Sergüzeşt Karakterleri ve Sergüzeşt Konusu Sergüzeşt Romanı Özeti


1

Sergüzeşt Farsça bir kelimedir. Macera anlamına gelmektedir. Yazar tarafından her ne kadar bu isim romana verilse de roman acıların serüveni şeklinde ilerler.

Sergüzeşt konusu itibariyle serüven gibi macera gibi sunulsa da belki esaretin serüveni olabilir. Tarihin derin yaralarından birine esir ticaretine parmak basar.

Sergüzeşt kısa özet be geniş özetinde göreceğiz ki esaret baş kişidir. Yazarın anlatmak istediği esaretin serüveni bütün bedenden zihniyete işlemiştir. Esirin tek varlığı kabul edilmek ve güzel görünmektir. İnsani olarak tek vasfı budur. Diğer tüm özellikleri ile tamamen cansız bir nesnedir. Ya da canlı ama emir kulu olan bir ‘hayvan’ dır.

Sergüzeşt karakterleri içinde Celal Bey dışında bir arayış yok. Onun kişiliği ve yetişmesi ile insani değerler veriliyor. Fakat çağ insan zihni dönem algısı bunu aşamıyor.

Sergüzeşt ne anlatır? Peki ismi neden macera -serüven anlamında yazar; acıklı bir romandan yola çıkarak neden böyle bir isim takmıştır? Sergüzeşt nedir? Sergüzeşt ne demektir? Yazar gerçek manada neyin macerasını anlatıyor? Bu detayları roman kısımlarının yorumlarında anlatacağız.

Önce eser hakkında neye cevap vereceğiz onlara bakalım. Sergüzeşt romanı ne anlatır? Sergüzeşt Karakterleri ile temsil ettiği insan var mıdır? Sergüzeşt ne demektir? Tanzimat döneminin önemli eseri Sergüzeşt edebi olarak bekleneni vermiş midir?

İlginizi Çekebilir

Yorum Yap

Yorumlar (1)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir