1. Anasayfa
 2. Eğitim

Skolastik Düşünce Nedir, Nasıl Doğmuştur? Felsefi Düşünce Özellikleri


1


Skolastik Düşünce Özellikleri ile Düşünce Yazısı

Skolastik Düşünce Özellikleri


Düşünmek zor bir eylemdir. Düşündüğünü sistemli şekilde anlatmak daha zordur. Bazı düşünceler vardır ki Tanrı buyruğu gibi salt gerçekliğe dönüşürler. Yaşamsal anlamda skolastik düşünce doğumu gibi bizi zincirler ile bağlarlar. Düşünce yazıları ile o durumların çevrenin dayattığı algının inanışın dışına çıkmaya çalışırız. Düşünce yazısı ile hayata bakmak hayatı yorumlamak zordur. Çünkü bir düşünce eylemsizlik halinde ise genel-geçer ve doğrular üzerine olması zordur.

Şimdi çağımızın bizi sınırlandıran baskıcı katı yaşam şekillerine düşünce yazısı ile bakalım. Çevresel faktörlerin bize aşılayıp sınır çizdiği skolastik düşünce nedir bu düşünce ile ne hedefleniyor bakalım. Yazmak zorlu hele de yazdığımız ile başarı elde etmek daha zorlu bir süreç olacaktır.Şimdi dünyaca ünlü bir psikolog olan Erich Fromm ile düşünce yazıları olan bir esere bakalım. Sahip olmak ya da olmak. Kitap yazmak isteyen herkesin hevesini isteğin artıran güzel bir yaşam anlatımı. Gündelik hayatımızda dogma nedir, dogma nasıl olur? Bunları skolastik düşünce gibi atadan okuldan çevreden doğal bir kültür eğitimi olarak almamıza bakacağız.

Bu düşünce yazısı tamamen kendi düşüncelerimden oluşmaktadır. Alıntılar tırnak içerisinde verilecektir. Bu düşünce yazısı tez-antitez-sentez süreçleri ile oluşturulmuştur. Skolastik bir düşünce kalıbı dışına çıkmak için kendi yorumlarımın toplamıdır. Kitaptan intihal yoktur. Fikri olarak yararlanma ve kendi düşünce dünyama bakış vardır.Platon bakış açısıyla bakılınca daha özgür olan düşünce; Aristoteles ile skolastik düşünce biçimine dönüşmektedir. Çünkü Platon’da özgür bakış açısı Aristoteles ile sistemli bir bilimsel tanımlama ile sınırlandırılmıştır. Okuldaki düşünce anlamına gelen skolastik düşünce eğitimsel bir şekle dönüştükçe daralmış ve hapsedilmiştir.

Makaleyi Nasıl Buldunuz ?
 • 0
  harika
  Harika
 • 0
  g_zel
  Güzel
 • 0
  fena_de_il
  Fena Değil
 • 0
  berbat
  Berbat

Merhaba! Siz kiymetli Marcatime okurları için daha kaliteli içerikler üretmek adına buraya geldim. 😊 İçeriklerimi okumanız ve yorum yapmanız benim için çok değerli. 😇

Yazarın Profili

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (1)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir