Erzincan Gezilecek Yerler ve Öne Çıkan 8 İlçe


0

Erzincan gezilecek yerlere değinmeden önce ilçelerimizi kısaca tanıyalım. Öncelikle Anadolu bölgesinde bulunan, tarihte Mengüceklilere başkentlik yapmış, etrafında Gümüşhane, Bayburt, Erzurum, Sivas, Malatya ve Tunceli gibi illerin yeraldığı Erzincan’a hoş geldiniz.

Erzincan gezilecek yerler

Erzincan İlçeleri ve ilçeler hakkındaki verileri de kısaca sıralayabiliriz; Öncelikle Erzincan, toplam yüzölçümü; 11,903 km² (4.595 mil²) ve 1,185 m (3.887 ft) rakımdır. 2018 verilerine göre ilin nüfusu; 157,452 üzeri.
Merkez, Çayırlı, Üzümlü, Tercan, Refahiye, Otlukbeli, Kemaliye, Kemah ve Iliç gibi ilçeleri bulunan Can Erzincan ilçelerine dahil 155 mahalle ve 522 köyü de içerisinde barındırır.

Erzincan Gezilecek Tarihi Yerler Turistik Alanlar

Erzincan gezilecek tarihi yerler listemiz oldukça zengin. Bu zengin listenin önde gelen lokasyonu ise Otlukbeli Gölü; Otlukbeli gölü, turistlerin en çok ilgisini çeken noktaların başında geliyor. Ayrıca yerli halk tarafından da burası mesire amaçlı kullanılıyor.
19 metre derinliğe kadar ulaşan göl, merkeze 6 kilometre uzaklıkta yeralıyor.

Erzincan gezilecek tarihi yerler listemizdeki başka bir nokta ise Mama Hatun Türbesidir.Geçmişi Saltuklulara dayanan, Tercan ilçesinin tarihi türbesi, 1192 ve 1202 yılları arasında dönemin prensesi Mama Hatun adına yapılmış. Türbenin yakın çevresinde hamam ve kervansaray da bulunmakta. Kendine özgü yapısıyla, mutlaka ziyaret etmeniz gereken yerlerden biri halini almıştır.

Erzincan gezilecek yerler listemizin önemli bir parçasi da Girvelik Şelalesi’dir. Erzincan doğal güzellikler zengini, muhteşem bir ilimizdir, tarihi ve doğal alanlarını saymakla bitirmek neredeyse imkansız.

Fakat Erzincan’a yolunuz düşerse, Girvelik şelalesinin vereceği huzurdan payınıza düşeni almayı da ihmal etmeyin. Girvelik Şelalesi, Erzincan merkezine 30 km uzaklıkta bulunur. Şelale tek kanaldan akmaz, parçalar halinde pek çok noktadan akar.

Erzincan gezilecek tarihi yerler listemizin önemli yerlerinden biri de Abrenk Kilisesi’dir. Tarihi keşfetmek istiyorsanız, Abrenk Kilisesini keşfederek başlayabilirsiniz. Çünkü Abrenk Kilisesi tarihi beklentilerinizi karşılayabilecek kadar görkeme sahiptir.

Erzincan’ın Tercan İlçesine bağlı Abrenk Kilisesi, 1854 yılına dayanan inşasıyla birlikte, doğallığı ile günümüze ulaşmanın verdiği tarih kokusu ve mimari yapısı, keşfedilmeye değer alanlardan belki de en önemlisi.

Hıdır Abdal Sultan Türbesi de Erzincan gezilecek yerler listemizin bir başka tarihi türbesi olarak karşımıza çıkıyor. Hıdır Abdal Sultan Türbesi, 700 yıllık geçmişe sahip bu türbe, Selçuklu, Osmanlı ve Türkiye devletlerinin canlı şahitlerinden biridir.

Özellikle de Selçuklu ve Osmanlı devletlerinin mimari özelliklerini taşıyan eşsiz yapı, özenle dizayn edilmiş taş işçiliğinin de göstergesi halinde. Yerli halk ve turistler, sık sık buraya ziyaret akını gerçekleştiriyor. Videoyu izleyerek farklı kaynaklardan bilgi alabilirsiniz.

https://youtu.be/spPD6CXYIrw

Melik Gazi Türbesi ile Erzincan gezilecek yerler listemize devam ediyoruz. Fırat nehri kıyısında, yüksek bir tepede bulunan türbe, aynı zamanda Kemah ilçesine bağlıdır. 1991 yılında onarımı gerçekleşen türbe, ziyarete açıktır.
Mengücek Beyliği kurucusu olan Melik Gazi’nin türbesinde geçmişe dayalı pek çok iz bulmak mümkün.

Erzincan gezilecek yerler listemizin tarihi kervansarayı; Mama Hatun Kervansarayına da oldukça yüksek bir ilgi gözlemlenmektedir. Kervansaray, Erzurum ve Erzincan sınır hattı yakınında bulunuyor.

İçeriğinin büyük kısmını hamamlar ve cami oluşturuyor. Milat öncesi bu yapının geçmişi Hititler ve Urartular dönemlerine kadar dayanıyor. Sonraki süreçte uygulanan onarımlar sonucu orjinalliği azalsa da Ortaçağ Türk mimarisinin önde gelen eserlerindendir.

Erzincan gezilecek yerler arasında en özgün alan ise Kadıgölü demek yanlış olmaz. Kendine özgü, hızlı bir akış biçimine sahip göl ve üzerindeki su değirmenleri…
Gün batımının izlenebileceği en zevk veren yer, piknik yapmak, gezmek, fotoğraf çekmek için ideal bir alan.

Erzincan’ın Diğer Özellikleri

Erzincan gibi tarihi ve kültürü zengin, görkemli bir yere seyehat planlıyorsanız, gezilecek yerler dışında da bu ilin diğer özellikleri hakkında verilere ihtiyacınız olacaktır. Diğer illerden Erzincan’ a gidecekler için iklim koşulları ve ulaşım imkanları oldukça büyük önem taşır. Bütün bunların yanında gideceğiniz yerin eğitim ve sosyalleşme imkanları hakkında da bazı bilgiler edilebilirsiniz.

Erzincan İklim Koşulları

Doğu Anadolu ve Iç Anadolu iklimlerinin etkin olduğu Erzincan’da sert kara iklim özellikleri hissediliyor. Aralık’dan Mayıs’a kadar karlı, yazın sıcak ve kurak, kışın da hem soğuk, hem de bol yağışlı bir iklim tipine sahiptir.

erzincan'da gezilecek yerler

Erzincan’ da Eğitim

Erzincan’da yaşayan yerli halk, üniversite tercihlerini genellikle yakın komşu illerdeki üniversitelerden yana yapmakta.
Erzurum Atatürk Üniversitesi, Sivas Cumhuriyet Üniversitesi, Rize Tayyip Erdoğan Üniversitesi gibi. Fakat Erzincan’da üniversite eğitimine devam etmek isteyen yerli halk ve farklı illerden de Erzincanda eğitim almak isteyen öğrenciler, Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesini tercih etmektedir. Erzincan’ın ilçelerinde, Binali Yıldırım Üniversitesi’ne ait meslek yüksek okulları da bulunuyor.

Erzincan Gezilecek Yerlere Ulaşım

Şehir içinde toplu taşıma araçları bulunuyor, Şehir dışına yapılan seyehatlar, ulaşım firmaları ve turlar aracılığı ile gerçekleşiyor.
Şehir merkezine 9 km uzaklıkta ve Yoğurtlu Belediyesi yakınında bulunan Erzincan Havalimanı, askeri ve sivik hava taşımacılığı hizmeti vermekte.

erzincan'da ulaşım

Erzincan Yöresel Lezzetler

Cimin üzümü, dut pekmezi, Erzincan Lokumu, tulum peyniri, tandır ekmeğı, Kemah Tiridi, Erzincan Döneri, etli üzüm yaprak sarması gibi her lezzette bir özgünlük ve yöreselliğin kalesi haline gelen Erzincan’ı mutlaka ziyaret etmelisiniz. Erzincan gezilecek yerler listemizin sizlere iyi bir rehber olması dileğiyle.

İlginizi Çekebilir

Yorum Yap