Özgüven Nasıl Kazanılır ? 8 Taktikle Özgüven Eksikliği Nasıl Aşılır?


0

Özgüven nedir? İnsan yaşantısında özgüven nasıl kazanılır? Ya da bir tür oyunda ( sanat, eğitim, spor) koçsunuz ve yetenekli bireyler var ama özgüven eksikliği var. Peki böyle insanlara özgüven nasıl kazandırılır? Bu insanlar yeteneklerini sergileyecekleri özgüven nedir ? Onlara gerçek ve hiç bitmeyecek özgüven nasıl verilir. Şahsiyetlerini besleyecek özgüven nasil kazanilir?

özgüven nasıl kazanılır

Özgüven kişinin kendine duyduğu saygıdır. Kendini gördüğü aynadır. Bu yazımızda gelin özgüven ne demek ve özgüven nedir nasıl kazanılır hakkında bildiklerimizi size aktaralım.

Özgüven nasil kazanilir? En kolay anlatımla yapacağınız şeye odaklanıp harekete geçerek. Kıyıda oturarak ya da kitap okuyarak yüzme öğrenemezsiniz. Hazırlığınızı yapıp suya girmenin gereklerini yerine getirmeniz gerekiyor. Yani önce bu durumun sizin içinizde istek uyandırması gerekiyor. Özgüven eksikliği ile başa çıkmak için özgüven nasıl kazanılır yazımız size rehber özelliği gösterecektir. Hedefinize yönelik harekete geçmek size kalmıştır.

Özgüven nedir? Özgüven kişinin kendi hakkında öznel değerlendirmede bulunmasıdır. Özgüven kendi kişiliği ve potansiyeli için yarattığı duygu ve inanç biçimidir.

O yüzden özgüven nasıl kazanılır? Ya da özgüven nasıl kazandırılır diye düşünecek olursak kişinin kendini ve kendi duygularını olumlu olumsuz tüm benliğini kişiliğini yönetmesidir. Özgüven eksikliği kişinin kendine olan bazen öğrenilmiş çaresizlik ve mecburen inanç haline dönüşmüş olumlu ve olumsuz durumlar toplamıdır.

Özgüven Nasıl Kazanılır? Özgüven Eksikliği Nasıl Aşılılır? Giderilir?

Özgüven eksikliği nasıl aşılır? Bu yazımıza özgüven nedir diye başladık, özgüven nasıl kazanılır ve kazandırılır bilgisini edindik. Şimdi eksikliği nedir özgüven eksikliği için ne yapılmalı bunları inceleyeceğiz.

Özgüven geliştirilebilir mi? Özgüven eksikliği nasıl giderilir? Özgüven nasıl elde edilir? Özgüven eksikliği nasıl aşılır? Şimdi yazımızın bu aşamasında bunları inceleyeceğiz.

Özgüven eksikliği nasıl aşılır sorusuna cevap vermek için özgüven eksikliğine neden olan sorunlara değinelim.

Özgüven Eksikliğine Neden Olan Etmenler

1.Çevresel tutumlar ve sözler
2.Kişisel inançlar
3.Öğrenilmiş çaresizlik
4.Pasif olma
5.Kendinden şüphe duyma
6.Boyun eğme ya da eğmek zorunda kalma
7.Aşağılık duygusu
8.Güven duymama
9.Hedefin zorluğu
10.Amaca uygun olmayan çalışma
11.Ailenin tutumları
12.Saygı be sevgi görmeme
13.Kabul edilmeme

özgüven eksikliğinin nedenleri

11.Maddeye şöyle bakmak gerekirse ailenin tutumları insanın gelişimi ve değişimi için birincil etkendir. Aile bireye güven duymazsa bireyin özgüveni zayıflar.

Şöyle söyleyeyim siz uzmanı olmayan bir işin ustasından destek alır mısınız? Yani telefon bozulunca tesisatçı çağırıyor musunuz?
Ya da önemli bir beyin ameliyatı için hemşireye ameliyat yaptırır mısınız? Özgüven eksikliği nasıl aşılır bunu da uzmanından destek alarak yapın.

