1. Anasayfa
 2. Yaşam

Güneş Lekeleri Nasıl Geçer ?


0

Güneş ışınlarının Cilt sağlığımızı önemli ölçüde etkilediği gerçeğini biliyoruz. Bu yayında sizlerle birlikte zararlı güneş ışınlarından korunma yöntemlerini ve güneş lekeleri nasıl geçer sorusunun cevabını inceleyeceğiz.

Güneş lekeleri nasıl geçer

Güneş İşınlarının Cildimiz Açısından Zararları

Güneş lekeleri nasıl geçer? Bu soruyu cevaplamanın en sağlıklı yolu; güneşin cildimizdeki lekeleri nasıl oluşturduğunu görmemizden geçer.

Güneşten gelen mor ötesi ve kızıl ötesi ışınlarının insan cildine ve göz sağlığına olumsuz etkileri bulunmaktadır.
Gezegenimize can veren güneş ışınlarının bazı zararları cilt kanserine kadar ciddi boyutlara ulaşabiliyor.

Bu yüzden güneşli havalarda, güneşin en etkili olduğu saatlerde güneş altında kalmamak gerekir. Eğer mecburen güneşin en etkin olduğu anlarda dışarıda bulunuyorsak ve gölgede de değilsek, bir takım önlemler almamız bizim için daha sağlıklı olacaktır.

Güneş lekelerine kesin çözüm

Güneş Lekeleri Nasıl Geçer

Gölgede Kalmak

Gölge ortamlarda bile yansımalar yoluyla güneş ışınlarının yansımalarından tam anlamıyla kaçamayabilir.
Güneş ışınları, suda bile 2 metreden fazla derinliğe kadar işleyebiliyor.

Gözlerimizi Güneşten Koruyalım

Göz sağlığımız oldukça büyük önem taşıyor. Bazı güneş ışınları, göz çevresine, tabakasına veya direkt gözlere zarar verebilir.
İyi bir güneş gözlüğü ve güneşlik şapkalar bu konuda hayat kurtarıcı olabilir. Ayrıca çıplak gözle güneşe bakmak oldukça tehlikeli ve zararlıdır.

Sadece Göz Çevresini Değil Tüm Vücudumuzu Korumalıyız

Kıyafet seçimimizi açık renkli, ince ve uzun kollu kıyafetlerden yana tercih etmeliyiz. Hatta mümkünse boyun ve boğazı koruyacak kıyafetleri de secebilirsiniz. 30 faktör ve üzeri etkiye sahip koruyucu güneş kremleri kullanmakta fazda var.

sağlıklı cilt için neler yapılmalı

Maruz Kalınmış Güneş Lekelerine Kesin Çözüm

Güneş lekerine kesin çözümler genellikle uzun soluklu ve korunmaya yönelik yöntemlerden oluşur. Genellikle kızarık, kararmış ve minik izlere, hatta kırışıklıklara yol açmış güneş lekelerine kesin çözüm ve kurtulmanızı sağlayan doğal çözümler de mevcut. En kesin çözüm ise cilt sağlığı uzmanınızın rehberliğindeki adımlardır.


Salatalık, yumurta, sirke gibi önerilerin yanı sıra zeytinyağı, yoğurt, limon gibi doğal ürünlerin karışımından elde edilecek kreminizi yüzünüze uygulayabilirsiniz.

Sigara ve alkol gibi vücuda doğrudan zararlı ürünleri tüketmemeye dikkat etmelisiniz. Yiyecek seçiminizi daha doğal ürünlerden yana tercih etmeli ve gün içinde bol bol su içmelisiniz.

Bu yayınımızda, sizlerle güneş lekeleri nasıl geçer sorusuna cevap ve çözüm arayışında bulunduk. Sağlıklı bir cildiniz olması dileğiyle. Yine bir sağlıklı vücut konulu ” Fazla kilolardan kurtulmanın kolay yolu” konu başlıklı, yayınımızı da inceleyebilirsiniz.

Fakat

Tüm bu uygulamalara geçmeden önce bir cilt sağlığı uzmanından destek almalısınız. Hassa ciltlerde alarjiye ve diğer yan olasılıklara karşı dikkatli olmalısınız.

Makaleyi Nasıl Buldunuz ?
 • 0
  harika
  Harika
 • 0
  g_zel
  Güzel
 • 0
  fena_de_il
  Fena Değil
 • 0
  berbat
  Berbat

Merhaba! Siz kiymetli Marcatime okurları için daha kaliteli içerikler üretmek adına buraya geldim. 😊 İçeriklerimi okumanız ve yorum yapmanız benim için çok değerli. 😇

Yazarın Profili

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir