1. Anasayfa
 2. Seyahat & Destinasyon

Almanya’da Yaşam ve Koşullar


0

Hos geldiniz, bu yayının konusu Almanya’da yaşam. Fakat Almanya’daki maaşlar ile Türkiye’deki maasların kıyaslanması değil, orada daha uygun fiyata araba, telefon satın alinabiliyor olması değil, Almanya’daki x kadar maaş ile x kadar ürün alabiliniyormuş da değil, bunların hiç birisi değil. Bizim Konumuz Bundesliga, Bayern München, Mercedes, BMW, Alman mutfağı, şehirleri, tarihi, turistik merkezlerleri, Gelenekleri, ve disiplin anlayışları, yani Almanya ‘da yaşamak bizim asıl konumuz.

Almanya'da yaşam koşulları

Almamya’da Yaşam Ve Almanya Hakknda Veriler

Her şeyden önce Almanya’da yaşam için Almanya Hakkında bilginiz olması gerekmektedir. Çok fazla karmaşık detaya girmeden sizlere Almanya Hakkında işinizi kolaylaştıracağını düşündüğüm bazı bilgiler sunmak istiyorum. Danimarka, Hollanda, Çek Cumhuriyeti, Fransa gibi ülkerin çevresinde yer alan Almanya, bir Orta Avrupa ülkesidir.

Amerika’dan sonra en çok göç alan 2. ülke olması ise göç veren ve beyin göçü krizi yaşan ülkelerden ne kadar farklı bir ülke olduğunu ve neyi doğru yaptığını ortaya koymaktadır.
2019 verilerine göre 83 milyon civarı nüfusuyla Avrupa Birliği’ nin en çok nüfusa sahip ülkesidir.

Almanya’nın önde gelen ve kalabalık şehirleri ise şöyle sıralanabilir; 3 Milyonu aşkın nüfusa sahip Berlin, en kalabalık şehirlerin başında gelir. Diğer kalabalık bir şehir ise 2 Milyon nüfusa yaklaşan Hamburg. Hamburg’u 1.500 milyon yakını nüfusu ile Münih takip etmekte. 1 Milyon üzeri nüfusa sahip son sehir ise Köln. Frankfurt, Stutgart, Düsseldorf, Dortmund gibi şehirler de yine Almanya’ nın kalabalık nüfuslu diğer şehirleridir.

Almanya Nüfusu

Üllenin Gezilece Yerleri

Almanya, endüstri 4.0 konusunda öncü sayılan 3 ülkeden biridir.
Eğitim, teknoloji, sanayi, endüstri, enerji gibi alanlarda üst düzey çalışmaları bulunan Almanya, gelişen AR-GE yapısı sayesinde bilgi ötesi çağın da önde gelen ülkelerinden biri olmaktadır.
Fakat çağ üzerine çağ atlamasına ve yeni çağa yön vermesine karşılık geleneksel yapısı ve mimarisi hala orjinalliğini koruyabilmektedir. Işte bunlardan birisi de Ortaçağ Kenti olarak öne çıkmakta.

Ortaçağ Kenti Quedlinburg

Bu şehir, Sachen-Anhalt eyelatinin bir üyesi olmakla birlikte 1500 yıllarına ait döneminden kalma yapıları, ahşap evleri tarihi nimarisi ile adını Ortaçağ Kenti olarak almakta. Buranın doğal dokusu, mimari havası ve tarihi yapıları gösteriyor ki; Almanya, tarihini en iyi sekilde korumakta ve gelecek nesillere aktarmayı hedeflemekte.

Almanya'da gezilecek yerler:Quedlinburg

Eğlencenin Başkenti Münih

Münih, eğlenceli insanlarla ve onların neşeli aktiviteleriyle dolu sosyallik oranı yüksek bir şehirdir. Emin olun burada canınız hiç sıkılmayacak. Dağlık manzaraları, bira salonları alışveriş kültürü, tarihi, doğası, kısacası yaşam Münihte bir başka güzel demek yanlış olmaz.