Özgüven tüm kişiliğinin farkında olmaktır.

Özgüven eksikliği nedir, sizin tüm cesaretinizi, yapma bilginizi, başarma duygunuzu yenen ve korkular imparatorluğu kuran duygu dünyanızdır. Bu durumu ifade etmek için bir esnaf olduğunuzu varsayalım. Ürün satmak ve kazanmanız için tüm ortam müsait fakat hala içinizde size olumsuz duygular varsa. Muhtemelen önce kendiniz inanacak sonra da yavaş yavaş batacaksınız.

Bunda etkili olan ilk sebep özgüven eksikliği ile önünüzdeki duvarı aşamamak.

Yine başarısız olmanıza neden olan dışsal etkenleri “olmaz, bu iş tutmaz, bak demedim mi olmuyor” duygu dünyanıza koyup o olumsuzlukları gerçekleştirmek.

Özgüven nedir? Özgüven sizin potansiyel durumunuzdur. Her işte her durumda kendinizi mükemmel hissedemezsiniz. Her şeyi çok iyi yapamazsınız. Sorun tam olarak burada başlıyor işte.

Herkes her işi mükemmel yapamaz.

Her insan özeldir.

Bir balıktan ağaca tırmanmasını istemek aptallıktır.

 

Einstein
özgüven kazanmak

Başarılı Olmak İçin Özgüven Nasıl Kazanılır?

Bir işi yapma becerisi herkes için aynı mısır? Yani herkes yüzmeyi öğrenebilir mi? Herkes flüt çalabilir mi? Herkes güzel konuşabilir mi? Tabi ki hayır işte Özgüven nasıl kazanılır ya da özgüven nasıl kazandırılır? Sorularının cevabını burada bulabilirsiniz.

Yeteneğinizin olmadığı bir yerde potansiyel göstermezsiniz. Ancak eğitim ile yapabilir hale gelirsiniz. Bu neden ile özgüven eksikliği yaşıyorsanız ve özgüven nasıl kazanılır ya da kendinize Özgüven nasıl kazandırılır diye merak ediyorsanız. Önce kendinizi tanıyın. Sonra harekete geçin. Yapacağınız veya istediğiniz şey gerçekten gerekli ise özgüven yükseltmek için harekete geçin.

Şimdi özgüven eksikliği ile başa çıkmak için ne yapmak gerekiyor birlikte bakalım. Özgüven nedir? Özgüven nasil kazanilir? Sorularla cevap aramaya devam edelim.
Şimdi istediğiniz alanda istediğiniz özgüvene sahip olsaydınız ne yapardınız?

1.Nasıl farklı davranırdınız?
2.Nasıl farklı yürürdünüz?
3.Nasıl farklı konuşurdunuz?
4.Nasıl farklı çalışırdınız?
5.Kime yani sizin dışınızdaki insanlara nasıl farklı davranırdınız?
6.Kendinize nasıl farklı davranırdınız?
7.Neyi yapmayı terk ederdiniz?
8.Arayışınız sizi nasıl farklı kılardı?

İşte bu soruların temelinde sizin saklı arayışınız gizlidir. Kendinize karşı samimi olup bu soruları cevaplayın. Özgüven nasıl kazanılır işte bu sorulara vereceğiniz cevaplarda saklı.

Bu durum için kendinize güvenin. Yapabilecekleriniz bir hedef hedef ise bir amaçlar silsilesidir.

Yani şöyle ki eğer geleceğiniz için okuyorsanız okumak sizin için bir araç ( para, mesleki yeterlilik, ün)’tır. Amaç ise verdiğiniz karar içindeki araçlarla bağlantılıdır. Okumak amacıyla değilde öğrenmek öğretmek para kazanmak için çalışırken hedefinize yol alırsınız. Anacınızı kendinize güven ile çıktığınız yolda elde ettiğiniz özgüven olacaktır.

