1. Anasayfa
 2. Kültür Sanat

Her Bir Alanda Yol Gösteren Kitap Önerisi


2
bir alanda yol gösteren kitap önerisi

Kitap önerilerine açık olmak, farklı türdeki kitaplarla da tanışmak, doğru kitabı bulmaktaki en önemli yollardan biridir. Bir alanda yol gösteren kitap, doğruyu gösteren kitap mutlaka bulunmalı ve okunmalıdır. Hiç düşündünüz mü? Ya kitaplar hiç olmasaydı, hiç kitap okumasaydık. bununla ilgili de bir kitap öneriyim; Emin Özdemir’den “O Iyi Kitaplar Olmasaydı.”

Bir Alanda Yol Gösteren Kitap ve Okumanın Faydaları

Her seyden önce, vicdanen vaktinizi boşa harcamadınız için rahat olacaksınız. Kitap okumanın faydaları elbette saymakla, yazmakla bitmek tükenmek bilmez. Fakat, başlıca kitap okumanın önemini ve faydalarını vurgulamak gerekirse; Sizi stresten arındırır.

Daha az sürede daha fazla bilgiye erişim sağlayabilirsiniz. Hem de sosyal medyadaki gibi geçici olarak değil, bilgileriniz kalıcı olacaktır. Bir alanda yol gösteren kitaplar, yolunuzu bulmayı da kolaylaştıracak.
Hafızanız güçlenecek ve yenilenecek. Kelime dağarcığınızda da gelişim olduğunu hissedebileceksiniz.
Kendinizi daha iyi ifade edebileceksiniz. Bu nedenle çevrenizdeki diğer bireylerle, daha sağlıklı iletişimler kurabileceksini.

Pratik düşünebilecek ve etkili çözünler oluşturabileceksiniz. Kitaplarda geçen hayatları da tecrübe edebilecek ve kendi hayatınıza da daha deneyimli devam edebileceksiniz. Kısacası kitap okumak ilaçtır. Bu yayınımızda da sizlere bazı kitap tavsiyelerimiz olacak. Özellikle de bir alanda yol gösteren kitaplar, doğru yolu gösteren kitaplar olacak.

kitap okumanın faydaları

Savaş, Cephe ve Kurtuluş Her Bir Alanda Yol Gösteren Kitap: Atatürk’ün katıldığı savaşlar – Cevat Şenol

Bu kitap Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün hayatından, Trablusgarp çephesinden, Balkan şavaşına, 1. Dünya savaşından Çanakkale’ ye, Milli mücadelenin ruhundan zorluklarından, engellemelerinden ve kurtuluşumuzun nasıl kazanıldığından bahsedilen harika bir eser.

Postacının hikayesi – Çişta Yasrebi

Aşk temalı olsa da, duygusal bir alanda yol gösteren kitap, ender bir eserdir. Sürükleyici ve keyif vericidir.
Vıcık, vıcık aşk konuları bir çok okur gibi ben de sevmiyorum. Fakat bu kitaptaki aşk konusu okadar derin ve aşırı duygusal değil. İranlı bir genç kız olan Çişta’nın evine kargo getiren postacıya aşık olması sonucu başlayan olaylar devamında Çişta’nın kendi kendine sürekli kargo yollaması ve postacının evine kargo getirmesini sağlamasıyla devam ediyor.

Merak etmeyin kitabın tamamı bu şekilde ilerlemiyor, bu sadece bir başlangıç. Ayrıca arada İran kültürüne de değinen ve İranda asker, İran-Irak savaşı konusunda da hikayede yer bulan ayrıntılar mevcut.

kitap önerisi

İntibah – Namık Kemal

Namık Kemal eserleri kuşkusuz hepimizin dikkatini fazlasıyla çekiyor. Namık Kemal, İntibah adlı eserinde ise hayatta, hatalı yollar seçmenin, ders çıkaramamanın, hatalı kişilere güvenmenin, acısının büyük olduğunu anlatıyor. Teması aşk olan bu eserin en iyi vurgusu ise ” son pişmanlık fayda etmez.”

Ali Bey adlı gencin başından geçenleri okuyacağınız bu eserde, Ali Bey’in sürekli aldatılmasına, türlü eziyetler çekmesine sebep olan Mahpeyker isimli kadının, Ali beyi defalarca nasıl kandırdığını ve Ali Bey’den neler götürdüğüne şok olacaksınız. Kendisini seven Dilaşup Hanım’ı hiçe sayarak Mahpeyker’e kanan Ali Bey hatalarının bedelini fazlasıyla ödüyor.

Bye bye Türkçe – Oktay Sinanoğlu

Dilimizin malesef ne kadar hatalı kullanıldığını, yabancı kelimerin dilimizde yer edinmesi ve bu nedenlerle dilimizin güncel durumda, olumsuz yönde etkilendiğini en iyi şekilde anlatan bu kitabı da ısrarla tavsiye ederim.
Dilimiz çok önemli! Bir milleti yıkmak için önce dilini yıkmak gerekir. Ne milletimizin, ne de dilimizin değil yıkılmasına, zarar görmesine bile izin veremeyiz.

kitaplar

Araba sevdası – Recaizade Mahmut Ekrem

1898 yılında yayımlanan bu roman ilk realist roman olma özelliği taşımaktadir. Online yapılan bir ankette okurların %80’i bu kitabı beğendiklerini ifade etti.

Konu bakımından; Bihruz Bey adlı, zengin ve paşa oğlu bir gencin sıra dışı yaşantışı, arabasına olan ilgisi ve şık giyinmeyi tercih edişi öne çıkmakta. Türkçe’den hoşlanmayan Bihruz Bey’in Türkçe karşıtı da olduğu diğer özelliklerinden biri. Çalışmayı pek sevmemesi ve çalışmakta olduğu yere düzensiz uğraması, sonucunda da servetinin bitişi gibi sorunları bulunan Bihruz Bey’in yanıldığı bir aşk hikayesini anlatmakta.

Bu yayında sizlere önemli bir alanda yol gösteren kitaplar önerdim. Kitap önerilerimin devamı gelecek. Ayrıca sizlere bir başka yayınımız olan; Rüya nedir? Rüya gerçek midir? konu başlıklı yayını da öneririm. Yeni bir yayında, yeniden görüşmek üzere. İyi okumalar.

Makaleyi Nasıl Buldunuz ?
 • 1
  harika
  Harika
 • 0
  g_zel
  Güzel
 • 0
  fena_de_il
  Fena Değil
 • 0
  berbat
  Berbat

Merhaba! Siz kiymetli Marcatime okurları için daha kaliteli içerikler üretmek adına buraya geldim. 😊 İçeriklerimi okumanız ve yorum yapmanız benim için çok değerli. 😇

Yazarın Profili

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (2)

 1. Avatar

  Teşekkürler

 2. Avatar

  guzel tavsiye.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir