Dünyanın En Güzel Ülkesi Tarihi ve Coğrafi Olarak Hangisidir? Kültürel, Festival ve İnanç Alanında En Güzel Ülkeler


0

Dünyanın en güzel ülkesi hangisidir? Gelin bu yazımızda kendimizden yola çıkarak sıralama yapalım. Sizin bakış açınıza göre bir ülkeyi tarihi olarak dünyanın en güzel ülkesi özelliği yapan şey nedir? Coğrafi, kültürel, tarihi, inanç, eğlence, yaşam alanında kendimizce değerlendirmesi yapalım. Bu yazımızda gelin sizi düşünce sarmalına sokalım. Bunu yaparken insanların göç yollarına ve gittikleri yere bakabiliriz. En güzel ülkeyi anlatırken hem en güzel ülkeden hem de onu güzel kılan niteliklerden bahsedeceğiz.

Bir atasözü ile başlayalım . Eğer bir toprak size aitse ve karnınız doydu ise orası sizin için en iyi yerdir. Hani” insanın vatanı doğduğu değil doyduğu yerdir” atasözünde anlatılan. Kanıt mı sanayi alanında dünyanın en gelişmiş ülkesi Amerika’ya bakabilirsiniz. Doğmayanların doyduğu ait olduğu yaşadığı ülke. Fakat yine vatan hasreti tüm toplumlarda vardır.

dünyanın en güzel ülkesi

Peki neden? Sanayi, demokrasi, para, iş gibi binlerce kriteri gelişmiş ülkede refah içinde yaşarken yine de vatan deriz ? El cevap ait olma… Ya da çok daha kötü yönetilen bir ülkeye geri getiren nedir? Sürekli eleştirip yine bir gün geri geliriz. Gurbetçi olan insanlarımız bakınız. geri dönüş hep var.En güzel ülke doyduğunuz değil doğduğunuz ülke oluveriyor. Dünyanın en güzel ülkesi olamaya aday ülkelerin farkı nelerdir?

Eğer kendinizi nereye ait olursanız oraya adapte ediyorsunuz. O aidiyet sizin geçmişinizdir.  Bir ülke bağımsız olması onun gelişimi ve huzuru için önemlidir. Ülkelerin bağımsız olması vatandaşlarını yaşattığı refahı ifade etmez. Zira artık dünya üzerinde başka devlet egemenliğinde ülke kalmadı.

Hepsi bir şekilde bağımsız. Bağımlılık ya da sömürü artık çok uluslu şirketler ile yapılıyor. Devlet hegemonyası bitti. Askeri İşgal yerini ticari ve siyasi işgale bıraktı… Bunlardan bahsetmeyeceğiz biz yazımıza dönelim.

En güzel ülkeyi nasıl arayacağız o zaman? Doğal güzellikte mi? İnsan güzelliğinde mi? Kültürel mi tarih mi? Eğlencede mi? Neye bakacağız? sanayi gelişmişliğe mi? Ya da bizde var olan misafirperverliğe mi ya da vatanperverliğe mi?

Bu süreçleri daha iyi anlamak için dünya literatüründe her yıl yapılan ülkelere bakış anketlerini değerlendireceğiz. Zira onlar en güzel ülke, en mutlu ülke sıralaması yaparken birden çok kriteri göz önüne alıyorlar. En mutlu ülke başlığında en güzel ülkelerin kriterlerinden detaylı bahsedeceğiz. Dünyanın en güzel ülkesi sıralamasını bu karışımdan siz seçebilirsiniz.

En güzel tarihi ve kültürel güzellikleri taşıyan sınırları sahiplenmiş toprak parçaları huzurdur. Bu huzur önce insanın kendi olgunluğunda başlar. Her kim her ne derse desin; en güzel yer en iyi kültür doğru ise sizin olandır. En iyi deniz sizin gidebildiğiniz. En iyi mabet sizin görebildiğiniz en güzel devlet sizin yaşadığınız…

Bir devlet milletinin geçmişinin eseridir. Millet ise tarihinin. Tarih ise siyasi ve sosyal kişiliğinin eseridir. Bu yazımızda kendi sistemsel şeklimizi geçmişin izleriyle anlatacağız. Gidip görebileceğiniz yerler sınırlıdır. Hayatınız doğduğunuz en iyi sınırlar ile geçmişidir. Zorlukları, çetin şartları, eksiklikleri olsa da vatanım dediğiniz yerdir. Huzur yoktur, emeğin verdiği aitlik duygusu vardır. Tarihi ve kültürel olarak dünyanın en güzel ülkesi neresidir?

Atanıza vatanınıza vefa borcunuzdur. En gelişmiş ülkelerde en iyi unvanlara layık olup geri gelmenin başka açıklaması yoktur. Şimdi yazımızı göre en güzel ülke hangisidir?

Dünyanın En Güzel Ülkesi Kültürel Alanda

Kültürel Dünyanın en güzel ülkesi neresidir? Kültürel olarak dünyanın en güzel ülkesi sıralaması yapalım. Bu ülkeler

 1. Hindistan
 2. Nepal
 3. Peru
 4. Brezilya
 5. Afrika yerli kabileleri

Dünyanın En Güzel Ülkesi Yaşam Koşulları Olarak:

Dünyanın en güzel ülkesi yaşam anlamında nasıl gelişti tabi ki algısal ve yönetimsel eğitimsel irade ile. Zamanla oluşan bir süreç yüz yıl sonra nasıl olur bilinmez. Ama az nüfuslu olma bir kriterdir.

 1. İsviçre
 2. İsveç
 3. Finlandiya
 4. Norveç
 5. Danimarka
 6. Hollanda
 7. Lüksemburg

Dünyanın En Güzel Ülkesi Tarihi Olarak:

Tarihi anlamda dünyanın en bilinen ve korunan ülkesi şüphesiz listemizdeki sırayla. Eski tapınaklar ve Roma mimarisi kalıntıları ile koca bir dev. Bu ülkeler karakteristik mimarisi ile en iyi ülke olmaya adaydır.

 1. İtalya
 2. Türkiye
 3. İngiltere
 4. İran
 5. Mısır
 6. Hindistan
 7. Bangladeş
 8. Brezilya

Dünyanın En Güzel Ülkesi Coğrafi Olarak:

Coğrafi olarak stratejik ve iklimsel güzellik ve çeşitlilik ile alakalı seçimize geçelim. Yaşamsal şartları belirleyen iklim önemlidir. Dünyanın en güzel ülkesi olarak coğrafi değerlendirmeyi de yapalım.

 1. Fransa
 2. İspanya
 3. Portekiz
 4. Yunanistan
 5. Türkiye
 6. Dominik
 7. Panama
 8. Yeni Zeland

Dünyanın En Güzel Ülkesi Kültürel:

Gerek festivaller gerek eğlence kültürü olarak kültürel dünyanın en güzel ülkesi benim gözümdeki listeyle başlıyor. Kültürel alanda dünyanın en mutlu ülkesi olmaya aday bir çok yer sayılabilir.

 1. Brezilya
 2. Hindistan
 3. Çin
 4. Japonya
 5. Küba
 6. Afrika ( Somali, Kenya gibi yerli kabileler)
 7. Avusturalya (Aborjinler)
 8. Endonezya
 9. İran
 10. Türkiye
 11. Şili
 12. İzlanda
 13. İrlanda

Dünyanın En Güzel Ülkesi Olmaya Aday: 10 En Mutlu Ülke

Dünyanın en güzel ülkesi olmaya insanların refahı ve huzuru aday 10 en mutlu ülkeyi inceleyelim. Mutlu aile ile başlar hayat. ile Aile olmadan devlet olmaz. Ülkeyi var eden millettir. Milleti var eden insan insanı var eden ailedir… 

Şimdi en mutlu ülkelere bakalım:

en mutlu ülke

1.Finlandiya:

Dünya sıralamasında bütün anketlerde yaklaşık yirmi yıldır hep ilk onda. Bunu nedenine bakalım. Dünyanın en mutlu ülkesi olmak en mutlu insan olmak ile hatta aile olmak ile doğru orantılıdır. Peki neden?

Beyaz Zambaklar Ülkesinde adlı eseri okuyanlar daha iyi anlar. Kitap 120 yıl önce yazılmış  ülkenin bataklık bir ülkenin doğuş manifestosudur. Sanayi filan yok insan temelli, zihniyet temelli. okuyunca daha iyi anlayacaksınız. yani hani para mutluluk getirir mi? Bu ülkeye bakarsanız hayır. zengin değiller. Ama mutlular. Yaşam kalitesi onun dünyanın en güzel ülkesi olmasına yeter mi?

Finlandiya’yı büyük güçlü yapan şey idealist olmak. Bu idealistlik insan temelli. Kazan kazan temelli değil. Önce sosyal ve eğitimli gelişmişliği sağlamışlar.

2. İşviçre:

3. Norveç 4. Danimarka 5.Hollanda 6. Lüksemburg…

Dünyanın en güzel ülkesi hangisidir? Belli kriterlere göre sıraladık. Şimdi gelin başka sorulara bakalım. En iyi yaşam hangi ülkede? Dünyada hangi ülke güzel? Dünyanın en yaşanabilir ülkesi hangisi? İnsani olarak hangi ülke daha zengin? Dünyanın en iyi sağlık sistemi hangi ülkede? İşte soruların cevabını listelerdeki çarpışmalara bakarak size bırakıyorum. Dünyanın en güzel ülkesi listemizdeki en çok adı geçen ülkeler belli kriterdir. Ama farklıları için aşağıda sizin için liste yaptık bakabilirsiniz.

Böyle sıralanıyor. Kuzey Baltık ülkeleri. Bahsettiğimiz gibi paraları ve sanayileri az. Peki neden mutlular. Dünyanın en mutlu ülkesi ve turist çekerek doğal olarak dünyanın en güzel ülkesi nasıl oldular. Birçoğu hala krallık. Yani demokrasi yok… Tuhaf değil mi? İçlerine karışmış başka kıtalardan  birkaç ülke. Geneli Avrupa kıtasından.  Neden peki? İşte yazımız tam da bunu sorguluyor. Mutlu ülke nasıl olunur? En güzel ülke hangisi?

İşe farklı yönden bakmak istiyorum. Ülkeler geçmişleriyle var olurlar. Değişim dönüşüm ile yeniyi inşa ederler. En güzel ülkeyi en güzel kılan mutlu olma kriteridir. İnsan mutluluğu aileden başlar. İşten ekmekten başlar. O yüzden ünlü bir düşünür şöyle der; Ekmek özgürlük ile doğru orantılıdır. Ekmek iştir. İş huzuru ve mutluluğu verir. çalışmak kazanmak, kazandığıyla insan gibi yaşamak…

En Güzel Ülke: Türkiye Mutluluk Sıralaması

Türkiye mutluluk sıralamasında bir türlü istenen seviyeye gelemiyor. Biz kendimizi mutlu hissetsek bile işimiz zor. birey olarak mutlu olmayı bilmiyoruz. Mutluluğu önce içimizde aramalıyız. Türkiye mutluluk sıralaması içinde anketlere bakabilirsiniz. Dünyanın güzel ülkesi olarak bir çok alanda vardır. Sadece kültürel ve tarihi medeniyetlere ev sahipliği bile yapması ona yeter. Türkiye dünyanın en güzel ülkesi olabilir mi? Neden değil ya da en güzel ülke olmaya aday olabilir mi?

Ben Türkiye mutluluk sıralamasından ziyade bir şeyden bahsetmek istiyorum. Türkiye’nin en mutlu şehri hangisi? Sinop. Peki Sinop neden mutlu. İşsizlik var, sanayi az, gelişmişlik diğer Karadeniz şehirlerine göre daha az. O zaman nasıl mutlu oldular? Neden mutlulular?

Bakış açıma göre Türkiye mutluluk sıralaması artması için mutlu şehirler inşa etmeliyiz. Bunu da Sinop’a bakarak yapmalıyız. Gezdiğim için söyleyeyim. Bozulmamış-az bozulmuş- müthiş bir doğası var. tarıma açılmamış. Ormanlar ile kaplı. İnsanlar orada yaşamaktan ümitli, yani geleceğe umutla bakıyor. Çok beklenti yok. Kendi halinde iç huzuru yaşıyorlar. Zihniyet olarak daha insani bakışa insan temelli yaşayışa hakimler. Kişisel hırs ve beklenti az. Dünyanın en güzel ülkesi olanlar özgürlük hakimiyetindedir. Bu özgürlükler kanunlarla sınırlı fakat sosyal düzen hakim. Bu da huzuru ve düzeni artırıyor.

İnsan gibi yaşamak için şartları sağlamak; yaşatmak da yönetimin işidir. Yönetmek beceri isteyen bir iştir. Yönetme yetisini kullanacak kişiler çok iyi yetişmelidir. Erdemli davranışlara sahip olmalıdır. İlmi olarak donanmalı, sanat zevki ile dolu olmalıdır. En mutlu ülkeyi inşa etmek zor değil… Biraz birbirimizi dinlesek yeterli. Dünyanın en güzel ülkesi olmak zordur.

İyi bir yönetici genç yaşta olsa dahi yaşlı bir insan olgunluğuyla olaylara bakabilmelidir. Osman Gazi’nin nasihatinde; tevazu sahibi olmalıdır. Dünya mutluluk sıralaması Türkiye sonlara yakın.

Türkiye mutluluk sıralaması

Yönetmeden önce  kişi  kendini tanıma ve duygu ve düşüncelerini kontrol etmeyi bilmelidir. Kendini bilen bir siyasi ülkeyi yönetmek için de iyi bir karaktere de sahip olmalıdır. Veya kötü durumları görüp iyi seçe seçe yaşayarak pişmelidir. “Kızgınlık bize dinlemek sana…” Sözüne vakıf olmalıdır. Türkiye mutluluk sıralaması aşağıdan bakanlar kadar eğitimli ve okumuş kesimin halka bakışıyla da doğru orantılı. yani şehri mutlu eden insanı mutlu eden sakinlik. 

En mutlu ülke , yöneticileri ile vardır.  Yönetmek sıradan bir meslek değildir. Siyasi kabiliyet ister. Yani ülke içinde bütün faaliyete yön verme ve yönetme yetkisi tanınmıştır. En yakınındakiler ise bu yetkilerin bazen yapıcısı bazen yardımcısı bazen yönlendiren aklı olurlar. Siyasilerin hepsi yönetme kabiliyetine sahip olmalıdır. Fakat her yönetici siyasi yetkiye sahip olmamalıdır. Onlar kamunun elidir. Devleti gerçek yönetenler onlardır. Siyasiler gelir giderler yöneticiler kalıcıdır.

Her millet var olduğu coğrafyada doğar. İmkanları dahilinde büyür. Yetenekli liderleriyle genişler ve hükmeder. Fakat pek azı adil olur. Huzur ve mutluluk bahşeder. En güzel ülke tüm sorunlarıyla varlığını güçlü devam ettirendir. Zira sorunsuz devlet hatta millet yok gibidir. Tarihi derinliklerde de günümüzde de bu böyledir. Çünkü insan faktörü sorunları yaratır ve çözerken yeni sorunlara neden olur.

Dünyanın en güzel ülkesi tarihi ve kültürel anlamda olması sorunları da getirir. Özellikle eski yerleşim ile yeni yerleşim çatışması ve yapılaşmasıdır. Eski kadim kentlerde bunu görürüz.

Dünya üzerinde binlerce yıl binlerce lider ile yönetim şekilleri benimsendi. Her biri benzer görünse de ritüel şekilleri kültürel inanç formlarıyla beslendi. Kimisi kendini Tanrı kimisi Tanrı’nın yeryüzündeki temsilcisi olarak gördü. Bazıları gerçekten halkı gibi hakkıyla yaşadı. İşte dünyaya yön veren liderler böyle doğdu. Türkiye mutluluk sıralamasında hızla artmalı… çünkü her türlü fiziki ve doğal imkana lidere sahip.

Savaşta ve barışta milletinin önünden giden, emir veren değil emri bizzat tatbik eden başardı. Ülkelerin huzuru en üstteki ile en alttakiler arasındaki dengeyle doğdu. En güzel bayrak, en iyi ülke, en büyük mabet, onların altında büyüdü.

En mutlu ülke ve en güzel ülke konulu yazımızın sonuna geldik. Zamanla çağa yenik düştüler ve tarihin tozlu sayfalarında isim, coğrafyanın dağınık yerlerinde anıt olarak kaldılar. İnşa ettikleri medeniyet günümüz parolasıdır. Çünkü her millet göç ederek yahut zaferle kazanarak yaşadığı topraktan beslenir.

İnsanı doğası yaşatır. Temizliği büyütür. düşüncesi olgunlaştırır. Hayata bakışı en mutlu ülke vatandaşı eder. Meyveden sebzeden gıdalarda. En önemlisi ise aldığı kadar kendinden de verdi. Her devlet var olurken iyi niyet ve gelecek ütopya üzerine inşa edilir. Hedef vardır ve bu hedef her zaman mutluluk ve zenginliktir. Zenginlik yaşamda kendini mutlu hissetmektir. Dünyanın en mutlu ülkesi ve dünyanın en güzel ülkesi içinde yaşamanız en güzel ülkede olmanız dileğiyle…

İlginizi Çekebilir

Yorum Yap