Özgüven eksikliği bir çok insanın engeller ile karşılaşıp boğulduğu yerdir. Hayata dair tecrübesiz, iş ve işlemlere karşı acemiyiz. Bu durum potansiyel gücümüzün farkına varmadan sönümlenmesine neden oluyor. Yola çıkmadan özgüven yoksunluğu ile başarabileceğimiz şeyleri dahi beceremiyoruz. Orası boğulduğumuz denizdir.

İşte özgüven eksikliği ile meydana gelen; var olan bilgi beceri ve tecrübeli ile ortaya çıkacak olan potansiyeli yansıtamamaktır. Bu da tüm benliğin-kişiliğin yıpranması ve kendini gerçekleştiren kehanete dönüşmesine neden olmaktadır.

Özgüven eksikliği nasıl aşılır sorusuna cevap verdik peki özgüven nasıl kazanılır ya da özgüven nasıl kazandırılır?

Özgüven Eksikliği Nasıl Aşılır

özgüven nedir

1.Kendinize güvenin
2.Size olumsuz yorum yapan insanlardan uzak durun.
3.Güzel giyinin
4.Az yiyin ama kaliteli yiyin
5.Mutlak doğru mutlak kazanç-başarı yoktur.
6.Kendinizi bilin.
7.Sınırlarınız sizin iradenizde olsun.
8.Olumsuz tutumlardan uzak durun.
9.Gülümseyin.
10.Yaptığınız ve yapacağınız Ne olursa olsun kendinize güvenin.
11.İç telkininiz yapabilirim olsun. Sakın yapamama telkini yapmayın. Yani içsel duygunuz ve düşünceniz pozitif olsun.

12.Siz hiç aç kalmış bir aslanın avını yakalamadan durduğunu ya da yakalamamak için beklediğini (taktik değilse) gördünüz mü? Avlanmayan ya da avlanamayan Aslan ölüme hazırdır. Özgüven eksikliği olsa dahi başarılı bir hamle taktik ve beceri ile özgüven nasil kazanilir gösterir.
13.Olumlu yanlarınızı keşfedin. Onların üzerine gidin. Onları ön planda tutun.
14.Hobileriniz varsa dozunu artırın. Yoksa yeni farklı hobiler edinin.
15.Hayır -olmaz-yapamam demeyi öğrenin.
16.İstekli olun.
17.Küçük zaferler için küçük hedefler koymaya çalışın.
18.Spor-yürüyüş-egzersiz yapın.

Peki bu özgüven eksikliği nelere sebep olur?
En temel sorun yapamayacağım inancını pekiştirmesidir. Bundan dolayı sosyal ortamdan uzaklaşmaya neden olur.

Özgüven ne demektir? Öz ve güven kelimelerinin birleşiminden oluşur. Öz-kendi-ben ile güven-güç-inanç-potansiyel kavramlarının birleşimidir.

Özgüven çalışarak çabalayarak beceri ve yaşamsal bir teknik haline getirilmelidir.

Peki özgüven nasıl kazandırılır az çok öğrendik, özgüven eksikliği nasıl aşılır öğrendik, özgüven nedir öğrendik, özgüven nasıl kazanılır öğrendik.

Şimdi özgüven eksikliği nasıl olur ya da sizi hayattan soğutan sorunların temelleri neler bakalım.

1.Ulaşılması zor beklentiler
2.Kesin kişisel yargılar
3.Korkuya kapılmak
4.Tecrübe eksikliği
5.Beceri eksikliği

İşte bu maddelere tabi insanlar olarak sürekli açık veriyoruz. Önce kendimize olan inanç ve saygı zayıflıyor. Taa çocukken aile ve çevre ile başlayan zorlu bir süreç. Sıyrılmak ve başarmak için çok çalışmak beceri ve tecrübe kazanmak gerekiyor.

Bu yazımızda özgüven nedir özgüven nasil kazanilir ve özgüven eksikliği nasıl aşılır gibi sorulara cevap verdik. Konuyla alakalı video için tıklayınız.

İlginizi Çekebilir

Yorum Yap