Dünyanın en yaşanılır yerleri arasında da bulunan Münih, Almanya’nın 3. en büyük şehri ve Bayern eyaletinin de başkenti olmaktadır.
Almanyanın üretim gücünün yoğun kısmı yine buradadır. Siemens ve BMW gibi markalar burada yer alır.
Hatta buraya yolunuz düşerse mutlaka BMW müzesine uğramalısınız.

Almanya Münih

Almanya’da Yaşam Brandenburg Kapısı Ile Hayat Buluyor

Brandenburg Kapısı, turistlerin merak ve ilgiyle ziyaret ettiği alanlardan biridir. Fotoğraf çekimi konusunda ilgisi olanların peşine düştüğü bu nokta araç trafiğinden bağımsız, yürüş ve bisiklet yolu gibi alanları oluşturmakta. Çeşitli gösteri ve oyunlara da ev sahipliği yapmaktadır.

Brandenburg Kapısı

Müzeleler Adası

Berlin’de Spree Nehri üzerine konuşlanmış adada yer alan ve hem tarihi hem de kültürel açıdan önem bir miras sayılan müzeler mimari açıdan oldukça önem taşıyor.
Büyük yaratıcık ortaya koyan müzeler 1930 yılının başlarında yapılmaya başlanmış, ve sayıları 5’e kadar ulaşmıştır.
Ayrıca aynı adada Modern Sanat ve Alman tarihi müzeleri olarak 2 farklı müze daha bulunmaktadır.

Almanya, yapısı itibari ile markalaşmaya önem vermiş ve her şehri, gelişmiş kasabaları, öne çıkan tüm alanlarını uluslararası arenada en iyi şekilde temsil etmiştir. Almanya gibi bir ülkede gezilecek sayısız nokta bulunmakta. Dilerseniz Almanya’da yaşam konumuza Almanya ekonomisi ile devam edelim.

Almanya Berlin Müzeler Adası

Ekonomi Açısından Almanya’da Yaşamak

Almanya’da yaşamak için, Almanya’daki ekonomiyi, şartları iyi bilmek gerekir. Almanya, ekonomisi en iyi 5 ülke arasında yer almaktadır.
Almanya’nın ekonomisini bu kadar güçlü kılan unsurlar ise; üst düzey istihdam, ihracat başarıları, gelişerek artan endüstri payı, orta ve üst düzey işletmeler şeklinde sıralanabilir.
Tüm etkenlerin kökü ise yine üretime dayanmaktadır. Doğru üretim, doğru kazanç ve yatırım demektir.

Konuyu biraz daha kişiselleştirilmiş açılarla inceleyelim. Euro para biriminin geçerli olduğu Almanya’da asgari ücret 1.557.00 Euro’ dur. Işsizlik ise %5 civarıdır. Yani toplumun neredeyse tümü işgücü sağlamakta. Ithalat ve ihracat verileri ise dengede, hatta ihracat bir basamak önde. Ülke gelirleri ve giderleri ise; gelirlerin bir basamak daha fazla olmasına karşın dengeli durmakta.

Almanya’da yaşamak için bazı maliyetleriniz ve ihtiyaçlarınızın giderilebilsi için giderleriniz olacaktır.
Almanya’nın da diğer ülkeler gibi bölgeden bölgeye maliyetlerde değişiklik gösterdiğini düşünürsek 700 Euro ile 1000 Euro arasında kira masraflarınız olacaktır. Temel gıda ürünleri ise 1 Euro ile 6 Euro arasında değişmektedir. ( Birim fiyatı bakımından)

Ekonomi

Almanya Ve Markanın Değeri İlişkisi

T-Moble, BMW, Mercedes Benz, Siemens, Adidas, Bosch, Audi gibi global fayda sağlamayı başarmış markaların yanı sıra Almanların ligi, futbol takımlarının da herkes tarafından bilindik büyük markalar olduğunu görmekteyiz. Hatta bunun gibi binlerce marka içeriği daha…  Nasıl başarılı bir marka olunur? Temalı bir yayın yakında gelecek ama sıradan bir kimse ya da sıradan bir ürün veya hizmet durup dururken öylece marka olamaz. Marka olabilmenin veya marka yaratabilmenin gerektirdiği büyük bir sorumlulukta yine beraberinde gelir.

Örneğin La Liga’da forma giyen Messi,  dikkat ettiniz mi nasıl konuştuğuna, nasıl yürüttüğüne, nereye gittiğine vs?  İşte bunların tamamı ve daha fazlası marka yönetiminin birer parçasıdır. Senin ne kadar iyi İngilizce konuştuğun da bir marka içeriği olabiliyor bazen. Ürünlerde ise marka değeri oluşturabilmek pazarlamanın en büyül dalı halkla ilişkilerden geçer.

Ürün hedef kitle seçiminden, müşteri ilişkileri yönetimine, müşteri sadakatinden sadık müşteri kazanımına kadar marka imajı çalışmaları zincirleme bir şekilde gerçekleşir ve bu çalışmaları en iyi araştırıp, planlama yapan, en iyi şekilde uygulayıp analiz eden, en iyi markaya sahip olur.

Almanların yemeklerinden içeceklerine, giyiminden teknolojisine, endüstirisine, şehirlerine, filmlerine varana kadar hemen her alanda markalaştığı ise marka değerinin ne kadar önemli fayda sağladığını ve bu faydayı dünyaya en iyi marka pazarlaması yaparak kazanmayı hedeflediğini görebiliyoruz.

Markalar

Almanya’da Yaşamak İçın Sağlık ihtiyaçlarınızı da Düşünmeniz Gerekebilir

Öncelikle şunun bilinmesi gerekiyor; Almanya’da yerli halk, yabancı çalışanlar ve öğrenciler de dahil herkesin zorunlu sağlık sigortası yaptırması gerekiyor. AOK ve Barmer gibi çeşitli sağlık sigortası hizmeti sunun şirketler bulunmakta ve bu sigorta kapsanında nelerin ne kadar karşılanacağı da yasalar dahilinde belirlenmiş vaziyette.

Ayrıca sağlık ihtiyaçları demişken Charité hastanesinden bahsetmemek olmaz. Avrupa’nın en büyük hastanelerinden biri sayılan bu üniversite hastanesi, en üst düzey sağlık hizmetlerini vermiş olmakla birlikte Avrupa’nın ender ödüllerinin de sahibi olmuştur.

sağlık sorunları

Almanya’daki Dini İnanışlar

Almanya’da en yaygın görülen dini inanış Hristiyanlık olarak öne çıkar. Ülkenin hatrı sayılır düzeyde inançsız nüfusu da bulunmakta. Islamiyet ise %5 civarında görülebilmektedir. Ayrıca azımsanmayacak kadar müslüman ve Türk vatandaşının Almanya’da yaşadığını da hatırlatmakta fayda var.

Almanya hakkındaki temel konulara bahsettiğimiz bu yayında sizlere bu ülkenin durumunu ve yaşam koşullarını en iyi şekilde aktarmaya çalıştık. Almanya hakkındaki görüşlerinizi aşağıya yorum bölümüne bırakarak bu ülke hakkında bilgi sahibi olmak isteyenlere yardımcı olabilirsiniz. Japonya hakkında ve Japon kültürü ile ilgili merakınız varsa “Japonya  denince akla gelenler” isimli yayını da önerebilirm

Makaleyi Nasıl Buldunuz ?
 • 0
  harika
  Harika
 • 0
  g_zel
  Güzel
 • 0
  fena_de_il
  Fena Değil
 • 0
  berbat
  Berbat

Merhaba! Siz kiymetli Marcatime okurları için daha kaliteli içerikler üretmek adına buraya geldim. 😊 İçeriklerimi okumanız ve yorum yapmanız benim için çok değerli. 😇

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir