2021 Yılında Wordpress Nedir Ne İşe Yarar?


4

Wordpress nedir ne işe yarar sorusunun en basit cevabı muhtemelen şudur; Kodlama bilginiz olsun veya olmasın, eklentiler ve temalar sayesinde kolayca, kısa sürede büyük bir bütçe ihtiyacı olmaksızın internet sitenizi dakikalar içerisinde kurabileceğiniz, güncelleyebileceğiniz bir içerik yönetim sistemidir.

Wordpress nedir ne işe yarar?
Wordpress Nedir Ne İşe yarar?

İnternet ortamında, arama motorlarında dolaşırken, veya araştırma yaparken; “acaba bu site nasıl yapıldı ve nasıl yönetiliyor?” diye düşündünüz mü? İşte burada da “Wordpress nedir ne işe yarar?”

Sorularının somut karşılığı ortaya çıkıyor. WordPress içerik yönetim sistemi sayesinde blog, forum gibi birçok site, kuruldu. Bu sitelerin kurulmasında, büyük önem taşıyan Wordpress’i İnceleyelim.

WordPress Nedir Ne İşe Yarar? Geçmişten Günümüze Wordpress

Wordpress nedir ne işe yarar? Sorusunu tanınlayarak cevaplamak gerekirse; WordPress, GPL Lisanslı ve PHP, MySQL ile kodlanmış, bir içerik yönetim sistemi (CMS)’dir. B2/cafelog Projesinin resmi devamı sayılmaktadır. WordPress sadece içerik yazıp yayınlamak değil, Her türlü web sitenin yapılabileceği bir sistemdir. WordPress’in eski ismi B2/cafelog’u yaklaşık 2000 site kullanmaktaydı.

Sürekli güçlenen Wordpress nedir ne işe yarar?
Sürekli Güçlenen Wordpress

Google tarafından çok hızlı indexlenir ve web site geneli hızlıdır. 1997’de Blog yazma akımı başlarken 2003’te WordPress çıktı ve çıktığından itibaren Blog yazma akımı daha da hızlı artış gösterdi.

Günümüzde en çok tercih edilen İçerik yönetim sistemi olarak öne çıkıyor ve milyonlarca web sitesi WordPress’ kullanıyor. Böylece geçmişte de Wordpress nedir ne işe yarar gibi bir soruyu incelemiş oluyoruz.

Wordpress Nedir Ne İşe Yarar? Tercih Eden Büyük Siteler Var mı?

WordPress kullanan büyük web siteleri;
Büyük bir haber sitesi olan sozcu.com.tr, WordPress alt yapısı kullanmaktadır. Böylece WordPress ile büyük bir haber sitesi yapılabildiğini kanıtlamıştır. WordPress kullanmalarının asıl sebebi; Kolay yönetim paneli olması ve güvenlik açıklarının sürekli kapatılmasıdır.

Wordpress kullanan önemli markalar ve tercih sebepleri
Wordpress Büyük Markaların Tercihi

Peki ya Türkiye Cumhuriyeti tarafından kurulmuş resmi web sitesine ne dersiniz? tdk.gov.tr yani; Türk Dil Kurumu. Türkiye Cumhuriyeti neden özel web sitesi yapmayıp da WordPress’i tercih etmiş olabilir?

Tabii ki kolay yönetimli ve tam olarak uygun olması. Bu CMS’yi Resmi bir devlet web sitesi kullanıyor ve bu da 2. kez başarılı bir CMS sisteminin olduğunu kanıtlar.
Şimdi ki örneğimiz ise Türk TV Kanalı olan Kanal7’nin web sitesi. Bu web sitesi de WordPress üzerinden yönetilmektedir. WordPress üzerinden yayınlanan yazıları, fragmanlar ve videolar olarak kullanabilirler.

WordPress Nedir Ne İşe Yarar ve Özellikleri Nelerdir?

Wordpress nedir ne işe yarar? Öne çıkan özellikleri, saymakla bitmeyecek kadar fazladır. Ancak ilginizi çekebilecek bazı Wordpress özelliklerine bakalım. Wordpress nedir? Neden WordPress tercih edilir?
WordPress’te bulunan özellikler sayesinde harika bir web sitesi yapılabilir. İşte bazı özellikleri ve kullanmanın avantajları..

Wordpress özellikleri nelerdir?
Wordpress Özellikleri

• Yazı Yazıp & Yayınlamak: Haberler, makaleler, soru cevap yazıları ve daha birçok çeşitte metin türü oluşturabilir ve güncellemesiyle ilgili yazılar yazabilir. Dilerseniz kendi de bilgilerinizi insanlara sunabilirsiniz. Her türlü yazıya uygundur.
• Sayfa Hazırlayıp & Yayınlamak: İletişim veya hakkımızda gibi sayfalar hazırlayabilirsiniz.
• Kategoriler: Yazdığınız yazıları özel kategorilere ayırabilirsiniz. Örneğin; teknoloji, spor, tarih gibi kategorilerde yazılar için ayrı alanlar oluşturabilirsiniz.
• Yorumlar yazıp, yayınladığınız yazılara gelen yorumları yönetebilirsiniz. Gelen yazıları onaylayabilir veya silebilirsiniz.
• Ortam; WordPress sitenize yüklenmiş tüm resimlerin yönetildiği yer. Yazınızda ve sayfanızda kullandığınız medya içeriklerinin saklandığı kütüphanedir.
• Temalar ve eklentiler; WordPress, tema ve eklenti sistemiyle web sitenizi daha da güzelleştirebilirsiniz.
• Görünüm; web sitenizin genel görünümünü özelleştirebilirsiniz. menüyü düzenleyebilir ve yeni menüler ekleyebilirsiniz. Menüyü istediğiniz gibi özelleştirebilirsiniz.
• Daha fazlası; bu özellikler genel WordPress Özellikleridir. Yani her sitede bulunan standart özelliklerdir. Eklentiler ve temalar yükleyerek bu Wordpress Özelliklerini arttırabilirsiniz.

Wordpress Nedir Nasıl Kullanılır? Avantajları Nelerdir?

Wordpress’in diğer içerik yönetim sistemlerine göre artılarını, avantajlarını sıralamadan önce nasıl kullanıldığına da değinmek gerekir. Wordpress nedir nasıl kullanılır? Wordpress, kurulumdan sonraki süreçte admin paneli imkanı sunar.

Wordpress nedir nasıl kullanılır?
Wordpress Kullanmanın Avantajları

Bu panelde ise yazı editörü, güncellemeler, sayfalar, temalar, eklentiler, ayarlar gibi birçok önemli alan bulunur. Yazı yazmak için sağlanan editör, epey zengin elemanlara sahiptir. Özellikle de Gutenber denen editör, başlarda karışık gibi görünse de oldukça kaliteli bir yapıya sahiptir.

Paragraflar ekleyebilir, başlıklar ekleyip düzenleyebilirsiniz. görsel, video ekleyebilirsiniz, üstelik tüm bunları sürükle bırak yöntemi ile de yapabilirsiniz. Görselleriniz boyutlarını yazınıza göre düzenleyebilirsiniz.

Seo eklentileri kullanarak editör üzerinden makalenizin seo optimizasyonlarını geliştirebilirsiniz. Fotoğraf galerileri, ve video kütüphaneleri oluşturabilirsiniz. Hayalinizdeki her türlü projeyi Wordpress sayesinde uygulamaya dökebilirsiniz.

Projenize uygun bir tema bulabilirsiniz. Temalar sekmesinde inanılmaz sayıda temaya yer verilmekte. Ayrıca dışarıdan da ücretli veya ücretsiz temalar alarak Wordpress’e yükleyebilirsiniz. Ücretsiz temaların pro sürümlerini de satın alabilirsiniz.

Öncelikle Wordpress nedir nasıl kullanılır kavramını yeterince anlayın. Zaten kullanmaya devam ettikçe gelişeceksiniz ve Wordpress nedir ne işe yarar sorusunun cevabını kendiniz vereceksiniz. Dilerseniz önemli avantajlara da bakalım.

• Kolay Yönetim & Panel: Kolay ve karışık olmayan yönetim paneliyle web sitenizi yönetebilirsiniz.
• Özelleştirebilir Görünüm: Web sitenizi tamamen sıfırdan düzenleyebilir ve istediğiniz tasarımı oluşturabilirsiniz.
• Hızlı & Dinamik: WordPress yönetim paneli ve genel web site hız açısından iyidir.
• Sürekli Güncelleme: WordPress sistemi sürekli güncelleme alan bir CMS’dir. Ortalam 3-4 Ay’da bir güncelleme almaktadır.
• Açıklar Kapatılıyor: WordPress’de bulunan güvenlik açıkları güncellemeyle birlikte kapatılmaktadır.
• Tema ve Eklenti: WordPress’de bulunan tema ve eklentilerle web sitenizi daha iyi bir hâle getirebilirsiniz. Ayrıca dışarıdan tema ve eklenti dosyalarını yükleyebilirsiniz.
• Gelişmiş Yazı & Sayfa Editörü: Yazıya arkaplan ekleyebilir, rengi, büyüklüğü ve şekli değiştirebilir. Editör açısından gelişmiş bir sistemdir, ayrıca eklentilerle birlikte daha da geliştirebilir.

WordPress Nedir Nasıl Kurulur ve Yapısı

Son paragraf başlığımızda ise; Wordpress nedir nasıl kurulur? Sorusunun cevabını işleyeceğiz. Wordpress kurulumu hakkında bilgi sahibi olacak ve projenizi kolaylıkla başlatabileceksiniz. Dilerseniz Wordpress nedir nasıl kurulur? Sorusuna gelmeden önce yapısını birlikte inceleyelim.

Wordpress nedir nasıl kurulur?
Wordpress Kurulumu Nasıl Yapılır?

WordPress gibi bir sistem tabii ki öyle olsun diyince olmuyor, Kodlanarak oluyor. WordPress PHP dili ile kodlanıp, MySQL Veritabanı sistemini kullanmaktadır.
WordPress kodları dosyalara göre ayrılmış ve kategorize edilmiş şekildedir.

Wordpress nedir nasıl kurulur? Sorusuna gelecek olursak; Böyle bir sisteminden birden fazla kurulum yöntemi bulunmaktadır. En temel kurulu ise otomatik yöntemlerle yapılan kurulumdur. Kolay ve kısa süreli bir işlem gerektirir.

Wordpress.org kaynağından Wordpress’ son sürümünü edinerek, zip yardımı ile açacağınız dosya içeriğinizi sunucuya yükleyin. Kurulumu gerçekleştireceğiniz adresi seçmeniz ardından kurulum gerçekleşecektir.

Ayrıca domain ve hosting satın aldığınız firmanızdan, Wordpress host paketi alarak tamamen otomatik kurulum da gerçekleştirebilirsiniz. Son dönemlerde Cenuta ve Turhost gibi hosting firmaları oldukça yaygın kullanılır hale geldi. Tercihinizi bu firmalardan yana kullanabilirsiniz.

İyi bir hosting firmasi seçmek, ileride karşılaşabileceğiniz sorunlara çözüm konusunda teknik destek, hız, güvenilirlik, güncellenebilirlik ve uzun çalışma süresi gibi avantajları beraberinde getirir. Bu yüzden hosting firması seçimi yaparken dikkatli davranın ve seçici olun.

Bu paragrafımızla birlikte Wordpress nedir nasıl kurulur gibi soruya da açıklık getirmiş oluyoruz. Artik hayalinizdeki projeye hayat vermek adına önünüzde hiçbir engel kalmadı. Konu hakkında görüş ve sorularınızı aşağıdaki yorum alanına yazabilirsiniz.

Sonuç olarak, WordPress ile her türlü web sitenin yapılabileceğini ve geliştirilebileceğini görmüş olduk. Blog sitesinden kurumsal web sitesine kadar örneklerle, neler yapılabileceğini inceledik. WordPress ile yapabileceklerimizin asla sınırı yoktur.

Bu yayında sizlerle birlikte Wordpress nedir ne işe yarar, Öne çıkan özellikleri nelerdir, neden tercih edilmelidir, avantajları nelerdir gibi sorularının cevaplarını aradık. Çeşitli görselllerle de yayınımızı güçlendirmeye gayret ettik.

Ayrıca başka bir soru başlığımız olan Wordpress nedir nasıl kullanılır? Konusuna da sıklıkla değindik. Kurulum için ihtiyacınız olan bilgileri ise Wordpress nedir nasıl kurulur? Şeklindeki soru başlığımızla birlikte sizlere aktarmaya çalıştık.

Eklentiler ve temalarla ilgili de yayınlar üretmeye gayret edeceğiz. Başka bir Wordpress yayınımız olan; 2021 Yılı En İyi WordPress Eklentileri Neler? Yayınımıza da bakabilirsiniz. Yeni bir yayında, yeniden görüşmek üzere.

İlginizi Çekebilir

Yorum Yap

Yorumlar (4)

  1. WordPressle yapılmayacak bir şey yok bence.

  2. harika bir yazı, blogunuz gerçekten çok güzel ve faydalı bilgiler öğreniyorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir