1. Anasayfa
 2. Teknoloji

Sony Xperia 8 Lite Için Efsane Kullanıcı Yorumları


1
Sony Xperia 8 Lite

Son dönemlerde özellikle tasarım alanında çağın seviyesine yetişememekle adını sık sık andıran Sony, yeni modelinde de gerek tasarım, gerek fiyat, gerek özellik bakımından eleştirilmekte. Yorumlarla birlikte cihaz Sony Xperia 8 Lite’ a gelin birlikte bakalım.

Sony Xperia 8 Lite Gelen Yorumlar

Yeni bir cihaz tanıtıldığında veya üretici firmalar tarafından cihazın durusu sağlandığında genellikle “X marka cihaz yeni modelinin öne çıkan özelliklerini duyurdu.” Şeklinde başlıklar atılıyordu. Fakat Xperia 8 Lite için atılan başlıklar bu sekilde olmadı.

“Bu fiyata zor satar.” Alıcı bulması zor.” gibi başlıklara internet ortamında sıklıkla rastlayabiliyoruz. Işin dogrusunu söylemek gerekirse başlık sahibi yazarlar haksız da sayılmaz. Sony’den farklı adımlar beklenirken ve Sony adına işler kötü giderken, atılan her adım bir öncekinin aynısı.

Zamanında en iyi farkı yaratmayı başaran ve popülerliği günden güne artan köklü geçmişe sahip Sony, su geçirmeyen cihazlarıyla yüzme severlerin elinden düşürmediği harika bir model haline gelmişti.
Bu kadar başarılı yeniliklere imza atan, bu kadar basarılı bir marka, neden o gün bugündür yenilikçi başka bir adım atmaz? Ayrı bir merak konusu.

Sony’nin Rakipleri Tarafından Uygulanmış Bazı Yenilikler

Bugün neredeyse her akıllı cep telefonu modeli çerçeveli ekrana veda etmek için çalışıyor. Hemen her markanın birden fazla çentikli ekran, sonsuz ekran gibi yenilikçi tasarımlarına şahit olduk.

Xiaomi, Oppo, Huawei, Casper, Vestel gibi pek çok marka ise, cihazların üst kısmında açılıp kapanabilen kameralar yerleştirmeyi başararak ekrandaki ön kameradan kurtulmak için inovasyon yarışındalar.

Renk çeşitliliği konusunda ise artık sadece siyah ve beyaz seçenekler cezvedici olamıyor. Tasarımı farklı boyutlara çeken renk geçişleri, modellerin arka alanlarındaki maviden mora doğru kayan renkler, oldukça şık görümler kazanmalarını sağlayan adımlardan bazılarıdır.

Günümüzde artık teknik özellikler bakımından da 128 GB gibi depolama alanına, uygun fiyatlarla ulaşmayı başarmış modeller bulunuyor. Bunun yanı sıra pil gücü genellikle 4.000 mAh ile 5.000 mAh segmentinde dolaşmakta.

Bazi üreticiler ise bu çalışmaları daha da üst seviyelere taşımayı başardılar ve ekranda görünmeyen gizli ön kameralı telefonlar tanıttılar. Tek yenilik ön kamera üzerinde gerçekleşmiyor. Katlanabilir akıllı modeller de artık çağımızın teknolojisi halini alıyor.
Ülkemizdeki akıllı telefon pazarında pay sahibi olmayan Sony’nin eleştirilen modelindeki özelliklere kısaca değinelim.

Sony Xperia 8 Lite’ın Öne Çıkan Özellikleri

Sony Xperia 8 Lite’a baktığımızda, 6 inc dev ekran bizleri bekliyor. Full HD çözünürlükteki LCD ekran beklentileri karşiyabilir düzeyde. Fakat ekranın üzerinde eleştiri hedefi haline gelen çerçeveler bulunmakta.

4 GB Ram ve 64 GB dahili depoloma birimine sahip modelin harici kart desteği özelliği de mevcut. Qualcomm Snapdragon 630 işlemcili modelin işletim sistemi ise Android 9.0 Pie.

Tasarım ve fiyatı dışındaki bir başka yetersiz sayılabilecek özelliği ise pil gücü; akıllı model 2.870 mAh pil gücüne sahip. Günümüzde fiyat performans cihazlarında bile 4.000 mAh ve üzeri pil gücüyle karşılaşırken Sony Xperia 8 Lite’ın pili için başarı demek mümkün değil. Eğer iç donanım birimleri pili tasarruflu şekilde kullanabilir düzeyde geliştirildiyse o halde pil gücü biraz daha iyi sevilerde olabilir.

Arka alanda bulunan ve üst ortaya hizalanmış yan yana iki kameradan birinin çözünürlüğu 12 MP, diğerinin Çözünürlüğu ise 8 MP. Yine her cihazda olduğu gibi kamera alanın yakınına konuşlanmış flash buluyor.
Arka orta kısımda Sony logosu ve alt kısımda ise Xperia yazısı yerleştirilmiş.
Sade ve şık arka paneli bulunan modelin siyah beyaz vs. renk seçenekleri gelebilir.

Sony Xperia 8 Lite Fiyatı ve Yorumlar

Yorumlara geçmeden önce Sony Xperia 8 Lite fiyatına değinelim; Akıllı modelin 280 Dolar civarinda satışta olması bekleniyor. Vergiler hariç 2.000 TL’ nin de üzerindeki bu fiyat için yorumlar oldukça eleştirel düzeyde.

Bu fiyatlara Çinli üreticilerin daha iyi özellikler sunabildiği, bu fiyata uygun fiyatlı veya indirimli telefon beklentisi olan kitleye bile hitap edemediği, bu fiyatla, fiyat performans seviyesindeki cihazlarla bile yarışamayacağı, tasarımının çağı yakalayamadığı ve çerçevelerden kurtulamadığı için talep göremeyeceği gibi oldukça fazla yorum internet ortamında karşımıza çıkmakta.

Eğer Sony üreticileri sizin yorumlarınızı okusaydı onlara ilham verecek neler söylemek isterdiniz? Sizler de bu model hakkındaki görüşlerinizi aşağıya yorum olarak bırakabilirsiniz. Bir yayında daha sondayız.
Yeni yayınlarda yeniden görüşmek üzere.

Makaleyi Nasıl Buldunuz ?
 • 1
  harika
  Harika
 • 0
  g_zel
  Güzel
 • 0
  fena_de_il
  Fena Değil
 • 0
  berbat
  Berbat

Merhaba! Siz kiymetli Marcatime okurları için daha kaliteli içerikler üretmek adına buraya geldim. 😊 İçeriklerimi okumanız ve yorum yapmanız benim için çok değerli. 😇

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (1)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir