İlk Yardım Nedir? İlk Yardım Çantası İçindekiler Nelerdir? Çağrı Merkezi 1–1-2 (112)


0
İlk Yardım Nedir?

İlk yardım nedir, ilk yardım çantası içindekiler o kadar önemlidir ki hayatınızı kurtarır. Tabi ilk yardım çantası almaya karar verdiyseniz doğru yoldasınız. Peki ilk yardım çantası içindekilere geçmeden önce bir kavramı öğrenelim. Sorumuz da şu olsun ilk yardım nedir? İlk yardım nasıl yapılır? Bu aşamadan sonra ilk yardım çantası içindekiler önem kazanabilir.

İlk yardım çantası içindekiler kısmını basit bir mantık ile anlatalım. Çok uygun fiyata satılan bir yara bandı bir ilk yardım için önemlidir. Basit yaralanmalar da bile çok işe yaradığını hepiniz fark etmişsinizdir. Yazımızın detaylarına geçmeden önce ilk yardım nedir diyelim ve konumuzu inceleyelim.

İlk yardım için gerekli temel şey çanta hazırlamak en çok kullandığımız iş kanamadır. Evde işte sürekli bir yemiz kanar. Ani müdahale için yara bandı yapıştırırız.
Şimdi hayati öneme sahip acil ve ilk yardım kavramını açıklayalım.

İlk Yardım Nedir? Nasıl Yapılır?

İlk yardım nedir ? İlk yardım nasıl yapılır? şimdi bunları inceleyelim. Yazımızın başlığına ilk yardım çantası içindekiler başlığı ile başlamıştık ilerleyen bölümlerinde bu konuya geleceğiz ve farklı başlıklarda bunları inceleyeceğiz. Acil yardım olduğunu düşündüğünüz durumlarda 1-1-2 (112)’yi arayın.

İlk yardım her birey tarafından yapılabilir. Temel ilkesi K-B-K ( kabak)’tır.
Açılımı ise şudur.

Koruma -Bildirme- Kurtarma

Koruma: ilk yardım aşamasındaki ortam ve kişi güvenliğinin sağlanmasıdır.

Bildirme: ilk yardım için acil sağlık hizmetlerine haber vermektir. 1-1-2 (112)

Bildirme: ilk yardım için acil sağlık hizmetlerine haber vermektir. 1-1-2 (112)

Kurtarma: olay yerinde yapılan ilk yardım uygulamasıdır.

İlk yardım nedir? İlk yardım nasıl yapılır? Acil müdahale midir? İlk yardım hayat kurtarır mı? Gerçek manada İlk yardım nedir? İlk yardım yaşamsal sorunlara çözüm üretmektir. Basit tekniklerle yaralıya yardımcı olmaktır. İlk yardım nedir, derken kaza anında yaralıyı tedavi etmek değil yaşam fonksiyonlarını kontrol etmektir.

Yaşamın A-B-C’si nedir? İlk yardım içerisinde en önemli işlevdir. İlk yardım nedir? İlk yardım içinde yer alan A-B-C’sine bakalım.

Bilinç kapalı ise yapılacak işlemler.
A: Hava yolu açıklığının sağlanması
B: Solunun olup olmadığı değerlendirilir.
C: Nabız olup olmadığı kontrol edilir.

Bu alandan sonra İlk yardım nedir? İlk yardım uygulamadan yapılacak işlemeler nelerdir bunlara bakalım.

İlk yardım nedir, Temel ilk yardım şudur. İlk olarak Bak-Dinle-Hisset  yöntemidir. Şimdi Bak-Dinle-Hisset yöntemini öğrenelim. İlk yardım abc’si bunlardan oluşmaktadır. İlk yardımda yapılacakların ilk listesidir.

BAK-DİNLE-HİSSET

BAK: Önce duruma ve ortama bakıyoruz. Önce kendi can güvenliğimizi sağlayıp sonra yaralıya yardım ediyoruz. Her aşamada güvenlik önceliktir.

DİNLE: Ortama baktıktan sonra yaralıyı dinliyoruz. Önce bilinç kaybı var mı yok mu diye anlamak için soru soruyoruz. Cevap yoksa solunumunu dinliyoruz.

HİSSET: Bu aşamada yaralının durumununu anlama ve yardımcı olmaktır. Travma ile oluşan yaralanma mı var? Yoksa solunumu etkileyen bir şey mi var? Aşama aşama her şey ilerlemelidir. Lütfen kendinizi yetersiz gördünüz anda profesyonel yardım alın. 1-1-2’ i arayın.

Yaşam bulguları
Bilinç Açıklığı: Bilinç açık olmalıdır. Sorulara cevap veriyorsa bilinç kaybı olmadığını gösterir.

Solunum: Nefes alıp verme durumudur. Solunum sıklığına bakıyoruz. Ritmine ve derinliğine

Dolaşım: Nabıza bakıyoruz. Nabız kalbin damarlara gönderdiği kan basıncıdır.
 Nabız sayısı ölçüm sayıları:
Yetişkin:60-100
Çocuk: 100-120
Bebek: 100-140

İlk yardım anında dikkat edilecek solunum sayma sayılarıdır. İlk yardım nedir, nasıl olmalıdır? Bu konuya solunum başlığı ile devam edelim.

Solunum sayıları:

Yetişkin:12-20
Çocuk:16-22
Bebek:18-24

Temel ilk yardım nedir? Nabız sayılarını nereden alırız? Şah damarından yapılır. Atardamar kontrolüdür.

Vücut Isısı
Vücut ile alakalı İlk yardım nedir, ilk yardım yaparken vücut ısısı ne aşamada olmalıdır? Normal insan vücut ısısı 36,5’tur altındaki ısı düşük sıcaklık üstüde yüksek ateştir.
Düşük ateşte vücut ısısı 34 altındadır. Ölüm sonrasında düşüktür.

Yüksek ateşte ise 38 üstüdür. 40 derece üstü havale nedenidir. Beyin fonksiyonlarının zarar verir. Önlem alınmalıdır. Uzmandan yardım alın. 112’i arayın.

Bilekten, ayak üzeri, boyun, belden olacak şekilde nabız kontrolü yapılabilir.

Acil yardım profesyonel bir sağlık hizmetidir. Sağlık ekipleri tarafından yapılır. Her vatandaşın bilmesi gereken ilk yardım nedir? Bunun içinde ambülans gelene kadar yaralıyı-hastayı temel yaşam desteği ile hayatta tutmaktır. İlk müdahaleyi yapmaktır. Bir çok her türlü yaralanmaya uygun uygulama vardır. Profesyonel destek alın. İş yerinizde verilen İSG eğitimlerine katılın.

Şimdi ilk yardım çantası içindekiler nelerdir? Bulunulan ortama yere göre bunları belirleyelim.

İlk yardım çantası içindekiler

İlk yardım çantası içindekiler

Evinizde, işinizde, arabanızda nerede olursanız olun. Her zaman ihtiyacınız olan şeyleri aşağıda listeledik. Acil durumlarda ilk müdahaleyi yapabileceğiniz şeyleri sıraladık. Bu araçlar size basit yaralanmalarda yardımcı olur.

Otomatik turnike

Flaster

Büyük sargı bezi

Üçgen sargı bezi

Çengelli iğne

Paslanmaz makas

10 adet yara bandı

Cerrahi eldiven

Maske

El feneri

Düdük

Yanık örtüsü

Hidrofil pamuk

Şimdi sizlere ilk çantası

İlk yardım çantası içindekiler ilk yardım çantası bazı mekan ve durumlarda mutlak bulundurulmalıdır. İnsan hareketliliğinin çok olduğu yerlerde bulunmalıdır. İlk yardım çantasının içindekiler eksiksiz olmalıdır. Bu yerler : Ev, Araba, Okul, Spor gibi iş ve yerlerde kesinlikle bulunmalıdır. İlk yardım kolaydır ve hayat kurtarır.

Acil yardım çantası kriz ve olağanüstü hallerde işe yarar. Sel, deprem, yangın, kimyasal olaylar gibi. İlk yardım ve acil yardım birbirinden farklıdır.

İlk yardım çantası içindekiler kısmında haberlerin en çok verildiği olayların başında sporcular ile ilgilidir. Toplu yapılan sporlarda genellikle önlem alınıyor. Fakat dağcılık, yürüyüş, kayak ve avcılık gibi az katılımlı alanlarda önlemler kısıtlıdır. Bu nedenle ilk yardım nedir ve nasıl olmalıdır ilk yardım çantası içindekiler kısmını bu sporcular iyi incelemelidir. Kendi alanlarına ilişkin yaralanma ve barınma olanaklarına ilişkin önlem almalıdırlar.
Her spor kendi içinde bazı belirgin yaralanmalara neden olur. Bisiklet ile sıyrık ve kırıklar çok görülür. Eğer bu spor ile uğraşıyorsak ona göre önlem almalıyız. Loşa sürede kendimize müdahale edebilmeliyiz. Bu nedenle ilk yardım çantası içindekiler bizim için çok önemlidir.

Hızır acil için aranan İlk Yardım Nedir, 1-1-2 Nedir?

Akılda kalıcı olması ve acil anlarda unutmamak için bakanlık tarafından alınan kar ile artık 112 değilde 1-1-2 şeklinde kodlanmaktadır. Daha hızlı ve kalıcıdır. Bir-bir-iki.

İlk yardım nedir? Nasıl yapılmalıdır, hangi durumlarda nasıl bir ilk yardım nasıl yapılır, bunları daha net öğrenmeniz için profesyonel eğitim almanız gerekmektedir. Yanlış müdahale farklı sonuçlar doğurabilir. Bunun için örnek video için tıklayınız.

İlginizi Çekebilir

Yorum Yap