün insanların söylediği cümlelerdir. Peki başarılı insanların temel başarı sırları nelerdir? İnsanlar onların bu hayat hikayesini takip ederken aynı zamanda yaptıkları ve başarırken ya da başardıktan sonra kurdukları cümlelere de bakıyor. Bu yüzden bu başarı hikayeleri ve sözleri motivasyon için önem kazanıyor.

Başarılı insanın özellikleri içinde göreceğiz ki bu insanların; çalışmak, disiplin, zaman ve emek, doğru koşullar ve soya kadar birçok faktörün birleşimi ile başarılı olmuşlardır.

Başarı İle ilgili sözler kısmında ise bizim seçtiğimiz başarılı insanların hayatlarından kısa kesitler ve bir cümle aldık. Yani başarı hikayeleri ile onların yaşamındaki kritik noktaya işaret ettik.

Başarmak zordur. Herkes başarabilseydi -başarının- anlamı kalmazdı. Yarışın olmadığı yerde kazanan da yoktur. Biraz kapital bir cümle olsa da gerçekler böyledir. Mücadele başarıyı getirir. Bu mücadelenin ne ile nasıl ve ne zaman kim tarafından yapılacağı tamamen şartlar içinde doğru şekilde yetişmiş insana bağlıdır. Başarı sözleri nelerdir?

Ya olduğun gibi görün ya da göründüğün gibi ol!

Mevlana
başarı sözleri

Başarı ile ilgili sözler bölümünün başında insanın kendi kişiliğini ön plana çıkardığı cümle ile başlayalım. Zira başarı kendini bilmek-tanımak ile doğru orantılıdır.

Bu yüzden başarı sözleri nelerdir? Başarı sözleri bizim hayatınıza etkisi nasıldır? Bu sözler bizde motivasyon artışı sağlıyor mu?

Yazımızda bu maddelere değinecek ve sizin kendinizi tanımanıza ve yetiştirmenize yardım edecek başarılı insanın özellikleri nelerdir? Gibi ana maddeleri öğreneceğiz.

Peki bu başarı nedir? İnsanların imrenerek baktığı hayat mı? Zenginlik mi? Şöhret mi? Başarı insan olmak için eser bırakmak mı gerekiyor? Başarı sanatlar İle ilişkili mi? Yani insanların uğruna hayatlarını dahi kaybettiği bu başarı nedir?

Çalışmak ve başarılı olmak; iyi bir yere geldikten sonra değil iyi bir yere gelirken harcanan zamandır.

Malcolm Gladwell

Bu yazımızda başarı sözleri ile genel başarı analizleri yapacağız.

Hiçbir başarı tesadüf değildir. Başarı ile ilgili sözler sarf etmiş bütün insanlar büyük bir başarı elde etmemiş olabilir.

Bu insanların temel özelliği ise kendi gibi insanların azmini artırmaktır. Başarmak ile ilgili sözler sarf etmeleri onların toplum tarafından sevilen lider kişiler olmalarıdır.

Başarı Sözleri İle Başarı Hikayeleri

Başarı sözleri genellikle bir iş başarmış insanlar tarafından ortaya atılmış etkili cümlelerdir. Bu başarı cümleleri hem insanı motive eder hem özgüven aşılar. O yüzden başarı tek başına bir süreç değildir.

Bu yazımıza seçtiğimiz 5 başarılı insana değineceğiz. Bu başarı hikayeleri, genellikle siyasidir. Askeridir. Ekonomiktir. Ama bizim gözümüzde de büyük başarı bunlar değil mi?

 Bana sorarsanız. İlkel bir kabilede başarılı olmak eve akşam yemek için bir av ya da ot getirmesi yeterlidir. Ama çağımızda başarılı olmak daha fazlasını gerektiriyor. Başarı hikayeleri için ne yapmak gerekiyor? İyi olmak mı? En iyisi olmak mı? Biraz iyi olunca yetmiyor mu?

Mesela Sanatçı isen çok kazanmalısın

Şirketin varsa çok kazanmalısın

Futbolcu isen çok kazanmalısın

Öğretmen, doktor, hakim, siyasi ya da esnaf ol başarmak paraya ve rahat yaşama dönüştü. Acaba bunlar başarmak mı?

Başarı çoklu etkenlerin birleşimi ile meydana gelen bir birlikteliktir. Başarı sözleri içinde o insanların hayat hikayesi nedir diye okursanız bunu net şekilde görürsünüz.

Şimdi sizlere bir kaç başarılı insanın başarı hikayeleri nasıl oldu anlatalım.

Ardından o insanın başarı ile ilgili sözler içiresinden sizin için seçim yapalım.

 1. Bill Gates: Bilgisayarların bir oda büyüklüğünde olduğu zamanlarda hastalıklı bir halde bu cihazı öğrenmiştir. Okulda, hastahanede ve yazılım şirketinde okul çağında iken eline geçen bütün fırsatları kendini geliştirmek için kullanmıştır. Mesela hastanedeki bilgisayar gece çalışmıyor öğrenmek ve kod yazmak için gece 3-6 arasında orada çalışıyor. Öğreniyor. Bilgisayar çağı başlayınca bilgi donanım tecrübe olarak yetişmiştir. Başarı da kaçınılmaz oluyor.

Başarıyı kutlamak güzeldir. Ama başarısızlıktan alınacak dersleri unutmamak daha güzeldir.

Bill Gates

Başarı sözleri hayatla beslenmiştir. Sizce bu adam bilgisayarı kodlama işini öğrenene kadar Ne kadar hata yaptı. Başarılı insanın özellikleri içinde nelere vakıf oldu.

2. Gandi: Hindistan’ın bağımsızlık mücadelesini kurşun atmadan kazanan kişi. Bir devrim adamı hayatı sömürgeye ve şiddete karşı durmak ve susmak-hareketsizlik üzerine kuruludur. Hani başarı sözleri için hep şöyle denir. Başa baş, dişe diş mücadele.

başarı hikayeleri

Gelecek bu gün ne yaptığınıza göre şekillenir.

Gandi

Bu cümle planlı bir hazırlık gerektiren hayatı da anlatıyor. Evet mücadele var. Bu başarı hikayeleri içinde en sessiz mücadele unsuru barındıran girişim. Benim gözümde de en etkilisidir.

3.Atatürk: Bir subay olarak hiç savaşmadan risk almadan İstanbul’da en lüks yerlerde yakışabilecekken neden Anadolu’ya gidip bir mücadele başlattı. Hani “ateşten gömlek “ giymek için neden böyle davrandı. Kendi keyfi ve çıkarı olsa bunca zahmet ve risk hatta savaş göze alınır mıydı? İşte idealizm budur. O başarılı insanın özellikleri nasıl olur? Açık ve net anlatımdır. Belki başarısız da olabilirdi ama kıvılcımı hürriyete olan inancı yakmış olacaktı.

Hiçbir şeye ihtiyacımız yoktur. Sadece bir şeye ihtiyacımız vardır: çalışkan olmak.

M.K.Atatürk

Yıllarca savaşmış yorgun düşmüş bir milleti tekrar nasıl diriltti. Önce kendi emek verdi. Zaman harcadı. Sonra şartlar olgunlaşınca harekete geçti. Başarı sözleri onun hayatının şeklidir. Onun bir çok sözü hayatı gibi başarı sözleri içine giden bir yoldur. Pusuladır.

4. Benazir Butto: Bir kadın liderin mücadele ile dolu hayatı. Kadın olması onun yönetim ve inanç şekillerine takılıp kalmasını engelledi. Başarı ile ilgili sözler onun kişiliğinde birleşmiştir.

Öyle ki ailesinin ve kendisinin başına gelenler kolay işler değildir. Hayatı acıların toplamından ibarettir. Ölüm kol gezdiği halde bence büyük bir başarı elde etmiştir. Başarı sözleri onun şahsi kişiliğidir.

Hayat tehlikelidir. Ben bütün riskleri alarak geldim.

Benazir Butto

Sürgünden ülkeye ülkeden darbeyle sürgüne giden ve en sonunda da bir suikast sonucu ölen Pakistan Eski Başbakanı. Hayatı boyunca başarı sözleri niteliğine ait mücadele eden nadir insanlardandır.

5.Güncel olarak birçok başarılı insan sayılabilir. Amazon’un sahibi Jeff Bezos mesela başarı hikayeleri içinde nasıl bir özelliği var. 20 yıl içinde nasıl bir başarılı insanın özellikleri ile yola çıktı? Merak ediyorsanız araştırın. Neler neler okuyacaksınız. Yine Elon Musk bir dahi milyarder. Nasıl zengin oldu ya da başarı hikayeleri içinde nasıl bir özelliği var. Hala bir twitte borsaları nasıl da sallıyor? 10 yıl gibi bir süre içinde ne tür akıllı yatırımlar yaptı?

Eleştirileri dikkate alın.

Elon Musk

Yeterince sabırlı olursanız eninde sonunda başarırsınız.

Jeff Bezos

Başarmaktan daha zor bir şey söyleyeyim. Başarının devam etmesidir. Güncel dünya da başarı para İle özdeşik şekilde maalesef. Ama başarı para değildir. Ama bazen başarı ile ilgili sözler paraya kapı aralayabilir.

Bu yüzden başarı sözleri sizlere ancak motivasyon katar. O insanların hayatları ya da kazançları İle çenenizi yormayın. Başarmak İçin yaptıklarını yapın.

Başarılı İnsanın Özellikleri

Başarı insan olmak için bazı başarılı insan özelliklelerine sahip olmak gerekir. Bu ayırıcı nitelikleri sıralayalım.

başarılı insanın özellikleri
 1. Başarılı olmak için çevresel şartlar uyumlu olmalıdır. Çevrenin başarı için hazır oluşması da şarttır.
 2. Başarı hikayeleri için sağlık önemlidir. Ruhsal, zihinsel ve bedensel sağlıklı olmak başarıya odaklanmak için önemlidir.
 3. Başarılı olmak için doğum tarihi de çok önemlidir. Çünkü doğum tarihi öğrenimden fiziksel gelişime kadar bir çok alanda etkilidir. Bir ülkede eğitime başlama yaşı için belli bir tarih belirlenmişse ama 1. ayda doğan ile 12. ayda doğan aynı yaş grubunda eğitim alacaktır. Küçük kalanın hem ruhsal hem fiziksel hem de psikolojik olarak başarma oranı azalmaktadır.
 4. Başarı yetenekle yani doğuştan gelen özellikleri barındırıyor. Ama başarılı insanların özellikleri ile bir ayırt edici niteliği de yeteneğin desteklenmesi, yetenek geliştirecek çevresel hazırlığın yapılmasıdır. Yapılan bir araştırmaya göre bir işi profesyonel olarak ve başarılı şekilde yapmak için belli bir yaşa kadar odaklandığı işe zaman harcanması gerekiyor. 20 yaşında çok iyi enstrüman çalabilen bir kişi en az 10 bin saat süre harcamıştır. Aynı şey bütün bedensel ve zihinsel aktivitelerde de vardır. Zaman harcama yeteneğin pekişmesine destek olup yenilikler yaratıyor. Kaliteli olmaya yarıyor.
 5. Yaşadığınız çağın doğum tarihinizin ve gelecek yüzyılı etkileyecek dönüşüm içinde uygun yaşta olmanız. Başarı insanın özellikleri ile çağ doğrudan alakalıdır. Mesela bir Mustafa Kemal olarak 1881’de değil de 1901’de doğsaydınız Ne olurdu? Mustafa Kemal Atatürk olmak şöyle dursun muhtemelen ya Balkanlar’da sürgünde ölürdünüz. Ya da bir şeklinde Anadolu’ya göç edip Çanakkale cephesinde şehit olan binlerce askerden biri olurdunuz. Ya da aynı şekilde çağın neresinde doğduğunuz da önemlidir. Yeni çağın atılımında doğru şekilde eğitim alırsanız başarı gelecektir.
 6. Zeka=başarı=para ve daha fazlası birbirine zincirler gibi bağlı bu düzen içerisinde başarılı insanın özellikleri nelerdir? Sorusuna cevap arıyoruz. Başarılı insan sonuç olarak istediği rahata ulaşan kişidir. Onun ayırt edici özelliği ise zekasını doğru şekilde kullanmasıdır. Başarıyı yakalaması doğru orantılı olarak paraya parayla da tüm arzularını gerçekleştirmesidir. Dehaların yani zekilerin sorunu bilgi birikiminin hızlı ve net olmasıdır. Bir durum olay tek seferde hafıza içine alınır. Gerektiğinde de kullanılır. Ama çalışmadan başarı elde etmiş dahi-doğuştan üstün IQ sahibi- yoktur.
 7. Başarı sözleri hep şöyle başlar “Çok çalıştım…” Evet bu durum doğrudur. Hedeflediğiniz şeyin ardında çok çalışır ve gayret ederseniz. Bir gün başarırsınız. Başarıdaki temel sır katılmak yani istemektir. İlk maddede bahsettiğimiz zaman harcamaktır. Yapacağınız şeye ayırdığınız zaman İle bilgi toplarsınız. Tecrübe kazanırsınız. Eksi ve artı yönlerini görüp değerlendirme ve denemeler yaparsınız. İşte bilgi birikimi ile potansiyeliniz birleşince ortaya muhteşem bir başarı çıkıyor. Başarı insanın özellikleri içinde en önemlisidir.
 8. Genlerle yüklenen birikimdir. Zekanın kalıtsal yanı olduğu konusunda savlar bulunmakla birlikte tersi de vardır. Genlerden gelen ve yaşanılan çevre ile birey gelişim gösterir. Çevre yaşanmışlığı artırır. Yaşanmışlıklar ise hayata bakışta yöntem sorunların çözümüne teknik geliştirmeyi sağlar. Aile eğitim başıdır. Eğitim ile başlayan öğrenme bilgi birikimi hedeflenen başarıyı yaratır. Bu durum başarı hikayeleri için doğuş alanıdır.
 9. Zekayı destekleyen bir aile altyapısı olmalıdır. Başarılı insanın özellikleri içinde en ilk sırada bu durum vardır. Yapılan bir araştırmaya göre zeka İle aile arasındaki ilişki şu şekildedir: Aile ekonomik düzeyi orta ve üst ise başarılı olmak için fırsatlar doğuyor. Çünkü gelir düzeyi demek yeni şeyler ile tanışmak; sportif, sanatsal, eğitimsel anlamda gördükleri ve denedikleri artıyor. Eğer alt düzeyde ya da düşük seviyede gelire sahip ailelerdeki çocukların eğitim ile desteklenen zekaları biraz bilinç biraz da çocuğun hevesiyle gerçekleşiyor. Çünkü üst düzey gelire sahip çocuk; müzik, yüzme, özel ders, dil eğitimi gibi birçok gelişimsel eğitim ile boş vakitte çalışıyor. Alt gelir düzeyindeki çocuk ise doğal ortamında harcadığı vakit ile sınırlı sayıda alanda kendini çevresel olarak yetiştiriyor. Spor sokakta top oynamaktan ibaret. Müzik basit aletleri sosyal öğrenme ile çalmaktan ibaret. Başarı insanın özellikleri içinde ailenin sosyal ve ekonomik durumu önemlidir.
 10. Başarılı insanın özellikleri içinde önemli olan bir şey daha varsa o da doğru işi zamanında yapmaktır. Savaş çıkmadan silah fabrikası kurmak, arabalar çoğalırken ücretli yol yapmak, havalar ısınırken restoran sahibi olmak gibi. Her dönemin fırsatları vardır. Doğru zamanda doğru işi yapınca başarılı olmanız kaçınılmazdır.
 11. Kültürel miras aktarımı başarı sözleri kadar önemlidir. Sizin yetişme anlama algılama ve kişisel davranış şeklinizi belirleyen ana etmendir. Binlerce yıllık geleneksel yapı içinde yaşıyorsanız işinizdeki başarıda kültürden beslenmek zorundadır. O insanlar içinde de başarı ile ilgili sözler kulağa küpe yapılmıştır. Aile ve gelenek ile sözlü olarak bu durum aktarılır.

Başarı hikayeleri üzerinden başarı sözleri alıntıları ile sizlere bazı sırları açıkladığımız yazımız burada sona erdi. 5 Başarılı insana ve sözlerine baktık.

Başarı mutlu yaşayabilmektir. Keşke demeden…

Salim Sadri Kudret

Başarılı insanın özellikleri nedir diye merak ediyorsanız. Bu 11 maddeyi göz önüne alın. Gayret  ettiniz ve gerçekten doğru yapıp başaramadıysanız sizin suçunuz yoktur. Başarı bazen sizi bulmamış olabilir.

başarı ve motivasyon sözleri videosu için tıklayınız.

İlginizi Çekebilir

Yorum Yap

Yorumlar (1)

 1. Başarı hakkında detaylı harika bir yazı olmuş,kaleminize sağlık

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir