1. Anasayfa
 2. Seyahat & Destinasyon

Çanakkale Gezilecek Yerler


0

Çanakkale gezilecek yerler listesi yapmaya başlayalım. Kaleminizi kağıdınızı alın. Çanakkale doğa ve tarihi gezi haritası ile rotamızı yapalım. Çanakkale’ye kuzeyden yani Edirne Keşan üzerinden gelecekler için olacak şekilde rota yapalım. İsim isim ilçe ilçe yazalım.

Çanakkale geçiş güzergahı olması ve Ege kıyısı nedeniyle doğal ot çeşitleri yemek menülerinde yer alır. Peki denizi olan Çanakkale’de ne yenir? Aklımıza ilk gelen blık değil mi? Evet balık çeşitliliği ile zengin bir sofra. Aynı zamanda zeytin ve zeytin yağı ile de meşhurdur.

Çanakkale nesi meşhur? Savaşı meşhur diyenler çoktur. Tarihe mal olmuş bir çok kritik savaşa ev sahipliği yapmıştır. Truva Savaşı ve Çanakkale Savaşı (I. Dünya Savaşı’nda önemli bir savunma cephesidir.) Gerçek anlamda Çanakkale ne ile meşhur? Yani Çanakkale’de ne yenir? Bence 1. Sardalya 2. Peynir Helvası olmalıdır. Müthiş lezzetlerdir.


Rotamızı Kuzey Ege ve Batı Marmara olan bu iki yakalı kentimize çevirelim. İstanbul gibi Anadolu ve Avrupa yakasında da toprağı vardır. Çanakkale’de gezilecek yerler nelerdir? Ardından hediyelik ve süslük olarak Çanakkale’de ne alınır? Gibi merak ettiğiniz sorulara sırayla cevap verelim.

Çanakkale gezilecek yerler

Çanakkale’ye, havanın soğuduğu zamanlar özellikle rüzgârlı kış günlerinde gitmeyin. Aynı şekilde çok sıcak yaz mevsimde belirli saatler içinde sıcaklık sizi aşırı bunaltır. Sıcak yaz günlerinde hem nem hem aşırı sıcak sizi bunaltır. Soğuk havalar yani kış mevsiminde de denizsellik nedeniyle soğuğu çok etkili hissedersiniz.

Çanakkale gezilecek yerler harita planlaması ile yapacağınız bu gezi çalışmasında size hem doğa hem de tarihi muhteşemlikler sunacaktır.

Çanakkale denince aklımıza ilk gelen tabiki I.Dünya Savaşı’dır. Demire karşı bedenin savaş gücü gelir. Çanakkale cephesine-savaşına değinmeden Çanakkale gezisi için rota işine başlayalım.

Çanakkale Gezilecek Yerler Detaylı Liste

Çanakkale gezi rehberinizde bulunması gereken rotaları sizin için işleyelim. Eğer kuzey yönünden gidiyorsanız yani İstanbul-Tekirdağ-Gelibolu yoluyla gelmeniz gerekecek. Arabalı Feribot Eceabat yada Gelibolu’dan Çanakkale Boğazını karşıya geçeceksiniz. Başlangıç yeri şehitlikler,anıtlar, savaşla ilgili bütün mekanlar hemen hemen Gelibolu yarımadasındadır. Savaş tarihi açısından zengin ve Çanakkale’nin simgesi olan bu mekan gezinizin ana rotası olsun.

1.Gelibolu Yarımadası
Bu bölge Çanakkale gezilecek yerler tarih içindeki işlevsel kimliği fazladır. Çünkü boğaz nedeniyle hem geçiş hem de eski medeniyetlere ve savaşlara ev sahipliği yapmıştır. Çanakkale gezisi listemizin tarihi ve kültürel anlamda en çok bilinen yerlerden biridir. Çanakkale şehitleri abidesi, savaş cepheleri, Eceabat ve Gelibolu merkez Boğaz manzarası ile muhteşem bir yer. Şehitliği ince ayrıntısı ile gezmek için en az 5-6 saat ayırmalısınız.

Çanakkale gezilecek yerler

Gelibolu yarımadası, genel olarak Çanakkale’de gezilecek yerler içinde en yoğun yerdir. Tabelalarında bir çok savaşa ait mekan var. En bilindiklerini sizin için listeleyelim.

57.Alay Şehirliği
Çönkbayırı
Atatürk Anıtı
Seyit Onbaşı Anıtı
Kilitbahir Anıtı
Çanakkale Şehitleri Anıtı
Anzak Koyu
Siperler

Eceabat ya da Gelibolu üzerinden arabalı feribot ile Çanakkale merkeze geçebilirsiniz. Bu boğazdan başka geçiş yolu yoktur. Çanakkale köprüsü çalışmaları devam ediyor.

2.Truva Atı
Tarihi bir olayı simgeleyen tahta at, Truvalıların hikayesinin bir güncel anıtıdır. Hikayesi için araştırma yapabilirsiniz. Hollewood tarafından çekilmiş filmi var. Aynı zamanda farklı sitelerde detaylı anlatımları mevcut. Kısa bir cümle ile anlatalım. İçeriye giremiyorsanız Truva atı ile sızın. Çanakkale gezilecek yerler listenizdeki kültürel semboldür. Çanakkle merkezde yer alır. İkinci yerden Çanakkale gezisi için anlatmaya devam edelim.

Çanakkale gezilecek yerler truva atı

3.Aynalı Çarşı
Çanakkale türküsüne konu olmuş bir çarşıdır. Eski mimariye sahip çarşı Çanakkale’nin simgelerindendir. Çanakkale gezilecek yerler içinde hediyelik eşya alabileceğiniz tarihi bir çarşıdır. Listenizdeki merkezi güzel yerlerden.

4.Kaz Dağları
Türkiye sınırları içerisinde doğal tabiat parkı olarak güzel ormanlık alanları ile muhteşem bir yer. Bir çok triking alanı mevcut. Doğa harikası oksijen deposudur. Yeşile ve oksijene doyacaksınız. Balıkesir ile paylaştığı Kaz Dağları silsilesi popülerliğini güzelliğini koruyor. Kaz dağları, “Çanakkale’nin nesi meşhur?” diyenlere bir şöhretli mekan. Çanakkale’de gezilecek yerler için doğal muhteşemliği gezmek için zaman ayırın. Bölge insanının önerisine uyun. Gideceğiniz güzergahta sorarak mutlaka gezin.

5.Kaplıcalar
Çanakkale gezilecek yerler içinde kaplıca yine şöhretli alanlardandır. Peki kaplıca için Çanakkale ilçeleri hangileridir? Şimdi Çanakkale nesi meşhur sorusuna bir cevap daha verelim. Özellikle belediyeler ve şirketlerin otel ve havuz yatırımı mevcut. Çanakkale haritanıza ekleyeceğiniz yerler içinde kaplıcalar mutlaka olmalıdır. Mevsimsel olarak bir farkın olmadığı yerler içindedir. Kaz dağlarını Balıkesir ile paylaşması nedeniyle bir hayli kaplıca alanı mevcut. Kaplıca suyu için Çan ve Biga ilçeleri gibi yerlere gitmeniz gerekiyor. Cilt sağlığınız için tercih nedeniniz olmalıdır.

Çanakkale gezilecek yerler şehitler anıtı

6.Kordon ve Deniz Müzesi
Çanakkale gezilecek yerler listenizdeki diğer yerler içinde sahil boyunda kordon manzarasıdır. Boğaz havası ve doğası ile görsel bir harikadır.
Deniz müzesi de tarih ve denizcilik üzerine merakı olanların öncelik listesinde yer almalıdır. Deniz mayınları ve savaş teknolojisi için Çanakkale gezisi için önemli duraklardan biridir.

7.Gökçeada ve Bozcaada
Çanakkale milli parkını gezdikten sonra isterseniz muhteşem doğası için arabalı vapur ile bu adalara geçebilirsiniz. Çanakkale gezilecek yerler listenizdeki bu adalarda çok bakir alanlar mevcut. Eğer kamp çadırı kurmayı istiyorsanız. Çok uygun yerler var. Ama ilkel şartlarda. Fakat soğuk akıntı nedeniyle Çanakkale gibi adalarında da su sıcaklığı düşüktür.

Çanakkale gezilecek yerler kaz dağları

8.Troia Antik Kenti
Çanakkale içerisinde sizi binlerce yıl öncesine götürecek antik bir kent. Kuzey Ege antik kentler bölgesidir. Yerin üstündeki bilinenin dışında gömülü halde yüzlerce antik kentin olduğu tahmin edilmektedir. Çanakkale gezilecek yerler tarihi kalıntı ve doğa ile iç içe bir antik kenttir. Tarihi stratejik önemi ile Çanakkale medeniyetlerin ticari ve askeri nedenlerle önemlidir.

9.Seramik Müzesi
Çanakkale gezisi içeresinde el sanatları ile ilgilenen sanatçı ve amatör herkesin gezmesinin büyük faydası dokunacağı müthiş bir yer. Seramik sanatı mermer işlemeciliğinin binlerce yıllık serüvenini çok rahat şekilde görebilirsiniz. Çanakkale gezilecek yerler haritası rotanıza mutlaka ekleyin.

10.Çimenlik Kalesi

Bölgesel olarak geçiş noktası olduğu için dış tehditlere karşı bir çok savunma alanı yapılmıştır. Gezmeniz için askerlik ya da savaşla ilgilenen biri olmanıza gerek yok. Manzarası ve mimarisi harika.

11.Plajlar
Suları biraz soğuk olsa da plajları özellikle adalarda gayet güzeldir.
Dardanos plajı, Kilitbahir plajı, Ayazma plajı, Gelibolu plajı Çanakkale ne ile meşhur deniz anlamında sorusunun deniz plaj cevabıdır. Dediğimiz gibi özellikle Gökçeada ve Bozcaada da çok fazla koy var. Tarihi ve kültürel deniz turizmi amacıyla gezilebilir.

12. Assos Antik Kenti: Müthiş doğasıyla bir tür büyülü köy. Yüksek bir tepeye kurulu yer ayvacık ilçesinden sapılarak ulaşılıyor. Yolu çok güzel ve gezilip görülecek güzel yerlerden.

13.Arkeoloji Müzesi
Çanakkale’nin geçmişten günümüze uzanan müthiş antik tarihi ve güzelliğinden parçaları göreceğiniz bir yer. Eski yerleşim yerlerinde keşfedilen eserle sanatsal ve tarihi yolculuğa çıkacaksınız. Çanakkale gezilecek yerler listemizi bitirdik.

Şimdi sizlere Çanakkale’de ne yenir? Çanakkale ne ile meşhur? Bu sorulara cevap arayalım.

Çanakkale’de Gezilecek Yerler İçinde Yeme İçme Çanakkale Ne İle Meşhur?

1.Sardalya
Aklınıza balık ile alakalı şeyler gelmiş olabilir. Evet Çanakkale’de ne yenir derseniz size önce mevsiminde sardalya tavsiye ederim. Özel olarak yapan yerler var. Tuzlu Sardalya’yı hiç böyle güzel yememiş olacaksınız. Asma yaprağında sardalya çok özel bir ege yöresi pişirme yöntemidir.

çanakkale ne ile meşhur

2.Konserve Balık
Türkiye sınırları içinde Çanakkale ne ile meşhur? Çanakkale denince aklımıza gelen önemli yiyecek balık. Özellikle balık konservesidir. Balık konserve markaları ve fabrikaları bu bölgede yoğundur. Çanakkale gezilecek yerler sizin için bu fabrikalar da rota olabilir. Hem yemek için hem görmek için ideal olabilir.

3.İskorpit Çorbası
Balık çorbası yemediyseniz, yemeniz için en uygun yer. Çanakkale nesi meşhur işte en şöhretli alanlarından. Çanakkale’de balık çorbası ve balık çorbası çeşitlerini içmeniz için çok bahane var.

4.Çanakkale Domatesi

Çanakkale domatesi ki tadı damağınızdadır. Çanakkale’de içilecek en iyi çorbadır. o pembe domatesler bizim soframızda çok güzel menemen olur.

5.Tumbi 6.Melki Yemeği
7.Börülce Köftesi
8.Ovmaç Çorbası
9.Bal Kabağı Yemekleri
10.Yumurtalı Tiken

11.Efi Badem Kurabiyesi

12.Zeytin ve zeytinyağı

13.Ezine Peyniri

14.Peynir Helvası

15.Saroz Böreği

16.Gelibolu Böreği

17. Akıtma ve Piruhi

18.Ahlat Turşusu

19. Hıdırellez Pilavı

Çanakkale gezilecek yerler

Çanakkale’de alınacak şeyler;

Çanakkale Şehitliği anıtı ve çeşitli tarihi buzdolabı süsleri

Tahta kaşık

Örme ahşap sepet

Bıçak

Deve Süsü

Çanakkale seramik işçiliği sanat ürünleri: İbrik, tabak ve çeşitleri

Çanakkale gezilecek yerler ve Çanakkale’de yenilecek şeyler listemizin sonuna geldik. Amacımız hem Çanakkale’yi size tanıtmak hem de gezerken yemek yiyeceğiniz tercihleri sunmaktı. Umarım faydalı olmuştur. Güzel vakit geçirmeniz dileğiyle. Çanakkale’de ne yenir? Çanakkale gezisi için öneriler nelerdir? Çanakkale nesi meşhur ? Çanakkale ne ile meşhur? Çanakkale’de gezilecek yerler? Çanakkale gezi ve Çanakkale gezilecek yerler tarihi listesi ile tamamladık. Görsel olarak merak ettikleriniz için videoya tıklayınız.

Makaleyi Nasıl Buldunuz ?
 • 1
  harika
  Harika
 • 0
  g_zel
  Güzel
 • 0
  fena_de_il
  Fena Değil
 • 0
  berbat
  Berbat

Merhaba! Siz kiymetli Marcatime okurları için daha kaliteli içerikler üretmek adına buraya geldim. 😊 İçeriklerimi okumanız ve yorum yapmanız benim için çok değerli. 😇

Yazarın Profili

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir